Temat: Nowa płyta 800XL?

Przeglądając stronę pcbway.com, znalazłem taki komentarz https://www.pcbway.com/project/share/At … emake.html
Czy ktoś coś wie na temat tego projektu, albo przynajmniej zna autora (Marek Lyczba?)?

Post's attachments

0427061226554.jpg 51.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Nowa płyta 800XL?

Pierwszy błąd, ale może się nie znam - to klonowanie płyty bez układu Freedie, czyli z linią opóźniająca.

Klona 130XE z ECI chętnie był zakupił, najlepsza płyta.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Nowa płyta 800XL?

Która wersja 130XE jest najlepsza?

4

Odp: Nowa płyta 800XL?

drugi błąd to użycie pamięci dynamicznych, a trzeci to HAL zamiast EING, ale ok, prototyp, nie trzeba płynąć w koszta
ja rozumiem, że idzie fala, ale litości
i nie mówie, że to źle, sam sobie poskładałem re1200 oraz a600 - i to był jakiś tam fan na 2 wieczory, ale jak pomyśle o tych elementach tht - brrr

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: Nowa płyta 800XL?

No, najlepiej wpitolić jakieś FPGA i udawać że to dalej jest Atari...Taniej nie znaczy w tym przypadku lepiej, a nawet wręcz przeciwnie.

Na tym właśnie  polega pewien folklor i zabawa. Coż poradzić że sporo osób chętnie samo by sobie poskłądało Atari na mniej więcej właśnie orginalnej płycie ? ;)  Orginalna płyta, upierdliwe szukanie części, jeszcze bardziej montaż w THT . Jest z tego kupa zabawy i satysfakcji jak juz odpali, albo i nie ;)

;)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: Nowa płyta 800XL?

Z drugiej strony skoro już ktoś zrobił płytę to może udostępni. A wtedy można sobie poprawiać to, tamto i owamto wiedząc, że porty będą pasować.

A czy upchnie się co tylko w SMD, dwa Pokeye, cuda, wianki itp...

Ja tam się zastanawiam kiedyś ktoś w końcu zrobi 800XL/65XE na bazie 1088XEL. Tak by nadal była stara buda z klawiaturą ale w środku nieco ogarnięte rozszerzenia.

7

Odp: Nowa płyta 800XL?

Po świętach może coś pokaże . Na razie nad kolejnym Amstradem pracuje ;) A dokładnie wersją Just CPC 3 ;) Bo 1 i 2 już były ;)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

8

Odp: Nowa płyta 800XL?

Prawdziwe 800XL nie miało Freedie, ta późna wersja to już taki trochę "kundelek"... 65XE z PBI ;)

Z tego co widzę to dość wierna reprdukcja płyty 800XL, a nie wersja "zgodna z".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Nowa płyta 800XL?

prawdziwy Słowianin rozpalał ognisko pocierając dwa kawałki drzewa ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ja tam w kiblu mech używam.

11

Odp: Nowa płyta 800XL?

hahahahahh, świetne!!111

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ja wiem, czy takie świetne... palce się czasem brudzą :) Ale już lepiej chyba tak, niż "kundelek" z Freddiem :)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-12-18 00:01:04)

13

Odp: Nowa płyta 800XL?

Tu jest chyba źródło tej płyty:

https://ezcontents.org/atari-800xl-pcb-remake

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: Nowa płyta 800XL?

Pin napisał/a:

Pierwszy błąd, ale może się nie znam - to klonowanie płyty bez układu Freedie, czyli z linią opóźniająca.

Klona 130XE z ECI chętnie był zakupił, najlepsza płyta.


Klon z lekkim usprawnieniem czyli bez modulatora i z wolnym od zakłóceń zegarowych torem video <3

15

Odp: Nowa płyta 800XL?

Problem z Atari jest taki, że powstało do niego wiele rozszerzeń i każdy chciałby mieć w swoim komputerze co innego. Przy każdym takim projekcie powstaje lista życzeń, która utrudnia jego ukończenie. Inny procesor, karta graficzna, układy dźwiękowe, rozszerzenie pamięci, system operacyjny, pamięć masowa i interfejsy do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Listę można rozwijać w nieskończoność.
Moim zdaniem, taki projekt powinien być open source, gdzie schemat i pcb były by udostępnione dla każdego. Wtedy ktokolwiek z umiejętnościami mógłby stworzyć przykładowo własną wersje, np 65C816, 16MB SRAM, HDMI, złącze dysku twardego i WiFi, wszystko wbudowane od razu w płytę główną pasującą do obudowy XL albo XE. Przy cenach PCB z Chin, można bez problemu robić krótkie serie (5-10) dostosowane do indywidualnych wymagań.

Przydała by się tez jakaś wersja podstawowa, która by zadowoliła 99% użytkowników Atari ;)
Np stereo, rozszerzenie pamięci SRAM, SIO2USB, bez modulatora TV i jakoś ugrupowane punkty do podłączenia sygnałów wymaganych dla kolejnych rozszerzeń. Ja bym jeszcze wymienił złącze klawiatury na coś w stylu FPC do podłączenia nowego typu klawiatury.

Wtedy można by myśleć o podjęciu produkcji nowych obudów, zgodnych z płytami XL lub XE (pewnie bardziej XE bo prostszy i tańszy w wykonaniu projekt).

16

Odp: Nowa płyta 800XL?

...ale z drugiej strony mamy płytę 800 XL którą możemy obsadzić oryginalnymi kośćmi i zainstalować w niej dowolne rozszerzenie przeznaczone dla 800 XL, bo ma zgodny layout.
Poza tym zdobycie tych kości dzisiaj to nie lata problem, więc wersja bez freediego to plus, bo jedna kość Atari mniej.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: Nowa płyta 800XL?

_tzok_, płyta zaprojektowana od nowa pod rozszerzenia, pozwoli uniknąć tych kanapek płytek z rozszerzeniami i plątaniny kabli prowadzących do nich. Np można mieć drugiego POKEYa na płycie i z tyłu gniazdo audio stereo, wszystko połączone ścieżkami na pcb. Albo od razu SIO2USB, które praktycznie to tylko jeden dodatkowy scalak i gniazdo USB, tez można by to zmieścić na płycie głównej bez konieczności robienia kolejnej płytki.

18

Odp: Nowa płyta 800XL?

Namawiałem Zaxona, żeby takie coś zrobił. Ale na razie nie zrobił ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Nowa płyta 800XL?

Spoko, ale open source z udostępnionymi dokumentami. Wtedy przykładowo autor nowego rozszerzenia, mógłby je od razu umieścić na płycie komputera.

20

Odp: Nowa płyta 800XL?

problem z Atari jest taki, że nikt nie ma na tyle samozaparcia, aby zrobić coś co oferuje cokolwiek ponad stock w swojej podstawowej formie
to jest klon, ksero, czy jak to nazwać
w przypadku Amigi ma to sens - oryginały gniją, ciężko z tym dyskutować jeśli mamy trupa, bo płyta zgniłą
rozwiązanie wydaje się oczywiste i też powstało
jeśli ktoś coś zrobi i na koniec muszę do tego dokupić produkty x y z i resztę literek, to to nie jest w mojej opinii produkt
open hardware? soft jest tani - kosztuje tylko czas, wszystko da się w nieskończoność poprawiać i pociąga to za sobą jedynie dodatkowy czas
w przypadku hardware to jest czas x3 (zaprojektować, wyprodukować (pcb) i złożyć) i pieniądze - ponadto nie widziałem jeszcze prawidłowo zaprojektowanej płyty z logo "open hardware"
na koniec przychodzą maruderzy i temu to nie pasuje temu tamto - to nie zachęca

jeśli wciąż będzie gadanie "czy to jeszcze atari" to nic nowego nie będzie powstawać, bo i po co, a najlepsze na co będzie można liczyć to na ksero

i fajnie, że komuś się chciało zrobić i takie - bez względu na jego motywację

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: Nowa płyta 800XL?

Candle, nie do końca rozumiem twoją wypowiedź. Ja pisałem o open source. To pozwoli większej ilości osób na łatwiejszy dostęp do danego produktu. Przykładem open source jest np Ultimate cartridge albo 1088XEL. Ten sprzęt jest produkowany przez wiele osób w różnych krajach, powstają też modyfikacje projektu.
Montaż THT też ułatwia dostęp dla większej ilości osób, bo nie trzeba mieć drogiego sprzętu do lutowania.

22

Odp: Nowa płyta 800XL?

ZuluGula napisał/a:

Montaż THT też ułatwia dostęp dla większej ilości osób, bo nie trzeba mieć drogiego sprzętu do lutowania.

Dla mnie to trochę dziwny argument, bo akurat jeśli chodzi o lutowanie to do THT potrzeba dokładnie takiego samego sprzętu jak do klasycznego SMD (nie mówię tu o BGA). To mit, że lutowanie SMD jest trudniejsze - nie jest, powiedziałbym nawet, że jest... łatwiejsze.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

23

Odp: Nowa płyta 800XL?

Ostatecznie każdy kupi sobie to, co chce. Mi osobiście bardziej przypasowała płyta od XEL, ma przynajmniej stereo na pokładzie, no i działające ECI co najważniejsze.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Nowa płyta 800XL?

Stereo na pokładzie i działające ECI ma też płyta Atari mini ITX od x_angel'a.

25

Odp: Nowa płyta 800XL?

nie widziałem, nie słyszałem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info