Temat: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Jaki sprzęt umożliwi mi najprostsze przenoszenie danych między Falconem a PC? W Falcone mam kartę SD w adapterze, ale jest zamknięta w obudowie. UltraSatan niestety nie działa. Dyskietki mają za małe pojemności. Jakie mam inne możliwości?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Hmm.
Możliwości jest kilka.
Zbadać dlaczego nie działa UltraSatan, ewentualnie Satandisk.
Można też przenosić dane na zewnętrznym napędzie ZIP lub SyQuest  SCSI
Można tez po LPT,  kiedyś robiłem to na ST. Strasznie wolno,  Koszmarrrrr.  :) :) :)

3

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

NetusBee i po sieci. Lub poprzez Pendrive-a. O szczegóły pytaj Krolla.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-10-28 07:48:15)

Sikor umarł...

4

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

SatanDisk czy UltraSatan nie zadziałają z powodu braku odpowiedniego złącza w Falconie. No to przyjdzie odłożyć na NetusBee najwyraźniej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

perinoid napisał/a:

Jaki sprzęt umożliwi mi najprostsze przenoszenie danych między Falconem a PC? W Falcone mam kartę SD w adapterze, ale jest zamknięta w obudowie. UltraSatan niestety nie działa. Dyskietki mają za małe pojemności. Jakie mam inne możliwości?

CosmosEx (twardy dysk, wifi, lan, zdalny pulpit, zdalna mysz/klawiatura)
http://atari.sk/cosmosex-3-0/
http://joo.kie.sk/?page_id=384

lub kabelek PARPC https://joy.sophics.cz/parcp/

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

...kupić przedłużkę SD na taśmie flat-flex i wyprowadzić poza obudowę (nie musisz nic ciąć).

Mam NetUSBee, po sieci nie próbowałem, ale pendrive jest koszmarnie wolny - nie warto.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Łukasz, NetUSBee, najlepsze rozwiązanie...

.

8

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Nikt nie wspomniał o uiptool ... Jest mi poprostu bardzo przykro :P

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

9

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Mam jeszcze w szufladzie SD2SCSI bodajże w wersji 5. Miało pójść do A1200 ale wciąż nie poszło z racji braku kabelka. Tak się teraz zastanawiam, czy jakbym wziął redukcję 68pin<->50pin i do tego taśmę SCSI 50 pin to czy to by zadziałało. Oczywiście wiem, że nie hot-swap. Ale zawsze to by już było coś. Pozostaje kwestia systemu plików na karcie, ale myślę, że Linux na laptopie sobie poradzi, cokolwiek mu nie zapodam.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

sqward napisał/a:

Nikt nie wspomniał o uiptool ... Jest mi poprostu bardzo przykro :P

Ale to po sieci przeca ;)

Sikor umarł...

11

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

sqward napisał/a:

Nikt nie wspomniał o uiptool ... Jest mi poprostu bardzo przykro

Nie, żebym deprecjonował Twoje dzieło, ale to rozwiązanie dla cierpliwych, przynajmniej na ST, na Falconie pewnie jest lepiej, ale karty SD i tak nie pobije. No i ten soft jakby taki trochę niedokończony :/

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

perinoid napisał/a:

Mam jeszcze w szufladzie SD2SCSI bodajże w wersji 5. Miało pójść do A1200 ale wciąż nie poszło z racji braku kabelka. Tak się teraz zastanawiam, czy jakbym wziął redukcję 68pin<->50pin i do tego taśmę SCSI 50 pin to czy to by zadziałało. Oczywiście wiem, że nie hot-swap. Ale zawsze to by już było coś. Pozostaje kwestia systemu plików na karcie, ale myślę, że Linux na laptopie sobie poradzi, cokolwiek mu nie zapodam.

Skoro masz SCSI2SD to mozesz go uzyc jako dodatkowy naped (podobnie jak pendrive) robisz partycje na karcie SD, ktora bedzie widoczna na PC i na Falconie.
Dlaczego piszesz o redukcji 68<->50 pin ?.
Zeby to podlaczyc do Falcona to musisz miec kabel SCSI-2 (z jednej strony zlacze jak w falconie) z drugiej wyjscie 50 pinowe typu Centronics a potem do tasmy 50 pinowej ktora podlaczasz juz do SCSI2SD. Masz taki kabel ?

System plikow to np FAT16 albo F32( widoczny pod MiNtem lub Magicem)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

13

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

_tzok_ napisał/a:

...kupić przedłużkę SD na taśmie flat-flex i wyprowadzić poza obudowę (nie musisz nic ciąć).

Mam NetUSBee, po sieci nie próbowałem, ale pendrive jest koszmarnie wolny - nie warto.

Po sieci to najprostze rozwiazanie UIPtool, jesli nie chcesz po sieci to NetUSBee wydaje się najlepszy.
Dalczego piszesz ze pendrive koszmarnie wolny, transfer rzedu ~300 KB/S na Falconie 030 to mało, chyba ze chcesz przenosic obrazy plyt CD :)
Ja pendrive uzywam zarowno na ST/TT czy F030 :).
Inne rozwiazanie to IDE2CF (adapter na dwie karty CF), tez tak mam :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

No właśnie nie mam kabli SCSI, tylko taśmy 50-żyłowe. Kabelek muszę zakupić.
NetusBee zamówiony, dzisiaj został wysłany. Będzie na dniach. Będę suszył głowę w sprawie pomocy z instalacją

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-10-28 19:40:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Szczegóły instalacji pendrive znajdziesz w AF#6, ale spoko wal śmiało. Od czasu premiery sterownika do pendriva zainstalowałem go kilkudziesięciu osobom :). Ja powiem krotko przez siec mam tak zrobione ze moge przesylac dane w obie strony. No i przez pendraka :)

Ostatnio edytowany przez Kroll (2019-10-28 19:51:28)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

16

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Falcon ma wewnętrzne IDE, wystarczy zastąpić dysk kartą CF lub SD i wyprowadzić na zewnątrz (są przejściówki na flat flex). IDE ma dwa urządzenia i na upartego można zostawić wewnętrzny dysk i dołożyć kartę. Nie sądzę aby mogło być coś wygodniejszego/szybszego.

Na Falconie może NetUSBee ma sens; na ST - nie specjalnie, być może dlatego jestem do niego zrażony. Niemniej nie ma szans w zestawieniu z kartą CF/SD wpinaną do czytnika w PC.

300kB/s to CD 2x, więc ciężko powiedzieć, że to szybko :/ Tzn. w 1992 to może i było (w miarę) szybko, ale nie dziś. Wewnętrzny dysk IDE Falcona jest dużo szybszy.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Oczywiscie ze IDE jest szybsze, podaje tylko alternatywne rozwiazania,
np. w latach 90. gigabajty danych przerzucalem z PC na Falcona przez plytki CD-RW :) w tamtym okresie chyba nie bylo lepszego rozwiązania, teraz juz rzadziej, a teraz zeby przeniesc, rozwiązan jest naprawdę kilka, kwestia wygody, kasy... itp itd

W przypadku ST i US nie ma dwóch zdań, szybciej się nie da.

Wszystko zalezy jak czesto i ile przerzucasz cos na Atari, ja juz rzadziej bo wszystko mam na dyskach plytach CD,  kartach SD/CF przerzucone :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

18

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

_tzok_ napisał/a:

No i ten soft jakby taki trochę niedokończony :/

Co jest w nim takiego niedokończonego?

Ostatnio edytowany przez saulot (2019-10-28 21:05:27)

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

19

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

_tzok_ napisał/a:

Nie, żebym deprecjonował Twoje dzieło, ale to rozwiązanie dla cierpliwych, przynajmniej na ST, na Falconie pewnie jest lepiej, ale karty SD i tak nie pobije. No i ten soft jakby taki trochę niedokończony :/

Na ST transfer dochodzi do 200KB/s. Co do niedokończenia.. możesz sprecyzować co masz na myśli?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

sqward napisał/a:

Na ST transfer dochodzi do 200KB/s. Co do niedokończenia.. możesz sprecyzować co masz na myśli?

Brak autoryzacji przez OAuth .... ;-)

21

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

perinoid napisał/a:

Jaki sprzęt umożliwi mi najprostsze przenoszenie danych między Falconem a PC? W Falcone mam kartę SD w adapterze, ale jest zamknięta w obudowie. UltraSatan niestety nie działa. Dyskietki mają za małe pojemności. Jakie mam inne możliwości?

Są tez inne wynalazki jak znajdziesz...
https://imgur.com/a/Iag795Q

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

22

Odp: Przenoszenie danych Falcon <-> PC

Kontroler Paskuda jest już lekko przestażały. I nie działa z Falconem.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.