1

Temat: Brak kolorow - XEGS

Hejka,
Kupilem XEGSa w stanie nieznanym. Po wlaczeniu czarny ekran.

Po wstepnych ogledzinach okazalo sie, ze obie kostki pamieci parza. Zakupilem inne kosci, wlutowalem podstawki, wsadzilem i maszyna ruszyla. Ale nie ma kolorow. Ani przez wyjscie RCA ani przez modulator. Oczywiscie krecilem potencjometrem od kolorow, ale nie powoduje to zadnej zmiany. GTIA jest sprawne pod wzgledem swoich trybow, wlacznie z efektem zmiany trybu w polowie linii.

W ktora strone kombinowac?

2

Odp: Brak kolorow - XEGS

Mimo wszystko ja bym zaczął od PR-ki i wymiany. Koszt zerowy w sumie.

Sikor umarł...

3

Odp: Brak kolorow - XEGS

W sensie potencjometr? Jak takie cos znalezc?

4

Odp: Brak kolorow - XEGS

Mam taką płytę, kiedyś rozmawiałem z Pasiem. Podbij do Pasia na priv w temacie, może pomoże ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Brak kolorow - XEGS

OK.

6

Odp: Brak kolorow - XEGS

lewiS napisał/a:

W sensie potencjometr? Jak takie cos znalezc?

Chyba 37k o ile dobrze pamiętam.
https://allegro.pl/kategoria/rezystory- … e-1-1-1210
https://www.telpod.pl/potencjometry
Tu masz przykłady.

Sikor umarł...

7

Odp: Brak kolorow - XEGS

...na schemacie widzę 0,5 M czyli w praktyce 470 kΩ.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: Brak kolorow - XEGS

Dzięki - i tak jest nastawny ;) Pamięć już nie ta...

Sikor umarł...

9

Odp: Brak kolorow - XEGS

Takie cos sie nada?
https://www.ebay.co.uk/itm/20x-RKT6V-50 … SwVKhc6TIk

10

Odp: Brak kolorow - XEGS

Nada się ale po co Ci 20 sztuk? Może masz jakiś złom elektroniczny z którego mógłbyś pozyskać - oznaczenie 474 albo 504.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

11

Odp: Brak kolorow - XEGS

0,17 funta/szt? Jakby co wezmę trzy od Ciebie jak bęziesz w Polsce, bom leniwy z natury. Oczywiście jak nie znajdziesz taniej lub pojedynczo.

Sikor umarł...

12

Odp: Brak kolorow - XEGS

Na Allegro są po 0,20zł / szt... https://allegro.pl/oferta/potencjometr- … 8004860885

Z nimi może być mały problem z regulacją przez otwór od spodu obudowy, chyba że się go wlutuje od dolnej strony płyty (ale jak płyta jest z oryginalnymi ekranami to się nie zmieści).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

13

Odp: Brak kolorow - XEGS

levis u angoli siedzi, ale fakt - na allegro taniej wychodzi.

Sikor umarł...

14

Odp: Brak kolorow - XEGS

Jakbym mial zlom to bym juz szukal. Mam do wyboru kupic za 3 funty 20 sztuk lub 4 sztuki w tej samej cenie... Z Polski moge za £1 kupic kilka sztuk, z tym, ze przesylka £15 :)


Kupie i dam znac jak sytuacja wyglada.

15

Odp: Brak kolorow - XEGS

Potencjometr wymieniony. Niestety bez zmian. Krecenie nim zmienia napiecie na nodze wyjsciowej, ale kolorow jak nie bylo tak nie ma.

16

Odp: Brak kolorow - XEGS

O GTIA wspomniałeś, ale pozostałe kości są właściwe dla PAL? (ANTIC np.? kwarc?)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Brak kolorow - XEGS

Jeżeli masz płytę z  xxx74LS74,   to wymień ten układ.   
Często właśnie on jest powodem czarno-białego wyświetlania.
95% szansy na powrót do kolorowego życia.

18

Odp: Brak kolorow - XEGS

Jak Ci się mocno nie spieszy, to mam zamówione 3 płytki - jedna jest to GTIA fixer z wyprowadzonym pinheaderem z wyjściami LUMA0-3, CSYNC i COLOR, druga płytka to kompletne wyjście Video podłączane do tego pinheadera. Trzecia płytka to fragment z 74LS74, kwarcem i tranzystorem - wpuszczasz sygnał OSC z nogi 28 GTIA a wypuszczasz sygnał PAL na nogę 16 GTIA. Można powiedzieć, że kompletny tor video ale na zewnątrz, więc kolor powinien się pojawić.

Na pewno pomocne przy zdiagnozowaniu usterki typu "brak koloru", niewykluczone, że jakość obrazu na tym wyjściu będzie bardzo dobra :)

Kręcąc potencjometrem napięcie powinno się zmieniać w przedziale od 0 do około 9V. Kolor zaskakuje przy mniej więcej 6.5V z tego co pamiętam.

Sprawdź, czy na pewno masz Atari w PAL, ja ostatnio nabyłem XEGS w Secam :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-01-03 11:39:03)

Post's attachments

74LS74.png 33.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

GTIA fixer, Video.png 127.93 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Brak kolorow - XEGS

Ostatnio próbowałem naprawić 130XE, kupioną kiedyś za 10PLN. Wymieniłem PR-ek bo ktoś się nad nim znęcał (ktoś nawet wymienił gniazdo DIN monitora). Nie pomogło choć na jednym skraju udało się uzyskać zielony kolor. Zmierzyłem napięcie na PR-ku, powinno być 9V, było 4,3V. Za prawidłowe napięcie odpowiedzialny jest układ na na tranzystorze Q1 i diodach CR2 i CR3. Układ nie działał prawidłowo, bo była za mala amplituda na 3pin procesora. Przełożyłem procesor z innej płyty i PR-ek zaczął działać prawidłowo. Dało się ustawić prawidłowe kolory.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-01-03 12:47:50)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

20

Odp: Brak kolorow - XEGS

No to po kolei.

perinoid napisał/a:

O GTIA wspomniałeś, ale pozostałe kości są właściwe dla PAL? (ANTIC np.? kwarc?)

Zalaczam zdjecie plyty, wiec zobacz sam:
https://i.imgur.com/C4RO6bX.jpg

Atari-User napisał/a:

Jeżeli masz płytę z  xxx74LS74,   to wymień ten układ.   
Często właśnie on jest powodem czarno-białego wyświetlania.
95% szansy na powrót do kolorowego życia.

Wymienilem uklad U10 (wstawiajac podstawke, to jest 74LS74, nie 74LSHCT74 jaki byl oryginalnie) oraz choke L7.

darpajdp napisał/a:

Przełożyłem procesor z innej płyty i PR-ek zaczął działać prawidłowo. Dało się ustawić prawidłowe kolory.

Tez probowalem procesor zmienic, ale nie powoduje to zmian.


Wiec na chwile obecna nic nowego...
https://i.imgur.com/AvTmwp9.jpg

21

Odp: Brak kolorow - XEGS

Oscyloskopem nie dysponujesz?

Sygnał chrominancji wychodzi z pinu 21 układu GTIA i bezpośrednio trafia do modulatora, wyjście do gniazda monitora jest dodatkowo buforowane przez wtórnik emiterowy na tranzystorze 2N3904. Możesz wylutować ten tranzystor lub rezystor lub dławik który jest w szeregu z jego bazą i sprawdzić obraz na modulatorze. Sprawdź też rezystor podciągający do Vcc przy pinie 21 GTIA.

W dalszej kolejności pozostaje generator podnośnej koloru (74LS74, kwarc 4,43 MHz i tranzystor 2N3904), tylko że jego nie masz jak sprawdzić, chyba że masz multimetr z miernikiem częstotliwości do 10 MHz, to możesz spróbować zobaczyć co jest na pinie 16 GTIA.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: Brak kolorow - XEGS

A probowałeś to pod zwykły CRT podłączyć albo projektor, czy tylko po LCD? Jak bym sprawdził też przez wyjście antenowe, aby kolejno wyeliminować - nie masz jakiegoś dvd cy cuś z wejściem analogowym? Bo mio to wygląda na sprane kolory, a nie na brak. Ale może to być kwestia monitora - choć mogę się mylić. LCD są wybredne względem starego sprzętu.
Btw: ten monitor powinien też NTSC łapać, zmień dla pewności tryb.

Sikor umarł...

23

Odp: Brak kolorow - XEGS

Ja też  bym próbował na innym monitorze - telewizorze. Nie znam tego monitora ale może masz wybrane NTSC lub tryb czarno-biały ( B/W) i w tym jest problem.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

24

Odp: Brak kolorow - XEGS

Nie probowalem tej plyty na innym telewizorze, ale za to na tym probowalem wszystkie swoje komputery. Ostatnio Jaguar, 7800, Amiga 1200 i 65XE. Wszystkie PAL i jak najbardziej dzialalo. Ten monitor to LG M1717, wiec znany szeroko sprzet. Nie widzialem w menu nic na temat przelaczania PAL/NTSC. Probowalem tez przez modulator i jest ten sam efekt.

25

Odp: Brak kolorow - XEGS

Nie napisałeś jakie masz napięcie na PR-ku R38. Powinieneś sprawdzić obwód chrominancji R55, L5, Q5. Na bazie Q5 powinieneś mieć napięcie większe od napięcia emitera o jakieś 0,6-0,7V.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-01-13 08:25:18)

1088XEL i inne XL, XE, ST.