1

Temat: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Ostatnio na serwisie aukcyjnym ktos wystawił oba modele, bodajże mega 2 i mega ste.
Który z nich jest lepszy? Troche tego nie ogarniam. Mega STE, czy jednak Mega 2 lub4? Jakie są różnice poza paką, i jak z kompatybilnością?
Chodzi mi o to, na jaki model lepiej polować, który jest rzadszy, lepszy.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

2

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

STE ma zegar 16 MHz z cache, co powoduje czasem problemy z kompatybilnością gier. Natomiast w przypadku programów użytkowych jest to plus. Dodatkowo w miejsce Megabus z Mega ST masz popularniejsze VME, a w niektórych modelach także kontroler obsługujący dyskietki HD i kontroler SCSI. Dzięki nowszemu chipsetowi w MegaSTE masz lepszy dźwięk i grafikę (kilka gier i sporo nowych dem to wykorzystuje).

Gdybym miał wybierać do gier, to bym wziął Mega ST, do wszystkiego innego Mega STE.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

wziąbym obie, jeśli jedną to Mega STE.
Dely, MSTE botuje się w trybie STE, czyli 8MHz bez cache.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Dokładnie. Jest kilka stron z grami przygotowanymi pod MSTE. Mam MST ale leży w szafie bo wszystko odpalam na MSTE bez problemu. Pamiętaj że musisz mieć dysk lud ustana do pełnego korzystania ze sprzętu.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

5

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Rzadziej spotykany jest MSTE. Również droższy.
Mega ST, Mega ST2, Mega ST4 lub Mega 2, Mega 4 (w późniejszych seriach usunęli z nazwy litery "ST") bywają trochę częściej. Najczęściej DE, QWERTZ, ale to też dotyczy MSTE.
Cache (i chyba MHz też?) można włączać/wyłączać w Control Panelu.

Mega (ST)1/2/4 = TOS 1.x, najlepiej 1.04 + patche i fixy (np. stąd: http://www.avtandil.narod.ru/tose.html)
Mega STE = TOS 2.0x

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Oba modele mają wielką zaletę w porównaniu do zwykłych ST/STE, a mianowicie złącze rozszerzeń. Jeżeli do gier to tak jak większość wybrałbym MSTE.
Mega ST ma jedną wielką przewagę w stosunku do MSTE, procesor w wersji DIL :)

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

no tak, Pak, Frak ;)

właśnie - masz przejściówki, PLZ ;)- Odkupię jedną jak coś.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Dla mnie Mega ST4 to zwykłe STf w obudowie desktop... niczym szczególnym mnie nie porywa. Mega STE to całkiem co innego, prawie TT. W stosunku do STE różnice są o wiele większe niż między STf a Mega ST (tam nie ma żadnych, nie licząc Blittera, którego do nowszych STf też można bez problemu dołożyć).

Z jednej strony pada argument kompatybilności MST z ST, a z drugiej opcja dopałek... to MSTE jest już fabryczne "dopalone", a ja tam specjalnego problemu w CPU w wersji PLCC nie widzę (ani nie jestem zwolennikiem głębokiego modowania retro sprzętów). ST to MC68000 @ 8MHz i tego należy się trzymać. Jak się włoży MC68020 to to już nie jest dla mnie ST. Rozumiem jeszcze dopalanie do tego co było dostępne w epoce, czyli MC68000 @ 16MHz, rozumiem MC68060 w Falcone...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Cyprian napisał/a:

Dely, MSTE botuje się w trybie STE

A gdzieś napisałem, że jest inaczej? :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

_tzok_ napisał/a:

tam nie ma żadnych, nie licząc Blittera, którego do nowszych STf też można bez problemu dołożyć

Jest MegaBus o którym zapomniałeś, a to duża różnica.

Co do modyfikacji to tylko i wyłącznie rzecz gustu (jeden chce, drugi nie).

Pin napisał/a:

właśnie - masz przejściówki, PLZ ;)- Odkupię jedną jak coś.

Niestety nie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-10-27 10:48:37)

Było miło :) Do widzenia.

11

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

dely napisał/a:
Cyprian napisał/a:

Dely, MSTE botuje się w trybie STE

A gdzieś napisałem, że jest inaczej? :)

ja tutaj nikogo nie poprawiam tylko informuję :P


16 MHz z cache mogą sprawiać problemy, pod warunkiem że użytkownik intencjonalnie nie przełączył się w "turbo".
Dodatkowo, całodyskowe gry zawsze startują w trybie STE,

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org