Temat: XF-ka i stacja 1,2mb

Witam!
Mam XFkę w ktorej ktos zamontowal napęd 1,2mb chinon. Stacja probuje czytac dyskietki atarowskie, ale nie daje rady.
Czy XF w ogole jest w stanie pracowac z napedem 1,2mb bez przerobek? A moze cos trzeba zezworkowac w napedzie PC, zeby dzialal prawidlowo z elektronika stacji?
Prosze o podpowiedz.

2

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Napęd 1,2M jest 80-ścieżkowy, a oryginał 40. Może emulować stację 360K, ale  z odpowiednim kontrolerem. Rom masz oryginalny, czy od XF351? A może to jest napęd 720k 5,25"?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Rom jest oryginalny, zczytałem jego treść i to ten od XF551 Wydaje mi się, że komus zepsula sie stacja 360k, która byla w tym napędzie i wstawił 1,2mb w nadziei, ze to zadziala.
Symbol, jaki ma ten naped to FR506, w necie figuruje jako 1,2mb. Wyglada identycznie, jak oryginalny z XF, tylko jest biały, a nie szary, ma nawet zieloną okrągłą diodę z przodu po lewej.

W zasadzie zalezy mi na odpaleniu tej stacji, do odczytu typowych dyskietek atari, a nie o jakichs powiekszonych pojemnosciach.
Moze wsadzenie zmodyfikowanego romu (np tej  przeróbki obslugujacej 3,5 calowy naped 720k) by zadzialalo?

4

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Napędy mogą mieć przydzielony numer - D0 do D3, co zabawne piecet działa na D0, Atari na D1 (bodajże), ale z pewnością mogę powiedzieć, że napęd musi być przełączony inaczej, niż dla grzyba (pc) :) - napędy 1.44 z pc działają bez najmniejszego problemu, z 1.2 nie mam żadnych doświadczeń.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Podobny patenet z numerami stacji jest w przypadku zmiany napedu w Falconie. Tez trzeba bylo zmienic nr stacji zworami :)

6

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

o ile sie orientuje problem polega nie na numerze stacji, tylko na nietymromie i szerokosci sciezek.
slowo klucz w pierwszym poscie - "probuje czytac", czyli naped raczej jest przez kontroler sporzo rozpoznany/przyjmuje sygnaly sterujace...

po zmianie romu powinna raczej czytac atarowe dyski, ale juz zapisywane przez nia dyski nie powinny sie dac odczytac na stacji z napedem/glowica pod 360KB (i mniej). oczywiscie powinny sie dac odczytac zarowno na niej, jak i na tomsowych 720tkach...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Numer napedu musi jednak byc D0, by go widziala elektronika stacji. W innej konfiguracji nie kreci nawet dyskietka, a jak jest ustawiona jako D0 to przesuwa glowice, kreci dyskiem i zapala sie dioda led.

Wsadzilem tez eprom ze zmodyfikowanym romem, ktory ma obslugiwac stacje 80 sciezkowa 3,5calową, ale niestety nie daje rady - jest boot error, lub blad 8b, np przy probie odczytu katalogu czy sektora. Dotyczy to rowniez Sparty - nie da sie sformatowac dysku ani w normalnych formatach atari, ani w tych bardziej pojemnych.

Sadze, ze jednak nic z tego chyba nie bedzie, pewnie głowica faktycznie nie trafia w sciezke i stad problemy.
Czyli raczej porazka, a szkoda, bo mialem nadzieje pouzywac sobie tej stacji do wgrywania.

8

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Napęd 1,2M ma dwie prędkości obrotowe: 360/sek i 300/sek. Domyślnym jest 360/sek i z taką prędkością stacja się kręci, co uniemożliwia odczyt i zapis po zastosowaniu go do XF551. Trzeba sprzętowo ustawić 300/sek i powinno być OK. Napędy 1.2M były produkowane do pecetów i BIOS peceta potrafi je obsłużyć zmieniając obroty przy błędzie odczytu boot sectora.
Nie pamiętam już, czy sygnał sterujący obrotami powinien miec 1 (5V) czy 0 (0V), ale powinien być podany na jeden z przewodów łączącycch elektronikę silnika obrotów dyskietki  z elektroniką napędu. W napędzie 1,2M przewodów tych jest pięć (+12V, +5V, GND, Start/Stop i 360/300rpm), w pozostałych tylko cztery. Kolejność przewodów jest różna w zależności od producenta napędu. Pierwsze trzy zlokalizować jest łatwo omomierzem, a pozostałe dwa metodą prób po odlutowaniu/odłaczeniu ich od elektroniki napędu i podawaniu poziomów logicznych na nie. Jeśli silnik ruszy, to ten przewód jest Start/Stop. Teraz tylko ustalić poziom na drugim, żeby silnik kręcił się wolniej.
EDIT: Po tej operacji napęd będzie 720k / 96 TPI (track per inch).

Ostatnio edytowany przez jer (2008-06-12 18:16:13)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

I faktycznie, to chodziło o obroty.  Podanie 5V na kabel sygnału sterujacego obrotami powoduje, ze stacja zaczyna chodzic wolniej.
Niektore stacje maja nawet do tego zworki, ktorymi mozna przelaczac na stałe obroty 300/360 bez dodatkowej ingerencji lutownica.

Co ciekawe, nawet po przestawieniu obrotów napęd nie czytał, jeśli włożony był do stacji oryginalny rom. Dziwne.

Niestety, ze względu na szerokość scieżek, z oryginalnego dysku atari stacja jest w stanie odczytać tylko ścieżkę zerową, a następnych szuka już nie tam gdzie trzeba (np katalog który jest na scieżce 20, dla stacji 80 ścieżkowej wypada w okolicach 10 ścieżki stacji atarowskiej.)

Niemniej, gdyby zrobić jakiś przełącznik 40/80TPI, który modyfikowałby sygnał przesuwu głowicy, tak by wykonywała 2 kroki zamiast jednego, to sądze że czytałaby juz normalnie.
Pamietam, że w zewnętrznej stacji 5 1/4 cala do Amigi widziałem taki przełącznik gęstości (płytka z dwoma TTLami, niestety z wydrapanymi oznaczeniami kości, tak więc nie wiem jakie układy zostały użyte).
Pod Sparta w kazdym razie ładnie chodzi,pisze, czyta (głównie sama siebie :)) i ma się do dyspozycji ok 2870 (coś koło tego) sektorów formatu DD. Spokojnie wchodzą 4 dyskietki na jedną.  Gdyby udało mi się wykombinować coś z przełącznikiem liczby ścieżek to byłaby bardzo fajna stacja, pozwalająca czytać zwykłe dyski, oraz tworzyć dyski dwustronne o podwójnej pojemności. Jeszcze jakby był jakiś boot loader z menu plików na dysku zdolny do ładowania z dyskietki 720kb to byłoby mega wygodne rozwiązanie.
Tak czy inaczej będę próbował coś wykombinować z przełącznikiem gęstości.

10

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Trzeba zastosować cyfrowy powielacz częstotliwości, czyli układ generujący impuls przy każdym zboczu sygnału STEP.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Podpinałem ten sygnał do oscyloskopu (pin 20 złącza napędu), żeby zobaczyć jaki ma przebieg, ale chyba coś źle ustawiłem - ten sygnał w ogóle się nie zmienia w czasie, tzn. cały czas jest wysoki i nic się z nim nie dzieje, niezależnie czy stacja pracuje, czy nie. Tak samo wrzucenie tam na chwile stanu "zero" też nie powoduje przesunięcia głowicy.

Ale poszukam coś o powielaczach częstotliwości i może eksperymentalnie coś uda się zmontować, dzieki za podpowiedz!

12

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Wszystkie impulsy pojawiające się na pinach sterujących muszą spełniać pewne warunki. Napęd musi być aktywny, czyli na pinach D0 (numer napędu) i MO (motor on) musi być stan niski. Podanie stanu niskiego na wejście STEP powinno skutkować przesunięciem głowicy o jeden krok (uwaga na odbicia styków) w kierunku zależnym od stanu na wejściu DIRC. Do takich prób złącze 34pin musi być zdjęte z napędu.
Natomiast impuls STEP w czasie normalnej pracy stacji pojawia się tylko w momencie przesuwu głowicyze ścieżki na  ścieżkę.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

dzetson napisał/a:

Co ciekawe, nawet po przestawieniu obrotów napęd nie czytał, jeśli włożony był do stacji oryginalny rom. Dziwne.

Czy ktoś wie jakiego romu trzeba użyć do stacji 1,2MB przestawionej na 300RPM ?
Czy chodzi o rom HyperXF w wersji B (dla 3,5" 720KB)?

dzetson napisał/a:


Pamietam, że w zewnętrznej stacji 5 1/4 cala do Amigi widziałem taki przełącznik gęstości (płytka z dwoma TTLami, niestety z wydrapanymi oznaczeniami kości, tak więc nie wiem jakie układy zostały użyte)

Zdaje się, że taki przełącznik był w stacji Kumadisk dla Amigi.

Post's attachments

kuma.jpg 468.33 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

14

Odp: XF-ka i stacja 1,2mb

Nie wiem czy cokolwiek to wniesie, ale takie przełączniki 40/80 ścieżek widuje się praktycznie w każdej zewnętrznej stacji 5,25" do BBC Master - widuje się, tzn. ja widuję najczęściej na zdjęciach w aukcjach takich gratów.
...
A właśnie przypomniałem sobie, mam stację 5,25" do ST. Marka Mandax i też ma taki przełącznik.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.