1

Temat: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Właśnie testuję sobie 800XL, która otrzymałem od Atari-User i zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie na otrzymanej 800XL obraz jest kryształowo ostry, a na mojej 65XE widać pionowe kreski i obraz jest mniej wyraźny. Starałem się to uchwycić na zdjęciu.

Oba komputery podłączone do tego samego TV, zasilacza i przewodu.

Jakieś pomysły co sprawdzić/poprawić w mojej 65XE aby obraz był tak samo ostry?

Post's attachments

65XE.resized.jpg 500.5 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-11-27) 

800XL.resized.jpg 283.17 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-11-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Cześć,

Można spróbować moda Ultravideo XE ponieważ kilka elementów w torze video Atari nie jest zbytnio dopasowanych. Trzeba dobrze odfiltrować zasilanie toru video - np. przy pomocy regulatora 5V LowDropout i może się udać :) Chociaż nie zawsze tak jest. 65XE jest bardzo kapryśny jeśli mówimy o video. Mq może powiedzieć trochę więcej. Oczywiście z taką przeróbką wiąże się przejście na złącze S-Video i rezygnacja z sygnału kompozytowego CVBS.

Ja w swojej 65XE ECI poprawiłem obraz poprawką Ultravideo XE i wygląda to nieźle. Prążków prawie nie ma. Najgorsze jest to, że pod tym względem każdy komputer jest oryginałem...

Pozdrawiam

lopez napisał/a:

Właśnie testuję sobie 800XL, która otrzymałem od Atari-User i zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie na otrzymanej 800XL obraz jest kryształowo ostry, a na mojej 65XE widać pionowe kreski i obraz jest mniej wyraźny. Starałem się to uchwycić na zdjęciu.

Oba komputery podłączone do tego samego TV, zasilacza i przewodu.

Jakieś pomysły co sprawdzić/poprawić w mojej 65XE aby obraz był tak samo ostry?

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-11-27 18:01:55)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Nie ma jednej recepty, bo każdy egzemplarz Atari jaki widziałem ma inny obraz. Ale są pewne cechy wspólne modeli: np. zauważyłem, że w 800XL obraz jest standardowo ciemniejszy niż w serii XE, w płytach XE bez ECI obraz jest trochę bardziej rozmyty niż w XE z ECI z pamięciami 4-bit. Za to w ECI jest ostrzejszy obraz, ale są prążki, a w płytach bez ECI prążków zwykle nie widać, albo są słabo widoczne. Jak dokładamy rozszerzenia, to zwykle pojawiają się bardziej widoczne prążki. Płyta z ECI ma też zimniejsze kolory, bez ECI ma cieplejsze, a 800XL najcieplejsze barwy.

@lopez, czy pomyliłeś się w opisie? Na zdjęciach wygląda, że to 800XL ma rozmyty obraz, a 65XE ma ostry. Jeśli tak jest, to znam parę sztuczek jak polepszyć obraz w 800XL, bo testowałem różne przeróbki i wybrałem te, które pozytywnie wpływały na obraz w moim egzemplarzu 800XL bez Fredka. W 65XE nie ulepszałem, to nie wiem.

Aha, no i ja używam tylko i wyłącznie s-video, więc o composite się nie wypowiadam.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-11-27 18:52:04)

4

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Nie nie pomyliłem się, obraz w 800XL może faktycznie jest bardziej rozmyty, jednak dzięki braku linii pionowych na żywo wygląda dużo, dużo lepiej niż na 65XE (mam wersję bez ECI) i w sumie teraz jak widzę różnice na obu komputerach to chciał bym mieć taki obraz na 65XE :)

Aha w 65XE mam U1MB zainstalowane.

5

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Wiesz co, ja w moim 65XE bez ECI miałem obraz idealny, a jak założyłem sobie 1MB SIMM, to pojawiły mi się trochę prążki - nie tak bardzo widoczne jak na 130XE, ale jednak są a ich nie było. Z kolei mam jeszcze do porównania gołą płytę 65XE bez ECI i tam jest ideał.
Obrazu takiego jak masz w 800XL nie uzyskasz na 65XE. Też miałem taki moment, że bawiłem się dłuższy czas 800XL i później jak zobaczyłem 65XE, to się chwyciłem za głowę:-)
Co można próbować: na jednej 65XE wymieniłem kondensatory elektrolityczne i obraz zrobił się o niebo lepszy - ale po zdemontowaniu kondensatorów jak je pomierzyłem, to się okazało, że elektrolit, który siedzi zaraz przy zasilaniu toru video nie miał w ogóle takiego parametru jak pojemność:-) Znaczy miał tam kilka pikofaradów chyba czy jakoś tak:-)
Po wymianie kondensatora obraz zrobił się wyraźny, ostry, bez zakłóceń, bez prążków i bez odbić.
Druga rzecz, która pomaga na prążki, to odseparowanie zasilania, z tym że to robiłem tylko na 800XL, gdzie prążków nie było, a pojawiły się jak dostał 1MB. Trzeba odciąć zasilanie toru video od innych części schematu i doprowadzić je grubym przewodem bezpośrednio z pierwszego największego kondensatora przy włączniku zasilania. To poprawia dość mocno sytuację jeśli chodzi o prążki i inne cyfrowe zakłócenia. Nie wiem jednak czy w 65XE to zda egzamin. W 800XL wystarczy wywalić jeden dławik, żeby odciąć zasilanie i w jego miejsce wlutować opisany przewód.

6

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

W 800XL obraz jest sztucznie rozmywany, ale nie w każdej wersji, zasadniczo wystarczy usunąć jeden kondensator i będzie ostry. W 800XL warto zrobić kilka poprawek, żeby obraz na LCD wyglądał dobrze, z 65XE sprawa jest dużo trudniejsza. Paski to efekt źle zaprojektowanej płyty głównej i przesłuchów z magistrali systemowej.

https://atariage.com/forums/topic/41580 … for-800xl/

https://atarionline.pl/biblioteka/mater … errata.pdf
http://www.retrocomputing.net/parts/ata … 130-1.html

...ale osobiście nie podoba mi się efekt fixu "SuperVideo". Subiektywnie uważam, że 800XL generuje ładniejszy obraz.

Mq napisał/a:

Trzeba odciąć zasilanie toru video od innych części schematu i doprowadzić je grubym przewodem bezpośrednio z pierwszego największego kondensatora przy włączniku zasilania. To poprawia dość mocno sytuację jeśli chodzi o prążki i inne cyfrowe zakłócenia.

Na dobrą sprawę wcale nie trzeba usuwać tego dławika, samo dołożenie przewodu między kondensatorem a dławikiem też załatwi sprawę.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-11-28 00:23:08)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Dodam, że ten jeden kondensator, o którym piszesz w 800XL obowiązkowo trzeba usunąć jeżeli jest. W późnych modelach 800XL i w serii XE nie był już montowany. Chodziło o to, że on miał rozmywać celowo obraz, który dzięki temu zabiegowi lepiej wyglądał po przepuszczeniu przez modulator na telewizorach. W tamtym czasie jakość obrazu na telewizorach nie pozwalała i tak zobaczyć ostrego obrazu, więc pod tym względem dołożenie tego kondensatora nie robiło praktycznie różnicy, natomiast kondensator ten likwidował dzięki rozmywaniu wszelkie zakłócenia cyfrowe. Na monitorach efekt jest jednak taki, że mamy mega drastyczną różnicę w ostrości obrazu po usunięciu kondensatora.

8

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Moją 65XE rozkręcę dzisiaj i obadam i spróbuje pociągnąć to zasilanie osobnym przewodem oraz wymienię kondensatory, ciekawe czy będzie różnica.

ps. dla 800XL który to kondensator? C56?

9

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Tak, C56.
Wiesz co, postaram się przygotować dzisiaj trochę później opis modyfikacji jakie robiłem w 800XL z wyjaśnieniami co jak działa i do czego służy w zakresie poprawiania obrazu, bo sporo się nad tym nasiedziałem. Schemat w 65XE jest dość podobny, więc możliwe, że posiłkując się moim opisem z 800XL dało by się któreś z ulepszeń zastosować również w 65XE.
Zrobię taki opis mojego moda i założę osobny wątek o ulepszaniu toru video w 800XL.

10

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Super, dzięki :)

Na razie wymieniłem 3 kondensatory 22uF, ale nic się nie zmieniło, oryginalne miały pojemność ok 28-30uF więc w sumie były ok.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-11-28 09:34:33)

11

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Kondensatory na płytach Atari raczej w większości przypadków są ok, i nie wymagają wymiany. Osobiście tylko raz miałem taki przypadek, że akurat padł ten kondensator przy zasilaniu toru video, więc go opisałem. Ale wtedy objaw był wyraźny: liczne odbicia na ekranie, mega widoczne prążki i ogólna jakość obrazu była kiepska, mocno zakłócana różnymi rodzajami zakłóceń. Efekty pogorszenia obrazu są zwłaszcza wyraźniej widoczne jeśli mamy do tego kiepski zasilacz, albo jak np. padnie główny kondensator ten przy włączniku zasilania, ale to też niezmiernie rzadko w Atari się zdarza.

12

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Tak czy inaczej już wymieniłem, niestety z uwagi na to, że kondesatory 22uf axial są trudno dostępne to wstawiłem normalne.

13

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Nie dramatyzował bym. Kondensator to kondensator, jak jest sprawny, to działa:-)

14

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

W 800XL które ostatnio kupiłem kondensatory okazały się być bardzo nie ok... pojemność niby trzymały, ale ESR miały na poziomie 5 Ohm i upływność na poziomie 3% (cokolwiek te % znaczą, ale na tym testerze wszystko ponad 1% oznacza sporą upływność). Pewnie podpięte pod zasilanie na kilka(naście) godzin i by się ponownie uformowały.

Mierząc miernikiem pojemności w multimetrze, gdy dostajemy wyższy wynik od znamionowego zwykle świadczy to o dużej upływności mierzonego kondensatora.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Wymieniałem również kondensator 470uF, miał 660 uF, dolutowałem też przewód od niego do dławika (nie usuwałem go) ale nic w sumie się nie zmieniło, nadal am paski :)

Czekam na opis Mq może coś innego się wymodzi.

16

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Wrzuciłem opis modyfikacji w 800XL jako osobny wątek: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16395

@lopez, jak już poszedłeś tak daleko, to ja bym jednak spróbował ten dławik usunąć, bo paski są pochodzenia zegarowego i właśnie tamtędy one się przenoszą na tor wizji.

17

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Mam wersję płyty CO70025, odlutowałem cewkę L5 i podłączyłem 5V bezpośrednio, ale co ciekawe gdy nie ma tej cewki to mam brak obrazu, chociaż według schematu to ona zasila tor video tak samo jak w 800XL.

Nie miałem czasu nad tym siedzieć wczoraj, w weekend wrócę do testów.

Co ciekawe zauważyłem ciekawy objaw, gdy podłączam płytę bez ekranów i obudowy do TV i zasilania to po pierwszym włączeniu obraz jest jak żyleta, ale po wyłączeniu i ponownym włączeniu wracają paski, gdy odłączę zasilacz na chwilę to po ponownym włączeniu znowu obraz jest piękny. 
A po złożeniu komputera z ekranami i obudową paski są za każdym razem :rolleyes:

18

Odp: Różnica w obrazie pomiędzy 800XL a 65XE

Coś z tymi ekranami faktycznie jest na rzeczy. Mnie z ekranami potrafił w jednej Atarce 800XLF takiej roboczej do zabawy wariować obraz. Poszerzały się np. sprajty np. na RiverRidzie, nie wykrywała gra przez to konfliktów/trafień, migały na SelfTeście niektóre inversowane napisy itp. Bez ekranu i bez problemu żadnego. Ostatecznie jak ktoś radził zresztą chyba tutaj diodą shortkiego czy cuś takiego (nie jestem elektronikiem) wstawioną zaraz za włacznikiem zasilania ten problem się rozwiązał i wszystko jest oki także z założonymi ekranami. Ta dioda obniża napięcie z za wysokiego jak ktoś sugerował na ok. chyba 0,25V niższe. Nic się nie grzeje, cena żadna, działa to przez lata. Jak pamiętam chyba było jakieś 5,25V a teraz jakieś 4,90V? W każdym razie niższe. Paski jakieś tam były i są ale mnie to już nie przeszkadza, ważne że obraz ostry na LCD, kolory ładne i nic nie "wychodzi".

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2019-11-29 10:35:45)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!