Temat: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Witam Atarowców!
Jestem miłośnikiem Amigi od 93 roku, a ostatnio naszło mnie na reanimację mojej Atarynki 65XE którą posiadam od komunii - rok 91.
A teraz krótkie streszczenie powrotu do XE....

ROZDZIAł 1 - REANIMACJA
Po 30 latach ostał mi sie tylko komputer. Zasilacz zrobilem sam - kabel USB i ładowarka 5v, 2A. Kabel SCART, XC-12 (z turbo), cartridge BLIZZARD zamówiłem na Allegro.
Atarynka ruszyła! Radość nie trwała jednak długo, gdyż funkcyjne klawisze nie działały. Sprawdziłem ściężki, zlokalizowałem przerwy, fix i znowu śmiga!
Z racji ,że nie mam nic do nagrywania kaset kupiłem adapter kaseta-jack 3.5mm.
Adapter
I odpaliłem STELLAR SHUTTLE - moją pierwszą grę jaka odpaliłem również 30 lat temu :) Co za radość hehe

ROZDZIAł 2 - ROZTERKI Z TURBO
Jako, że gry normalnie się ładuja postanowiłem sprawdzić turbo (nie mam pojęcia co siedzi w środku i nigdy TURBO nie posiadałem)
XC-12 z Turbo
Odpaliłem BLIZZARDA
Cartridge
Loader
Pół dnia walczyłem z TURGENEM.
Teraz pierwsze pytanie - czy mogę używać adaptera kasety również do gier TURBO??

Porobiłem kilka testow uzywając programu napisanego przez jednego z forumowiczów i oto co wychodzi:
Bus Test
Test2


I cartridge od wewnatrz:
cart_1
cart_2

CZasami udalo mi sie wyswietlic nazwe gry w Microloaderze T/N ale od razu wywalalo 'Blad ladowania'.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-08 22:47:33)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

2

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

O ile pamiętam to BLIZZARD nie miał żadnego przełącznika - jesteś pewny, że to ten rodzaj turbo? Rozbierz magneta i zrób parę fotek płytki turbo.
BTW,  1989 ktoś w południowej Polsce (Prudnik) zainstalował mi Turbo, które zasadniczo było Blizzardem, ale gadało bez niczego z T2000 i jego odmianami a także z normalem. Niestety sprzęt powędrował w Bieszczady i kożysta z niego jakiś Bies :-) Wspomniane turbo nie miało przełącznika...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

wypnij tasme z klawiatury i obetnij nozyczkami 1mm, tak aby glebiej weszla folia w gniazdo.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

4

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Że zapytam.. Klawiatura mi działa, więc co ma dać skrócenie taśmy w kwestii turbo ??

Czy XC-12 łatwo rozebrać? Nie chce niczego sknocic a zwłaszcza magnetu... :)

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-11 07:20:39)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

5

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Łatwo - 4 śrubki, odwracasz klawiszami do góry wciskasz eject i ściągasz górną część obudowy.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Ok oto co siedzi w srodku:
Photo 1
Photo 2

Mam nadzieję ,że ktoś to rozpozna. Liczę na Was chłopaki!! ( i dziewczyny :P )

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

7

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Blizzard to nie jest ...

8

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

2K też nie... to wygląda na jakiś filtr + może ustalenie wyższego (innego) prądu zapisu - bez dokładnej analizy połączeń i wartości elementów trudno stwierdzić na 100%.

A normala to to Ci odczytuje?

http://anonym.mouse.sweb.cz/schemata/t2000_2.png

Tu masz najprostsze TURBO 2K, o wiele bardziej (sic!) skomplikowane od Twojego :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-08-09 08:33:37)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

9

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Normal dziala 'normalnie'. Gdy przełącze pstryczek to pasy zapisu turbo migaja na ekranie..bez niego nie. Wiec cos tam dziala.
Jedynie nie mam pojecia jaki loader uzyc i jaki zapis turbo obsluguje..zaraza!

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

10

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Zerknij jeszcze na plyte Atari i zobaczy czy czasem ROM nie jest podmieniony na inny a i byc moze jest tez opisany.

edit: err dopiero obczailem ze to cart

Ostatnio edytowany przez drygol (2019-08-09 09:17:20)

11

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Atari jest moje..XC-12 zakupione z allegro. Moge ewentualnie obrocic plytkę z XC-12, żeby pokazać co siedzi na niej jeżeli komuś to da jakieś wskazówki...
Swoją drogą nikt w moim otoczeniu (Kołobrzeg) nigdy nie slyszal o TURBO do Atari. Mowie o latach 90-92. A tu tyle tego się natworzyło...

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-09 21:36:48)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

12

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

To może być "Turbo 2000F", spróbuj z którymś softem/cartem do turbo 2000F, np. w tym wątku było trochę o tym:Turbo 2000F Cart

ew. może to być też Turbo 2001, o którym dyskutowano parę postów niżej również w tym samym wątku, a z którym "rozprawił się" dokładnie Bluki, w tym wątku: Turbo 2001 by Bluki.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-08-09 09:58:02)

13

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Dzięki za wskazówki. Sprawdzę te dwa loadery i dam znać.
Loader 2001 z paczki BLUKI'ego nie ma rozszerzenia i nie wiem jak go na wave zamienić.
Nornalnie zamieniam xex na cas i potem na wave. A tutaj motam się..

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-09 10:41:40)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

14

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

seban napisał/a:

To może być "Turbo 2000F", spróbuj z którymś softem/cartem do turbo 2000F, np. w tym wątku było trochę o tym:Turbo 2000F Cart

ew. może to być też Turbo 2001, o którym dyskutowano parę postów niżej również w tym samym wątku, a z którym "rozprawił się" dokładnie Bluki, w tym wątku: Turbo 2001 by Bluki.


Jesteś WIELKI!!! Udało się! Uzyłęm LOADERA 2000F i Turgenem jako:
KSO Turbo 2000
- binary file L3 format
- pause 1.5

W loaderze S - load & run jako d: @

Zagadka rozwiązana. Jeszcze raz dzięki wszystkim. Nigdy bym tego sam nie ogarnął....

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-09 20:47:21)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

15

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Fajnie, że się udało :-)
Zastanawiam się tylko jak układ o tak "wielkim" stopniu skomplikowania radzi sobie np z T2000 czy innymi pokrewnymi turbo i czy właściwości układu RC się nie rozjeżdżają po latach... to chyba najprostsze turbo jakie widziałem.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

16

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Wczytywanie skraca o 70% np taki Zybex 16:20 min -> 3:20 min

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-09 21:46:32)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

17

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

nie doczytalem ze naprawiles "nie dzialanie klawiszy funkcyjnych"...

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

18

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Czy to normalne że nie każdą grę da się zamienić poprawnie na Turbo? Spróbowałem 10 gier i powiedzmy 3 nie dało się wczytać...

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

19

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

a jakich konkretnie gier nie udało ci się w Turgenie zamienić na turbo?
podaj linki do plików gier z jakich korzystałeś.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2019-08-10 07:31:17)

20

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

pancio.net napisał/a:

Zastanawiam się tylko jak układ o tak "wielkim" stopniu skomplikowania radzi sobie np z T2000 czy innymi pokrewnymi turbo i czy właściwości układu RC się nie rozjeżdżają po latach... to chyba najprostsze turbo jakie widziałem.

A ja uważam że to jeden z fajniejszych pomysłów, wszystkie pozostałe systemy turbo dublują to co i tak już się znajduje w magnetofonie, w w przypadku Turbo2000F/Turbo2001 ktoś wpadł na bardzo fajny pomysł aby wykorzystać istniejący już wzmacniacz i układ kształtowania impulsów a pominąć jedynie demodulator FSK, jedyna uwaga którą można mieć do tego systemu to zastosowanie przełącznika Normal/Turbo co pociągało za sobą konieczność montowania owego przełącznika w obudowie magnetofonu i ingerencję w jego obudowę.

Układ RC o którym wspominasz po po prostu "mostek" omijający demodulator FSK, nie bardzo ma się co rozjeżdżać, przynajmniej nie w stopniu większym niż komponenty firmowo znajdując się w magnetofonie.

W dawnych czasach, kiedy to stałem się posiadaczem pierwszego systemu turbo, a był to KSO Turbo 2000 (wersji z kablem idącym do drugiego portu JOY-a) nie zwracałem uwagi na takie szczegóły jak wiercenie w moim magnetofonie dziur przez człowieka montującego dodatkowy kabel czy przełącznik turbo/normal (w późniejszym czasie również stałem się posiadaczem Turbo2000F w tym samym magnetofonie XC12 w którym było już zamontowane KSO Turbo 2000). Po pewnym czasie magnetofon był już wrakiem (brakowało mu klapki, mechanika była zajechana, głowica wytarta) ale mimo tego że praca w standardzie była już bardzo problematyczna, to praca w Turbo (2000/F/2001) nie była dla tego magnetofonu żadnym problemem... niemniej jednak wtedy postanowiłem że następny magnetofon nie będzie miał żadnych dziur, przełączników normal/turbo, czy to dodatkowych kabli... wtedy też powstał zalążek/prototyp czegoś co się zwało Code3 Turbo, i zapewne gdzieś to wszystko jeszcze jest i czeka na swoją kolej... jak ogarnę bieżące sprawy, poszukam tego magnetu oraz softu, który do tego rozwiązania dostosowałem i opublikuję oczywiście to wszystko. Rozwiązanie to bazowało na tym co można zobaczyć w Turbo2000F, zamiast przełącznika turbo/normal użyty był klucz analogowy sterowany stanem linii DATA_OUT (jak w przypadku Blizzard-a) ... jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to użyłem wtedy zwykłego MCY74066, który dawało się wtedy kupić na wolumenie ;)

Z perspektywy czasu widzę teraz że "blizzard turbo" co prawda był o wiele szybszy i miał o wiele bardziej rozwiniętą bazę oprogramowania, jednak patrząc na to jak to się "czyta" po latach ze starych już kaset, to o wiele większe problemy występują z blizzard turbo czy innych systemów szybszych od Turbo2000F/2001 (np. Turbo ROM) które to wyciskają ostatnie soki z magnetofonów.

Amiga4ever napisał/a:

Czy to normalne że nie każdą grę da się zamienić poprawnie na Turbo? Spróbowałem 10 gier i powiedzmy 3 nie dało się wczytać...

Jeżeli używasz turgen-a to spróbuj po prostu użyć Omicron Turbo oraz loaderów w nim zwartych. Powinno to działać bez problemu z Twoim magnetofonem w którym masz Turbo 2000F/2001.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-08-10 13:46:51)

21

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Odnosnie Omicron Turbo to do wyboru jest Conversion Type:
- BlockLoading
- Kilobyte Blocks
- Twokilobyte Blocks
oraz masa pulses do wyboru.
Jak to ustawic? I co - nie musze wygrywac juz loadera T2000f przed odpaleniem gry?

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-11 07:21:23)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

22

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Omicron Turbo dodaje na początku parę bloków w standardowej prędkości które zawierają odpowiedni loader, potem reszta nagrania leci już w "turbo", więc żadnego loadera do turbo2000F nie potrzebujesz już. "Pulses" zostaw domyślne czyli "T2270", ew. potem sobie spróbuj takie jak w przypadku Turbo 2000 KSO czyli "T3060".

Co do typu bloków, najszybsze będzie "block-loading", ale nie wiem czy wszystkie pliki typu DOS/XEX będą działać poprawnie (większość powinna), najbardziej podobne do zachowania się Turbo2000F/2001 będzie pewnie "two-kilobyte blocks", (oryginalnie Turbo 2000 miało bloki rozmiaru 3KB, jednak odbywało się to kosztem wysokiego MemLO). Jak coś nie będzie chciało się ładować to może na początek wybierz "kilobyte blocks", co będzie owocowało dość niskim memlo oraz zachowaniem struktury zapisu podobnym do oryginalnego Turbo2000F/2001.

23

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Czyli włączam pstryczek na turbo i odpalam kompa start +option?
A jak z tymi none /silence /pause i jaka wartość ustawić ? Dodam że mój magnetofon nie staje do pauzy i również sygnał puszczam przez adapter więc o pauzach nie ma mowy.

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-10 15:54:55)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

24

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

seban napisał/a:

A ja uważam że to jeden z fajniejszych pomysłów, wszystkie pozostałe systemy turbo dublują to co i tak już się znajduje w magnetofonie, w w przypadku Turbo2000F/Turbo2001 ktoś wpadł na bardzo fajny pomysł aby wykorzystać istniejący już wzmacniacz i układ kształtowania impulsów a pominąć jedynie demodulator FSK, jedyna uwaga którą można mieć do tego systemu to zastosowanie przełącznika Normal/Turbo co pociągało za sobą konieczność montowania owego przełącznika w obudowie magnetofonu i ingerencję w jego obudowę.Układ RC o którym wspominasz po po prostu "mostek" omijający demodulator FSK, nie bardzo ma się co rozjeżdżać, przynajmniej nie w stopniu większym niż komponenty firmowo znajdując się w magnetofonie.

Ale ja nie mam nić przeciwko, może moja wypowiedź zasugerowała, że skoro proste to do d..y ale nie to było intencją mojej wypowiedzi. Nie znając zasady działania tego rozwiązania górnolotnie załorzyłem, że filtr RC jest tu dyskryminatorem - stąd moja uwaga dotycząca "rozjeżdżania" się elementów. Zwracam honor. :-)

seban napisał/a:

... niemniej jednak wtedy postanowiłem że następny magnetofon nie będzie miał żadnych dziur, przełączników normal/turbo, czy to dodatkowych kabli... wtedy też powstał zalążek/prototyp czegoś co się zwało Code3 Turbo, i zapewne gdzieś to wszystko jeszcze jest i czeka na swoją kolej... jak ogarnę bieżące sprawy, poszukam tego magnetu oraz softu, który do tego rozwiązania dostosowałem i opublikuję oczywiście to wszystko. Rozwiązanie to bazowało na tym co można zobaczyć w Turbo2000F, zamiast przełącznika turbo/normal użyty był klucz analogowy sterowany stanem linii DATA_OUT (jak w przypadku Blizzard-a) ... jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to użyłem wtedy zwykłego MCY74066, który dawało się wtedy kupić na wolumenie ;)

Z niecierpliwością oczekuję tego rozwiązania, moje XC12-ki czekają na właściwy wsad :-) Jesteś autorytetem na tym forum odnośnie rozwiązań Turbo i cartów! Szacuneczek.

seban napisał/a:

Z perspektywy czasu widzę teraz że "blizzard turbo" co prawda był o wiele szybszy i miał o wiele bardziej rozwiniętą bazę oprogramowania, jednak patrząc na to jak to się "czyta" po latach ze starych już kaset, to o wiele większe problemy występują z blizzard turbo czy innych systemów szybszych od Turbo2000F/2001 (np. Turbo ROM) które to wyciskają ostatnie soki z magnetofonów.

Blizzard pięknym turbo jest i basta! Ale nie oznacza to, że nie mogą być lepsze :-) A czy możliwy jest odczyt plików Blizzarda przez T2000F?

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-08-10 16:56:24)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

25

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

pancio.net napisał/a:

Blizzard pięknym turbo jest i basta! Ale nie oznacza to, że nie mogą być lepsze :-) A czy możliwy jest odczyt plików Blizzarda przez T2000F?

Ale ja nie mówię że Blizzard jest zły/gorszy/etc. :) Pozwoliłem sobie na porównanie tego systemu z Turbo2000 patrząc na to z perspektywy czasu, to tylko dlatego że w czasach gdy posiadałem "Turbo 2000" nie miałem nawet świadomości że coś takiego istnieje. Dopiero parę lat po zamontowaniu T2000 trafił w moje ręce jakiś soft Hurka czy Polish Cracking Crew, który sugerował że istnieje coś takiego jak Blizzard Turbo. Gdy trafił w moje ręce loader i KOS dla Blizzarda byłem zachwycony tym jak jak ktoś napisał kod :) W dodatku o wiele wyższa prędkość transmisji i o wiele bogatsza baza oprogramowania powodowała że Blizzard był o wiele bardziej zaawansowanym systemem w porównaniu z serią Turbo 2000. Nikt wtedy zapewne nie myślał o tym aby nagrania w tym systemie miały przetrwać kolejne 20 lat ;P

A czy na magnetofonie przerobionym na Turbo2000F można czytać Blizzarda? Na moim XC12 tego się nie dało zrobić, a to z powodu tego że pasmo toru m.cz. w XC12 w fabrycznej konfiguracji jest zbyt "wąskie", pamiętam że walczyłem z którymś magnetofonem i jego torem wejściowym aby powiększyć jego pasmo, ale skończyło się tym że poszerzenie pasma spowodowało efekt uboczny w postaci mniej stabilnej pracy magnetofonu w standardzie, zapewne dlatego w przypadku Blizzarda została dodana dodatkowa płytka zawierająca pełny wzmacniacz wejściowy o większym paśmie niż to co można znaleźć w magnetofonie firmowym.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-08-10 22:01:24)