1

Temat: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Jakie gry na 8-bitowe Atari w fabrycznej konfiguracji zrobiły na Was największe wrażenie pod względem graficznym? Chodzi mi o "realizm" grafiki i płynność animacji.

Dla mnie czołówka to Draconus, Yoomp, Zybex, Fred i Space Harrier, przy czym ten ostatni jest poza konkurencją, bo w czasach świetności Atari nie miał by szans się ukazać (wymaga carta 1MB, choć działa na Atari z 64kB RAMu).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

2

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Henry's House :)

3

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Robbo - teoretycznie mała ilość elementów, ale ułożenie i styl powodują, że odbieram to jak grę w full HD
Misja, Tanks - j.w.
A.D.2044 - szczegółowość lokacji (przybliżenia, itd.) nie do pobicia
Ninja Commando - nic nie przebije animacji głównego bohatera
Timeslip - kolory wylewają się z ekranu, detale są super, animacja dzięki kilku sztuczkom jest odbierana jak superpłynna
Blinky's Scary School - to zna każdy

To tylko te, które sobie przypomniałem na szybko :)

4

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

World Karate Championship
Ninja
Karateka
Warhawk

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

5

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Bezwzględnie Crownland. 130xl ale pewnie działałoby na 64 jakby było mniej stuffu.

: 404. Stopka not found

6

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Fox napisał/a:

World Karate Championship
Ninja
Karateka
Warhawk

A nie wiedziałem że z Ciebie Fox taki zabijaka :)

: 404. Stopka not found

7

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Z klasyki dorzucił bym oprócz wymienionych już przez kolegów, jeszcze kilka gier, w których grafika jest prosta, ale zrobiona precyzyjnie, dopieszczona i dająca fajne odczucia estetyczne: Zorro, River Raid, Keystone Kapers, Road Race, Bruce Lee, Blue Max, H.E.R.O., Pitfall II - to takie dla mnie najładniejsze gry, powalające cukierkowatością grafiki i kolorów w latach swej świetności. Teraz tak zastanowiłem się dlaczego taką listę odbierałem jako gry ładne i znalazłem wspólny mianownik: te gry w większości nie mają czarnego tła, co robi robotę, a do tego widać że np. animacje postaci robili ludzie, którzy coś tam wiedzieli w temacie i umieli wypikselować fajnie bohaterów.
Z bardziej współczesnych wrażenie na mnie robią np. Crownland, Duszpasterz Jan Rzygoń, Flimbo's Quest, His Dark Majesty, Laura, Ridiculous Reality.

Co do Space Harrier, to jeśli chodzi o możliwości graficzne czy też możliwości zrobienia w dawnych czasach, to nie do końca prawda, że nie miała by szans się ukazać. Jak sam zauważyłeś, gra działa na stockowym Atari, a tylko wymaga odpalenia z kartridża. W dawnych czasach bywały takie gry, które wychodziły tylko na kartridżu, np. Commando, które dopiero współcześnie przerobiono pod rozszerzoną pamięć bez wymogu odpalenia z kartridża. Z resztą samo Space Harrier też by się dało zrobić na pewno w wersji normalnej na kilku dyskietkach z doczytywaniem kolejnych etapów. Twierdzę tak nie bez podstawy, bo jakiś czas temu znalazłem taką roboczą wersję Space Harrier jako normalny atr i to 90kB - jest tam co prawda tylko pierwszy poziom, ale normalnie grywalne to jest i działa. Załączam ten atr jak ktoś nie widział.

Post's attachments

Space Harrier.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 7 (od 2019-12-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

River Raid niewątpliwie należy do klasyki i jest jedną z moich ulubionych gier na A8, ale świadomie nie umieściłem go na swojej liście. Większość gier które tu proponujecie, wyglądają dobrze, ale na pierwszy rzut oka widać, że to gry na 8-bitowe Atari... a patrząc na takiego Draconusa czy Yoomp, wcale takiego przekonania nie mamy.

Z w/w moje kryterium "ładności" wypełnia Crownland, Ninja Commando oraz Flimbo's Quest (i ew. Ridiculous Reality). Ciężko mi zdefiniować to czego szukam, bo Draconus kolorowy to nie jest...

Flimbo's Quest wymaga 512 kB RAMu - więc DSQ ;)

P.S.
Widzieliście Valley of Rains na ZX Spectrum (48 kB)?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-12-14 22:57:07)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Aaa zaxxon!
PRELIMINARY MONTY
.

Ostatnio edytowany przez ratai (2019-12-14 20:30:18)

10

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

No jak to Nikt nie dał jeszcze "Alley Cat Toż to precjoza jest...
Dodałbym do powyższej listy jeszcze Moon Patrol, Tales of Dragons & Caveman, Twilight World... Parę innych by się znalazło, ale musiałbym się zastanowić.

Sikor umarł...

11

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Jeszcze Cavernia była taką grą, którą jak zobaczyłem pierwszy raz, to szczena mi opadła. Ale to dawno było, jednak podobne miałem odczucia jak z Draconusem na przykład.

12

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Ruff and Reddy, Yogi's... ten, no, jak mu było... Plastron. Jak pisałem - kilka (naście) by się jeszcze znalazło. Zresztą ludzika z Caverni ukradzino chyba do Magic Dimmension...

Sikor umarł...

13

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Nowa wersja Moon Patrol jest powiedzmy ładna, ale oryginalna jest tak jakby, upośledzona :]

14

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Black lamp. Landscape (stealth). Feud. Elektraglide.

15

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

The Goonies... jest zrecznosciowka, sa zagadki, jest przygoda, mozliwa kooperacja. Ladna grafika i dzwiek.

takich gier juz sie nie robi...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

eru napisał/a:

A nie wiedziałem że z Ciebie Fox taki zabijaka :)

Po dobrej wódzie lepszy jestem w judzie.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

17

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

KingKong JetLee karate miszcz.
Raid Over Moscow i Star Riders II / The Last Starfighter.

Ostatnio edytowany przez mono (2019-12-15 17:13:35)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

18

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Blinkys Scarry school

19

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Monty on the Run, Rick Dangerous, Kung-fu Master

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

20

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Poproszę atr-a z Rick Dangerous ;)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

21

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Rastan napisał/a:

Monty on the Run, Rick Dangerous, Kung-fu Master

Ale Rickiego i KFM nie ma. Chociaż nie, KfM jest taki krap straszny w Turbo Basicu ;P

Sikor umarł...

22

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Z epoki zdecydowanie najładniejsze były jak dla mnie:

- World Karate Championship (International Karate)
- Winter Olympiad 88 (graficzne cudo)

23

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

Sikor napisał/a:

Ale Rickiego i KFM nie ma.

gralem w Ricka na atari. jest.


===
kolejna gra ze super grafika i jakas historia jest...

Pirates of the Barbary Coast

Ostatnio edytowany przez xxl (2019-12-16 10:45:43)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

To jak WiFi - niedostępne dla mas, więc nie ma. Stan na dzień dzisiejszy.

Sikor umarł...

25

Odp: Najładniejsze graficznie gry na niemodowane Atari XL/XE

heh jak czos jest niedostepne dla mas to tego nie ma... ja pierdziele

bomby atomowej tez nie ma...

Ostatnio edytowany przez xxl (2019-12-16 13:42:51)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.