1

Temat: Przełącznik systemów - yet another OS switch

yet another OS switch

Było wiele przełączników OS-ów do małego Atari. Stąd nazwa - jeszcze jeden przełącznik.
Mój wyróżnia się tym, że nie wymaga wyprowadzania na zewnątrz przełączników, a systemy przełączamy w wygodny i łatwy sposób za pomocą klawiatury.

Instalacja
Mała płytka mieści się wygodnie pod kością OS-rom. W celu instalacji musimy mieć na płycie podstawkę pod OS-rom. W podstawkę wkładamy sobie mój wynalazek, a w niego kość EPROM/EEPROM/Flash z zaprogramowanymi czterema systemami.
W wersji kompletnej lutujemy jeszcze do płyty 3 kabelki:
- sygnał klawisza Reset
- sygnał klawisza Shift
- sygnał diody LED power
Można też zastosować uproszczenie i pominąć kabelki dla diody LED i klawisza Shift, wówczas będziemy mieli możliwość przełączania tylko dwóch pierwszych systemów w kości EPROM naprzemiennie za pomocą klawisza Reset.

Sposób działania
Attiny pamięta zapisany ostatnio wybrany OS, więc jak włączymy normalnie komputer, to po prostu uruchomi nam się z tym systemem, czyli z użytkowego punktu widzenia przełącznika nie widać, a komp uruchamia się normalnie tak jak by miał tylko jeden system.
W trakcie pracy komputera przełącznik nic już nie robi, ani nie ma możliwości, żeby cokolwiek w nim zadziałało, system jest ustawiony tak długo jak włączone jest zasilanie i nic więcej się nie dzieje.

Zmiany systemu dokonujemy poprzez wejście w "menu" przełacznika. Żeby to się stało, właczamy komputer trzymając klawisz Reset. Klawisz ten musimy przytrzymać przez czas powyżej 3,5 sekundy, co powoduje uruchomienie trybu "menu". Wejście w ten tryb sygnalizowane jest zgaśnięciem diody LED power w komputerze. Jak zgaśnie to puszczamy klawisz Reset i jesteśmy w naszym "menu". W tym samym czasie komputer uruchomi się nam normalnie w aktualnym dotychczasowym systemie.
Aktualnie wybrana pozycja menu jest sygnalizowana miganiem diody LED. Dioda miga cyklicznie 1,2,3 lub 4 razy, co odpowiada kolejnym czterem systemom zapisanym w kości EPROM. Pozycje menu zmieniamy za pomocą klawisza Shift. Sama zmiana pozycji menu nie powoduje jeszcze zmiany systemu OS w komputerze, dopiero jak zapiszemy naszą zmianę, to system się przełączy. Zapis zmiany następuje poprzez ponowne naciśnięcie klawisza Reset. Po jego naciśnięciu wybrany OS zapisze się na stałe w Attiny, a system w komputerze zostanie przełączony. Od tego momentu będzie już również po wyłączeniu zasilania pamiętany i uruchamiany ostatnio wybrany system, aż do czasu kolejnej zmiany.
Tutaj uwaga: ponieważ w trakcie zmiany OS mamy uruchomiony komputer z poprzednio wybranym OS-em, a podmiana następuje "na gorąco", to zdarzają się w tym momencie różne nieprzewidywalne sytuacje, np. może się coś zawiesić, może wywalić śmieci na ekranie itp. SPowodowane to jest tym, że OS został podmieniony, ale w pamięci RAM jeszcze pozostały procedury poprzednio wybranego systemu. Zależnie od z jakiego na jaki systemy przełączamy, zachowanie może być różne, ale zasada jest dość prosta, zawsze trzeba spowodować ponowny restart po zmianie systemu, żeby mieć pewność poprawnego działania. Najczęściej wystarczy w tym momencie jeszcze raz wcisnąć Reset (dla oryginalnego XL-OS), albo dla QMEG-a np. Shift+Reset, co spowoduje zimny start, ewentualnie jak chcemy mieć już na 100% pewność, że wszystko będzie dobrze, to możemy po prostu wyłączyć i włączyć komputer.

Jest jeszcze inteligentne ułatwienie zmiany systemów, żeby robiło się to maksymalnie szybko i wygodnie. Systemy mają swoje priorytety, które powodują, że po wejściu w menu, ustawia nam się ono od razu na odpowiednim systemie. Priorytetowane są pierwsze dwa systemy w kości. Jeżeli bieżącym systemem jest 1, to po wejściu w menu ustawi nam się na pozycji 2. Jeżeli bieżącym systemem jest 2,3,lub 4, to po wejściu w menu ustawi nam się na pozycji 1. To powoduje, że jeśli mamy dwa pierwsze systemy najczęściej używane, to zmiany możemy dokonywać samym klawiszem Reset, po prostu włączając komputer z przytrzymanym klawiszem Reset i wciskamy Reset ponownie - taki skrót i już. Z dowolnie wybranego systemu w ten sam sposób wracamy szybko do systemu nr 1 - który jest przez nas pewnie najczęściej używanym na co dzień.

Instrukcja skrócona
Powyższy opis jest szczegółowy, poniżej w skrócie jak przełączamy systemy:
1. Włączamy komputer trzymając Reset przez 3,5sek (aż zgaśnie LED power).
2. Wybieramy system klawiszem Shift (LED miga pokazując wybrany system).
3. Wciskamy Reset żeby zatwierdzić wybór.

Uproszczone przełączanie dwóch pierwszych systemów:
1. Włączamy komputer trzymając Reset przez 3,5sek
2. Wciskamy ponownie Reset żeby zatwierdzić (przełączanie między dwoma pierwszymi systemami jest automatyczne)

Na koniec w obu przypadkach restartujemy komputer (w zależności od systemu wciskamy Reset, Shift+Reset, lub wyłączamy i włączamy ponownie).

Jeżeli chcemy używać tylko dwóch systemów, to możemy pominąć kabelki dla Shift i dla LED, lutujemy wtedy tylko ten dla sygnału klawisza Reset. Nie widzimy wówczas co prawda "menu", ale wystarczy przytrzymać klawisz Reset chwilę dłużej (np.5sek), wtedy możemy być pewni że weszliśmy w menu, wciskamy drugi raz Reset i już mamy przełączone systemy.

Można robić listę chętnych, dostępne dwa warianty:
- kit do samodzielutowania (PCB+komplet elementów+zaprogramowany Attiny) 39zł
- gotowiec zmontowany 59zł

Zestawy ani gotowce nie zawierają kabelków i kości EPROM z systemami. Mogę dodatkowo kupić i zaprogramować kości EEPROM Winbond W27C512-45Z. Cena zaprogramowanej kości to dodatkowo 15zł.
Sprawdzone i przetestowane systemy, które posiadam, to oryginalny XL-OS i QMEG 4.04 oraz te same systemy zmodyfikowane pod SIO2BT.
Jak ktoś chce inne systemy, to musi mi dostarczyć, ale zaznaczam, że nie będę tych systemów testował w Atari, zaprogramuję tylko i zweryfikuję kość.

Przesyłka 1-3szt kitów 9zł pocztą poleconym, lub 14zł kurierem DPD.
Przesyłki gotowców i większej ilości kitów 14zł bez względu na ilość, kurierem DPD.

Załączam schemat i wizualizację, proszę nie sugerować się wyglądem elementów, w gotowcach/kitach będą podstawki zwykłe i goldpiny precyzyjne.
Załączam też gdzie się podlutowuje kabelki do potrzebnych sygnałów -rysunek dla płyty 65XE bez ECI, do innych płyt zrobię podobne rysunki w późniejszym czasie.

Dostępność około połowy stycznia najwcześniej.

Edit: zrobiłem krótki filmik jak to działa.
U siebie mam tak, że jako pierwszy system mam zaprogramowany QMEG, jako drugi system XL-OS, jako trzeci i czwarty te same systemy tylko z obsługą SIO2BT. Na filmiku pokazałem najpierw opcję uniwersalną przełączania na dowolny system, a następnie szybkie przełączenie z powrotem na pierwszy system (w moim przypadku QMEG).
Filmik udostępniłem tutaj: https://drive.google.com/open?id=14-N0f … xXnDnDnAao

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-12-15 19:08:20)

Post's attachments

sch.png 36.15 kb, liczba pobrań: 9 (od 2019-12-15) 

sygnaly65xe.jpg 74.49 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-12-15) 

yetAnotherOSswitch.jpg 56.81 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-12-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Mq napisał/a:

Można robić listę chętnych, dostępne dwa warianty:
- kit do samodzielutowania (PCB+komplet elementów+zaprogramowany Attiny) 39zł
- gotowiec zmontowany 59zł

Kit,

1. ZuluGula - 1szt

Gotowiec,

1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM

3

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,

1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp

Gotowiec,

1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM

4

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,

1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).

Gotowiec,

1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Dodałem na końcu pierwszego postu filmik pokazujący jak działa przełącznik.

@Perinoid, będziesz musiał mi podesłać wsad systemu z patchem turbo.

Co do kości z systemami, tak jak pisałem nie sprawdzam, nie testuję innych systemów i nie mam, ale mogę zaprogramować i zweryfikować kość. I jeszcze: jak wśród czterech miejsc na systemy zostaje jakieś wolne, to proszę podjąć decyzję co tam wrzucamy, jeśli ktoś nie napisze, to wypełniam resztę miejsc powtórzonym którymś z systemów z pozycji 1 lub 2.

6

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Nie ma problemu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Zajefajny pomysł :-) Poproszę sztukę...

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

9

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Pytanko,
1. a czy by zmienić OS muszę OFF/ON komp?   Czy mogę bez wyłączania komp. zmienić OS? 
2. do każdego Atari, także 800XL ?

10

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

1. Żeby odpalić zmieniaczkę, trzeba włączyć kompa trzymając Reset, więc trzeba go najpierw wyłączyć. Tak jest by design, pewnie można by to zrobić inaczej, ale nie chciałem z prostego powodu: chciałem, żeby po odpaleniu komputera z wybranym systemem urządzenie raz ustawiło ten system i się wyłączyło, co sprawia, że Atari już go później nijak nie widzi, i działa jak by miało tylko jeden system.

2. Zapomniałem napisać, że działa to z każdym XL/XE. W sumie to jest niezależne urządzenie, więc teoretycznie można by to podłączyć też np. do C64 i zmieniać kernale, albo do stacji XF551 i zmieniać OS-y, albo do jakiegokolwiek urządzenia, które ma kość w takim układzie i zawartość 4x mniejszą niż pojemność kości.

11

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

12

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.
6. _kriss_ - 1szt.

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

13

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.
6. _kriss_ - 1szt.
7. sun - 1 szt + zaprogramowany EPROM (poproszę taki zestaw jak perinoid - jeśli już będziesz miał spaczowany OS).

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

14

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

@Mq nie myślałeś czasem... żeby wersja 2.0 tego switcha obsługiwała przełączanie SIMMExp bez kabli ? ;) Ja wiem, Ty nie przełączasz, w większości przypadków się nie zmienia ustawień, ale... jakby ktoś chciał (np. Ja :) ) to już było by pełne "holeless" :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

15

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

To ja jeszcze dodam, że XL OS można spatchować tak, żeby obsługiwał SIO2BT (19200 i 57600 baud),  dowolne speedery do stacji dyskietek oraz szybkie urządzenia typu SIO2SD, SDRIVE-MAX, itp.:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 14#p256814

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

16

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

sun napisał/a:

@Mq nie myślałeś czasem... żeby wersja 2.0 tego switcha obsługiwała przełączanie SIMMExp bez kabli ?

Wtedy SIMMexp bez kabli nie było by już bez kabli, a yetAnotherOSswitch musiał by już nie być OSswitchem:-)

17

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.
6. _kriss_ - 1szt.
7. sun - 1 szt + zaprogramowany EPROM (poproszę taki zestaw jak perinoid - jeśli już będziesz miał spaczowany OS).
8. piwkooo - 1szt.

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

18

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Dobra, jak kit, to kit... Dopisuję się i ja - ale z zaprogramowanym wsadem ;)


Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.
6. _kriss_ - 1szt.
7. sun - 1 szt + zaprogramowany EPROM (poproszę taki zestaw jak perinoid - jeśli już będziesz miał spaczowany OS).
8. piwkooo - 1szt.
9. Sikor 1szt (szczegóły ustalimy jak będziesz miał, ok?)

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

Sikor umarł...

19

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Sikor, ok.

20

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

OT: czy możecie zamieścić ten już spatchowany OS ?

21

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Można wygenerować samemu programem Hiasa: https://www.horus.com/~hias/atari/hipatch-1.30.zip :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

22

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Oczywiście. Jeśli nie używasz SIO2BT, wystarczy Ci wersja 1.30.

W wątku SIO2BT pisałem o moich modyfikacjach:

https://github.com/TheMontezuma/highspe … s/tag/1.31

Orginalny patch HIAS-a (1.30) nie wykrywa SIO2BT, dlatego wprowadziłem do niego zmiany.
Jeśli używasz SIO2BT, wersja 1.31 pozwala na szybką komunikację zarówno przez Bluetooth, jak i tradycyjnie.
Działa to tak jakbyś w U1MB uaktywnił PBI i SIO Driver dla "HSIO+SIO2BT".

Zmodyfikowany kod HIAS-a wrzuciłem też do patcher-a w Javie, który kiedyś napisałem dla SIO2BT i uzupełniałem o różne pomocne dodatki.

EDIT:
@voy
Teraz dopiero zauważyłem, że Twoj post to odpowiedź na post lopez-a (a nie na mój - trochę wyżej).

@lopez
Tu znajdziesz orginalny XL OS:
https://sourceforge.net/projects/atari8 … p/download
który możesz sobie samemu spatchować.

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2019-12-17 15:41:38)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

23

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Spoko, wszystko jasne :)

24

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kit,
1. ZuluGula - 1szt
2. Lopez - 1 szt, wysyłka razem z płytką SIMMExp
3. perinoid - 1szt + zaprogramowany EPROM (standardowy OS, QMEG, standard+patch turbo, 4-ty nieistotny).
4. pancio.net - 1szt.
5. JLS - 1 szt.
6. _kriss_ - 1szt.
7. sun - 1 szt + zaprogramowany EPROM (poproszę taki zestaw jak perinoid - jeśli już będziesz miał spaczowany OS).
8. piwkooo - 1szt.
9. Sikor 1szt (szczegóły ustalimy jak będziesz miał, ok?)
10. przebor - 1szt. + zaprogramowany EPROM

Gotowiec,
1. ZuluGula - 1szt + 1szt EPROM
2. uicr0Bee - 1 szt + 1szt EPROM - wysyłka razem do lopeza.

25

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Montezuma, pytanie, czy XL OS jest tożsamy z XE OS? W sensie są zamienne? Myślę o spaczowanym  pod SIO2BT ROMie do 130XE.

XE maniac! ;)