1

Temat: Nowy user QMEG + SIO2SD

Nigdy nie używałem wcześniej QMEG-a, ale zachęciły mnie filmy Larka i postanowiłem sobie zamontować.
Moje trzy główne pobudki po temu: natywna obsługa szybkiej transmisji SIO, zimny reset na Shift+Reset, odwrócony Option do Basica.
Zamontowałem sobie kość z przełącznikami, wszystko śmiga elegancko, ale jest jedna dziwność z QMEG+4.04 i nie wiem czy to tak ma być czy coś jest u mnie nie tak.
Chodzi o to, że na oryginalnym OS oraz na starszych QMEG (np. 4.2) jak włączam kompa, to bootuje z SIO2SD normalnie, natomiast na ostatnim QMEG+4.04 po włączeniu nie bootuje z SIO2SD. Efekt jest taki, że włączam kompa i mam ekran QMEG po prostu i nie startuje obraz zamontowany z SIO2SD. Wciśnięcie L normalnie listuje zawartość dyskietki, można też wczytywać wówczas wszystko bez problemu. Można też zrobić zimny start przez Shift+Reset i wówczas też normalnie zabootuje. Tylko bezpośrednio przy włączeniu kompa nie bootuje. Ten typ tak ma, czy coś jest u mnie nie tak?

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-08-26 17:44:35)

2

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Nie, ten typ tak nie ma.
Jaką prędkość masz ustawioną w SIO2SD? Ustaw $06 jeśli jest inna i na wszelki wypadek wyłącz wszelkie turba w SIO2SD.
Mało prawdopodobne, ale czy klawisz Select działa prawidłowo? Włączenie komputera z wciśniętym Select powoduje przejście do Qmega, może ten klawisz jest cały czas zwarty?

Ostatnio edytowany przez larek (2018-08-26 17:50:20)

3

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Dzięki za odpowiedź Larek.
Select działa prawidłowo, wszystko inne z resztą też. W innych wersjach QMEG-a z resztą nie mam tej przypadłości, którą opisałem, występuje to tylko przy QMEG+4.04
Prędkość SIO2SD mam 06, ale próbowałem też inne i też się nie bootuje, więc to nie to.

Zrobiłem dodatkowy test. Wyglądało mi na to, że SIO2SD uruchamia się na tyle długo, że nie jest jeszcze gotowe w momencie kiedy QMEG próbuje bootować z niego, więc QMEG stwierdza najwyraźniej, że nie ma z czego bootować, więc wyświetla swoje menu. SIO2SD jest gotowe dopiero po tym fakcie, a więc za późno. Wspomniany test, który zrobiłem polegał więc na tym, że zasiliłem SIO2SD z osobnego zasilacza i włączyłem je najpierw, a dopiero później komputer. I w ten sposób od razu QMEG zabootował z SIO2SD. Tak więc mam potwierdzenie teorii o zbyt długim starcie SIO2SD lub zbyt szybkim starcie Atari z QMEG-iem.

Nowe pytanie jest więc takie: czy ktoś ma pomysł jak to poprawić? Czy da się jakoś przyspieszyć start SIO2SD, żeby zdążyło wystartować przed QMEG-iem, lub też czy da się opóźnić start Atari z QMEG-iem, żeby SIO2SD zdążyło wstać?

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-08-26 18:08:59)

4

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Po co potrzebny ON power ?  Z zimnego startu jest to samo.

PS. QMEG 5. staruje z opóźnieniem (autoselftest)

Ostatnio edytowany przez pajero (2018-08-26 19:27:36)

5

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

pajero, w zasadzie tak się bawię tym QMEG-iem dziś przez cały dzień i ponieważ nie trzeba wyłączać kompa i tylko robię ciągle zimny reset przez Shift+Reset, to stwierdzam, że nawet dobrze, że mi nie startuje automatycznie od razu:-)
W zasadzie zapobiega to przypadkowemu odpalaniu się pozostawionej poprzednim razem dyskietki na przykład wczoraj, więc nawet powiem szczerze wolę, że ten boot on power mi nie działa i się z tego cieszę - to nie bug, to ficzer:-)
Z drugiej strony ja się głównie bawię grzebiąc w kompach a nie ich używając, więc byłem ciekaw co jest nie tak i jak to naprawić, ewentualnie czy ktoś inny miał też kiedyś takie objawy.

A co do QMEG 5, to nic nie wiem że jest coś takiego. Jakieś info? Link? Cokolwiek?
Edit: dobra, już dotarłem do wątku o wersji 5 RC1. Tylko ona jest z 2010 roku, czyli ma już 8 lat to RC, a będzie tam kiedyś to skończone? Tak czy owak dzięki za sugestie, wypróbuję sobie tą wersję również.

Edit2: wrzuciłem sobie QMEG 5 na eproma do testów, wszystko działa poprawnie i bootuje też z niego poprawnie. Czyli czas opóźnienia startu w QMEG 5 jest w moim przypadku ok. Na QMEG 5 udaje się też nieznacznie zwiększyć szybkość transmisji z HSindex=06 na HSindex=05, ale dalej już nie idzie bo wyrzuca errory.
W sumie dzięki za odpowiedzi/podpowiedzi - temat chyba mam w większości opanowany. Polecam również QMEG-a wszystkim, którzy tu jeszcze trafią w przyszłości:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-08-27 09:57:37)

6

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Mq: tak mi przyszło teraz do głowy...
W SIO2SD programujesz fusebity na H:0xC3 oraz L:0x3F czyli startup time na 16CK + 64ms
A jakbyś dał 1CK + 0ms?

To będzie Low FUSE: 0x2E

Spróbuj i daj znać.

7

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

x_angel, dzięki za podpowiedź, to może być dobry trop i dobry kierunek myślenia.
Przetestuję to ustawienie, bo nie przyszło mi wcześniej do głowy.

Niemniej jednak chyba był bym ostrożniejszy z tym ustawieniem niż napisałeś. Z datasheet Atmegi wynika, że najmniejsze opóźnienia startu programu można stosować tylko przy wykorzystaniu ceramicznych oscylatorów. W sumie nie wiem jak się to by zachowało, ale się trochę obawiam, żeby sobie nie uwalić mojego SIO2SD, które bądź co bądź po wielu modyfikacjach ustawień działa mi obecnie bardzo stabilnie.
Chyba przy wolnej chwili zacznę od testów na jakiejś innej Atmedze gdzieś na boku, przy czym wydaje mi się, że lepiej zacząć od zmiany o jeden krok, czyli zostawić 16K CK i tylko zmniejszyć additional startup time z 64ms na 4ms. 60ms to bardzo dużo i pewnie wystarczy.
Czyli Low FUSE na 0x2F
Nie mam teraz w najbliższym czasie chwilowo możliwości przetestowania tego, zrobię to w ciągu kilku dni i dam znać co z tego wyszło.

8

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

No lepiej testować ustawienia małymi kroczkami, ja od razu zasunąłem "z grubej rury" :)

9

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Nie wytrzymałem jak zwykle i znalazłem czas, którego nie miałem:-)

Zrobiłem testy ze zmianą fusebitów. "Małe kroczki" tylko wytraciły mi więcej czasu. Zasunąłem więc "z grubej rury". Ustawienie low fuse na 0x2E nic nie zmieniło. SIO2SD działa tak samo jak działało, a QMEG jak nie bootował tak nie bootuje.

Dobra, odpuszczam temat, tak jak pisałem wcześniej pasuje mi taka konfiguracja jak jest, wszystko mi ładnie działa, mam wszystko czego potrzebowałem, jest wygodnie, miło, nie kombinuję z tym więcej, dzięki wszystkim za pomoc.

10

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Podrzuć mi link do tych Qmegów, może też wykrzesam trochę czasu :)

11

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Pytanie do użytkowników Q-mega w wersji 5.0. Po wejściu do konfiguratora SIO2SD z Qmega (RETURN) konfigurator działa, ale pojawiają się migające śmieci. To normalny objaw? Mam włożoną Sophię rewizję B na pokładzie. Czy to jest testowa wersja tego konfiguratora?

Ostatnio edytowany przez piomet (2019-05-28 17:50:28)

12

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

A możesz pokazać foto czy avi krótkie?

13

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

pajero napisał/a:

A możesz pokazać foto czy avi krótkie?

Post's attachments

qmeg5sio2sdbug.avi 1.64 mb, liczba pobrań: 40 (od 2019-05-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

14

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

A gdy, oprócz wyjścia z Sophii, podłączysz się równolegle z fabrycznego wyjścia monitorowego do telewizora/monitora po s-video lub composite video, ew. z modulatora po RF na TV, to na tym równoległym obrazie masz te same śmieci?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Dzięki za oświecenie. Jutro sprawdzę :)

16

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Robiłeś test video z Sophią?

Jaki to LCD? Ja na Sophii 1.0 + 1084 CRT poległem.

A i CSync nie time?  Może full ekran zabija ramkę?

pobierz
http://madteam.atari8.info/scena/acp.png

Ostatnio edytowany przez pajero (2019-05-29 21:38:02)

17

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

W załączeniu screeny z ACP i sysInfo. Telewizor LCD Samsung 22".

Post's attachments

test1.jpg 160.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

test2.jpg 146.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

A w tej wybieraczce sio2sd są wykorzystywanie P/M ? Może na obrazie z Sophii to to samo, co było u mnie: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15939 ?

Sprawdziłeś równoległy obraz na fabrycznym wyjściu monitorowym?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Po wyjściu monitorowym jest to samo niestety.

Ostatnio edytowany przez piomet (2019-05-31 16:27:48)

20

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Tam nie ma P/M.
Bez sprawdzenia z innym monitorem winy w Atari bym nie szukał

21

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Sprawdzałem na innym monitorze (LG1721). Obraz tak miga ok. 3 razy na sekundę. Po odłączeniu zasilania od sio2sd miganie nie występuje, podobnie jak przy odczycie katalogów na karcie. 5v do sio2sd biorę z wyjścia SIO.
Po wyjęciu karty z Sio2SD obraz miga bardzo szybko i pojawia się więcej krzaków.

Ostatnio edytowany przez piomet (2019-05-31 19:01:56)

22

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Wy wykluczyć hardware = test z innym zasilaczem.

Acz, ten soft sprawdza status Sio2SD, może coś się pierniczy. Bo tylko z QMEGiem rozumiem takie cuda?

23

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Zasilacz prawie nówka 3A (jakiś model MeanWell) Z normalnym konfiguratorem tzn. z karty SD wszystko jest w porządku.

24

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Zrobię Ci wycinek QMEGa, ten fragment z konfiguratorem - jako plik XEX.
I potestujemy, OK ?
Jutro.

25

Odp: Nowy user QMEG + SIO2SD

Super. Nie ma pośpiechu. :-)