51

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Tylko, że tu głowicy nie można ustawić. Czyżby było to zbędne w tym modelu i łyka wszystko jak leci :))

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

52

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Kupiłem też chlebak z czarnymi klawiszami. Chyba C64c sprzedam i zostawię właśnie tego...

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

53

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

hehe to czekam na posta az wrocisz z placzem ze szukasz C64c ;P

C64c w znakomitej wiekszosci mialy tzw. shortboard z ukladami zastępującymi uklad PLA ktory czesto pada oraz tylko dwie kosci RAM czyli o 6 mniej do spalenia ;)  (tak wiem ze byl longboard z dwoma kosciami tez ;P)
No i jeszcze roznica pomiedzy starym SIDem i nowym SIDem ale to juz gust czysto tudziez zonk z 9V ale to juz detal.
Dodatkowo, gumki w szarakach sa starsze i jakos ogolnie gorzej sie sprawuja niz w klawkach z 64c
Fakt ze mydelniczka tez mi sie bardziej wizualnie podoba ale to tylko to.
no i na koniec, wybielanie szaraka to juz level hard.

Zawsze mozesz przelozyc plyty lub zrobic kompromis i kupic C64G :)

Ostatnio edytowany przez drygol (2019-09-12 19:20:26)

54

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Tos mnie zaskoczyl. Czytalem ze 64C to byla wersja budzetowa, ciecie kosztow itd. Ten szarak to pierwsza wersja commodorka po Vic-20. Jeszcze bez tęczy w logo...no to teraz sam już nie wiem co zostawić. Przyjdzie na dniach to obczaje

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

55

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

To żeby skomplikować jeszcze bardziej :-) ja mam w obudowie 64C (czyli tej stylizowanej jak C=128) starą płytę. To chyba była pierwsza seria 64C, z czerwoną diodą Power.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

56

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Tak dokladnie, tak moze byc. Mialy wtedy inne klawki co zreszta widac na focie na drugiej stronie wątku.
Najlepiej jest poprostu rozebrac i zobaczyc ale obstawiam ze bedzie short board w 64c i to taki co nie ma color ram na zewnatrz (to czescie w ALDI bylo) tylko w  Sharpie bo to jak sie okazuje potrafi byc problemem czasami.

Jezeli chcesz zostac przy szaraku to albo nowy zasilacz z kontrola napiecia albo protector. Moze bedziesz mial fart i na orginalnym zasilaczu troche podzialasz ale raczej na to nie licz :)
Oczywiscie wszystko do naprawienia ale troche trzeba przegrzebac.

Reasumujac, z shortboardem (bez color ram na zew) zdecydowanie mniej ryzykujesz i klawka lepsza.
Szarak fajny ale to w dzisiejszych czasach trudniejszy temat. Oczywiscie sa zamienniki PLA zrobione w FPGA, ba! mozesz nawet nagrac na flashu i tez bedzie dzialac z wiekszoscia softu ale jednak zabawy mozesz miec wiecej.
Tak czy siak, polecam tez albo zabezpieczenie na zasilacz albo nowy zasilacz z zabezpieczeniem :)
Predzej czy pozniej LM7805 w orginalnym zasilaczu sie obsra i bedziesz mial klopot.

Ostatnio edytowany przez drygol (2019-09-12 21:34:10)

57

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Znalazłem ciekawy tani sposób na przepiecie. Dioda P6KE 6.8v. Zabezpieczy w razie awarii. Koszt browara :) a czy zasilacz od 64c można użyć do chlebaka?

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

58

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Mozna, pinout ten sam we wszystkich 64.
Z tym tanim sposobem to nie bylbym taki pewien :)
6.8V juz ramy moze ujebac a szczegolnie PLA.
Polecam material - Commodore PLA dissected - czy jakos podobnie. Wszyskiego sie tam dowiesz.

Ostatnio edytowany przez drygol (2019-09-12 21:55:03)

59

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

@uicr0Bee: Jak w tej wersji jest rozwiązane "podtrzymanie" klawiatury? Bo normalne podstawki nie pasują.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-09-12 22:01:41)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

60

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Albo blacha albo sa blaszki (inne niz w shorcie) prawie takie same jak do blachy.
Tak czy siak przykrecasz jak w szorcie.
Obczaj w budzie od 64c ze przy short boardzie dalej masz kolki pod longa

61

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

To wiem. Wsadziłem longa w C ale nie miałem jak zamocować klawiatury. Dlatego pytam. Blachy nie mam, tylko podstawki ale od shorta, a one nie pasują.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

62

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Z głowy nie pamiętam, a aktualnie nie bardzo mam jak rozkręcić. Postaram się pamiętać za jakiś czas.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

63

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

drygol napisał/a:

...
Jezeli chcesz zostac przy szaraku to albo nowy zasilacz z kontrola napiecia albo protector. Moze bedziesz mial fart i na orginalnym zasilaczu troche podzialasz ale raczej na to nie licz :)
Oczywiscie wszystko do naprawienia ale troche trzeba przegrzebac.
...

No to chyba wykrakałeś... zdjąłem ze strychu C54 aka chlebak z oryginalnym zasilaczem i.. nie wystartował.. pali się dioda zasilania ale nic ponadto się nie dzieje... jutro - przy okazji testowania stacji zdiagnozuje czy to zasilacz czy coś więcej...

Tęczowy C54

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

64

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

No to przykro mi :(
Z tym że to jest jedna z mozliwosci bo bardzo mozliwe ze padl uklad PLA.

65

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

pancio.net napisał/a:

No to chyba wykrakałeś... zdjąłem ze strychu C54 aka chlebak z oryginalnym zasilaczem i.. nie wystartował.. pali się dioda zasilania ale nic ponadto się nie dzieje... jutro - przy okazji testowania stacji zdiagnozuje czy to zasilacz czy coś więcej...

Fotka sugeruje, że masz założony reset. Sprawdź, czy przycisk działa poprawnie. A potem zacznij od prostego wyjęcia kości z podstawek (tych, które w podstawkach są), wyczyszczenia ich i włożenia z powrotem. Bo to typowy feler w tych wersjach, zwłaszcza po długim leżakowaniu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

66

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

A czy z założenia zmienić zasilacz na nowszy?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

67

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Ale czy czasem nowszy zasilacz nie upali SID'a ? Nie jestem pewien na 100% ale był jakiś problem z nowymi zasilaczami od C64C i C64G i właśnie tymi najstarszymi chlebakami.

P.S. Kurde, osttanio na forum Atari co drugi post jest o Commodore :)

68

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

No i właśnie idąc na łatwiznę, ja się też dołącze do wątku i zapytam o najlepsze forum polsko języczne dotyczące C64, gdzie można dowiedzieć się najwięcej o sprzęcie, rozszerzeniach itd.??? :)

69

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Sprawdź C64Power - to chyba najstarsze forum o Commodore działające bodajże od 2002 roku.
http://c64power.com/forumng/
Ostatnio mało jest nowych wpisów ale to kopalnia wiedzy o Commodore. Niedawno były tam porządki
i nie ma już chamstwa z którego to forum słynęło.

70

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

aż oczy przetarłem, bo myślałem, że forum pomyliłem :D

mam dwa chlebaki - dokładnie takie jak te górne ze zdjęcia od Cypriana. Z mojego użytkowania kommody - SD2IEC wystarcza do prostych gierek niedyskowych. Jak jakieś dema, nietypowe formaty dyskietek etc. to lipa, trzeba dobry emulator stacji albo stację. I tak skończyłem z trzema stacjami na biurku i UK1541, który moim zdaniem w 100% jest kompatybilny ze stacją - nie znalazłem jeszcze nic, co nie idzie z tego fejsu, a przemieliłem sporo obrazów dysków.

JiffyDOS to must have i do kompa i do stacji, chyba, że chcemy się męczyć na tej samej zasadzie jak na magnetofonie Atari bez turbo.

C64 ma ogromną bibliotekę gier - i chyba podobnie demoscenowo, jest co pooglądać, posłuchać, pograć i poodkrywać, tym bardziej jak się kiedyś miało Atari.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

71

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Commodore 64 to taki komputer, który jest wspaniały i najlepszy i w ogóle aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - ale w świecie, w którym nie ma/było ani 8-bitowego Atari, ani serii MSX.

(-)OlaHime/Nerve
{130xe:antonia4mb,sophia2,ideplus2.0revf}{65xe}{800xl}{LDWsuper2000}{1050}{CX85}

72

Odp: Commodore 64 - ile jest wart na tle innych?

Może i c64 czy tam Amiga było i jest lepsze....
Ale co z tego, jak kiedyś atari najpierw miałem i to ono skradło moje serce, oczywiście miałem później C64 ale jakoś tak bez tego ahh i ehh... Więcej emocji wzbudziło we mnie jak świadomie zamiast Amigi kupiłem PC AT 16Mhz turbo z 1MB ram, bez dysku, z jedną stacją FDD 5.1/4'' do tego karta graficzna Hercules, z monitorem bursztynowym. Jakoś tak więcej we mnie to funu i ciekawości wzbudzało niż Amigi kolegów do których miałem stały dostęp.
Teraz mam trochę sprzętu jest i C64 i małe Atari, jest Amiga jak i Atari ST, ZX Spectrum też ze dwa mam, ale najwięcej czasu siedzę na Atari małym, Atari ST i Spectrum +2 szarym.
Przypadek, nie sądze....

Ostatnio edytowany przez nyny (2019-09-19 17:32:42)

1040STe+4MB+TOS2.06PL+UltraSatan+Gotek, Atari 65XE+ULTIMATE+STEREO+VBXE+SIDE2 :)