76

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Dziękuję ;)
Z tą wymianą Antica to był przypadek.
Zwłaszcza, że nie mam wielkich doświadczeń  przy montowaniu różnych
rozszerzeń w ośmiobitowym atari.

77

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Też uważam, że z tą wymianą Antica to czysty przypadek i fart:-)

Nie znaczy to też, że z tamtym Antic'iem jest coś nie tak, albo że jeden jest lepszy a drugi gorszy.

Z tymi układami w Atari to jest tak, że one mają dość spore tolerancje sygnałów względem not katalogowych. I mają dość spory rozrzut tych parametrów pomiędzy różnymi egzemplarzami. Zauważyłem też, że sygnały przesuwają się względem siebie wraz ze zmianą temperatury. Chłodziłem scalaki w tym celu sprężonym powietrzem w płynie i sygnały się rozjeżdżały, a w SIMMexp pojawiały się błędne banki. Ponieważ zależności te są powiązaniem wszystkich czterech układów (Sally, Antic, GTIA, Freddie) oraz samych pamięci i układów sterujących, to nie ma jednolitej recepty na stabilizację w przypadku wystąpienia problemów tego typu jak u Ciebie.

Bardzo też możliwe, że zamiast Antica można było wymienić 74LS08 na inny egzemplarz, lub na HCT08, lub na F08, czy też ACT08.
Dlaczego tak myślę? Bo Antic bierze udział w obwodach sygnału zegarowego, a da się zauważyć, że najczęściej gmeranie przy sygnale PHI2 prowadzi do destabilizacji jak również do stabilizacji pracy rozszerzonych komputerków.

78

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

A ja się właśnie zorientowałem, że nie mam Atari z odpowiednią płytą, mam jeszcze w magazynie na wsi 800XE, może pod je podejdzie. Miałem taką uszkodzoną i poszła na części więc byłem przekonany te taką mam :)

79

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kolejny sprzętowy update (bo jest week end).  SIMMexp przełożony do docelowej płyty
bo mam z niej lepszy obraz na monitorze LCD, a rozszerzenie jest juz wlutowane na stałe
w płytę i mieści się pod ekranem.
Sprawdziłem jeszcze raz testy  programów diagnostycznych i mam bez błędów 64 banki.
Oprócz ponownego załadowania demo numen, uruchomiłem jeszcze demo Video Blitz na ustawieniu 512kB,
i obraz był poprawny.
Tak przy okazji, czy stereo od lotharka też zmieści się pod ekranem  ?

Ostatnio edytowany przez JLS (2019-02-23 20:44:07)

80

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Działa :)
Zamontowałem w Atari 800XE, miałem z nim problem  z SIO2SD, pomogło wylutowanie kondensatorów C78 i C77.

Ostatnio edytowany przez PROTON (2019-04-06 21:10:17)

Post's attachments

20190406_212801.jpg 648.61 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

81

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Pięknie:-) Mam mega radochę jak kolejne osoby piszą, że odpaliły i działa. Czekam jeszcze na jakieś XL odpalone:-)

82

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

czekam na części, dam znać jak się powiedzie.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

83

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@pancio.net: w porozumieniu z Yamahalodz i powołując się na posty 33 i 37 tak jak pisałeś, jest szansa że dałbyś radę wysłać komplet tych części. Mam atarynkę i tą płytkę Yamahalodz i chciałbym mu to złożyć/uruchomić. Wszystkie koszty oczywiście pokrywamy. Czekam na jakieś wieści :) Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

84

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Właśnie, dziękuję za powyższą prośbę Jesionen-a :) Zawaliłem go gratami i w związku z tym zależy nam obu na czasie.

85

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Nie ma najmniejszego problemu... proszę o info via email gdzie, komu wysłać. Kostki zaprogramowane, sprawdzone i zabezpieczone. Chińczyk twierdził,że są nowe ale Lattice nie robi ich od przynajmniej 10 lat. Ważne, że działają...

Może się uda posłać jutro, w gorszym przypadku - początkiem przyszłego tygodnia.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

86

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Superowo, wysłałem wiadomość PM-ką :) Już się cieszę:)

87

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq: jest jeszcze szansa zakupienia u Ciebie płytek tego rozszerzenia dla 65XE i 800XL ?

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

88

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Do 65XE mam jeszcze kilka sztuk (chyba ze 3-4), jak chcesz (lub ktoś inny jeszcze chce), to zapraszam na PW.

Do 800XL już nie mam, ale jestem w stanie na nowo zamówić płytki, z tym że musiało by się znaleźć chętnych na jakieś powiedzmy minimum 5szt, wtedy mogę zamówić.

89

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

To ja wpisuję się na listę może ktoś jeszcze domówi :)

Lista 800XL

1. Jesionen 1szt.

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

90

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Tylko jeden chętny:-) Dobra mogę zrobić po 35zł tak jak robiłem wyprzedaż ostatnio. Mogę też po tyle zrobić wznowienie rewizji do 65XE/130XE/800XE. Ale warunek pozostaje, minimum 5szt chętnych na każdą z wersji musi być, to zrobię.

91

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 800XL

1. Jesionen 1szt.
2. ZuluGula 2szt.

Lista 65XE/130XE

1. ZuluGula 1szt.

92

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Przepraszam za takie naiwne pytanie - ale jaka jest tutaj różnica między 800XE a 65XE? Przyznam, że byłem przekonany, że to w zasadzie jedno i to sano (ta sama płyta pod 4 kości 64Kx4) a tu wychodzi na to, że niekoniecznie. Będę wdzięczny za uświadomienie mnie. Z góry dziękuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

93

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Nie ma żadnej różnicy.

Używamy w kontekście tego mojego rozszerzenia zamiennie nazewnictwa, a chodzi tylko o podkreślenie, że rozszerzenie jest skonstruowane do tej konkretnej rewizji płyty, która posiada ECI i posiada pamięci czterobitowe. Ta rewizja płyty była używana zarówno w 65XE, w 130XE i 800XE.

Jeżeli chodzi o różnice w obrębie omawianej rewizji, to występują drobne różnice między tymi płytami, ale nadal stosowane były we wszystkich trzech komputerach. Te drobne różnice nazywam takimi "subrewizjami", bo płyta jest ta sama, ale były egzemplarze z drobnymi błędami, łatwo je rozpoznać, bo mają przylutowany fabrycznie jakiś tam kabelek zawsze. Jeżeli fabrycznie żadnych kabelków nie ma, to mamy do czynienia z ostatnią, poprawioną już we wszystkich szczegółach rewizją płyty, i przy okazji jest to w ogóle ostatnia płyta małego Atari jaka była wyprodukowana.

Na koniec skoro już tyle napisałem, to do kompletu informacji - już nie w temacie, ale żeby zebrać wszystko razem, pozostałe rewizje serii XE:
- oprócz omówionej rewizji występowała jeszcze rewizja z ECI z kościami 1-bit w dwóch rzędach stosowana w 130XE i 65XE (nie wiem czy też w 800XE, ale mogła być, bo gabarytowo to jest to samo),
- rewizja z ECI j.w. z tym że z jednym rzędem pamięci 1-bit stosowana w 65XE
- rewizja pierwsza 65XE bez ECI (jest tylko jedna rewizja tej płyty z nadrukiem 900XL co sugeruje, że były różne koncepcje rozwojowe jeszcze z serii XL)
- i ostatnia rewizja XEGS

Chyba niczego nie pominąłem.

94

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 800XL

1. Jesionen 1szt.
2. ZuluGula 2szt.

Lista 65XE/130XE

1. ZuluGula 1szt.
2. QuadMan 2szt.

95

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Te rewizje kojarzą się mi z waleniem w drzwi o 5 rano ;)

Zajrzyjcie sobie tutaj

Pooglądajcie sobie te rewizje. Będę wdzięczny za uwagi o błędach.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-06-28 04:41:29)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

96

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Piękny dokument, chyba dniówkę muszę spisać na straty - jest co czytać ... :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

97

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kapitalny. Ale, w związku z tym... czy ma może ktoś do sprzedania Atari 65/130XE R.2 Diagnostic Cartridge wymieniony w tekście? @jer?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

98

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Test R. 2 to zwykły kartridż z ROMem test130.zip, który można znaleźć na dereatari (kliknij na stopce) w dziale "schematy", zarówno schemat jak i ROM.
Test R. 3.4 to taki sam kartridż z ROMem od pbitest.zip. Różnią się tylko ekranem testu video.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

99

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No to teraz muszę znaleźć kogoś, kto mi taki cart zrobi :-D Kurcze, a 2-3 miesiące temu miałem możliwość kupić takiego "blanka" zo zaprogramowania.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

100

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

A nie można tego uruchomić z jakiegoś ultimate carta, uni-carta, czy innego flashowalnego wynalazku?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.