1

Temat: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

No i stało się, po raz pierwszy w życiu mam swój magnetofon, wcześniej od zawsze miałem tylko stacje dysków.
Jakoś tak wyszło, że nie znałem też nikogo to miał magnetofon do Atari więc w sumie nie mam pojęcia jak go użyć, poza tym, że przy starcie zamiast option trzeba trzymać start+option ;)

Niestety nie wiem co dalej, pomijając, że nie mam żadnej kasety, po uruchomieniu komputera z start+option słychać piknięcie i to w sumie tyle :) naciskam play (bez kasety) i nic się nie dzieje.

Rozebrałem go, obudowa poszła do prania, ale mam kilka pytań

1) czy wiecie co to za turbo?
2) jak go sprawdzić bez kasety? :)
3) wygląda na to, że kasownik obrotów jest ułamany, jakieś pomysły jak go naprawić ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-14 18:13:23)

Post's attachments

licznik.jpg 799.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

magnetofon.jpg 953.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo.jpg 968.01 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2.jpg 496.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Gdy po włączeniu ze START+OPTION słyszysz beep, ustawiasz (dość dokładnie) taśmę na początek nagrania w NORMAL i wciskasz dowolny klawisz (oprócz //funkcyjnych// ) i PLAY w magnetofonie.
Przy zapisie, będą dwa beep-y i też po ustawieniu taśmy naciskasz klawisz żeby silnik ruszył, no i RECORD+PLAY.

W turbo jest inaczej, zależy od systemu.

A co dalej, to zależy w jakim celu kupiłeś :)
Możesz napisać program w BASICu i go zapisać, a później spróbować odczytać żeby sprawdzić na ile magnet działa, czy napęd, paski i głowica są OK.
Aby zapisać i odczytać w "NORMALu", musisz trafić które położenie przełącznika jest Normal a które Turbo.

Możesz wpaść do mnie (mogę oddać za parę zł, lub za coś wymienić, kasetę z grami w NORMALu) i pokatować się wczytywaniem. Nie nacierpiałeś się w dzieciństwie, to czas to odkupić :-D. W razie zainteresowania, napisz na priv.

Gdy już ustalisz co to za turbo (z takimi przełącznikami widywałem AST, ale będziesz musiał pokazać dokładniej płytkę z turbo żeby spece rozpoznali), to:
Możesz zapolować na oryginalny kartridż, albo obrazy ROMów np. z tego wątku: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12348 wgrać na Ultimate-cart (zadziałają tak?), albo SIC!-a (stryker + trub robili kompilację dla różnych systemów turbo, na szybko znalazłem ślad tu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9715)

Możesz poznać kopiery dysk-taśma (normat i turbo) i nagrać sobie coś do wgrywania.

Możesz zainteresować się programem TurGen.

Jakby co to dzwoń.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-12-13 21:53:37)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Magnetofon w sumie przypadkowo dostałem z wymiany, bo tak to nie miałem jakoś ciśnienia aby takowy posiadać, ale skoro już jest to chętnie obadam co i jak.

Poszukałem trochę i chyba to jest Turbo 2001.

Czy bez kasety w środku i wciśnięciu play, powinien zacząć się kręcić silnik ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-13 21:44:24)

4

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Czy w środku jest kaseta czy nie, nie ma znaczenia.
Po samym wciśnięciu PLAY silnik nie rusza, trzeba jeszcze (zakładając że boot był z klawiszem START i ew +OPTION) wcisnąć dowolny klawisz na klawiaturze Atari.
Ew, w BASICU wpisać:
POKE 54018,52 - motor on
A motor off = POKE 54018,60

Chyba że magnetofon ma zamontowane I-PLAY:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12287

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Ok czyli jest coś z nim nie tak, bo nie rusza :(

6

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

A przewija w którąkolwiek stronę? To powinien robić bez żadnych POKE'ów.
Może po prostu paski luźne? Daje jakiś znak życia, że próbuje ruszyć którąkolwiek rolką?
Rozmiary pasków były podawane kilkukrotnie w innych wątkach stosunkowo niedawno. Możliwe że główny pasek mam jakiś w zapasie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Już wiem dlaczego nie ma prawa działać, piny w SIO są wypięte z jakiegoś powodu i dodatkowo piny są obrócone, więc ktoś to zrobił specjalnie :rolleyes:. Dodatkowo zmierzyłem opór na głowicy i jest 215 Ohm więc powinna być sprawna.

Może podać jak podłączyć przewody z SIO na płytce?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-14 18:15:02)

Post's attachments

przewody.jpg 646.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sio1.jpg 551.55 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sio2.jpg 536.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sio3.jpg 808.44 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-12-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Nikt nie ma rozpiski jak podłączyć przewód SIO do XC12? :(

9

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Chodzi ci o kolory we wtyczce czy kolory jaki gdzie na laminacie?

U mnie we wtyczce jest tak, biały masz  na swoim miejscu.
Zamień czerwony  z brązowym.
W miejsce zielonego powinien być niebieski.
Zielony obok niebieskiego w kierunku środka wtyczki.
A czarnego u ciebie nie widzę ale powinien być po jednym wolnym styku od zielonego w kierunku białego.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2019-12-15 18:47:34)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

10

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Rozpiskę SIO mam, ale nie wiem gdzie na laminacie który sygnał ma być podłączony.

11

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

lopez, pod ręką mam tylko XCA12. Jeżeli kolory są zgodne to mogę otworzyć wtyczkę i zrobić zdjęcie. Niestety nie mam teraz czasu na rozbieranie całego i śledzenie połączeń. A jeżeli chcesz, to podjedź i pożyczę ci jedną sztukę. Będziesz miał na wzór jak się zachowuje sprawny.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-12-15 18:36:16)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Spoko, tak będzie chyba najprościej (bo co do kolorów to nie wiem czy zawsze były takie same), ale fotkę możesz zrobić, zobaczę może będzie tak samo?, zadzwonię w tygodniu i się umówimy.
Dzięki.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-15 18:40:05)

13

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

U mnie we wtyczce jest tak, biały masz  na swoim miejscu.
Zamień czerwony  z brązowym.
W miejsce zielonego powinien być niebieski.
Zielony obok niebieskiego w kierunku środka wtyczki.
A czarnego u ciebie nie widzę ale powinien być po jednym wolnym styku od zielonego w kierunku białego.

Kolorystyka oczywiście według mojego XC12.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2019-12-15 19:03:34)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

14

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Rozejrzał-M się i znalazłem też na wierzchu XC12 :-)
Wtyczka w środku wygląda tak:

&gt;&gt;zaloguj się aby zobaczyć  zdjęcie&lt;&lt;

&gt;&gt;zaloguj się aby zobaczyć  zdjęcie&lt;&lt;

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-12-15 19:00:30)

Post's attachments

atari-xc12-plug-1.jpg 85.66 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-12-15) 

atari-xc12-plug-2.jpg 93.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Czyli wygląda na to, że darpajdp i uicr0Bee macie tak samo, przełożę kabelki i sprawdzę.

16

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Przełożyłem przewody i jest zdecydowanie lepiej:

1) przewijanie w prawo działa
2) przewijanie w lewo coś tam próbuje, ale po chwili staje. Czy to może być objaw słabego paska?
3) po uruchomieniu komputera ze start+option i włączonym play, zaczyna od razu kręcić

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-15 20:15:54)

17

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

To może być luźny pasek albo kiepska kaseta. Która nierówno układa taśmę a to powoduje opory w przewijaniu.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

18

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Nie posiadam żadnej kasety, testuje na "sucho" :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-12-15 20:39:05)

19

Odp: Atari XC12 proszę o pomoc w naprawie i podpowiedź co to za turbo

Może z tym masz jeszcze problem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12300