1

Temat: Atari Multicart XE (hardware)

Cześć,

Zaprojektowałem i zbudowałem rozszerzenie portu CART dla Atari serii XE. Testowany z czterema kartridżami działa bez problemów.

Idea jest identyczna jak dla podobnych projektów, np. dla Commodore64. W slotach możemy mieć do czterech modułów, jednakże tylko jeden z nich może być w danej chwili aktywny.

Po włączeniu zasilania Atari startuje z odłączonymi wszystkimi kartridżami, więc albo wstaje z BASIC, bądź z OPTION wylatuje do SELFTEST, ewentualnie normalnie ładuje soft z urządzenia zewnętrznego.

Po wybraniu żądanego modułu przyciskiem na płytce należy wykonać RESET i komputer zrestartuje się "na zimno" co związane jest z obsługą zmiany kartridży przez OS Atari. Każdorazowo po zmianie slotu RESETujemy sprzęt.

Mam dostępnych jeszcze 8 sztuk PCB. Ewentualnie mogę przygotować kity do samodzielnego montażu (bez podstawy z plexi 5mm). Nie przewiduję sprzedaży zmontowanych urządzeń, a także zamawiania dostaw kolejnych płytek. Nie mam zbyt wiele czasu, a chciałbym jeszcze kilka ciekawych projektów dla Atari i nie tylko stworzyć :) Zastanowię się nad publikacją projektu na mojej stronie.

No i na koniec dla zainteresowanych:

PCB - 35zł + przesyłka listem poleconym ekonomicznym 7zł
Kit - 75zł + przesyłka listem poleconym ekonomicznym 10zł

Pozdrawiam
tOri

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-09-25 18:23:40)

Post's attachments

multicart1.jpg 238.76 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-09-25) 

Multicart2.jpg 898.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Multicart3.jpg 827.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

2

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Hej!

Jestem zainteresowany 1 szt. PCB.

3

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Jeden sprzedałeś niedawno na Allegro? Próbowałem kupić ale mnie przebili.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Poproszę 1 kit.

5

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

A jak już nie chcę mieć  Carta to odłączenie jak?

A mogą być dwa jednocześnie ON  (np. Side + AVGcart)

6

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Cześć, poproszę kit do samodzielnego zmontowania, idą długie wieczory, będzie jak znalazł. Pozdrawiam

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

7

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Jedną szt. PCB poproszę.

8

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Też byłbym zainteresowany pełnym kitem.

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

9

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Kit dla mnie poproszę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

I dla mnie Kit, poproszę.

11

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Będziesz gdzieś umieszczał projekt, aby można było sobie samemu zrobić pcb? A może znalazłaby się jedna płytka dla mnie (wg obliczeń już zabrakło)

12

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Ja chwilowo jestem uziemiony z kasą, ale projekt fajny, zastanawiam się tylko nad jednym - czy nie dałoby się zrobić tego bardziej kompaktowo na przyszłość? Bo wydaje mi się, że są spore odległości między portami cartów. Ale podziwiam, bo wygląda to elegancko.

Sikor umarł...

13

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Trochę bez sensu to rozwiązanie szczególnie, że "rozgałęziacz" najbardziej potrzebny jest, jak ktoś SIDE ma, a ostatnio produkowane carty audio mogą pracować równolegle.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

@Pin: Bo to jest do czego innego. Zdaje się że to jest bardziej rozwinięta wersja CartExpandera, którego to miałeś przyjemność testować.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Wezmę 1 kit

16

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Wezmę 1 kit

17

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

To rozwiązanie jest do tego, żeby podpinać sobie kilka cartów i nie męczyć ciągle gniazda w Atari. Stawiamy sobie takie coś z tyłu za kompem i wrzucamy np. cztery karty z grami. W łatwy sposób możemy wtedy przełączać sobie te carty i już. Zwróćcie uwagę, że to nie jest rozgałęziacz, tylko przełącznik. Carty nie działają tutaj równolegle jednocześnie, tylko zawsze działa jeden wybrany cart.

Pin wspomniał, że bez sensu, bo coś tam SIDE... No to właśnie że nie jest bez sensu, bo jak ktoś ma SIDE, a oprócz tego lubi AVG, SIC! i jeszcze np. jakiegoś starego Assemblera, czy inny Action!, to może mieć wpięte cztery carty jednocześnie, nie musi ich ciągle przekładać, tylko wciska odpowiedni guzik i reset w kompie i już działa sobie na wybranym kartridżu.

Poza tym mamy nowy gadżet, a generalnie w 2019 roku używanie Atari jest bez sensu, jednak wszyscy to dzielnie robimy:-)

Pajero jeszcze pytał jak to wyłączyć czy tam coś w ten deseń. Na płytce są cztery przyciski do wyboru jednego z cartów, oraz jest piąty przycisk reset, który służy do odłączenia wszystkich, wówczas komputer działa tak jak by nie miał nic podpiętego do portu cartridge'a.

Edit: aha, a piszę to wszystko, bo mam ten ekspander również, poskładałem sobie, to wiem:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-26 16:52:51)

18

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Cześć,

Czyli wygląda to tak jeśli dobrze policzyłem, bo qbahusak się machnął i dla niego jeszcze ósma pcb została:

seban - PCB
Lemiel - kit
mpolak - kit
Yezy - PCB
Alex_D - kit
perinoid - kit
robecc - kit
qbahusak - PCB

_kriss_ - niestety ale już nie ma - przykro mi wpisałeś się jako dziewiąty. Wiem skądinąd, że Mq ma zmontowaną sztukę do zbycia i być może się tu odezwie. Może skorzystasz.

Proszę kolegów o trochę cierpliwości. Zorganizuję sobie koperty, przygotuję kity. PCB wyślę oczywiście wcześniej. Info odnośnie zamówień wyślę na pw.

@perinoid - tak - jedna sztuka poszła na Allegro, ale tylko jedna bo zarobku nie szukam - tak kontrolnie poszła.

@pajero - jak nie chcesz już carta - naciskasz klawisz [reset] na ekspanderze i RESETujesz komputer - start na zimno.

@qbahusak - zastanawiam się czy zamieścić schemat. Może to zrobię za jakiś czas. Ale PCB masz jako ostatni :)

@sikor - może ktoś będzie chciał uruchomić produkcję kolejnych sztuk? Można spróbować bardziej kompaktowo ale zbyt duży ścisk jest kłopotliwy. Trzeba by przeprojektować PCB. Zresztą - jeśli udostępnię projekt to tylko w formie schematu w Eagle.

@Pin @mono - mono ma rację choć to jest raczej okrojona do portu CART i lekko zmieniona wersja ekspandera. Razem z PANCIO.NET pracujemy nad buforowaniem szyny Atari na zewnątrz. Razem z mono zaś stworzyliśmy teoretycznie CART+ECI ekspander, nad którym mam zamiar przysiąść w niedalekiej przyszłości, bo w tzw. międzyczasie pojawiła się konieczność budowy kilku urządzeń. Tak więc cierpliwości bo projekt jest poważny, a też wiąże się z buforem szyny.

Pozdrawiam

P.S. Do wszystkich, którzy chcą PCB - mam również sloty CART 2x15. Cena za cztery sztuki do projektu - 26 złotych.

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-09-26 17:23:04)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

19

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

No to od razu: faktycznie mam zmontowaną sztukę na zbyciu jak by ktoś chciał. Czyli gotowiec w sensie. Żeby było proporcjonalnie do cen Toriego, to proponuję 110zł z przesyłką już wliczoną w cenę do wyboru kurierem lub pocztą. Jak ktoś z wcześniej zgłoszonych osób reflektuje, to wystarczy dla tej jednej dodatkowej osoby i wszyscy, którzy się zgłosili dostaną. Mój egzemplarz jest przetestowany tylko z jednym kartridżem SIC!, którego podpinałem do kolejnych slotów i sprawdziłem, że działał na każdym z nich. Niestety okazało się, że nie mam żadnych innych kartridży, na których mógłbym to sprawdzić, bo jakoś tak się wyzbyłem wszystkiego...

Edit: poszło, nie ma.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-27 10:07:28)

20

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

A sonari...? :P

Sikor umarł...

21

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

SONari może zadziałać teoretycznie, ale nie mam tego jak u siebie sprawdzić, bo z kolei SpartaDOS X, którą posiadam w kartridżu nie działa mi na ekspanderze - z tym że to nie wina ekspandera, tylko tej Sparty, a to z kolei wiem na pewno, bo ta moja Sparta jest mocno kapryśna i ona w ogóle nie działa na żadnych ekspanderach/rozdwajaczach, a nawet na stockowych płytach nie na wszystkich działa, na niektórych dopiero wymiana na 74F08 pomaga. Dlatego tą Spartą się nie sugeruję w żadnych testach.

22

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

@MQ - "bo coś tam side" ;)

Hehehh, dobre. Tylko, jeśli dla kogoś jest to jedyne medium IO (hi Kroll ;)),  to sonari, sidari, czy innego cart-ari nie użyje. Ale ok, jeśli to do czegoś innego służy.

Co do ECI Expandera to jestem zainteresowany, ale tylko pod warunkiem, że podłączone urządzenia będą pracować jednocześnie, przydała by się też możliwość przemapowania slotu carta pod wskazany w jakimś biosie adres. Cena takiego ekspandera nie gra roli ;)



... No i koniecznie opcja pod zewnętrzne zasilanie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Pin, to rozwiązanie z niniejszego wątku, to jest prosty przełącznik kartridży i nic więcej nie umie.
Natomiast ECI Expander, o którym wspomniałeś, to bardzo rozbudowany projekt z tego co pokazywał mi Toriman i on będzie umiał wszystko w zasadzie, bo będzie w pełni programowalny, ale to z tego co wiem wszystko na razie jest na papierze dopiero, więc trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

A co do "bo coś tam side", to taki skrót miał być :) Po prostu chciałem się odnieść do tego co wcześniej pisałeś :)
Ogólnie uważam, że SIDE jest bardzo fajnym wynalazkiem i wszystko super, tylko mi w tym właśnie brakuje, żeby to on był przelotowy. Zakładam że mając SIDE masz w tym twardy dysk, Spartę, możliwość odpalania programów, gier itd., czyli wszystko w jednym. Z tego punktu widzenia wydaje się, że jak wsadzisz raz SIDE do kompa, to już go nigdy stamtąd nie masz potrzeby wyciągać. Tak że przydało by się, żeby miał to wyjście na kartridż, w które dało by się wpiąć np. SONari, YAMari, SIDari, LODari ;) itp.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-27 11:05:45)

24

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Byłem orędownikiem onegdaj przelotowości różnych nowinek sprzętowych, tylko że nikt mnie nie słuchał ;) jednym z wyjątków,  choć to nie moja zasługa to przelotowy IDE Plus. Porozmawiam jednak z kim trzeba, może uda się coś zmienić przy side3 ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Atari Multicart XE (hardware)

Ja pamiętam, że mówiłeś o przelotowości przy okazji jak robiłem SONari, tylko że tam już była gotowa płytka, a ja tylko nanosiłem drobne poprawki. Poza tym właśnie tak sobie myślę, że lepiej by było jak by przelotowy był zawsze kartridż, który stanowi serce całego systemu, a nie wszystkie dodatkowe zabawki. Już w dawnych czasach Sparta była przelotowa i w przypadku SIDE, to mi się tak wydaje, że to by była rewelacja. Kto wie, może nawet taki zatwardziały przeciwnik kombajnów jak ja by się na takie SIDE skusił:-)

Już w ogóle idealnie było by gdyby przelotowe wyjście było dodatkowo w całości zbuforowane (wszystkie sygnały i magistrale). To co pisał powyżej Toriman, że pracują z pancio.net nad takim buforowaniem. Chodzi o to, że robiąc różne przelotki, rozgałęźniki, ekspandery itp., oraz nawet same kartridże, widzę wyraźnie jak słabe jest operowanie na gnieździe kartridża i jak łatwo jest uzyskać niestabilność zwłaszcza w rozszerzonych Atarkach. Taki bufor dobrze zrobiony być może załatwił by temat, bo na razie to jest wachlowanie układami 74LS08/HCT/ACT/F, ale to są wszystko protezy, półśrodki i patenciarstwo tak na prawdę.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-27 12:40:59)