26

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Wy to i tak szczęściarze..ja moje lata z Atari przeszedłem bez jakichkolwiek modyfikacji. Czyste wielominutowe wczytywanie... Nic dziwnego, że przejście na Pegasusa było dla mnie takim kosmicznym przeżyciem :))
Teraz odkrywam uroki Atari na nowo.. choć tym razem z Turbo (przez czysty przypadek. Ca-12 kupione na allegro miało po prostu turbo ). Do zeszłego tygodnia wciąż nie byłem świadomy jego istnienia lol

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-10 22:06:17)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

27

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Amiga4ever napisał/a:

Czyli włączam pstryczek na turbo i odpalam kompa start +option?
A jak z tymi none /silence /pause i jaka wartość ustawić ? Dodam że mój magnetofon nie staje do pauzy i również sygnał puszczam przez adapter więc o pauzach nie ma mowy.

Wyłączasz turbo, włączasz komputer trzymając option+start gdy wczyta się parę bloków w "normalu", potem gdy zakończy się ładowanie w "normal" przełączasz na "turbo" i reszta wczytuje się już w turbo.

Jeżeli chodzi o przerwy po rekordach to potrzebne są chyba tylko po segmentach INIT w przypadku plików DOS/XEX i to tylko w chwili gdy tak jak w Twoim przypadku nie ma możliwości zatrzymania nagrania (adapter kasety).

28

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Dzięki za info. Czy łatwo poznać kiedy przełączyć na turbo?
I czy te przerwy są w ogóle potrzebne i czy ich długość ma znaczenie ?

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-10 22:08:26)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

29

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Spieranie się o wyższość jednego czy drugiego nie ma sensu - szczególnie teraz gdy każdy z tych systemów można odtworzyć niskim kosztem i przetestować. Fajnie, że w ramach hobby odkrywamy co raz to nowe implementacje. Ostatnio odnalezione:
t2k
t2k
t2k
t2k
t2k

w międzyczasie rozpykam....  :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-08-10 22:18:33)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

30

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Amiga4ever napisał/a:

Dzięki za info. Czy łatwo poznać kiedy przełączyć na turbo?

podczas wczytywania bedziesz słyszał 4 bloki w standardzie, potem cisza i uruchomienie loadera turbo, i właśnie wtedy przełączasz magnetofon na Turbo.

I czy te przerwy są w ogóle potrzebne i czy ich długość ma znaczenie ?

próbuj z ustawieniami standardowymi turgen-a, jeżeli gra będzie posiadała jakieś segmenty typu INIT i jakąś długą dekompresję czy inne czasochłonne operacje podczas wczytywania, to wtedy mogą być koniecznie dłuższe przerwy, ale to tylko w takim wypadku jak Twój, tzn. gdy nie ma możliwości zatrzymania silnika magnetofonu.

31

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

seban napisał/a:

Omicron Turbo dodaje na początku parę bloków w standardowej prędkości które zawierają odpowiedni loader, potem reszta nagrania leci już w "turbo", więc żadnego loadera do turbo2000F nie potrzebujesz już. "Pulses" zostaw domyślne czyli "T2270", ew. potem sobie spróbuj takie jak w przypadku Turbo 2000 KSO czyli "T3060".

Co do typu bloków, najszybsze będzie "block-loading", ale nie wiem czy wszystkie pliki typu DOS/XEX będą działać poprawnie (większość powinna), najbardziej podobne do zachowania się Turbo2000F/2001 będzie pewnie "two-kilobyte blocks", (oryginalnie Turbo 2000 miało bloki rozmiaru 3KB, jednak odbywało się to kosztem wysokiego MemLO). Jak coś nie będzie chciało się ładować to może na początek wybierz "kilobyte blocks", co będzie owocowało dość niskim memlo oraz zachowaniem struktury zapisu podobnym do oryginalnego Turbo2000F/2001.

Miałeś rację! Działa i wreszcie bez osobnego loadera. Miodzio! Kilka gier wciąż nie chce działać jak np Alley Cat, ale większość śmiga! Jescze raz dzięki po stokroć!

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

32

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Czy to normalne ,że niektóre gry .xex poprzerobieniu na WAV nie działają? Próbowałem konwersji na TURBO jak i normalnie xex2cas potem cas2wav i wciąż lypa. Zastanawiam się, gdzie lezy problem. Dodam że używam adaptera kaset.
Oto lista gier którą udało mi się dotychczas przerobić na TURBO:
- Ninja
- Tarzan
- Laser Gate
- Bouldr Dash
- Beach Head
- Chuckie Egg
- Stellar Shuttle
- Draconus

Nie działają:
- Fred
- Panther
- Karateka
- Robbo
- Fortune Hunter
- Aztec

Pozdrawiam

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

33

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Jeżeli brałeś "czyste" pliki xex tzn. bez żadnych dodatkowych literek w nazwie to wydaje się, że nie powinno być żadnych problemów (chociaż z Turbo 2000 za bardzo nie miałem doczynienia).
Próbowałeś może z różnym poziomem wzmocnienia dźwięku (głośności) na urządzeniu, z którego odtwarzasz pliki .wav?
Popróbuj np. na 2/3, 1/2, 1/3 "mocy".

Jakby nie pomogło spróbuj skontaktować się z użytkownikiem baktraaa (autor programu).
...może on coś doradzi.

Rozumiem, że głowice czyściłeś?
Problemem może też być za luźny pasek napędu.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2019-08-16 16:01:16)

34

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Wydaje mi się że problem leży w uruchamianiu kompa tylko poprzez START jak zasugerował jeden z forumowiczów dzisiaj w innym poście. Coś mi nie chcą wchodzić na raz START i OPTIONS mimo że osobno działają w KB tester. Ścieżkę muszę poprawic bo póki co jest kabelek na taśmie klejącej:)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

35

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

..tak, faktycznie, zdaje się, że te gry wymagają do uruchomienia wyłączonego BASIC-a
(czyli wciśniętego klawisza OPTION podczas uruchamiania).

Nie zwróciłem uwagi na to, że nie używasz cartridge'a z systemem turbo tylko wgrywasz
loader z magnetofonu.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2019-08-16 20:41:45)

36

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

...pasek napędowy też raczej nie będzie tu miał nic do rzeczy bo przecież wgrywasz nie z kasety a z adaptera.
Oczywiście trzeba też pamiętać żeby w magnetofonie był wciśnięty klawisz PLAY.
Używając adaptera można  czasami o tym zapomnieć.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2019-08-16 20:42:41)

37

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

Tak mam play i pause. Ogarnę klawiature i dam znać czy problem sie rozwiązał. Pozdro

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

38

Odp: Powrót po 30 latach o Atari i kilka pytań o TURBO

I zgadza sie... Robbo i fortune hunter odpaliły się :) no cóż po 30 latach wyleciało z głowy co dawało start+options

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)