1

Temat: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

W ramach odrestaurowywania 800XL (wersja bez Frediego), która miała kiepski obraz, bo była wcześniej trochę przez kogoś grzebana nieumiejętnie w celu uzyskania s-video, przejrzałem wszystkie tematy jakie znalazłem w necie dot. modów video, żeby płytę poprawić, ale też jeszcze możliwie ulepszyć.

Postanowiłem zrobić poniższy opis, ponieważ znalezione w sieci mody przeanalizowałem (często jest tylko napisane co wymienić, ale nie ma opisów po co i co właściwie robimy) - a to co przeanalizowałem, to opisałem z grubsza, żeby wiadomo było do czego dany mod służy i można było próbować wybiórczo stosować metody na konkretne schorzenia naszego obrazu.
Testowałem mody małymi krokami, porównując efekty uzyskanego obrazu i notując obserwacje.
Testowałem więcej modów, ale wiele z nich nie robiło kompletnie nic, część była głupia i "na chybił trafił", więc takie rzeczy już pomijam, a pozostawiam w opisie tylko to, co faktycznie działa i przynosi pożądany rezultat.

Punktem wyjściowym była płyta już lekko grzebana, ale cofnąłem niektóre zmiany. Ktoś dolutował kable i pociągnął s-video nie tam gdzie trzeba, więc powyrzucałem te dziwne bałaganiarskie zmiany i przeanalizowałem ze schematem co jeszcze zmieniono.

Zaczynamy od tego, że mam usunięty modulator.
Usunięte są również elementy, które odcinają sygnał chroma od wyjścia composite, ponieważ wyjście composite nie jest mi potrzebne, nie będę go używał, a myślę, że lepiej jest jeżeli sygnały luminacji i chrominancji są od siebie maksymalnie odseparowane. Takie odcięcie można zrealizować w kilku miejscach, trzeba się posłużyć schematem. U mnie akurat na płycie były usunięte rezystory R56, R67 oraz cewki L6 i L7. Elementy te nie są potrzebne do odrębnych torów luminacji i chrominancji dla uzyskania sygnału s-video, więc tak to zostawiłem.
Reszta płyty była na tym etapie w stanie oryginalnym (do takiego doprowadziłem).

Poniżej przedstawiam opis wprowadzonych przeze mnie modyfikacji wraz z wyjaśnieniem co ma powodować (i faktycznie powoduje) każda z nich.

1. L5 i separacja zasilania toru wizji
Ta sama ścieżka, która doprowadza +5V do zasilania toru wizji, zasila także obwody obu oscylatorów kwarcowych. Takie współdzielenie zasilania może powodować (i powoduje) przenikanie zakłóceń z sygnału zegarowego do toru wizji, co objawia się pionowymi pasami na obrazie. W celu eliminacji tego zakłócenia firma Atari wprowadziła dławik L5, ale tak na prawdę on niewiele daje.
- Usuwamy L5, co odetnie stare zasilanie od toru wizji.
- Nowe odrębne zasilanie doprowadzamy przewodem od plusa kondensatora C3 (elektrolityczny blisko włącznika i gniazda zasilania) do otworu po dolnej nodze L5.

2. C56
Żeby ostatecznie ukryć pionowe prążki, projektanci Atari zdecydowali się dodać ten kondensator, który powoduje rozmycie obrazu. Efekt jest taki, że prążki zniknęły, ale za to obraz był rozmyty. Dawniej gdy używano sygnału telewizyjnego z modulatora nie miało to większego znaczenia, a wręcz trochę w pewnym sensie pomagało maskując niedoskonałości obrazu. Dziś gdy chcemy uzyskać ostry i wyraźny obraz z s-video, to rozwiązanie jest niedopuszczalne.
Co ciekawe w późniejszym czasie Atari tego kondensatora już nie montowało, a w późniejszej rewizji płyty już go w ogóle nie było, nie stosowano go też w Atari serii XE.
- Jeżeli jest obecny, usuwamy kondensator C56 całkowicie.

3. R116
Wzmacniacz sygnału luminacji na tranzystorze Q3 (w układzie wtórnika emiterowego) ma trochę za duży rezystor kolektora, co redukuje trochę za mocno wzmocnienie wzmacniacza. Zmniejszenie tej rezystancji rozjaśni delikatnie obraz.
- Dolutowujemy równolegle do R116 rezystor 10ohm.

4. R53
Idealna rezystancja wynosi tutaj 75ohm (*). Jeżeli urządzenia odbiegają od standardu 75ohm, to powoduje niedopasowanie impedancji między urządzeniem, kablami i monitorem, a to z kolei przekłada się na pogorszenie obrazu i może powodować jego odbicia, zwłaszcza przy stosowaniu dłuższych kabli. U mnie ten rezystor miał 390ohm, w późniejszym czasie Atari stosowało 100ohm.
- Jeżeli oryginalnie jest tu rezystor 390ohm, dolutowujemy równolegle 100ohm.
- Jeżeli jest 100ohm, to można zostawić, lub dolutować równolegle 330-390ohm (znikoma poprawa jakości sygnału luminacji).
(*) Powyższy opis działa poprawnie i daje zamierzony efekt, ale jest nieco zafałszowany od strony technicznej. Dokładny opis techniczny w wersji poprawionej pochodzący od Simiusa można przeczytać w poście #26 niniejszego wątku, tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 45#p274845

5. Sprzężenie zwrotne w układzie chrominancji
Sprzężenie zwrotne w torze wzmacniaczy sygnału chrominancji polepsza nieznacznie, ale w sposób widoczny jakość kolorów.
- Przylutowujemy rezystor 1K między dolną nogę R58 i prawą stronę C55

6. Brak sygnału chrominancji na wyjściu monitorowym
- Do węzła R67 i R68 dolutowujemy rezystor 100ohm, a do niego przewód, który dalej doprowadzamy do pinu 5 złącza DIN wyjścia monitorowego.

W moim przypadku największą zmianę w jakości sygnału s-video przyniósł punkt 2, czyli pozbycie się kondensatora C56. Po jego wylutowaniu obraz zmienia się w sposób drastyczny, robi się bardzo ostry i wyraźny, ale ponieważ wprowadziłem tą zmianę jako pierwszą, to zaobserwowałem również w tym momencie pojawienie się pionowych pasów będących zakłóceniem od sygnału zegarowego. To z kolei pozwoliło mi zaobserwować poprawę tej sytuacji po zastosowaniu poprawki nr 1, która również faktycznie zadziałała.
Poprawka 3 delikatnie rozjaśniła obraz, który wcześniej był ciemniejszy, a który teraz jest pod tym względem bardziej zbliżony do moich Atari 65XE.
Poprawka 4 zmniejszyła minimalnie odbicia obrazu, które występują nadal, ale są nieznaczne i występują w takim samym stopniu jak w innych egzemplarzach stockowych Atari serii XE (to takie minimalne odbicia, które widzę na każdej płycie Atari, może ktoś nawet nie zwrócić uwagi na to jeśli się celowo nie doszukuje).
Poprawka 5 polepszyła kolory. Efekt jest taki, że kolory są jakby bardziej nasycone, bardziej soczyste, a przed poprawką można powiedzieć, że były bardziej blade. Obecnie kolory są ładniejsze niż w XE.

Podsumowując, ponieważ nie udało mi się zrobić wyraźnych zdjęć, na których nie sposób uchwycić niuansów obrazu napiszę krótko: uzyskany obraz jest jakością tożsamy z obrazem uzyskiwanym ze stockowego Atari na płytach 130XE przy użyciu połączenia s-video. Różnice na obecny moment są pomijalne - przynajmniej na płytach które posiadam.

Edit: dorzucam zdjęcia jak wygląda u mnie obraz. Nie da się oddać na zdjęciu, próbowałem pod różnymi kątami, przy różnym świetle, ale zawsze mi wychodzą przejaśnione i nie widać ostrych krawędzi dobrze - które wierzcie mi, że są:-) Nie mam czym zrobić, mam tylko słaby aparat z telefonu.

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-03-05 17:33:34)

Post's attachments

20181114_225842.jpg 60.61 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-11-28) 

20181114_230527.jpg 56.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190206_093944.jpg 135.9 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-11-28) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Mq napisał/a:

uzyskany obraz jest jakością tożsamy z obrazem uzyskiwanym ze stockowego Atari na płytach 130XE przy użyciu połączenia s-video.

Hmmm... A mi się wydawało, że stockowe S-Video w XE jest właśnie obarczone pionowymi pasami?

3

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Tak, tak, ale mi chodziło o wyrazistość obrazu i ostrość pikseli (tzw. "obraz żyleta"), a nie o pasy w tym zdaniu. W 800XL nie mam pasów po swoich modach. Faktycznie w XE mamy bardziej lub mniej pasy (choć mam jedną płytę 130XE stockową, na której pasów nie widać z tego co pamiętam, ale musiał bym sprawdzić).

4

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Kwestia gustu, ale S-Video w moim 65XE jest gorsze niż Composite... oczywiście usunięcie modulatora i odseparowanie chrominancji poprawiło by sytuację, ale nie zdecydowałem się na to.

ad. 1. Na przewód warto założyć koralik ferrytowy, wykonując na nim 1, max. 2 zwoje przewodem.

Odnośnie pasów to sporo zależy od tego czym zasilamy Atari. Jeśli jest to współczesny zasilacz impulsowy, to niestety nie poprawia to sytuacji.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Piekny opis, bardzo dziekuje. Moja 800Xl cierpi na wszystkie te problemy. Ta lista mi pozwoli powoli zabrac sie za poprawe obrazu bo mam masakre :)

6

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

@Mq

Rewelacyjne opracowanie!!!

7

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Dzięki drygol. W zasadzie nie są to moje autorskie pomysły, tylko zbieranina z internetu. Gdzieś na atariage była też podobna lista, tylko że tam były jeszcze właśnie wymienione dodatkowe modyfikacje, które były jakieś bez sensu i nie robiły nic. W sumie też zależało mi na zebraniu opisów rzeczowych co dany zabieg konkretnie robi, żeby można było zadecydować co w ogóle warto próbować robić jak ktoś ma jakiś dany kłopot.
Przydało by mi się też takie podobne opracowanie zrobić do modów w płytach XE, bo jak widzę opisy jakichś tam hiper-ultra-video-total-mega-wypas, po czym jest piękny pdf z prowadzeniem za rączkę jak trzymać lutownicę, ale nie ma ani słowa wyjaśnienia za co odpowiadają które elementy, to mnie się tak za bardzo delikatnie mówiąc nie podoba (żeby nie użyć brzydkiego frazesu). No po prostu nie kumam takiego czegoś jak "wywal pięć rezystorów, zamiast jednego daj diodę, zmostkuj punkt A i B, przetnij trzy ścieżki i voila". Słabo takie coś wygląda, a jeszcze gorzej działa, i później mamy opisy, że jednemu mod poprawił obraz, a drugiemu pogorszył:-) No to świetny mod:-) Zmieńmy rezystory o parzystych numerach zwiększając każdy dwukrotnie i zobaczymy co się stanie:-)

8

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Super opracowanie, dzięki :)

9

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

@Mq, ale wlasnie o to chodzi ze to zebrałeś w całość i wskazałeś gdzie babole :)

Jak dla mnie rewelka :)  No i na SV byś wpadł a nie że sie bunkrujesz ;P

10

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Dobra, dobra, starałem się ;) Opisy są "półfachowe" i przemieszane z potocznymi i łopatologicznymi wyjaśnieniami dla zwykłych ludzi, bo nie przepadam za teoretycznymi wywodami z naukowym bełkotem :) Dla siebie też wolę często wytłumaczyć sobie w wyobraźni jak płynie prąd i go "zobaczyć", a etap recytowania podręczników zostawiłem za sobą 20 lat temu :)

Na SV nawet chciałem wpaść i planowałem to jeszcze jakieś pół roku temu, bo nigdy nie byłem na żadnym zlocie, ale od jakichś 3 miesięcy jakoś tak życie mi się powypełniało nowymi obowiązkami i teraz głównym moim celem codziennych zmagań jest poszukiwanie czasu, żeby się wyspać więcej niż 4-5h...

11

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

@Mq, czekam i kibicuję opracowaniu dla 65XE bez ECI (bo mam takie) i 65XE z ECI, bo mody w "sieci" są do 130XE a do 65XE bez ECI niet - albo nie umiem szukać :(

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

12

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Tak w zasadzie to myślę sobie, że wszystkie poprawki toru video zawierają te same idee, więc każdą taką próbę poprawy można przetestować w każdej płycie. Schematy są zbliżone, więc można kombinować przenosząc sobie też wybrane elementy między różnymi wersjami płyt.
Poprawki jakości związane z pionowymi pasami pochodzenia zegarowego niweluje się przez separowanie zasilania, a reszta to już kosmetyka samego sygnału.
Moje walki z 800XL były spowodowane tym, że tak jak pisałem przede wszystkim korzystam tylko i wyłącznie z s-video i gdy trafiła mi w ręce pierwsza 800XL po kilku XE, to pierwsze co mnie odrzuciło to o wiele gorszy obraz jakością po s-video niż z serii XE miałem po composite. Pomyślałem, że tak być nie może, a że już się za to zabrałem, to podszedłem do tematu kompleksowo i postanowiłem opisać swoje wnioski dla potomnych.
Z obrazu z moich wszystkich XE jestem z grubsza zadowolony - przynajmniej na tyle, żeby w najbliższej przyszłości nie brać pod uwagę grzebania w video tylko tak dla sztuki, czy dla sportu. Ale oczywiście też kibicuję opracowaniom dot. XE :)

13

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Twój opis nie eliminuje wyjścia composite, jeśli zależy Ci na jeszcze lepszej jakości obrazu przez S-Video (kosztem braku wyjścia Composite), można wykonać kilka dodatkowych cięć.

Opis bliski Twojemu, tylko po angielsku: https://atariage.com/forums/topic/41580 … for-800xl/

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

14

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Ależ eliminuje:-) Tzn. nie odcina go całkowicie, ale odcina lumę od chromy. Napisałem o tym w pierwszym poście dwa akapity przed punktami: "usunięte rezystory R56, R67 oraz cewki L6 i L7". No i mam usunięty modulator również, który nie jest potrzebny.

Opis, który zacytowałeś jest jednym z tych, z których korzystałem w swoich przeróbkach - tak jak napisałem na początku, to nie są modyfikacje mojego autorstwa, a jedynie zebrałem pomysły z netu, przetestowałem, przeanalizowałem, rozwinąłem opisy, zebrałem do kupy.

15

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

...a tak, przeoczyłem ten fragment, skupiłem się na punktach 1 do 6.

Z całą pewnością zarówno schemat 800XL od Atari, jak i ten rysowany przez Jerzego Sobolę zawierają błędy w torze video (w jednym brakuje jednego węzła, w drugim jest zdublowany jeden kondensator). Niemniej patrząc na logikę wystarczające powinno być usunięcie R54 i R56. Usunięcie L7 odcina modulator (jeśli został wymontowany może zostać na miejscu).

Główna różnica między XL i XE leży właśnie w modulatorze. W XL modulator korzysta z zespolonego sygnału wizji, natomiast w XE trafia do niego rozdzielone sygnały luminancji i chrominancji i to on odpowiada za generowanie sygnału zespolonego.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-12-01 16:58:40)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

16

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Podepnę się do tematu. Na s-video mam (po przeróbkach Mq) naprawdę obraz ładny i ostry, jednak po composite (którego też używam na niektórych TV) brzydki, rozmyty i z odbiciami/cieniami wyświetlanych obiektów. Nigdy nie spotkałem się z bardziej rozjechanym i niewyraźnym obrazem. Jaki element może być tego przyczyną? Przed czy po przeróbkach Mq - w zasadzie bez różnicy.

Dodam, że jakiś czas temu przerabiałem kompleksowo 800XL na NTSC. Kwarc i zbędne el. dyskretne zostały usunięte, zgodnie z tym co jest na płytach NTSC. Doszedł nowy kwarc na NTSC, Antic i GTIA.

Ostatnio edytowany przez stRing (2020-09-13 22:13:01)

Post's attachments

s-video.jpg 159.81 kb, liczba pobrań: 2 (od 2020-09-13) 

video.jpg 285.09 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-09-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Nie analizowałem zbytnio ale to wygląda jakbyś samą chrome podłączył z tym że chroma na pinie wyprowadzana była chyba tylko w XE?

18

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

@drygol: masz rację - tylko w XE, w moim egzemplarzu należało tę przeróbkę wykonać, czyli dołożyć "chromę" do gniazda. Jednak ten niewyraźny sygnał video o którym piszę, wg mnie ma obie składowe, tylko przez coś jest "rozjechany". Może jakiś rezystor za mało - nie usuwałem jednak tych co potrzebne, może coś padło w torze odpowiedzialnym za generowanie obrazu - nie wiem.
Dodaję jeszcze zdjęcie płyty - może ktoś wpadnie na jakiś pomysł.

Post's attachments

20200914_084322.jpg 1.37 mb, liczba pobrań: 2 (od 2020-09-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Chroma w gniazdku monitorowym podobno była też w nowszych XL z Freddiem.

20

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Tak. Na pewno, przynajmniej w kilku jakie miałem w rękach, więc pewnie we wszystkich. Na PCB mają nadruk 800XLF, no i inny layout całej płyty, więc łatwo rozpoznać.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Witam. Jestem świeżo po modzie opisanym przez Mq. Obraz niczego sobie, ostry, wyraźny, kolorki miodzio. Powiem krótko, różnica kolosalna, ale na jedno mod niestety nie wpłynął :(. Mam w dalszym ciągu pionowe paski w postaci szlaczków cholernie wkurzające.
Próbowałem 3 różne zasilacze, ale bez zmian. Co by można było jeszcze pokombinować , może ktoś ma jakieś inne pomysły?

Dołączam fotę z ekranem.

Post's attachments

800XL.jpg 216.79 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-10-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

22

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Witam
Czy ktoś może dodać zdjęcie na którym widać wszystkie modyfikacje?
Np gdzie jest dolna noga L5 (jest napisane że tam należy doprowadzić zasilanie)
Lub przylutowujemy rezystor 1K między dolną nogę R58 i prawą stronę C55

Atari 800XL / Amiga 500

23

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Jak patrzysz na płytę główną którą masz przed sobą położoną tak jak normalnie leży komputer na biurku, to prawa strona jest po prawej, lewa po lewej, dół bliżej siebie, a góra dalej od siebie. Co w tym niezrozumiałego? :)

24

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

Dziękuję. Teraz wszystko jasne

Atari 800XL / Amiga 500

25

Odp: Modyfikacje toru video w 800XL +s-video

To super:-) Jeszcze może inaczej doprecyzuję: tak jak byś wziął kartkę papieru z książki i na górze masz tytuł rozdziału, potem treść, a na dole numer strony. Tak samo się to odnosi do płyty w tym wypadku.