76

Odp: c't IDE

Yaspr napisał/a:

W jakim ona jest formacie? Jak wyświetlić i dodać zawartość. W jakimś emulatorze?

Przypuszczam, że to cały czas problem z byteswap, co do emulatorów nie pomogę, nie znam się.

Było miło :) Do widzenia.

77

Odp: c't IDE

Co do karty, to przede wszystkim napisz jakiego drivera używasz do IDE. W każdym jest trochę inaczej, niektóre obsługują partycje FAT, a inne tylko atarowskie.

Jeśli chodzi o gry i ich działanie, to wszystko jest w archiwum na stronie Putnika, tam jest pełno gier, prawie wszystko co sobie wymyślisz to tam znajdziesz przerobione do działania z HDD.

Napisz też ile masz RAM-u w tym Atari i jakiego TOS-a używasz? W archiwum Putnika dla każdej gry masz opisane jakie ma wymagania sprzętowe, ile RAM-u i jaki TOS.

78

Odp: c't IDE

Ok. Chce spróbować obrazu Putnika, ale chyba cos robię źle. Jak nagrywam obraz 1 GB to mam bomby bo teście pamięci.
W readme.txt jest napisane:

If have IDE hard disk or CF card on IDE
port still may autoboot, only needs to over-
write disk begin with suplied 1GB_IDE.IMG.

No ale nie wiem jak mam nadpisać dysk obrazem :(
Tam jest mały plik 1GB_IDE.img, ale nie wiem co z nim zrobić.
Możecie mnie jakoś nakierować?

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

79

Odp: c't IDE

Ten gotowy obraz Putnika działa dobrze na zewnętrznym interfejsie ACSI, ale w ctide nie udało mi się go odpalić, więc nie wiem czy się w ogóle da.

Są programy do nagrywania obrazu karty na kartę, poszukaj, jest tego sporo. Sorry za taką zgrubną odpowiedź, ale nie robiłem tego dawno i nie pamiętam jakim programem, a nie mam dostępu do kompa...
Edit: przypomniałem sobie, program, którego używam do zgrywania obrazów kart CF zarówno dla Atari ST jak i dla Amigi, to windowsowy program HDDRawCopy. Ale programów jest więcej tego typu, a i też na stronie Putnika pamiętam, że był jakiś program darmowy jego autorstwa pozwalający taki obraz na kartę CF zapisać.

Ponieważ nadal nie podałeś konfiguracji, ani ile bomb, to nadal nic nie wiadomo. Jeśli jednak masz tos 2.06, a bomby są cztery, to jest to normalne zachowanie jak nie ma flopa ani hdd, z którego da się zabootować.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-08-11 13:10:36)

80

Odp: c't IDE

Ja używałem WinImage albo DMDE, ale C't IDE niestety nie mam więc nie powiem czy ten obraz z nim działa (ale w sumie powinien, bo pod TOS 2.x nie potrzeba przecież żadnych sterowników do C't IDE).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-08-11 17:42:55)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

81

Odp: c't IDE

Yaspr napisał/a:

Ok. Chce spróbować obrazu Putnika, ale chyba cos robię źle. Jak nagrywam obraz 1 GB to mam bomby bo teście pamięci.
W readme.txt jest napisane:

If have IDE hard disk or CF card on IDE
port still may autoboot, only needs to over-
write disk begin with suplied 1GB_IDE.IMG.

No ale nie wiem jak mam nadpisać dysk obrazem :(
Tam jest mały plik 1GB_IDE.img, ale nie wiem co z nim zrobić.
Możecie mnie jakoś nakierować?

Plik 1GB.img to image dysku ACSI - w pierwszych sektorach jest sterownik ACSI

Żeby zadziałał on z IDE trzeba nadpisać początek plikiem "1GB_IDE.img" - są tam sterowniki IDE

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

82

Odp: c't IDE

Yaspr napisał/a:

No ale nie wiem jak mam nadpisać dysk obrazem :(
Tam jest mały plik 1GB_IDE.img, ale nie wiem co z nim zrobić.
Możecie mnie jakoś nakierować?

Z tego co pamiętam to robiłem to jakoś tak (Linux)

dd if=/dev/1GB.IMG of=/dev/mmcblk0 bs=4M

i później

dd if=/dev/1GB_IDE.IMG of=/dev/mmcblk0 count=8192

83

Odp: c't IDE

Plik 1GB.img to image dysku ACSI - w pierwszych sektorach jest sterownik ACSI
Żeby zadziałał on z IDE trzeba nadpisać początek plikiem "1GB_IDE.img" - są tam sterowniki IDE

Cyprian, ja rozumiem co tam jest napisane, ale nie wiem jak to zrobić. Mam program do nagrywania obrazów na kartę CF, ale nie ma tam opcji nadpisywania obrazu. Wogóle, nigdy z czyms takim sie nie spotkałem. Jeżeli nagrywasz ten obraz idena dysk, to masz 8mb kartę cf, i nie ma reszty 1GB. Nowy obraz nadpisuje (wymazuje poprzedni) i nie wiem jak zrobić aby mieć oba.
Właśnie w tym mam problem. Może ktoś wykonać taki obraz już pod ide i zuploadować, lub wytłumaczyć mi jak go zrobić?
Jak mam połączyć dwa obrazy, jeden 1GB drugi znacznie mniejszy na jedna kartę CF
oba pliki


Mq, co do Konfiguracji, to trafiłeś w sam środek tarczy.
Próbuje odpalić na 2.06, bez zewnętrznej stacji.


Jak odpalam gry, to pierwsza grafika jest popsuta, i często grafika nie wyświetla sie normalnie. Tu przykłady:
Pic1, Pic2, pic3

Nie wiem jak na innych obrazach, bo mam tylko ten od Artika.
Bardzo proszę aby ktoś się podzielił swoim IDEowskim obrazem od Putnika albo innym.

Ostatnio edytowany przez Yaspr (2019-08-11 21:09:49)

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

84

Odp: c't IDE

Po prostu nagraj pierwszy, później drugi i powinno działać. Obraz jest kopiowany na kartę bajt po bajcie i nie kasuje zawartości pozostałych bajtów.

85

Odp: c't IDE

Użyj DMDE, w darmowej wersji pozwala na operacje na sektorach. Najpierw Copy Sectors z File do Device na tym dużym pliku, a potem to samo z małym plikiem pod IDE. W obu przypadkach źródło 0 - MAX, a cel od 0. Tylko nie pomyl dysków, bo to operacja nieodwracalna.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-08-12 12:32:06)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

86

Odp: c't IDE

_tzok_ napisał/a:

Użyj DMDE, w darmowej wersji pozwala na operacje na sektorach. Najpierw Copy Sectors z File do Device na tym dużym pliku, a potem to samo z małym plikiem pod IDE. W obu przypadkach źródło 0 - MAX, a cel od 0. Tylko nie pomyl dysków, bo to operacja nieodwracalna.

Dzieki za pomoc! Właśnie tego potrzebowałem. Nie znałem tego programu i nie mogłem sobie bez niego poradzić.

Pozostaje tylko zagadka tych rozmazanych obrazków przy starcie. Czy to możliwe że przez to że monitor jest w systemie NTSC (USA), lub komputer? Sam nie wiem.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

87

Odp: c't IDE

Nie wykluczone jest, że to przez 60 Hz (bo nie przez NTSC, gdyż to raczej monitor RGB, więc nie ma mowy o systemie kodowania kolorów) ale generalnie taki efekt na HD loaderze HAGA dają programy rezydentne. Te gry muszą być uruchamiana na czystym konfigu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

88

Odp: c't IDE

Yaspr napisał/a:

Pozostaje tylko zagadka tych rozmazanych obrazków przy starcie. Czy to możliwe że przez to że monitor jest w systemie NTSC (USA), lub komputer? Sam nie wiem.

wrzuć jakieś zdjęcie. łatwiej będzie ocenić o co chodzi

---edycja---
ops przeoczyłem zdjęcia.

to wygląda na złą częstotliwość odświeżania 50Hz vs 60Hz
https://imgur.com/F8u5Tgi


to wygląda dziwnie:
https://imgur.com/Yufv828
Podeślesz image tej gry, albo ZIPa z nią?
przetestujemy u siebie

dzięki

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2019-08-13 09:49:06)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

89

Odp: c't IDE

U mnie też takie efekty z tymi obrazkami startowymi "rozśmieconymi" występowały jak były błędy na dysku. Żeby to wykluczyć, to spróbuj wziąć taką grę z karty CF i skopiować ją z powrotem na peceta, a następnie porównaj wg zawartości poszczególne pliki tej gry z tymi samymi plikami ściągniętymi na świeżo z internetu. Np. Total Commander ma taką opcję "Pliki->Porównaj wg zawartości".
Druga rzecz, którą warto sprawdzić: masz pamięć rozszerzoną do 4MB, warto wykluczyć czy pamięć jest w porządku. Zapuść program testujący pamięć na dłużej i niech przeleci kilka kółek przez powiedzmy godzinkę, to będziesz miał pewność, że RAM jest ok. Użyj programu YAART, jest tutaj: http://www.chzsoft.de/site/hardware/div … ware-yaart