Temat: Karta sieciowa pod MiNT-a

Mam takie pytanie, bom jest za ciemny i nie ogarniam.
Mam kartę sieciową w adapterze Panther, sterownik jest ino pod MiNT'a. Karta działa i ogólnie jest super (bez porównania szybciej niż NetUSBee).
Jak pod tym systemem sprawdzić pod jakim adresem z pamięci owa karta siedzi ? Jest to z tego co wiem adres karty graficznej + coś, no i właśnie o to "coś" chodzi. Szukałem informacji i nic nie znalazłem.

Dla innych sterowników np. do Hadesa/Milana są dane:
ISA_BASE    EQU    $FFF30000            ; ISA base address for Hades
NE_IO_BASE    EQU    $300              ; if your card is somewhere else change it.

ISA_BASE    EQU    $80000000           ; ISA base address for Milan
NE_IO_BASE    EQU    $300        ; if your card is somewhere else change it.

Reasumując, jak namierzyć adres karty w pamięci pod MiNT'em ?

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Najlepiej przeczytać dokumentację do sterownika. Druga opcja to sprawdzić zworki.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Nie mów (nie pisz) że to adres adekwatny do tego na karcie ISA. Jeżeli tak to faktycznie idio... osioł ze mnie (300). Mógłbyś zrobić wersję testową pod 900300H ?
Dokumentacji do sterownika mało.

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Mogę spróbować, ale przydało by się więcej informacji. Czy dostęp do karty jest 16- czy 8-bitowy.. Może podeślij mi sterownik to spróbuję zobaczyć co tam jest zaszyte.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Według instrukcji dostęp 8-bitowy. Sterownik masz tukej (NE2000PT.XIF):
http://www.wrsonline.de/software/WRSGAL04.zip

W instrukcji jest też takie zdanie: "Dabei handelt es sich um den gleichen Treiber wie für den Hades und Milan."
Wynikałoby z tego że to ten sam sterownik co do Hadesa i Milana.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-06-03 06:11:45)

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Ściągnąłem cały pakiet sterowników NE2000 na Atari:
http://web222.webclient5.de/prj/atari/d … /index.htm
są tam też źródła. Zmieniłem adres na taki jak dla konkretnego GAL-a Panther/2 oraz adres karty sieciowej na 240H.
Udało mi się jakoś połapać z tym Makefile i pod MiNT-em (z pomocą programu MAKE.TTP) kompilacja przebiegła prawidłowo.
A dokładnie to poszło tak:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/output.txt
Zrobiłem pliki dla Hadesa i Milana (z adresami Panther/2).

Program testujący dla Hadesa odczytuje dane z karty prawidłowo (chyba). Adres MAC się zgadza.
net
dla Milana nie pokazuje nic, wywala się.

Wrzuciłem sterownik do Sting'a. Uruchamia się można wejść w ustawienia, niby wszystko gra, tutaj również adres jest prawidłowy.
net
Ale karta nie działa. Sprawdzam ping.ttp , po wpisaniu IP karty 100% OK, ale już IP routera 100% kaput.

Wiem, że ISA w Hadesie i Milanie pewnie są jednak inne niż Panther/2, to jednak taki pierwszy krok ;)
W instrukcji do Panther można przeczytać: "Dabei handelt es sich um den gleichen Treiber wie für Hades und Milan." co w tłumaczeniu sugeruje, że... są to te same sterowniki, co w przypadku Hadesa i Milana.

EDIT: Porównując z ciekawości pliki dla Hadesa i Milana, różnica jest jedynie taka, że Hades przesyłając dane do rejestrów karty robi to "normalnie" dana pod adres rejestru. W przypadku Milana jest zawsze dodatkowo "^3", czyli o ile się nie mylę XOR 3 przy adresie rejestru, zatem zamienia dwa ostatnie bity? Nie znam się więc mogę pisać głupoty.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-06-23 11:29:03)

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Sam dostęp do karty może być taki sam jak na Milanie, czy Hadesie, ale do odbierania pakietów potrzebne są jeszcze przerwania, a te mogą być inaczej podłączone.

Zrób na PC bridga między dwoma sieciówkami, podepnij Atari do jednego końca i używając Wireshark-a na PC zobacz czy pakiet wychodzi z Atari i co wraca (jeśli wraca). To da Ci trochę informacji.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

sqward napisał/a:

...przerwania...

Właśnie też o tym pomyślałem.
Zrobię tak jak napisałeś, może coś się z tego wykluje :)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Plik route.tab w STINGu jest bardzo wrażliwy na whitespace. Jedna spacja czy tab nie tam gdzie trzeba i routing nie działa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

AdamK: to wiem, lecz na razie to zdecydowanie problem sterownika.

Akurat odnośnie przerwań można znaleźć informacje w dokumentacji(?) Panther/2. Jest program, który testuje kanał przerwań.

(tłumaczenie) Narzędzie obsługi przerwań adaptera Panther / 2 sprawdza obecność i lokalizację adaptera Panther / 2, a także jego numer seryjny.
Następnie testowany jest kanał przerwania. Jeśli test przebiegnie dobrze, tworzone jest ciasteczko „P / 2I”. W przeciwnym razie użytkownik zostanie odpowiednio poinformowany, a plik cookie zostanie pominięty. Podsumowując, następujące informacje są gwarantowane, gdy plik cookie jest obecny:
1. Dostępny jest adapter Panther/2
2. Adapter jest serializowany
3. Testowany jest kanał przerwania adaptera
4. Przerwania są blokowane natychmiast po instalacji

Jak wstawić procedurę obsługi przerwania do obsługi?
- zmienna _vxstart wskazuje adres wektorowy, na którym zwykle wykonujesz instalację XBRA. tak:
- dołącz wektor znajdujący się pod adresem wskazywanym przez _vxstart do niestandardowej struktury XBRA jako „stary” wektor
- zapisz wektor do własnego kodu na adres wskazany przez _vxstart
- skończyłem

Jest zatem nad czym siedzieć :)

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-06-24 12:58:24)

Było miło :) Do widzenia.

11

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Czy ktoś kto posiada Panther/2 mógłby sprawdzić poniższy programik?
Program nic nie zmienia, a jedynie odczytuje dane z ciastka (dlatego wymagane jest wcześniejsze uruchomienie programu P2INT.PRG, niekoniecznie z AUTO, który to ciacho tworzy). U mnie pokazuje nieprawidłowe dane, odnośnie adresów adaptera i zastanawiam się czy to wina tegoż programu (P2INT), że tworzy ciastko z zakalcem :)
P2INT jest na stronie producenta:
http://www.wrsonline.de/software/Panther.2-Disk.zip

a mój programik tukej:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/cookie.prg

Tak jest:
cookie

a tak powinno być:
cookie

Było miło :) Do widzenia.

12

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Próbuję skompilować program pod Linuksem na Atari i coś robię nie tak, hilfe :)

/tmp/ccFVutFF.o(.text+0x334): In function `do_probe':
: undefined reference to `raw_outb'
: undefined reference to `raw_inb'
/tmp/ccFVutFF.o(.text+0x364): In function `do_probe':
: undefined reference to `raw_inb'

raw_inb i raw_outb są zdefiniowane w raw_io.h a w programie jest #include <asm/raw_io.h>.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-09-07 15:11:00)

Było miło :) Do widzenia.

13

Odp: Karta sieciowa pod MiNT-a

Funkcje może i są zdeklarowane w raw_io.h, ale to jest błąd linkera, który nie widzi symboli funkcji podczas linkowanie. Musisz dodać plik obiektowy z tymi funkcjami, albo bibliotekę, w w której znajduje się odpowiedi kod.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.