176

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

To ja się przyczepię na taki POF ;P
- przyciski - zastosuj microswitche i wszystkie ustawienia numeru stacji, zmiana cykliczna dyskietki (chyba o tym pisał Mq kiedyś) itp można mieć z magnetofonu
- ładnie sobie wydrukuj widok kasety i wklej od środka pod okiemnko - kable od stacji kiepsko tu wyglądają
Poza tym - wyglda ciekawie ;)

Sikor umarł...

177

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Świetny pomysł z tym wydrukiem kasety w okienku. Właśnie tak patrzyłem i tez mi to co widać w okienku się bardzo nie podobało, ale nie miałem pomysłu co by tam można wsadzić. Albo mam jeszcze drugi pomysł, żeby w tym okienku było w środku zamiast kasety widać dyskietkę:-)

178

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

O... To jest genialne! Kable widać bo nie miałem konceptu, a pomysł jest super :-D Pójdę w kasetę, dyskietka to jednak mało klimatyczna ;-)

Przyciski to wiem, muszę kupić tylko jeszcze jeden, bo mam jeden typu OFF-(ON) (za to trzy typu ON-(OFF) a o takie nie chodzi). No i zastanawiam się, w którym miejscu je umieścić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

179

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Szkoda, że jakoś nie wykombinowałeś, żeby te przyciski jakoś pod klawisze podłożyć - chyba, że jeszcze się jakoś by dało?

180

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Nie za bardzo. Musiałbym wziąć niskie tact switche i nakleić je w zasadzie na stację. Ale to pikuś bo problemem jest kwestia zamocowania drugiej strony przycisków, żeby uzyskać ich ruch. Musiałem je dość mocno wyciąć, bo przeszkadza elektronika stacji. Tam już praktycznie nie ma zawiasu. Początkowo chciałem tak zrobić, ale nie wyszło.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

181

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Jak ni9e można wykonać ruchu klawiszami - mała dziurka w klawiszach od spodu i wzdłuż klawiszy. I tak często zmian nie będziesz dokonywał, a będą dyskretne i pod klawiszami. Nawet można je od góry opisać wtedy :P

Sikor umarł...

182

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Dół to nie problem. Góra jest problemem. Może i do rozwiązania -


Jeszcze się zastanowię.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

183

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Oj Sikor, z tym nieczęstym dokonywaniem zmian, to nie masz racji. Ja u siebie cały czas wachluję tym numerkiem stacji, bo przy 720k z HyperXF praktycznie większość dyskietek z grami nagrywam w systemie podziału na cztery partycje i wówczas zmieniasz tymi przyciskami dyskietki w dyskietkach. Jest to mega wygodne, ale też warto mieć do tego łatwo dostępne i wygodne w uzyciu przyciski.

184

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

So my machine finally made it's way back from the UK.

Apologies for the link to AtariAge :

https://atariage.com/forums/topic/29192 … nt=4347424

Next arrivals :

WD1772

custom badge by Drakon

Ostatnio edytowany przez Lastic (2019-09-10 21:26:48)

185

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Oh! Lastic! I didn't notice you are on this forum too :D

186

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

drygol napisał/a:

Oh! Lastic! I didn't notice you are on this forum too :D


Yes Pete, going multi-lingual, seriously I try to get the gist on Polish but it's hard, Google translate FTW.
I'm half German so I can cope with Dutch/French/English/German and a bit of Spanish too.

187

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Lastic napisał/a:

Dutch/French/English/German

Easy man:-) They are all very similar to Polish:-)

188

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Question, so I installed my WD1772 and removed the jumper to enable HYPER-XF.

How can I create 4 partitions now on a 720K floppy ? What DOS should I use ?

Not related to the above, what copier program allows me to copy a disk to the 3,5" floppy ?
For example I want to copy http://a8.fandal.cz/download.php?files_id=3504 (BitterReality.ATR) which is 130Kb to a 720K floppy.

Ostatnio edytowany przez Lastic (2019-09-15 20:06:21)

189

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

I described using of partitions here: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16126
Try to translate that thread with google or something, because it could be a lot to write about that...
Generally I use QMEG, and I perform copying from SIO2SD to 720kB partitioned disk using the built in copier (but you need to have QMEG and some extended memory).
Try to read thread I linked above first.
And second I recommend this manual: http://blog.3b2.sk/igi/post/Hyper2b-XF-10-MANUAL.aspx

Edit: and something else. You ask which DOS you can use. It's no matter which DOS you will use. You can use any DOS, or non-dos atr images etc. All the "partitioning" system is inside Hyper-XF. Firmware do all the work. When You choose multi mode (M) in the Hyper-XF, then Atari just will see your floppy as four separated disk drives. Each one of them you can use as separate diskette, you can format, write, even with different density each one. Or when you choose A,B,C,D mode, then Atari will see only one partition as actual drive number.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-09-12 21:37:02)

190

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Tak daje info, wrzuciłem nowe płytki na Allegro. Gołe i z zestawem podstawowych scalaków typu rom/procesor/oscylator .

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

191

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon napisał/a:

Złącza raczej są standart, ale ja robie różne stacje do różnych maszyn i spotkałem sie z jakimś modelem Sony które nie bardzo chciały działać. Te co teraz używam to NEC FD3238H,wiem że na 100% działają ok,  da sie je w miare tanio kupić i są dosyć popularne.

https://images92.fotosik.pl/189/c02d3abaeccb092amed.jpg

https://images92.fotosik.pl/189/dd7769f84c1dae12med.jpg

Hi,

    This is my first post on this forum and this thread caught my eye.  I like how you developed the internal XF551 clone pcb and utilized the slim line NEC floppy drive.  I noticed you are using the Micro Floppy 26pin connector instead of the normal IDE 34pin. 

     Can you tell me how you handled the DS0/DS1 PC compatible problem with the Atari XF551 wiring?  Did you modify the disk drive at all or did you simply connect the pcb floppy connector pin 4 and pin10 together?

192

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

????  There is no such problem. I just connect proper NEC drive pin to proper XF pin. In this drive you not set D0 or D1.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

193

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Thank you.  :)

Did you leave the /DriveSel pin 4 unconnected or tie it to pin 10 on the pcb connector?

194

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon napisał/a:

????  There is no such problem. I just connect proper NEC drive pin to proper XF pin. In this drive you not set D0 or D1.

I am sorry.  Perhaps I did not make myself clear.   :)

I do not have the NEC drive pinout to review and so I do not know which pins go where.

I do have this 26pin to 34 pin conversion schematic, but I don't know if the NEC follows this 26 pin scheme.

Post's attachments

800px-26_34_adapt.jpg 67.88 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-10-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

195

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

In xf551, D0 and D1 signals are not used. The D0 signal (pin 10) is shorted to MO (pin 16) and the control takes place via MO.
If you use a 5.25 "or 3.5" drive for XF with a 34 pin connector, everything will be fine, provided the drive is set to D0. When using PC 3.5"drives in XF551, sometimes it is not possible to set the D0 number, then it is best to short pins 6, 10, 12 and 14 on the XF side (34 pin socket) and each drive will work regardless of which number is set .
Your 34/26 pin conversion scheme is correct. Each slim drive has only one D0 signal (pin 4) and should work properly when used in XF551. Remember to keep pins 7, 9, 11 and 13 free and not connected.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-10-21 06:42:21)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

196

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

jer napisał/a:

In xf551, D0 and D1 signals are not used. The D0 signal (pin 10) is shorted to MO (pin 16) and the control takes place via MO.
If you use a 5.25 "or 3.5" drive for XF with a 34 pin connector, everything will be fine, provided the drive is set to D0. When using PC 3.5"drives in XF551, sometimes it is not possible to set the D0 number, then it is best to short pins 6, 10, 12 and 14 on the XF side (34 pin socket) and each drive will work regardless of which number is set .
Your 34/26 pin conversion scheme is correct. Each slim drive has only one D0 signal (pin 4) and should work properly when used in XF551. Remember to keep pins 7, 9, 11 and 13 free and not connected.

So you are saying on the 26 pin connector that pin 4 and 10 should be jumpered?

Thank you

197

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Sure, should be jumpered as you can see on xf551 scheme there

Ostatnio edytowany przez jer (2019-10-21 16:52:22)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

198

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon napisał/a:

Ja ciąłem na prostokąt ale średnio to wyszło, naruszyłem róg górnej klapy. A że że krzywo mi to cięcie wyszło to dodrukowałem maskownice i jest ok.

BTW, zrobiłem drugą wersje płytki, dodałęm złącze do podpięcia wyświetlacza tracków od Mq i pare kosmetycznych drobiazgów. Powinny być w przyszłym tygodniu jak ktoś jeszcze potrzebuje.

https://images92.fotosik.pl/244/f72321bc737f3c85med.jpg

Hi Zaxon,

    How is this version going?  Is is ready for sale?

199

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

dropcheck napisał/a:
zaxon napisał/a:

Ja ciąłem na prostokąt ale średnio to wyszło, naruszyłem róg górnej klapy. A że że krzywo mi to cięcie wyszło to dodrukowałem maskownice i jest ok.

BTW, zrobiłem drugą wersje płytki, dodałęm złącze do podpięcia wyświetlacza tracków od Mq i pare kosmetycznych drobiazgów. Powinny być w przyszłym tygodniu jak ktoś jeszcze potrzebuje.

https://images92.fotosik.pl/244/f72321bc737f3c85med.jpg

Hi Zaxon,

    How is this version going?  Is is ready for sale?

I think he is selling it already here

https://www.sellmyretro.com/offer/detai … oard-38412

200

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Chcąc zaktualizować sobie FF w goteku zauważyłem, że nowa wersja obsługuje pliki ATR

"Direct support for new image types:
ATR (Atari 8-bit)"

Próbował ktoś podpiąć go do klona XF551?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-11-22 14:43:35)