Temat: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Pacjent: 65XE.
Problem: zwalone GTIA, ale dziwnie.
Sposób diagnozowania: odpaliłem SysInfo na zimnym kompie - było OK. Potem puściłem 3x Numena. A potem znów SysInfo. I oto obrazek
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20190626_210039.jpg

Czy ktoś kiedyś stwierdził takie zachowanie? Bo o uwalonych czytałem, kiedyś miałem jeden taki ale mi @qbahusak po prostu GTIA wymienił. Ale o tym, żeby kaszanka pojawiła się po pewnym czasie to nie słyszałem. Winne GTIA czy może coś innego?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

A acid800 przed i po odpalałeś?

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Wg tego: http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA
wychodzi na to, że jest to wada "typu drugiego". Tam jest opisane właśnie, że jest ona wadą ukrytą i można zaobserwować ją w sysinfo dopiero po wygrzaniu kompa.
Spróbuj odpalić sysinfo i jak masz tam dobry obraz, to czekaj na nim aż zacznie się psuć i sprawdź czy to się dzieje dokładnie tak jak to opisane jest właśnie tam na atariki. Ciekawi mnie też po jakim czasie się to dzieje.
Wg tego samego artykułu na atariki jest opisane, że można łatwo tej wady się pozbyć poprzez (cytuję):
"doprowadzenie do nóżki 35 układu ANTIC sygnału OSC z układu GTIA (nóżka 28) zamiast FØ0 (likwiduje to tylko wadę typu drugiego)".

4

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

miałem taki egz. w 2003 roku na Quast Party, defekt ujawnił się oczywiście w czasie kompo na demie Too Hard 4 :)

Spróbuj założyć nań jakieś chłodzenie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Mq napisał/a:

Wg tego samego artykułu na atariki jest opisane, że można łatwo tej wady się pozbyć poprzez (cytuję):
"doprowadzenie do nóżki 35 układu ANTIC sygnału OSC z układu GTIA (nóżka 28) zamiast FØ0 (likwiduje to tylko wadę typu drugiego)".

Czy dobrze rozumiem, że trzeba przeciąć standardową ścieżkę i jumperem połączyć ANTIC z GTIA? W tym kompie założę inne GTIA a to pójdzie na razie na bok, ale może kiedyś będę potrzebował go użyć - dobrze wtedy wiedzieć, jak obejść problem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Jeśli i tak wylutujesz to GTIA i wstawisz podstawkę, to wystarczy, że w tym GTIA odegniesz nogę 29 tak, żeby nie weszła w podstawkę. Następnie pod spodem płyty połącz nogę 29 z nogą 28. Cała operacja będzie niemal niewidoczna, bardzo prosta do przeprowadzenia, więc ja bym na początek tak spróbował to zrobić.

Edit: albo jeszcze prościej. Odessij tylko cynę z nogi 29 GTIA tak, żeby noga była luźna. Wyciągnij delikatnie tą nogę z płyty, żeby niczego już nie dotykała. Połącz pod spodem płyty nogę 28 z tą dziurą po nodze 29. Ogólnie 5 minut roboty, a może załatwi to temat.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-06-26 22:29:08)

7

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

tak potwierdzam, mam gtia z błędem typu 2go, tak - mostek antic/gtia jak podaje mq rozwiązuje problem

8

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Wrócę z roboty wieczorem to spróbuję. Brzmi szybko, rzeczywiście.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Podałem ten sposób bardzo prosty w poście nr 6, bo sprawdziłem na schemacie, że standardowo jest połączona noga 29 GTIA z nogą 35 Antica, natomiast my mamy połączyć nogę 28 zamiast 29. Noga 28 musi przy tym zostać połączona nadal ze wszystkim z czym była połączona, natomiast noga 29 z niczym więcej się nie łączy standardowo, dlatego można ją odłączyć całkowicie i w to miejsce po prostu zewrzeć punkt po nodze 29 z nogą 28 - tak jak napisałem najlepiej pod spodem płyty.

10

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Mam to samo, u mnie problem pojawią się już po 2 minutach od włączenia atarki. Na początku widać jak paski poziomie zaczynają pojawiać się od dołu  (w drugiej tęczy), przechodzą na pierwszą tęczę po czym na niej znikają i pozostają tylko na tej drugiej.

11

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

@perf: to spróbuj też tej samej metody naprawy i napisz czy pomogło. Skoro jest to w opisie naprawy na atariki i dodatkowo takron27 powyżej potwierdził, że działa, to warto spróbować, to prosta naprawa jest i w razie czego łatwo odwracalna.

Edit: a problem pojawia Ci się po dwóch minutach, bo z tego co zaobserwowałem, to Atari wygrzewa się właśnie kilka minut, a w tym czasie sygnały się stabilizują. Przez tych kilka minut od włączenia, sygnały delikatnie przesuwają się względem siebie w czasie oraz zmieniają się kształty zboczy poszczególnych sygnałów. Po około 10 minutach pracy z tego co zaobserwowałem na kilku Atarkach, już później chodziło wszystko cały czas stabilnie - w sensie że nie następowały już zmiany w sygnałach na płycie.
Generalnie przy różnych rozszerzeniach, które instalowałem na różnych płytach zawsze testuję wszystko tuż po włączeniu zimnego kompa, oraz po wygrzaniu przez co najmniej 10-15 minut. Nie spotkałem się z żadnymi zmianami w stabilności systemu po czasie dłuższym niż kilka minut od włączenia kompa.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-06-27 12:38:41)

12

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

ze stoperem w ręku, u mnie to 1 minuta 44 sekundy od włączenia atarki i pojawiają się pierwsze pasy na pierwszej tęczy

http://oi64.tinypic.com/2nvb7sl.jpg


Nie jestem zaznajomiony z lutownicą by dokonać takiej naprawy :)

13

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

To poczekaj aż perinoid zrobi u siebie i potwierdzi temat, a następnie poproś kogoś ze swojej okolicy o pomoc. W zasadzie jak już temat będzie pewny na 100% i nie będzie wymagał odwracalności naprawy, to wystarczy przeciąć nogę nogę 29 GTIA i zlutować pod spodem płyty pin 29 i 28 przeciągając cynę i robiąc tam po prostu zwarcie między tymi dwoma punktami. Roboty poniżej 30 sekund:-)

14

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

poniekąd w temacie

https://atariage.com/forums/topic/25396 … try3535843

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Ten sam problem (wada typu drugiego) występuje także w GTIA w wersji NTSC.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: GTIA kaszani się o wygrzaniu - zna ktoś może taki problem?

Mq napisał/a:

To poczekaj aż perinoid zrobi u siebie i potwierdzi temat

Potwierdzam. Wylutowałem i wyciągnąłem nogę 29, od spodem połączyłem przelotkę pod nią z sąsiednią nogą 28 i problem się nie pojawia nawet po kilkunastu minutach. Przed operacją po kilku minutach obraz w SysInfo się popsuł.

A przy okazji - czy są jakieś efekty uboczne takiej naprawy? Jeśli nie, to po co w ogóle standardowe połączenie? Musi przecież po coś być tak jak jest.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.