Temat: Pomoc w odpaleniu 520ST

Cześć
Wpadło w moje ręce Atari 520STM. Niestety gołe, więc na razie przymierzam się do odpalenia i mam w związku z tym kilka pytań:
1. Do uruchomienia wystarczy mu +5VDC? Mogę sobie na razie odpuścić +/-12VDC?
2. W środku mam rozszerzenia: RAM i RTC. W sumie bardzo podoba mi się sposób montażu, gdyż w prosty sposób można się tego pozbyć. Nic nie jest lutowane, nawet zasilania są poprowadzone rozpinanymi przewodami. Ma to oczywiście swoje wady, np. nie mam pewności, czy ktoś czegoś nie przepiął. W rozszerzeniu pamięci mam 16 kostek KM41C1000P, czyli jak mniemam 2MB. Obok jest 16 wolnych podstawek, więc jest potencjał do rozbudowy.
RTC jest nałożone na jedną z podstawek pod ROM i dwa sygnały (zdaje się R/W i CS0) są dociągnięte z MC6850P.
Czy na uruchomienie lepiej odpiąć te rozszerzenia, czy próbować z nimi?
3. Mam tylko 2 kostki ROM. Czy tu się mogę spodziewać problemów, typu odczytanie czegoś z dyskietki (której nie mam)?
4. Coś jeszcze posprawdzać przed uruchomieniem?

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-08 11:13:56)

65xe, 520st, 1040stf

2

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

1. Wystarczy.
2. Mogą zostać.
3. Najwyżej poprosi o dyskietkę, 2 kości ROM w STm na 90% oznaczają TOS 1.00 ładowany z dyskietki, chyba, że to EPROMy i wystają poza podstawki.
4. Czy nie ma jakieś śrubki lub innego luźnego metalowego przedmiotu pod płytą ;)

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-09-08 12:11:43)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

3. 520ST był napewno z pełnym TOS w ROM.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

1. -12V napewno tak, co do 12V nie sprawdzałem, skoro _tzok_ twierdzi, że można to pewnie tak jest :)
3. Widziałem już na 2 kostkach 1.2 i 1.4 więc różnie z tym bywa.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

1. W wersji z modulatorem nie wystarczy +5V, bo nie będzie sygnału synchronizacji do obrazu, potrzebne jest jeszcze +12V. Informacja pewna na 100%, bo sam z tym walczyłem i nie było obrazu przy samym +5V, przeleciałem po schematach i znalazłem, że +12V też jest potrzebne, po podłączeniu wszystko ruszyło.
Tutaj stosowny fragment schematu na stronie 3:
https://archive.org/details/Atari_520ST … 85/page/n1
Co do -12V, to można odpuścić, używane jest chyba tylko do RS232.

3. Zgodzę się z _tzok_, nie zgodzę się z sqward. Z tych 520ST(M) które widziałem, to zawsze 2 kości oznaczały TOS odpalany z dyskietki, a wymiana na 6 kości to był pełen TOS. Pełen TOS w dwóch kościach w 520ST to raczej rzadkość - ale każdy mógł mieć różne przypadki u siebie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-08 13:55:00)

6

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Dzięki za odpowiedzi. Wygląda zatem, że dziś go nie uruchomię, bo mój zasilacz może podać albo 5 albo 12V, ale raczej nie oba na raz ;-) Skąd się teraz bierze zasilacze do Atari? Widziałem wątek, gdzie w planach była produkcja czegoś przyzwoitego, ale chyba skończyło się na niczym. Tych fajnych Cisco 3-napięciowych za kilkanaście zł też jakoś na znanym portalu aukcyjnym nie widać. Został chyba tylko 3-napięciowy MeanWell, czy jest coś jeszcze wartego uwagi?

65xe, 520st, 1040stf

7

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Kolego @maciekb
Jest zbyt wiele niewiadomych, żeby tak z góry zakładać czy zasilacz bez innych napięć będzie Ok czy nie, czy TOS jest niekompletny, czy powinien być ładowany z dyskietki itd.
W ten sposób nic nie zrobisz.
Najpierw zdobadz na pewno sprawny zasilacz ze wszsystkimi napięciami.
Potem monitor lub przejściówkę na VGA.  Podłącz i będziesz wiedział na czym stoisz.
Bez tego to takie puste gdybanie. i wróżenie z fusów.
Wiem ze swojego doświadzczenia, że niektóe krótkie ST działaja tylko z TOS'em 6chip, z TOS'em 2 chip nie ruszą.
Czyba że sa 2 Chip boot i TOS z dyskietki. Ale to musisz sprawdzić łopatologicznie podmieniając układy TOS.
Skąd jesteś z Warszawy. 
Mam wszystko co potrzeba żeby sprawdzić.  Mogę coś pomóc.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-09-08 16:27:06)

8

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

A dodam jeszcze, że żeby sprawdzić jaki jest TOS, nie trzeba włączać komputera. Wystarczy przeczytać jakie ma numerki na scalakach i wygooglać jaki to TOS. Zawsze to jedna niewiadoma mniej. Pod warunkiem, że są oryginalne kości.
Chyba, że są to wypalone EPROM-y, to się tak nie sprawdzi. Ale wówczas można przypuszczać, że to będzie jakiś nowszy TOS, bo kto by wypalał niekompletny w EPROM-ach? Zwłaszcza, że komp jest porozszerzany, to w sumie jest duża szansa, że też ktoś mu normalnego TOS-a nowego wsadził.

9

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Dzięki Mq! No to już wiem, że mam TOS 1.02 2-chipowy :-)

65xe, 520st, 1040stf

10

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Dzięki za ofertę Atari-User, dam znać na priv i może uda się podjechać na jakiś test.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-08 19:22:11)

65xe, 520st, 1040stf

11

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

No to na 1.02 spokojnie możesz sobie już wszystko testować i powinno śmigać, jednak w przyszłości jak już wszystko z grubsza ogarniesz, to i tak najlepiej wsadzić 1.04 tzw. rainbow, bo to jest ostatnia oficjalna wersja TOS-a do ST(FM) i ma trochę poprawek zaaplikowanych. Niemniej jednak 1.02 też będzie działał.

12

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Panowie,
To że po oznaczeniu układów udało się ustalić że to TOS 1.2 2chip, to jeszcze żaden sukces.
I nie napisał kolega czy UK, czy DE, czy jeszcze inny. No ale powiedzmy, że w tej chwili to nie istotne.
Ale , to nie znaczy że komputer działa.
To nie znaczy że bez zasilacza się uruchomi, i też nikt nie potwierdził że bez -12V lub w ogóle bez 12V sie uruchomi.
To również nie świadczy, że zadziała z tą płytą TOS 1.04 2chip programowany  EPROM (Flash) 32pin,
To równioeż że świadczy że zadziała z tą płytą TOS 1.04, 6chip
No a znaleść oryginalny TOS 1.04  2chip 28pin, a jeszcze lepeiej UK, no to już nie jest takie proste.
Wiem osobiście że te płyty są bardzo kapryśne, a na niekturych rewizjach, nie da sie zmienić TOS'a z 2chip na 6chip i odwrotnie.  Tylko fizycznie to sprawdzając, mozna mieć taką pewność.
Ale pierwsze primo, to trzeba podłaćzyć i zobaczyć czy się  uruchamia.

13

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

@Atari-User, z napięciami ja potwierdziłem, bo to robiłem, a ponadto załączyłem link do odpowiedniego schematu, w którym pokazane jest, że +12V jest potrzebne dla wersji z modulatorem, bo zasila kawałek układu wyjściowego w sygnałach synchronizacji. Podłączałem taką wersję na 5 i 12 i działała bez -12.
TOS 1.02 jeżeli jest w dwóch kościach i działa, to również na 100% da się zrobić 1.04 w dwóch kościach i też będzie działał, tylko będzie trzeba tam delikatnie odrutować te kości, ale to jest bardzo proste do zrobienia.
Natomiast racja jest taka, że faktycznie nie ma sensu dalej deliberować, tylko trzeba tego kompa odpalić i sprawdzić czy działa, i ewentualnie wtedy dalej dyskutować czy trzeba coś robić czy nie.
@maciekb: daj znać jak wykombinujesz zasilacz i spróbujesz odpalić, to będziemy dalej debatować.

14

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Komputer ma niemiecki układ klawiatury. Kości TOS to oryginalne chipy Atari C101635, czyli według tego co znalazłem, wersja 1.02 QWERTY. Nie sądzę, żeby to nie działało, bo przeróbki są raczej z epoki. Przykładowo bateria litowa na zegarze RTC ma nadruk 87-02, co mnie przynajmniej sugeruje rok 1987.
Jeśli chodzi o zasilacz, to obecnie widzę jedynie Mean Well RT-65B za około 90zł + wtyczka, przewody itp. Brać to, czy szukać Cisco, albo jeszcze czegoś innego? Może ktoś ma nadmiar i chciałby się pozbyć?

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-08 21:21:26)

65xe, 520st, 1040stf

15

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Jak masz układ klawiatury DE, to raczej będzie QWERTZ.
Z tego co widzę, to faktycznie retromaniacy wykupili wszystkie ADP-30RB :D a te co zostały są 2x droższe niż były ;)
Jak ci się nie spieszy to poczekaj, aż się pojawią CISCO w "normalnej" cenie. Ten RT-65B też jest niczego sobie, tylko musiał byś go do jakiejś obudowy wsadzić, wtyczka to nie problem bo są dostępne.

ps. baterie to wywal/wymień jak najszybciej bo jak ci się wyleje (o ile już nie wylała) to będzie kiepsko.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-09-09 06:27:03)

16

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Mam dwunapięciowy zasilacz z przerobionym wtykiem do krótkiego ST. Wrzucę wieczorem jakieś foto,

zasilacz


zasilacz


zasilacz

długość zasilacza 140mm, kabel zasilający we własnym zakresie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-09-09 17:17:51)

Było miło :) Do widzenia.

17

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Jakoś nie było okazji się pochwalić, że kupiłem zasilacz, polutowałem wtyczkę i odpaliłem to cudo :-) Przywitał mnie oczywiście w barbarzyńskim języku ;-) Nie mam nawet myszki, więc poklikałem te 4 opcje na krzyż kursorami i ... z nudów już nawet baterię wylutowałem, chociaż to litowy Panasonic - jeszcze nie widziałem wylanej. Do 65XE to mam przynajmniej magnetofon, więc sobie jakieś gry od czasu do czasu załaduję, a tu pustka - jak żyć??
Jaką (możliwie tanią) opcję mogę zastosować, żeby móc się cieszyć sprzętem?

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-18 00:11:16)

65xe, 520st, 1040stf

18

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Raczej taniej opcji niż wydanie ok 200zł nie ma. IMHO najlepiej kupić UltraSatana za ok 280zł lub polować na stację SF314/354, ale obowiązkowo z przewodem FDD.

Ewentualnie kupić wtyczkę DIN14 (bardzo drogie) i samemu polutować przewód lub obejrzeć filmik Vejin Novem - Amator Kabli , w którymś filmiku robił taką wtyczkę z gwoździ i działała ;)

19

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Najtańsza opcja to zasadzić Goteka zamiast stacji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Oczywiście, że tak, ale ze względu na wtyczkę DIN14 to wcale nie jest tania opcja, bo omawiane Atari nie ma wbudowanej stacji.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-09-18 07:31:03)

21

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

No właśnie. Kabel do FDD potrafi kosztować tyle co cała stacja, nie mówiąc już o tym, że w ogóle taki kabel ciężko jest gdzieś upolować. Tak że Gotek do krótkiego ST taniej niż stacja nie wyjdzie. Chyba, że kolega jest maniakiem lutownicy, to można tego Goteka obrać z obudowy i wsadzić sobie jakoś tam do środka do ST, polutować do płyty i odpada nam temat wtyczek, kabli, dodatkowego bałaganu na biurku itd.

22

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Gotek do środka, zamiast zwykłej stacji. Jak masz mieć komputer na którym nie możesz wiele zrobić to lepiej tak.
A dyskietki na ST można spokojnie na PC-cie nagrywać. Byle to był uczciwy, stary piec, z normalnym napędem a nie takim na USB (te na USB mają problemy).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

@perinoid, chyba nie zanotowałeś, że w wątku jest mowa o "krótkim" 520ST. On nie ma czegoś takiego jak stacja dyskietek, ani też miejsca gdzie można by Goteka zamiast tej stacji wsadzić:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-18 09:30:40)

24

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

No niestety potwierdzam - miejsca na stację brak, więc tylko coś zewnętrznego.
A gdzie Ultrasatan w takiej (280 zł) cenie i czy to komplet, czy trzeba jeszcze kabelek za 100 zł dokupić? :-)

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-18 09:46:32)

65xe, 520st, 1040stf

25

Odp: Pomoc w odpaleniu 520ST

Ostatnio Darek z toconasze.pl, na alledrogo za tyle sprzedawał, komplet z obudową, kartą, zasilaczem i przewodem. Aktualnie nie ma aukcji, ale zawsze można do niego napisać.
Ewentualnie zawsze można sobie samemu złożyć. Jak chcesz to ci mogę odstąpić płytkę PCB do budowy, bo zostało mi kilka sztuk ;) ale od razu mówię, że to nie jest takie proste, bo płytki oryginalne mają błąd z RTC.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-09-18 09:54:53)