Temat: Stacja dyskietek do Falcona

Niestety, wydaje się, że stacja w moim Falconie (model JU-257-203P) nie nadaje się do użytku. Silnik krokowy co prawda przesuwa głowicę, ale dyskietka już się nie kręci.
Założyłem chwilowo dla próby stację od PC (lekko przerobioną, bodajże przesunięta zworka z SEL1 na SEL0 albo odwrotnie co było potrzebne do innego projektu) i stacja nawet działa. Znaczy, odczytała mi dyskietkę sformatowaną na STe, sformatowała dyskietkę DD, udało się na niej coś nagrać. Ale nie wykrywa mi zmiany nośnika, nie formatuje w HD... No, nie jest tak jak być powinno. Mam stację z STe ale nie do końca jej ufam (miewała problemy z czytaniem niektórych dyskietek) no i generalnie to stacja DD.
Jaki model stacji kupić, który się do Falcona nada (nawet po niewielkiej przeróbce)? Ewentualnie może ktoś ma doświadczenie i mógłby rzucić okiem na moją stację, która nie działa?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

Tak to jest normalny objaw jesli nie ma sygnału ready w stacji dyskietek, wystarczy nacisnąc klawisz ESC to wtedy system zauwazy ze wymieniles dyskietkę.
Niestety tak mam bo tez w musialem wymieniac w falconie stache dyskietek na pecetowa, tamta juz nie domagała.
Oczywiscie najlepszym wyjsciem jest zrobienie w stacji sygnału ready.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2019-10-30 21:36:39)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

Nie mam Falcona, ale myślę, że to powinno pomóc:
https://atari.8bitchip.info/flomodam.html
https://atariage.com/forums/topic/15448 … isk-drive/

Myślę, że detekcja zmiany dysku jest rozwiązana tak samo jak w ST (na sygnale Write Protect) i podobnie jak w ST sygnał HD ma być wyjściem, a nie wejściem. Niektóre stacje mają zworki pozwalające na wybranie czy pin HD (#2) ma być wejściem czy wyjściem. Sygnał Ready/Disk Change (#34) dostarcza praktycznie każda stacja z PC prawidłowo, tylko Atari z niego nie korzystało.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-10-30 22:00:01)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

Czyli co? Przeróbka jak dla Amigi powinna zadziałać? Bo to akurat już ćwiczyłem.
(oczywiście zakładając, że mamy stację "łatwo przerabialną".

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

Nie, Amiga używa sygnału DC. Przeróbka jest taka sama jak dla ST. Dałem link do opisu na stronach PP.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

6

Odp: Stacja dyskietek do Falcona

No i przechwaliłem. Przestało formatować :-( A w zasadzie jest niedeterministyczne - raz działa, raz nie. Może to kwestia stacji.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-10-30 23:33:18)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.