Temat: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Posiadam Amige 600, Atari XE, ZX Spectrum +2A w drodze.. i naszla mnie chęć posiadania jeszcze 64ki.
Ile wart jest Commodorek na tle wymienionych maszyn? Jak byście zestawili je pod względem ceny /unikatowosci. Biorąc założenie, że każda jest w świetnym stanie wizualnym jak i technicznym. Da mi to ogólny zarys za ile szukać 64ki.
Pozdrawiam

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

2

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

C64 jest zdecydowanie najniżej w tym rankingu. Jest tego sporo na rynku i można kupić relatywnie tanio. Tak na moje oko, to mniej-więcej chodzą za połowę z tego co Atari XE.
Z kolei Amiga 600, tak ze trzy razy więcej kosztuje niż Atari XE.
Najbardziej nieprzewidywalne są Spectrumy, trudniej je jakoś uchwycić a ceny wahają się dość znacznie i potrafią szybować nie wiadomo dlaczego pod chmury.

3

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

C64C czy C64G opłaca się kupić za 150zł max. I to już z zasilaczem. Oczywiście jak bardzo zależy, to można dać więcej (200), ale bez przesady. Tańsze egzemplarze na pewno trzeba będzie wyczyścić, ale jeśli płyta jest sprawna i kompletna, to klawiatura jest dość pancerna i powinno być dobrze. Za klasyczny chlebak C64 trzeba dać więcej. Pamiętaj, że w przypadku C64 cenę robią praktycznie dwie kości: SID i VIC2. Jeśli ich nie ma, trzeba dopłacić sporo kasy, żeby płytę odpalić. Cała reszta to istotny ale jednak szczegół. Jak chcesz wersję box a pudełkiem w dobrym stanie to się zrobi drogo, bo kompy są, ale pudełek brak.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Co do modeli. To jest jakiś szczególny który warto brać? Na C64 zbytnio się nie znam. Wiem że są białe i czarne

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

5

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

W młodości posiadałem małe Atari, a z C64 miałem kontakt u kolegi u którego giercowaliśmy, więc nie jestem zbyt obiektywny.

Jednak jakiś czas temu kupiłem sobie C64 i mocno się rozczarowałem. Osobiście jakoś nie mogę dłużej pograć bo strasznie irytuje mnie kolorystyka gier C64, jest to pewnie spowodowane przyzwyczajeniem do małego Atari.

Jeśli chodzi o ceny to C64 z zasilaczem to max 120/140zł za dobry sprawny egzemplarz z zasilaczem. Ponieważ wyprodukowano ich miliony, więc jest tego pełno na rynku. Oczywiście wersje najstarsze tzw. chlebaki są dużo droższe.

Przy zakupie należy uważać na uwalonego SID'a (układ dźwiękowy) oraz trzeba sprawdzić czy zasilacz daje dwa napięcia 5V i 9V.

6

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

W użytkowaniu nie m różnicy jak np. do grania. Stare C64 miały innego SID-a, nowsze innego i trochę inaczej brzmią, ale to tak dla koneserów gatunku, bo ja tam SID-a w ogóle jakoś szczególnie nie lubię. Co do wartościowości, to te najstarsze "chlebaki" z czarną klawiaturą są w cenie, późniejsze C64C czy C64G to już taniocha i bierzesz który Ci się bardziej podoba, użytkowo jeden pies.

7

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Dla Atarowca bez znaczenia, Commodorowcy twierdzą, że stary SID gra lepiej, nie wiem ja tam nie słyszę różnicy ;)

Bierz sprawny w dobrej cenie i się ciesz, chyba, że jesteś kolekcjonerem to wtedy bierz chlebaka, ale IMHO szkoda kasy bo te nowsze są według mnie ładniejsze i z tego co pamiętam mają dodatkowe zabezpieczenie na lini 9V więc trudniej uszkodzić SID'a który sam potrafi kosztować tyle co całe C64 ;)

8

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

No i tak ziarnko do ziarnka i uzbiera się z 350zł - 400zł.
I tyle trzeba zapłacić.   
Sam komputer, to różnie bywa, może nie mieć sida, Może nie działać klawiatura, i to nie z powodu samych klawiszy tylko układu który nią steruje,
Innymi słowy, nie opłaca się skupować pojedyńczych rzeczy z różnych miejsc, tylko cały komplet, od jednej ooby z gwarancją działania. 
Komplet przyzwoite minimum przy C64, to Komputer C64, zasilacz, magnetofon, kartridż BalckBox lub Final, joystick, kabel do TV scart i jakaś kaseta z grami na początek.
Taki komplet jak gry się wczytują w Turbo, działa grafika, dzwięk i sterowanie to jest OK.
I jeszcze jak będzie ładny, to wyjdzie tak około 400zł.
Jak ktoś sprzedaje tanio  "sprawny", bo świeci się kontrolka Power, no to sorrry,  już mam do takich ofert, uzasadnione, bardzo ograniczone zaufanie.
No i jak się już tak rozpisałem. to mogę taki ładny komplet sprzedać za 400zł z moją przesyłką kurierską.
Oczywiście sprawny przetestowany.

9

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Moim daniem nie ma co kupować magnetofonu ani stacji fdd (1541 są bardzo powolne), tylko kupić sobie SD2IEC lun Pi1541 (do tego trzeba jeszcze Rpi) i wgrywać gry z kart SD.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-08-25 18:45:09)

10

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

A ja jestem innego zdania. 
W C64 magnetofon jest tak szybki jak stacja dysków i jej emulator SDIEC,
Pooza tym, do gier jest bardzo wygodny i  w C64, gra wczytuje się minutę i wgrywa się praktycznie za każdym razem. 
Jeden klawisz funkcyjny i Return i gra się wczytuje,  Ze stacja nie jest tak łatwo.
Emulator stacji SDIEC, czy sama stacja  to dodatkowy wysoki koszt, można nabyć za jakiś czas, jak okarze się że mógłby się przydać.
Na początek, zdecydowanie magnetofon i BlackBox.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-08-25 18:57:48)

11

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Żeby było turbo trzeba cartridge Black Box? Czy jest jakiś inny sposób?

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

12

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Nie trzeba cartridge. Można wgrywać loader, a potem dopiero właściwą grę. Ale moduł dużo ułatwia i przyspiesza sprawę.

Co do modelu, to tak jak Koledzy napisali - obojętnie czy do grania, czy do oglądania dem - dowolny model będzie dobry.

Jeśli chodzi o pamięć masową, to jeśli chcesz grać we wszystkie gry i dema, to masz do wyboru stację 1541 (dowolny model), PI1541 (shield do Raspberry PI), Ultimate. Te urządzenia dają 100% pewność, że uruchomisz zawsze to, co chcesz. SD2IEC pozwoli uruchomić większość gier, ale nie daje możliwości oglądania dem z uwagi na brak pełnej kompatybilności z 1541.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

E tam turbo. Blackbox przede wszystkim jest potrzebny, do must have Płynie Wisła:-) Do dzisiaj śpiewamy to z kumplem jak się przy piwku spotkamy:-) I to jak dla mnie najważniejszy ficzer C64:-)

14

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

No tak. Płynie wisła jest na  BB v.8.   No i też czasami słucham do koca jak śpiewa.  hahahaha
Ale oprócz tego na BB, jest też fajny instrument muzyczy.
Uruchamia się trybie turbo   <-YT  (lewy górny przycisk -  strzałka i YT.  :)

15

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

A co myślicie o nowym C64 który wyjdzie w grudniu?
https://www.google.com/amp/s/www.thesun … ize-hd/amp
Będzie można własne gry poprzez USB wczytać itd...
Oczywiście stara klasyka to inna para kaloszy jednak to pierwszy taki remaster po latach w pełnej skali.

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-25 19:51:33)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

16

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Jak już pytasz, to ja tam myślę, że commodore to szajs:-) Atari rządzi:-)

17

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Może sobie odpuszczę C64.. ZX Spectrum miał to coś, Atari ma to coś.. a C64 sam nie wiem.

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

18

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Ja w dawnych czasach C64 nie miałem. Kumpel miał i nawet się z nim kiedyś zamieniłem na weekend - on mi dał C64, a ja jemu 65XE. Pograliśmy, obaj ucieszyliśmy się z kilku gier, których nie mieliśmy na swojej platformie, ale obaj bardzo chętnie odmieniliśmy się na koniec weekendu i byłem wniebowzięty, że już mam w domu swoje Atari.
W czasach obecnych uzupełniam wiedzę i braki o sprzętach, których kiedyś nie miałem, więc między innymi kupiłem sobie ze dwa lata temu również C64. Odrestaurowałem go sobie pięknie, że wyglądał jak nówka, zainstalowałem w nim JiffyDOS, SD2IEC, odpaliłem kilka gier i... trafił do kartonu. Przeleżał tak w tymże kartonie ponad rok czasu, bo cały czas myślałem, że jeszcze najdzie mnie chęć na zabawę tym sprzęcikiem, jednak po tak długim czasie gdy potrzebowałem miejsce na inny sprzęt, to C64 sprzedałem bez żadnego sentymentu, a trzymało mnie przy nim tylko to, że włożyłem w niego tyle pracy przy odrestaurowywaniu i tylko tego mi tak na prawdę było szkoda. Dziś już wiem, że nigdy więcej nie chcę C64:-)
Co innego Amiga, bo to faktycznie sprzęcik fajny i jest się czym pobawić. To tutaj już nawet przyznam, że jako stary Atarowiec więcej bawiłem się Amigą niż Atari ST we współczesnych czasach, choć ST też jest fajny i używam. Mam trochę ulubionych gier na Amidze i na Atari ST. Najważniejsza platforma to dla mnie małe Atari, których mam kilka i wszystkich używam:-) Ale C64, to kompletnie nie jest moja bajka, może jak ktoś ma sentyment z dawnych czasów to powie inaczej, ja tam nie widzę nic ciekawego.

19

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Jak miałbym pakowac się w zakup takiego nowego nie wiodomo co, to juz chyba wolałbym jednak emulator na PC.
Retro komp to retro komp a nie jakiś wynalazek, (emulator w mini obudowie).
Co do posiadania C64 to uważam że warto go mieć.  Jest bardzo dużo gier,
Część wiaomo takich jak na Atari XL \ XE ale część jest nawet fajniejszych i jest sporo takich, ktore na Atari nie wyszły,
Inna rzecz to to, po co te kompy się kupuje,
Ja uważam się, za retro maniaka, i chcę mieć jak najwięcej różnorodnych kompów retro. 
I dla mnie C64 jest pozycją obowiązkową.  I łatwy do zdobycia i w przysępnej cenie.

20

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Popieram kolegów, jak masz kupować to nowe coś, to lepiej zainstaluj emulator. Znając życie to w środku i tak będzie emulator.

A co do gustów, to chyba ciężko spodziewać się na forum o Atari innych głosów niż to że Atari jest i było lepsze ;)

21

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Atari-User - rozumiem Twój punkt widzenia.
Ja z kolei przede wszystkim lubię grzebać w elektronice, nie jestem w stanie w życiu grzebać w każdym możliwym sprzęcie, bo po prostu nie wystarczy mi na to czasu, więc bawię się w tych sprzętach, które mnie kręcą i ograniczyłem sobie z wyboru to grono w zasadzie do trzech sprzętów: głównie małego Atari, a dodatkowo ST i Amigi 500. Reszty się pozbyłem, bo nie mam czasu się tym zająć i pewnie już nigdy mieć nie będę ze względu na wspomniane priorytety.
Drugi temat, który lubię, to pograć od czasu do czasu, ale 8-bit to najbardziej lubię Atari, a gry, które są na innych platformach, to zwykle Amigowe biją na łeb wszystkie inne, więc stąd Amiga do pogrania i też do pogrzebania w elektronice.
Trzeci temat to robienie muzy. Ale to gdzieś leży z tyłu głowy, bo już na to nie znajduję czasu, więc tym bardziej nie potrzebuję dodatkowych gratów.
I czwarty temat, to programowanie, tak samo leży w zanadrzu i może na emeryturze napiszę jakąś grę:-)
Ogólnie też lubię odnawiać kompy, lubię ładnie odrestaurowane retro, lubię mieć te sprzęty po prostu - ale nie lubię jak leżą nieużywane, więc trzymam głównie to czego używam, plus trochę na górkę w zapasie i na części.

22

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Amiga4ever napisał/a:

Co do modeli. To jest jakiś szczególny który warto brać? Na C64 zbytnio się nie znam. Wiem że są białe i czarne

ja gdybym miał celować w model bo  byłby to chlebak w wersji ALDI
to taki z białą klawiaturą, ciężko u nas dostać a jak sie już pojawi to cena z kosmosu

Atari: 65 XE/130XE/800xl/ 1040STF+ megafile 20/ Commodore: VC20/ C16/ C+4/ C64/ C128/ A500/ CD32
Timex: 1000/ 2048,  Schneider: 464/ 6128, JS128, zx81/ zx48/ zx +/ zx +2/zx +3
MSX: Toshiba HX-10/ Philips Vg-8020/ Yashica yc-64/ Mitsubishi ML-F80/ Sakhr AX-170 i AX-230/ SONY HB-75F/ Canon V-20

23

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

O tym mowa?
https://i.ibb.co/Cm19bTs/IMG-20190825-210946.jpg

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-08-25 21:13:17)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

24

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Amiga4ever napisał/a:

O tym mowa?

http://www.old-computers.com/museum/photos/Commodore_64aldi_System_s1.jpg
to nie jest chlebak , to nowszy model,ostatnia obudowa
ALDI chlebak wygląda tak jak na zdjęciu i w linku
zwróć uwagę na klawiaturę, sa na niej tylko litery
znaki dodatkowe są ba noku klawisza
http://savethefloppy.com/2016/09/02/pom … diego.html

Ostatnio edytowany przez Kacper (2019-08-25 21:45:24)

Atari: 65 XE/130XE/800xl/ 1040STF+ megafile 20/ Commodore: VC20/ C16/ C+4/ C64/ C128/ A500/ CD32
Timex: 1000/ 2048,  Schneider: 464/ 6128, JS128, zx81/ zx48/ zx +/ zx +2/zx +3
MSX: Toshiba HX-10/ Philips Vg-8020/ Yashica yc-64/ Mitsubishi ML-F80/ Sakhr AX-170 i AX-230/ SONY HB-75F/ Canon V-20

25

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

A ten nowszy model nie lepszy?

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)