226

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Jak ci się nie sprzedadzą, może rozważysz zamianę jednej na SN-360 (tylko bez zasilacza)? ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

227

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Do SN 360 płytki już mam.  Średnio mi potrzebna ta stacja. Lepiej ją sprzedaj komuś kto ja doceni i zbiera takie orginalne archiwalia. Na pewno sie chętni znajdą. A u mnie to sie tylko zmarnuje.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

228

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

zaxon napisał/a:

OK, jakie napędy i jaki rom, romów  do XF551 jest jak psów. Nie każdy będzie działać prawidłowo z dowolnym napędem. Ja każdą płytkę + napęd  testowałem na dyskietkach nagrywanych na CA2001 bez problemów w obie strony. Do 5'25 jest inny, do 3'5 jest inny. A ty chyba masz płytke z romem 3'5. ?

A jak masz fabryczny wsad to też nie dziwita że mogą sie cuda dziać, on był strasznie zabugowany. Tu masz rom 7.7 spatchowany, on nawet nieźle działa. http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-XF551 … ver77.aspx

No to lipa. Wgrałem ten wsad z Twojego linku i to samo. Podpiąłem jeszcze napęd 1,2MB MITSUMI i zaczyna czytać co XF-ka z napędami 360kB nagrała (nie kończy bo inny skok głowicy) a dyskietki z CA nie czyta.
Jeszcze jedno co udało mi się sprawdzić, jak napęd w stacji XF próbuje odczytać  dyskietkę z CA, to jak delikatnie popchnę głowicę, XF-ka zaczyna normalnie czytać. Wygląda na to, że LDW i CA mają źle ustawioną ścieżkę zerową.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2019-12-18 09:37:22)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

229

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ustawienie sensora ścieżki zerowej nie jest tak krytyczne jak centrowanie głowicy nad ścieżką.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

230

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Wiesz co, mi to po opisach wygląda na brak precyzji w poruszaniu głowicami w tych stacjach, co skutkuje minimalnymi różnicami w przesunięciach nad ścieżkami - czyli to co pisze jer. Czujnik ścieżki zerowej mówi tylko czy dana ścieżka jest zerowa czy nie, on nie ustawia głowicy precyzyjnie nad ścieżkami, to robią kroki silnika krokowego zwykle, a za precyzję odpowiada ustawienie fizyczne tego silnika/przekładni/czy co tam jest w danym napędzie.
Ja bym Ci proponował porządne czyszczenie mechanizmów na początek jakimiś środkami typu izopropanol, czy inny alkohol, następnie smarowanie prowadnic jakimś olejkiem czy co tam masz pod ręką. W starych stacjach przy takich różnych objawach bardzo często to załatwia temat i stacja potrafi chodzić jak nowa po takich zabiegach.

Popatrz na inny wątek, tam walczyłem z podobnymi problemami nieczytania nawzajem dyskietek na różnych stacjach i pomogło ostatecznie dokładnie to co napisałem, czyli czyszczenie i smarowanie. To co prawda była stacja 3,5", ale te porady będą przydatne do każdej stacji. Tutaj wątek: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15794
Ostatecznie właśnie ta stacja 3,5" opisana w wątku, dostała elektronikę klona XF551, firmware HyperXF i chodzi jak marzenie u mnie z małym Atari:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-12-18 10:46:14)

231

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Potwierdzam. Miałem niedawno problem z dwiema stacjami 5.25" do PC. Komputer ich nie wykrywał poprawnie - przy teście wstępnym coś mu się nie podobało. Wyczyściłem, przesmarowałem - stacje chodzą jak należy. W Atari nie ma co prawa testu jak w PC (przesuwa głowicę tam i z powrotem z różnymi prędkościami coś tam sprawdzając) ale efekt jest ten sam - jeśli są za duże opory na pozycjonowaniu, to głowica nie ustawi się tam gdzie powinna.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

232

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Spróbuje wyczyścić mechanizmy LDW i zobaczę czy to pomogło (CA nie moja).

1088XEL i inne XL, XE, ST.

233

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ja bym raczej wyczyścił i tu i tu...

Sikor umarł...

234

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Wczoraj przeczyściłem głowice i prowadnice głowicy, przesmarowałem prowadnice w LDW. Mechanizm przesuwu głowicy wyraźnie wyciszył się. Testując kopiowałem, dyskietki z LDW na XF i z XF na LDW. Kopie nagraną na jednej stacji czyta druga. Ale po nastu próbach LDW znów miała problemy z czytaniem, ponownie przesmarowałem olejkiem prowadnice i znów było ok ale tylko na jakiś czas.
Jakieś pomysły, może użyć jakiegoś specjalnego oleju (użyłem oleju silikonowego, bo taki miałem pod ręką).

1088XEL i inne XL, XE, ST.

235

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ja smaruję wazeliną techniczną bo nie spływa. Przesmarowałem tym wszystkie moje stacje i, póki co, chodzą cicho i pewnie. Podobno dobry jest tzw. "biały smar" ale tego nie próbowałem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

236

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Smar silikonowy czysty albo z dodatkiem teflonu. Tam gdzie plastik i guma nie używam smarów organicznych.
BTW, tania wazelina ma z reguły odczyn kwaśny.

237

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

...wazelina techniczna jest inaczej nazywana bezkwasową ;)

Jak ktoś chce być w zgodzie ze sztuką, to powinien używać smaru TF (silikonowo-teflonowego). Biały smar też się dobrze sprawdza ale nie jest do takich zastosowań (elementy z tworzyw) dedykowany. Jest to inaczej smar litowo-teflonowy.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

238

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Koledzy, mam stację od zaxona 3,5" na razie na kontrolerze WD 1770 i dyskietki HD 1,44MB.
Jakie parametry należy ustawić podczas formatowania pod Spartą aby uzyskać możliwie najwięcej (360? 720?) miejsca na dyskietce HD? O ile w ogóle sformatuję HD. Próbowałem także DD - te formatują się dobrze np. na 130kB.

W większości ustawień podczas prób formatowania HD mam komunikat invalid parameters!

239

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Ja formatuję tak jak na obrazku, z tym że używam firmware HyperXF w stacji.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6866

Post's attachments

format hyperxf.jpg 82.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

240

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Dokładnie takie jak Mq pokazuje, 720 kilo wtedy na dysku. HD formatowałem bez problemu, zresztą jeden ci dołączyłem. Invalid parameters ignorowałem. Stacje przed wysyłką testowałem, 720 spokojnie na dyskietkę wchodzi.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

241

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

@zaxon, tak wszystko śmiga, nie ma problemu, tylko nigdy wcześniej nie bawiłem się takimi stacjami. Myślałem że ten komunikat oznacza że nie łyka jakichś dyskietek, albo parametry złe daję, trochę tego jest.

@Mq dzięki - działa super, ale na razie sformatowało mi 1 dyskietkę, przy dwóch pozostałych wywala error, chyba muszę zakupić nową paczkę tych HDków

A jak to jest z dyskietkami DD bo też mam parę "poamigowych" - jakie ustawienia dać dla największej pojemności?

242

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

No te ustawienia to są właśnie dla DD i robią 720k. Dyskietki HD używasz, że tak powiem jako DD, tylko się nazywają HD. W stacji XF nie da się formatować HD.

243

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Witam

Miałem podobny problem z dyskietkami HD na tej stacji.

Z jednej strony dyskietki jest blokada zapisu a z drugiej otworek identyfikujący dyskietkę HD.
Ja zaklejałem taśmą ten otworek identyfikacyjny i formatowało już prawidłowo na pokazanych na fotce ustawieniach.

Niektóre napędy zmieniają sposób zapisu i dlatego są problemy.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-08 15:34:09)

244

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Jak się robi XF551 ze stacją 3,5" i jest to stacja HD, to najlepiej w środku w stacji pogmerać tym czujnikiem i go tam zewrzeć czy zakleić czy coś, żeby stacja już zawsze myślała, że wszystkie dyskietki to są DD, obojętnie jakie wkładamy. I tak ta stacja nigdy do niczego innego nie będzie służyła, bo elektronika nie obsłuży HD.

245

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Zamiast "gmerać" w stacji to najlepiej zakleić otworek.
Grzebanie w elektronice lub mechanice przez osoby nie znające się na tym może spowodować więcej szkód niż pożytku.

246

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Akurat osoby nie znającej się na takich pierdołach jak gmeranie przy czujniku HD/DD, to zaryzykuję stwierdzenie, że na tym forum było by trudno znaleźć:-)

247

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Znałem patent z zaklejaniem otworu i próbuję oczywiście z jak i bez. Tylko jedna (bez zaklejonego okienka) dobrze się sformatowała. Reszta moich HD formatuje się z błędem. Wszystkie DD jakie sprawdziłem sformatowały się dobrze.

248

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

A jaki masz soft w stacji, że śmiga Ci kontroler WD1770? U mnie nie chciał, musiałem wsadzić 1772

249

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Nie wiem, mam gotowca od zaxona.

edit:

Czym najlepiej stworzyć zbiory xexów (ewentualnie z loaderem) dla takich 720kB dyskietek?
Próbowałem przegrać kilka gier (pang, assembloids, ridiculous reality) bezpośrednio przez spartę z hdd z side, ale po uruchomieniu takiego pliku spod Sparty zwykle występuje konflikt pamięci = gra się nie uruchamia.

Ostatnio edytowany przez stRing (2020-09-08 19:19:36)

250

Odp: XF551 po raz kolejny ;)

Odpalaj przez
X <PROGRAM>.XEX

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.