Temat: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Cześć,
Używam SIO2SD z Atari 65XE na dopalaczach (Ultimate, VBXE). Szukałem na forum tematu w którym piszę, ale nie znalazłem. Warto pytać, a nie błądzić :)
Zatem - czy istnieje narzędzie (nakładka) dla SIO2SD w stylu Total Commandera, pozwalające m. in. na przenoszenie, edycję nazwy, kopiowanie lub kasowanie plików w folderach na karcie SD z poziomu Atari? Póki co, jakiekolwiek działania (nawet proste skasowanie pliku) muszę wykonywać na PC i nie jest to praktyczne. Wiem że SpartaDOS ma takie funkcje, ale mnie interesuje coś bardziej intuicyjnego, właśnie w stylu Commandera. Z góry dzięki za info.

2

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Nie ma takiej opcji. SIO2SD nie działa jak SD2IEC, nie da się grzebać w strukturze karty.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Kurde.... :(
A czy SIDE2 daje takie możliwości? Też używam razem z SIO2SD.

4

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Z poziomu Atari możesz mieć dostęp do ATRrów i w nich właśnie możesz operować na strukturze plików. A sensowny commander do tego przeznaczony jest wyłącznie pod Sparta dos x.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Akurat skasować plik z karty SD na SIO2SD da się w konfiguratorze. Clear chyba się wciska na pliku i potem potwierdza klawiszem tak/nie. To da się na pewno, bo nieraz tak robiłem porządki na karcie jak wrzucałem sobie do testów kilka plików.
W konfiguratorze chyba można też dodać nowy pusty atr jeśli dobrze pamiętam, ale tego pewny już nie jestem.
Nie wiem czy coś jeszcze z tego typu operacji da się zrobić konfiguratorem bezpośrednio na karcie pamięci.

6

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

dla ATR jest Atari Commander: http://madteam.atari8.info/index.php?prod=uzytki

natomiast nie jest tak jak pisze Pin... SIO2SD oczywiscie ma odpowiednie komendy SIO wiec takie operacje z poziomu atari sa mozliwe.

http://sio2sd.gucio.pl/wiki/SIOCommands_pl

Pajero pracowal nad odpowiednia nakladka.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

7

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

To oczywiście życzenie idealne do przekierowania na napisz.se, ale fajna była by nowa odsłona konfiguratora alternatywnego, który by miał opcje operacji na plikach na SD. Czyli taka uruchamiaczka z prostym menadżerem plików. W zasadzie konfigurator już prawie wszystko co trzeba robi, więc gdyby dodać kopiowanie plików i ich przenoszenie do innych katalogów, ewentualnie tworzenie/usuwanie katalogów, to było by w pełni możliwe operowanie sobie na karcie SD w dowolny sposób.

8

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

xxl napisał/a:

dla ATR jest Atari Commander: http://madteam.atari8.info/index.php?prod=uzytki

@xxl o, właśnie o coś takiego mi chodziło!
Jest możliwość odpalenia z poziomu SIDE2, czy tylko DOS/MyDOS/SpartaDOS?

9

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Przy pomocy tego Atari Commandera oraz SIO2USB przenosiłem na realne dyskietki pliki z niezabezpieczonych obrazów ATR i wszystko działało bardzo dobrze.
Piszę "niezabezpieczone ATR" bo sam je sobie wcześnie tworzyłem dodając pliki XEX do obrazów dyskietki ATR.
Zwykła stacja (1050 albo CA2001) była podpięta jako D1 a SIO2USB jako D2 (lub odwrotnie) które było przez USB podpięte do  PeCeta w którym miałem odpalony ASPEQT i w tym programie podpinałem plik ATR. Pliki się kopiowały tak jak w NC lub Total Commanderze. 
Natomiast na pewno nie dało się z poziomu Atari kasować plików ATR, tylko pytanie po co skoro robi się to w locie z poziomu PC ?

10

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Czy Atari Commander 1.81 poprawnie Wam działa z SIO2SD wer. 3.1 - część z obsługą kart SD? U mnie niestety wyświetla jeden plik przez wszystkie 153 dostępne miejsca.
Program jest świetny. Używam go do kopiowania - z plików XEX do ATR. Uruchamiania gier z własnych ATR-ów podpiętych do dysków. Podłączania pod dyski (część) również działało prawidłowo ze SIO2SD 2.3.

Jakby AC miał tworzenie plików ATR oraz formatowanie dyskietek (ATR-ów) to z obsługą SIO2SD (kart SD) byłby extra.
Wtedy można by sobie zgrywać dyskietki dodawać loadery i uruchamiać je tylko w jednym programie.
Jak by do tego dodać możliwość edycji plików na SD to by była bajka.
Świetnie pracuje się na dwóch oknach, na PC w domu i pracy używam Free Commandera.

11

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

IMHO: atari nie nadaję się do pracy na tak wielkim zbiorze jak SD a już nie SDHC - to powód pozostawienia AC takim jaki jest.
Wersja 1.81 ma możliwość podpinania zawartości karty SD pod napędy Sio2SD i tyle.

Właśnie go testuje i wczytuje mi z karty SD co trzeba.  153 miejsca to max co jednocześnie mieści się w buforze AC (lista plików katalogu) więc trzeba doczytywać resztę - klawisz TAB.

Masz rację, 1.81 nie przewidziało nowych funkcji nowszych wsadów ... nie ustawia AUX2 i zapętla się odczyt na pierwszym wpisie.

Proszę wersja 1.82 z małą łatką... do testów.


EDIT:

Mq napisał/a:

W zasadzie konfigurator już prawie wszystko co trzeba robi, więc gdyby dodać kopiowanie plików i ich przenoszenie do innych katalogów, ewentualnie tworzenie/usuwanie katalogów, to było by w pełni możliwe operowanie sobie na karcie SD w dowolny sposób.

Kiedyś mnie nachodziła chęć żeniaczki AC i konfiguratora. Bo spamiętanie klawiszologii tego drugiego jest trudne.
Jak mnie wywalą na postojowe.....
Teraz od stycznia nad gierką pracuje i chcę na tym pozostać.

Ostatnio edytowany przez pajero (2020-03-19 22:06:36)

Post's attachments

ac1.82.xex 8.71 kb, liczba pobrań: 12 (od 2020-03-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

@pajero dzięki za szybką odpowiedź.
Miałem chwilę i odpaliłem.
Niestety nie wszystko w wersji AC 1.82 działa poprawnie.
W widoku dwóch okien nie widać zawartości ART-ów. (zdjęcie AC 1.82 - 2)
W obsłudze AD - dolna część wygląda OK, ale górna potrafi zrobić w D1-D8 - Error SIO (zdjęcie AC 1.82 - 3)
Czasami coś się "odświeży" i widok jest ok (zdjęcie AC 1.82 - 1)
Jednak w widoku dwóch okien cały czas na wszystkich plikach pokazuje Error 0130 - w tym trybie AC 1.81 wyświetlał zawartości ART-ów.

Załączam też zdjęcie z błędem z  wersji AC 1.81 (zdjęcie AC 1.81)
Dodam że AC 1.81 w całości (dwa panele i obsługa SD) poprawnie działało na SIO2SD 2.3 problem mam od aktualizacji do SIO2SD 3.1 - może to coś pomoże.

Post's attachments

AC 1.81.jpg 1.59 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AC 1.82 - 1.jpg 1.59 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AC 1.82 - 2.jpg 1.52 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AC 1.82 - 3.jpg 1.53 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Tak nie testowałem, pod D1 plik zamiast ATRa, zobaczę wieczorem...

ps. a czy masz jeszcze na linii SIO inny driver (np. Sio2APE) ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2020-03-20 11:16:47)

14

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Nic nie mam tylko SIO2SD podpięte do 130xe bez modyfikacji.
W "dwóch oknach" jest ten sam błąd na pozostałych ATR-ach podpiętych do D2, D3 itd.



Ok, znalazłem kolejne kilka minut na test.
Wygląda na to że wszystko jest EXTRA!
Mogę pisać głupoty bo nie znam się na DOS-ach kompletnie, ale pokombinowałem tak.

Zobaczyłem że w tym ac182.xex nie mogę wyjść do DOS-a.
Więc:
1. Wczytałem DOSII+/D z AC 1.81 i podmieniłem D1 na ac182.xex odpaliłem i wszystko zaczęło chodzić.
2. Następnie skopiowałem ac182.xex do dysku na którym miałem AC 1.81.
3. AC.COM (1.81) usunąłem
4. Zmieniłem nazwę AC182.xex na AC.COM
i wszystko gra - "dwa okna" poprawnie widzą art-y, a i obsługa SD działa bez zarzutu. 
(punkty od 2 do 4 wykonane w AC :))

Wygląda na to jakby w tym xex od pajero brakowało DOS-u chociaż nie wiem czy nie piszę głupot.

PS. pajero jak by Ci się udało połączyć Configuratora 3.5 z AC 1.82 to by była fantastyczna rzecz.

Ostatnio edytowany przez pustak (2020-03-20 14:56:53)

15

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Ot, AC to nakładka na DOS.  Dowolny. Bez tego nie ma driver'a D:
AC nie musi być odpalony z ATRa z dosem (może być w dowolnym Dx) - ważne by był driver w pamięci.

A połączenie
- raczej umożliwienie (na życzenie) ładowania DOSu z pod Configuratora jeśli byłby potrzebny do pracy "wewnątrz" ATRów.
- zmiana układu okien, etc
Tylko tak to widzę (i to nie jest szybka robota).

16

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Na jednym moim SIO2SD w AC przy próbie wejścia do część z obsługą SD mam komunikat:
No driver SD/MMC card.
Karta siedzi w slocie, z Configurator-em 3.5 działa poprawnie.
Co może być przyczyną?

EDIT:
Sorry mój błąd SIO2SD było ustawione jako kolejne urządzenie, jak przestawiłem na nr 0 wszystko gra.

Ostatnio edytowany przez pustak (2020-03-21 15:39:51)

17

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Panowie, czy AC 1.82 ma w sobie coś więcej niż tylko możliwość montowania obrazów/plików pod dyski SIO2SD? Da się bezpośrednio na ATR przegrać coś z karty SD? Jak wybieram 'S' to mam tylko uproszczony konfigurator SIO2SD.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Da się np. tworzyć ATR-y z kilkoma grami lub nagrywać prawdziwe dyskietki.
Ja robię to tak:
1. Tworzę ATR-a - w Configiratorze 3.5
2. Formatuje ATR-a w dowolnej gęstości np w DOS-ie II/D który mam razem z AC
3. W AC część z SD podpinam sobie pod D2, D3... itd gry które chce nagrać - pliki xex.
4. W AC część dwóch okien - kopiuje sobie z każdego dysku do mojego ATR-a gry.
5. W AC zmieniam nazwy gier żeby miały rozszerzenie *.COM
6. Dogrywam CHAOS LOADERA (może być podpięty pod inny dysk)
i mam gotowego ATR-a z grami, jak bym miał stację to była by to dyskietka.

Później takie ATR-y mam podpięte pod D2,D3 itd. i z AC mogę sobie uruchamiać je dowolnie.
Mając około 5 tytułów na dyskietce (w gęstości DD) można dysponować sporym katalogiem gier dostępnym od ręki.

Oczywiście można użyć makeATR na PC i zrobić to szybciej.

19

Odp: SIO2SD - narzędzie do przenoszenia, kopiowania, kasowania plików?

Tak to wiem że się da. Chodzi mi o dodanie opcji na poziomie dwóch paneli, nie przez montowanie XEX-a jako dysku. A to dlatego, że to nie działa pod SDX.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.