1

Temat: [S] C64 dla Atarowca:-)

Mam do sprzedania bardzo ładny C64, który zbudowałem sobie dla siebie, ale z racji zbyt szerokich horyzontów hobby i chronicznego braku czasu, zawężam kręgi swoich zainteresowań, a C64 mnie jednak nie kręci aż tak bardzo.

Jest to ostatnia produkowana wersja C64G z płytą główną w ostatniej rewizji.
Wszystko sprawne, komputer czyściutki, wymyty, wypucowany każdy element, słowem niemal idealny. Niemal, bo posiada lekkie zażółcenia/zabrązowienia na krawędziach obudowy. Da się to wybielić łatwo, ale ja już tego nie robiłem. Klawisze ładne, bielutkie, nie były wybielane, po prostu są zachowane w bardzo dobrym stanie. W ogóle komputer trafił do mnie w ładnym stanie, widać było, że nie pochodzi z żadnego złomu, tylko z domowego użytku, i to nie był jakoś mocno używany.

Komputer nazwałem "C64 dla Atarowca", ponieważ posiada udogodnienia właśnie dla nas Atarowców.
Po pierwsze pasują do niego kable monitorowe zarówno od Commodore, jak i nasze kable s-video od Atari, więc Atarowiec nie musi nic dokupywać/kombinować/przerabiać. Podłączasz ten sam kabel s-video, który używasz z Atari i działa:-)
Po drugie zasilany jest tylko z samego 5V, więc nie musimy mieć specjalistycznego zasilacza Commodorowego, wystarczy ładowarka USB.

Modyfikacje i dodatki są zrobione profesjonalnie, wszystko wykonane przeze mnie, znacie mnie trochę z forum i różnych projektów, więc wiecie czego się spodziewać:-)
A z resztą wszystko widać na zdjęciach.

Modyfikacje:

1. SwinSID nano na Atmega88 (kompa kupiłem bez SID-a)

2. Podwójny system - JiffyDOS i oryginalny kernal, z przełącznikiem na klawisz Restore przytrzymany podczas włączania kompa - normalnie włącza się JiffyDOS, a w sumie nie trzeba nic przełączać, bo ten oryginalny kernal jest niepotrzebny - tak jest żeby sobie był. Układ jest złożony pod spodem pod kością EEPROM Winbond wewnątrz podstawki. Warto JiffyDOS używać bo obsługuje SD2IEC i kilkanaście razy szybciej wczytuje gry. Jeśli chcemy oryginalny kernal w jakimś celu, to trzeba przytrzymać klawisz Restore podczas włączania komputera i uruchomi się wtedy na oryginalnym.

3. SD2IEC - projekt płytki robił x_angel. Płytka jest przyklejona na wierzchu na modulatorze, tak że z tyłu są przyciski i wejście na kartę SD.

4. Zasilanie na samo 5V. To nie wymagało przeróbek wielkich. 9V używa magnetofon, więc już go nie podłączymy. SwinSID nie potrzebuje 9V, reszta kompa chodzi na 5V. Na wyjściu audio na monitor jest jeszcze wzmacniacz na jednym tranzystorze i on przy oryginalnym SID-zie jest zasilany też z 9V, więc odciąłem to zasilanie i podłączyłem pod 5V. Wyciągnąłem też bezpiecznik od 9V, więc jak podłączy ktoś normalny zasilacz od C64, to też będzie działał sobie tak samo na same 5V tylko - wszystko poprawnie, poza magnetofonem. Nic więcej nie przerabiałem. Jeżeli ktoś koniecznie będzie chciał użyć magnetofonu, to wystarczy wsadzić bezpiecznik w środku i powinno działać, ale tak jak mówię, nie jest to potrzebne skoro mamy SD2IEC. W komplecie dodaję przejściówkę z DIN na microUSB. Jako ciekawostka: na zdjęciach komputer działa sobie zasilany z powerbanku:-) hehehe:-) Normalnie zasilałem go z ładowarek USB od telefonów. 1A powinna wystarczyć, ale lepiej dać z zapasem mocniejszą (ja używałem 2A).

5. Na wyjściu monitorowym w C64 jest wejście audio in, które normalnie podłączone jest do SID-a, ale SwinSID nie ma tego wejścia, więc pin został wolny. W Atari na tym pinie jest któryś sygnał chroma/luma, więc na ten wolny pin w C64 podlutowałem ten sygnał. Dzięki temu można używać tego samego kabla s-video+audio co do Atari, to też pasuje do tego C64. Można tez podpiąć normalny kabel od C64 i też będzie działał poprawnie.

Niczego więcej nie przerabiałem.

Sprzedaż w formie licytacji do poniedziałku 10 czerwca do godziny 20:00.

Kilka słów na temat ceny wywoławczej: no cóż, mojej wielogodzinnej i wielodniowej roboty przy tym kompie nikt mi nie zwróci, liczę się z tym:-) A dłubania było sporo:-) Koszt ładnej sztuki C64 + SD2IEC gotowiec + przełączane systemy kernal/JiffyDOS, SwinSID-a nie liczę, bo jest zamiast SID-a, ale też się narobiłem, żeby go zbudować:-) Cena wywoławcza to 380zł plus przesyłka 20zł kurierem lub pocztą do wyboru.
Sprzedaję sam komputer, dokładam tą przejściówkę do zasilania.

Zapraszam do licytacji Atarowców, którzy chcą się pobawić C64, bo to jest gotowiec, do którego nic nie potrzeba - włączacie i gracie. Ewentualnie może ktoś chce wzbogacić kolekcję o ładny egzemplarz. Szczęśliwemu nabywcy postaram się pomóc z uruchomieniem karty SD, wrzuceniem kolekcji gier itd.

Post's attachments

c64_1.jpg 165.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64_2.jpg 165.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64_3.jpg 98.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64_4.jpg 156.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

plyta.jpg 224.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

powerbank1.jpg 163.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

powerbank2.jpg 139.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

zasilanie.jpg 173.88 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-06-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Na każdym zebraniu ktoś musi być pierwszy...

dam cenę wywoławczą + 20 :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Znalazłem jeszcze kilka zdjęć rozszerzeń zrobionych w tym kompie.
Dokładam, bo widać parę szczegółów więcej.
Szczęśliwemu nabywcy dorzucę jeszcze dokumentację w postaci schematów, wsadów itd.

Post's attachments

c64 jiffydos.jpg 104.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64 sd2iec_1.jpg 128.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64 sd2iec_2.jpg 78.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

c64 swinsid.jpg 116.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Ja tylko tak od siebie: ostatnio w swoim C64 "Aldi" testowałem nano SwinSIDa i... Gra to dobrze, o ile gra dobrze, ale jak trafi kosa na kamień (np. Ghost'n Goblins), to wychodzi kakofonia nie przypominająca oryginalnej melodii.

5

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Nie wiem, nie sprawdzałem tej gry, ale nie jest to kwestia firmware? Pamiętam jak to robiłem, że czytałem o kilku grach dla których wychodziły poprawki do SwinSID-a, nie jestem pewny czy do tej gry też nie było takiej poprawki. Z tego co czytałem, to dosłownie jakieś pojedyncze tytuły miały z tym problem.

W każdym razie w SwinSID-zie w tym moim C64 siedzi najnowszy (w sensie ostatni jaki wyszedł) firmware, więcej nic nie wiem, nie sprawdzam - zostawiam testy dla następnego właściciela. Od siebie mogę powiedzieć, że odpalałem trochę gier i wszędzie działał ten wynalazek dobrze - ale oczywiście jest to zamiennik, więc głowy nikt nie da, że będzie chodził w 100% poprawnie ze wszystkim.

Generalnie SwinSID gra też czasem trochę inaczej niż oryginalny SID. Ma czasami trochę inne brzmienia, ale czasem wydaje mi się, że jakoś ładniej - z tym że ja to sobie porównywałem z muzyczkami z youtube, bo oryginalnego SID-a nigdy nie miałem, ani nie jestem też jakimś fanem SID-a. Tak jak napisałem w pierwszym poście - nie jara mnie C64:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-06-03 11:13:33)

6

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Na najnowszym firmware tak jest ;-) I ogólnie jak się poczyta choćby forum Lemon64, to żeby się nie frustrować, podobno trzeba by zainwestować w SwinSIDa Ultimate. Napotkałem też problem z "rozbieganym" kursorem joysticka/myszy w programie NAV, również ze względu na brak obsługi czegoś tam. SwinSIDa kupiłem jako backup, ale należy traktować go jako ciekawostkę ;-)

The SwinSID nano is basically a smaller version of the original SwinSID and these are easy to find. I have a couple of these and they are decent sounding for most normal SID sounds. But they are far from perfect and can't handle all the filters and other properties of the original. They are for sure better then a dead SID. They cannot support mouse or paddle inputs so if you need a mouse, you do not want to look at anything but an original SID or a SwinSID Ultimate.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2019-06-03 12:16:27)

7

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Jacques, pewnie masz rację, nie wgłębiałem się w temat aż tak bardzo. SwinSID-a mam z dwóch powodów: po pierwsze kupiłem tego C64 bez SID-a, bo go ktoś wyjął i sprzedał osobno. Po drugie chciałem żeby C64 działał na samym 5V, a tego z SID-em oryginalnym by się zrobić tak łatwo nie dało, więc mamy tutaj klasyczne "coś za coś". Ze swojej strony pograłem trochę w gierki, które pamiętałem jako hiciory (Flimbo's Quest, Giana Sisters), odpaliłem jeszcze kilka innych gier, sprawdziłem, że wszystko działało poprawnie (z tego co odpalałem) i zakończyłem przygodę z C64:-)
To co piszesz o kursorze, może być spowodowane tym, że SwinSID nie ma obsługi wejść potencjometrycznych na porcie Joya, które to obsługuje oryginalny SID. Tak że mając SwinSID-a mamy w portach joya tylko ierunki i fire, nie podłączymy paddle, ani myszy. No ale do podstawowych zastosowań w grach nie jest to potrzebne.
Ostatecznie jak ktoś bardzo chce SID-a, to nie ma problemu z dołożeniem go później do tego kompa. Wszystko jest odwracalne, można wsadzić SID-a.
Egzemplarz jest jaki jest, napisałem wszystko otwarcie, to jest komp dla Atarowca, komodziarz pewnie by nie był zadowolony, ja jako Atarowiec byłem:-)

8

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Rozumiem, jasna sprawa :-)

9

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Pińcet

10

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

No co Ty, serio? Pięć stów za Commodore? Co z Ciebie za Atarowiec?:-)

11

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

To dla zony. Ona jest komodorowcem.
Mam C64 mini ale to nie to samo.

12

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

A miało być tak pięknie :-) I tak od razu z grubej rury stówe więcej!?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

13

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Wygrywa Eagle. Gratuluję zakupu, szczegóły wysyłam na PW.

14

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Witam,
mnie interesuję te dodatki do C64, czy masz może jeszcze coś takiego?

15

Odp: [S] C64 dla Atarowca:-)

Nie mam nic, bo to były rzeczy, które robiłem jednorazowo tylko dla siebie do tego jednego kompa.