176

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

google mapsy pokazują, że na modelarską mam całe 28 minut :)
to będę pisał na PW po weekendzie. dzięki!

177

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

@color_bars... to wygląda jakby brakowało Ci najmłodszego bitu luminancji... jeżeli GTIA jest sprawne, to przyjrzy się buforowi 4050 i jego okolicy, podobny przypadek był tutaj. Może być też tak że np. wyjście LUM0 lub LUM1 z GTIA jest po prostu uwalone, masz jakiś oscyloskop pod ręką aby zobaczyć czy te sygnały po wyjściu z GTIA wykazują jakąś aktywność? A jeżeli tak to zobacz co widać na wyjściach bufora 4050 (szczególnie piny 6 i 12)

ew. pokaż co widać gdy uruchomisz to:

10 GRAPHICS 9
11 FOR I=0 TO 79
12 COLOR I/5
13 PLOT I,0:DRAWTO I,191
14 NEXT I
15 POKE 712,128
99 GOTO 99

Ostatnio edytowany przez seban (2019-07-18 09:49:41)

178

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

seban: niestety nie mam oscyloskopu ani odpowiednich skilli żeby to sprawdzić :(

a program daje taki obraz:
http://mimuma.pl/shared/vbars.jpg

179

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

A czy to nie wygląda na ubitą linię LUM1 (logiczna 1 albo 0)? Może ta bramka odwracająca (4050 pin 11 i 12 ze schematu) padła? Albo się rozlutowało :>

Ostatnio edytowany przez mono (2019-07-18 21:53:57)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

180

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

@bocianu: screen potwierdza problemy z liniami LUMx. Więc albo samo GTIA ma uszkodzone te wyjścia, albo 4050 i okolice.

@mono: no dokładnie o tym pisałem nad ostatnim postem bocianu ;)

181

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Przelutowałem wczoraj wszystkie nóżki podstawki GTIA i "wzrokowo" zbadałem, czy przy wylutowywaniu nie urwałem jakiejś ścieżki, ale wygląda OK i nie pomogło.
Jak zlokalizować te 4050?

182

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Zaznaczony:
https://drive.google.com/uc?export=download&id=1hEvvFMUGw5zrx96B_vxp4zs4fx6V00R2

Zdjęcie ze strony Larka (Larek nie bij).

183

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

dzięki!
będę go dziś badał organoleptycznie, bo nie mam żadnych przyrządów niestety.
Po weekendzie umówię się z panciem i sprawdzimy, czy to faktycznie nie GTIA padło,
zanim zacznę wylutowywać kolejne elementy :)

184

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

a takie pytanie jeszcze - gdyby jednak sie okazało, że jest strzelone GTIA, to czy moge wsadzić VBXE?
czy ono korzysta z atarowego GTIA?

185

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

VBXE emulates GTIA, so the RGB video output will not care whether the GTIA is buggy or not.

186

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

nice! thanks for quick answer ;)

187

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Korzysta pod tym względem, że na wyjściu RGB jest wykorzystywany sygnał CSYNC który generuje GTIA, a w Twoim wypadku CSYNC wygląda na dobrze działający, więc problemu z VBXE być nie powinno.

188

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Melduję że Atarka naprawiona!
Jeszcze raz dzięki dla pancio.net, który udostępnił swoje narzędzia, umiejętności i znalazł dla mnie czas.
Winny okazał się inwerter 4050 - tak jak niektórzy podejrzewali.

Ale VBXE i tak już przyszło i w weekend będę montował :D

189

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

A nie mówiłem? ;)

190

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

bocianu napisał/a:

Hej!

Mam Atarke 130XE z klasycznym błędem GTIA typu pierwszego, czyli ekran Sysinfo wygląda jak na atariki:
http://atariki.krap.pl/images/2/23/GTIAbug1_small.png

Zamontowałem sobie zatem GTIA FIXERa by SIMIUS, którego wygrałem chyba na SV, o takiego:
http://www.abbuc.de/components/com_jshopping/files/img_products/full_GTIA_Fixer_unten.png

I okazuje się że fixuje, ale tylko trochę.
Ekran z sysinfo wygląda teraz tak:

http://mimuma.pl/shared/si.jpg


No to jak to jest ostatecznie? Działa, tylko nie w każdym przypadku czy zawsze działa tak j.w. - czyli problem rozwiązuje częściowo?

Pytam, bo mam na tapecie komputer z dokładnie tym typem uszkodzeniia gtia i zastanawiam się czy wymieniać, czy próbować "fixować".

Simius - masz to jeszcze w sprzedaży? Za ile?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

191

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Jako, że wygląda to na wadę "typu drugiego", spróbuj zastosować drugi fix (przy jednoczesnym pominięciu układu opóźniającego sygnał OSC w fikserze Simusa):
doprowadzenie do nóżki 35 układu ANTIC sygnału OSC z układu GTIA (nóżka 28) zamiast FØ0 (likwiduje to tylko wadę typu drugiego).

Czy to Atari posiada jakieś rozszerzenia, które mogłyby ingerować/obciążać linie zegarowe, w szczególności FØ0?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-05 13:58:38)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

192

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

zdjęcia powyżej "zacytowałem" z posta Bociana. Bazowo mam na 100% uszkodzenie typu pierwszego, czyli tak jak u Bociana. Problem jednak w tym, że z czego widzę u wspomnianego jegomościa po założeniu fixera problem nadal nie jest rozwiązany, no i ostatecznie wygląda jak uszkodzenie typu drugiego.

Komp, który tutaj oto mam na tapecie to stockowe 130XE, niemniej jednak jeśli chodzi o fi2 - komp musi poprawnie działać jak i w postaci stockowej tak i z ewentualnymi rozszerzeniami podłączanymi poprzez eci. 74ls08 też nie zaszkodzi wymienić ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

193

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Fixer m.in. wprowadza opóźnienie na linii zegara między ANTIC i GTIA (czyli fix trybu HiRes), ale to opóźnienie jest sprawą indywidualną i może się okazać, że przy okazji eliminacji usterki typu pierwszego, wprowadził usterkę typu drugiego (w przypadku egzemplarza Bociana opóźnienie nie było potrzebne lub było zbyt duże). Dlatego w razie czego proponuję pokombinować z sygnałem zegara między ANTIC i GTIA.

Pytanie o rozszerzenia było dlatego, że ich obecność, dodaje pojemność na liniach zegara i może powodować dodatkowe opóźnienia, zatem po zainstalowaniu takiego rozszerzenia może się okazać konieczna korekta zegara opóźnień w fikserze.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

194

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

_tzok_ napisał/a:

Pytanie o rozszerzenia było dlatego, że ich obecność, dodaje pojemność na liniach zegara i może powodować dodatkowe opóźnienia

jasna sprawa, zresztą walczyłem ze swoją maszyną przez dłuższy czas z tego powodu.

ok, sprawdzę dostępność gtia fixera i zobaczy się co dalej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

195

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

oprócz uszkodzonego GTIA był jeszcze strzelony inwerter, po wymianie inwertera + GTIA fixer wszystko działa jak powinno

196

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Jeśli Simius nie ma fixerów, ja mam zamówione płytki w razie jakby co.

197

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Ja mam 2 sztuki na stanie jakby co...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

198

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Po zamontowaniu 1MB SIMMexp'a i odpaleniu dema Numen okazało się że mam niepełnosprawne GTIA, macie jeszcze płytki do fix'a ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-02-18 21:09:47)

Post's attachments

SysTest.jpg 298.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

199

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Możesz na pająka polutować. Jak ja dałem radę to i ty dasz ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

200

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

lopez: zobaczymy, czy mi jeszcze zostanie coś, bo na razie poszła cała lista:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 27&p=2