Temat: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Wpadło w moje ręce Atari65XE, które zostało potraktowane zasilaczem od C64. Czarny ekran - brak obrazu.
Płyta od 130XE - na pierwszy ogień uwalone 2szt RAM, Freddie, MMU

Po wymianie ( Freddie został potraktowany zamiennikiem ) komputer się uruchamia i wydaje się działać poprawnie ( dźwięk, wczytywanie z SIO, cartridge, klawiatura )jest jednak problem z wyświetlaniem

Po pojawieniu się READY zaczynają się po chwili pojawiać artefakty na literkach. Załadowany loader wyświetla kaszane, laura jak widać chociaż gra wydaje się działać prawidłowo, podobnie Draconus - grafika plansza tytułowa sama gra wygląda OK.
tak jakby w trybach tekstowych coś nie działało jak trzeba.
Self Test jest rozjechany totalnie, w każym z testów chociaż prawidłowo wyświetlają się nutki.

Dodatkowo zauważyłem , że stosunkowo długo się "odmóżdża".
Zaraz po włączeniu Ready wyświetla się prawidłowo, a po jakiejś chwili 10sek zaczynają pojawiać się artefakty. Widać to na literce A pojawia się dolna kreseczka a po chwili kolejne

Post's attachments

draco.jpg 20.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

laura.jpg 28.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

loader.jpg 29.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

readybad.jpg 10.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

readygood.jpg 10.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Nie znam sie to sie wypowiem: czy to nie wyglada na jakies przeklamania w ROMie?

3

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

A co mówi self test?
Skąd wiesz, że pozostałe kości RAM są całe?

4

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

lewiS napisał/a:

Nie znam się to się wypowiem: czy to nie wygląda na jakieś przekłamania w ROMie?

Trafna diagnoza w 100%. Wielkie dzięki. Widać Eprom nie wytrzymał próby czasu lub zasilacza :-)

Jednak to nie koniec, po wygrzaniu następują niestety zwisy. Sprawdzę chyba jeszcze CPU bo mam wrażenie, że mocno się nagrzewa w porównaniu z CPU w innej płycie

Ostatnio edytowany przez nekroskop (2019-08-06 20:23:41)

5

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Cześć,

To bardzo ciekawe, ponieważ OS liczy sumę kontrolną zawartości ROM i porównuje z zapisaną w tejże pamięci. jak więc to możliwe, że w ogóle Atari był w stanie ruszyć? Dobrze by było porównać zrzut Twojego eproma z oryginalnym OS.

Pozdrawiam

nekroskop napisał/a:
lewiS napisał/a:

Nie znam się to się wypowiem: czy to nie wygląda na jakieś przekłamania w ROMie?

Trafna diagnoza w 100%. Wielkie dzięki. Widać Eprom nie wytrzymał próby czasu lub zasilacza :-)

Jednak to nie koniec, po wygrzaniu następują niestety zwisy. Sprawdzę chyba jeszcze CPU bo mam wrażenie, że mocno się nagrzewa w porównaniu z CPU w innej płycie

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

6

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

no to już nie porównamy co w nim było, bo poszedł do kasowarki wgrałem do niego zawartość  kości CO61598B.
w tej chwili o pastowałem CPU i założyłem jakiś aluminiowy radiator. Self test leci w kółko już 4 raz. Bez radiatora pojawiają się pod koniec testu czerwone kwadraciki i następuje zwiecha.

7

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

To wymień resztę pamięci.

8

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Wymieniłem wszystkie 2szt, bo to płyta z 4bitowymi ramkami 41464

9

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

A obejrzyj ścieżki, czy się coś nie zjarało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Sprawdziłem , płyta jak ze sklepu wszystko czyściutkie i piękniutkie.

Usiadłem i podmieniłem proca. Jak narazie od 30 minut jestem skłonny powiedzieć , że bangla.
Testy RAMU w Self Test przechodzą w kółko na 2 prockach, które mam ( heh sprawdziłem sobie przy okazji umc 6502I )
Ten uwalony nie potrafi zrobić jednej pełnej pętli wywala się w trzecim szeregu. ( z radiatorem potrafi zrobić ze 2-3 pętle potem wali czerwonymi )

Poskładam i chyba w coś zagram :-D

11

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Problem z procem, skoro dołożenie chłodzenia trochę pomagało. Zresztą sam już do tego doszedłeś.
Natomiast problem z długim "odmóżdżaniem" to problem pamięci.
Ja używam tych:
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/4szt-IC- … HARP/12362
i z nimi nie ma takich problemów.

Czasem jeszcze pomaga wymiana jednej kości na inną (innego producenta) ale nie wiem - przy tej cenie po prostu wymieniłbym komplet i tyle.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-08-08 19:19:39)

12

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Tutaj te nie pasują bo płyta jest pod 4-bitowe.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

A te co podałem to jakie są? :)
Nawet pdf-a tam wrzucili:
https://www.tvsat.com.pl/pdf/L/lh2464_sha.pdf

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-08-08 19:44:41)

14

Odp: Atari 65 XE - problem z wyświetlaniem

Kupię te SHARP'y końcem miesiąca jak wróci właściciel z urlopu.
Ja mam wsadzone NEC'1 41464 -12 i jak na mój gust trochę zadługo się odmóżdżają w porównaniu z innymi

Znalazłem i wsadziłem jednego HY53C464-10 i jest o niebo lepiej :-)
Dzięki za poradę.

Ostatnio edytowany przez nekroskop (2019-08-08 20:23:23)