126

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ciekawe.

Nie masz może wizualizacji dwóch złożonych już połówek?

127

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Nie, ale jak wydrukuję to Wam dostarczę. Do Jerzego już pisałem, ale odzewu nie mam - mam wydruk z poprzedniej serii sprzed poprawek (ostatnich).

Sikor umarł...

128

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Wydaje mi się, że teraz po poprawkach jest już ok z tego co widzę na wizualizacji.
Dostałem też dziś od Ciebie Sikor tą dodatkową próbkę (biała obudowa w beznadziejnej jakości druku:-)). Niestety nie przetrwała trochę transportu, połamały się trzy trzpienie w rogach obudowy oraz jeden zaczep do płytki, ale to nic, nie przeszkadza to w przymiarkach i ocenie wymiarów. Nie oceniam też jakości tej próbki, bo traktuję ją jako test, ale przymierzyłem do Atari i widać, że będzie teraz pasowało idealnie wszystko. Nie chce mi się już robić zdjęć, ale wszystko jest w porządku.

129

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

ok, dzięki za info. Jak pisałem - wydruk na innej drukarce i tam lepiej nie wyciągnę :( Szkoda, że uszkodzili, ale ważne, że do przymiarek starczyło.

Sikor umarł...

130

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Wiesz co, z tą jakością druku, to już nie chodzi o samą jakość i wygląd, ale najbardziej o to, że ta obudowa jest wydrukowana krzywo cała, z jednej strony jest wyższa, z drugiej niższa, i to o pół cm prawie różnicy na szerokości obudowy, poza tym cała jest wybrzuszona, więc nie wiadomo też jak się powinien schodzić trzpień na środku, bo nie wiadomo jakie są te odległości. No ale tak jak mówię, do przymiarek jest wystarczająco, bo najważniejsze wymiary widać, że będą dobrze pasowały.

131

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ten pojedynczy zatrzask ma tylko unieruchomić płytkę? Jeśli tak, to niepotrzebny jest prostokątny otwór przy nim. Takie otwory przy zatrzaskach są robione, żeby rozłączyć obie połówki obudowy za pomocą płaskiego czegoś, ale druga połówka obudowy musi mieć zaczep tego zatrzasku. W przypadku trzymania/blokowania płytki to jest ten zatrzask tylko utrudnieniem i można go usunąć całkowicie. Zniknie wtedy prostokątny otwór w płytce. Gdy płytka wypełnia obudowę, jak to pokazał Mq,  to wystarczy sam bolec na śrubkę. Przy bardziej skomplikowanych projektach nawet ten bolec można usunąć, żeby nie utrudniał projektu płytki, a obudowę zwyczajnie skleić.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

132

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Jest dokładnie w całej rozciągłości tak jak pisze jer. Swoją płytkę zamierzam zaprojektować z tym otworem oraz z innymi znacznikami, które to wszystkie "udziwnienia" mają na celu ułatwienie pozycjonowania się w tej płytce w przyszłych projektach. To ma być taki szablon, żeby dało się zrobić płytkę wg niego na kilka różnych sposobów. W zależności od projektu oczywiście projektant może sobie łatwo jednym kliknięciem usunąć otwór z założeniem wyłamania zatrzasku, albo zmniejszyć łatwo rozmiar płytki skracając ją do tego otworu na wzór płytki oryginalnej, co przy małych projektach będzie równie przydatne, bo zmniejszy gabaryt całej płytki i tym samym koszty. Ogólnie szablon ma być po prostu uniwersalny i mieć zaznaczone wszystkie niuanse obudowy, żeby można było skorzystać z gotowych wymiarów i odległości pomiędzy poszczególnymi jej elementami.

133

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Mq, niestety tylko taką drukarką na tamtą chwilę dysponowałem, a też stwierdziłem, że do wymiarowania wystarczy.

Sikor umarł...

134

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Otrzymałem poprawioną obudowę i rzeczywiście dużo lepiej się to prezentuje teraz. To jest ostateczna wersja?

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

135

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ostateczna jest na wizualizacji - dojdą tylko podcięcia, aby płytka weszła na grubość (zaproponował Mq).

Sikor umarł...

136

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ja tylko dodam, że robienie wklęsłego miejsca na naklejkę to według mnie zły pomysł, ponieważ "skazuje" wydawcę na przygotowanie konkretnego rozmiaru materiału.

A co jeśli ktoś chce mieć naklejkę okrągłą, wąską, albo trójkątną? Wydaje mi się, że lepiej pozostawić "gładką" powierzchnię.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

137

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ośmielę się nie zgodzić. Wklęsłe miejsce na vlepkę ma ją chronić krótko i długoterminowo. Płaska powierzchnia się nie sprawdza z kilku powodów:
- trudniej jest wycentrować vlepkę podczas naklejania a wbrew pozorom jest to bardzo ważne dla osób, które robią większą ilość cartów: prawidłowe naklejenie (nawet z nałożonym wzornikiem) zużywa większa ilość naklejek a nawet jedno błędne naklejenie przeważnie wiąże się z jej nieodwracalnym zniszczeniem,
- vlepkę łatwiej przypadkowo naruszyć/zerwać na krawędzi, co jest praktycznie niemożliwe przy miejscu wklęsłym,
- podczas nawet minimalnego przesuwania po stole vlepka jest pierwszym elementem ścieralnym. A jest ona w porównaniu do plastiku bardzo delikatna.

138

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Powiem tak: wcięcia zostają, bo całość jest robiona na wzór carta XEGS i tak jest w oryginale. Z pewnych względów zrezygnowałem z większej ilości żeberek, dodatkowo (w sumie na prośbę Larka) środek wydłużony o 5mm, a dlaczego tylko o tyle (i aż o tyle)? Bo wizualnie jest ok i wchodzi jeszcze bezproblemowo w Atari 400 i Atari 800.

Sikor umarł...

139

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Kiedy można się spodziewać finalnej wersji?

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

140

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

koniec grudnia lub styczeń to najprawdopodobniejsze terminy.

Sikor umarł...

141

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Super, tylko czekać na finalny produkt :)

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

142

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sikor, wpadła mi w ręce oryginalna płytka z kartridża XEGS z grą One On One. W komplecie mam do niej oryginalną naklejkę z tegoż kartridża i nie pasuje ona do okienka w wydrukowanej obudowie od Ciebie.
Naklejka ma 55x53mm, a okienko 54,5x52,5mm.
Myślę, że okienko powinno być większe w obie strony o 1mm niż naklejka, żeby naklejka mieściła się w nim swobodnie. Czyli jakieś 56x54mm by musiało mieć okienko, nie wiem jakie jest w oryginale.

143

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sprawdzę - okienko powinno być takie same jak w oryginalnym cartridge-u.

Sikor umarł...

144

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Mq

Z tego co wiem to wpadła ci w ręce po wyjęciu z paczkomatu odbiorczego :P

Oryginał XEGS, suwmiarka Made in PRL;
szerokość: 5,6 cm
wysokość: 5,4 cm

Tak na oko. Co do vlepek to w oryginałach (były) robione są styk i można odnieść wrażenie, że się nie mieszczą.

Edit: podane wymiary to oczywiście wymiary otworu, nie vlepki.

Ostatnio edytowany przez ccwrc (2019-11-07 18:08:09)

145

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Tak, tak, z paczkomatu:-) Niezły miałem polew jak zobaczyłem rozmiar opakowania - aż trudno mi tą płytkę było odnaleźć w środku:-)
Wracając do tematu okienka, to jak widzisz wymierzyłeś dokładnie tyle ile zaproponowałem, żeby było:-)

146

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sikor, jak tam ida prace?
Przewidywany termin to nadal styczen?
Czy cos wiadomo o koszcie pojedynczej szt?

147

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Tak, nadal styczeń. Pierwsze tety formy po długim weekendzie styczniowym, potem zobaczymy jak się sprawy potoczą.

Sikor umarł...

148

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sikor, bo nie wiem w sumie na czym stanęło i jakie jeszcze poprawki robiłeś. Z tego co pamiętam, to już istotnych zmian być nie miało, ale jak będzie ostateczna wersja czy to z formy, czy na rysunkach, czy jakkolwiek, to podrzuć mi na maila, wtedy skończę ten szablon PCB, o którym pisałem, przymierzymy i opublikujemy do użytku.

149

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Daj mi jeszcze z dwa-trz tygodnie, proszę.

Sikor umarł...

150

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Mam prośbę do osób testujących, czy możecie sprawdzić czy cartrige (najlepiej CCWRC) wejdzie w projektowaną obudowę gdy będą wlutowane podstawki pod pamięć?
Na 100% standardowe podstawki nie wejdą, ale czy mogli byście przymierzyć precyzyjne? (tak wiem Mq, że podstawki precyzyjne to samo zło, ale są niższe ;) ).