251

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Marcin twierdzi, że nie, że jest ten sam błąd.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

252

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

tak, bodajże 138.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

253

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Dużo by gadać o konfigurowaniu 1088XEL. Na razie szukam innej karty CF, bo mam dwie i na obu dysk CF nie działa jak powinien. SIO2SD już działa, wysypało się firmware. Powiem, że zapieprza jak mała rajdówka, choć wydaje mi się, że SIO2USB to bolid F1 (w każdym razie po dźwięku z głośnika słychać, że szybciej czyta). Co do szybkości LDW2000, czy mojego nowego nabytku XF551 na płycie od Zaxon-a się nie wypowiem, bo nie ma co tego porównywać. Zauważyłem, że dla LDW trzeba wyłączać tryb HSIO dla nr dysku jaki ma ustawiony. Odczyt działa ale nie da się nic zapisać przy włączonym tym trybie. Dane lecą w powietrze.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

254

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

co to znaczy, że wysypało się firmware?

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

255

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Wysypało się firmware - czytaj - uszkodziło się wewnętrzne oprogramowanie (SIO2SD).
Po włączeniu SIO2SD wyświetlało tylko rząd kwadratów. Trzeba było od nowa zaprogramować mikroprocesor sterujący SIO2SD.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2019-12-13 09:16:01)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

256

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

tooloudtoowide napisał/a:

tak, bodajże 138.

Dalej masz problemy z SIO2PC i SIO2SD? Ja walczę z dyskiem CF. Wczoraj zrobiłem kolejne podejście, bo przyszła mi kolejna karta CF. Wydawało mi się, że interfejs jest za szybki i zacząłem wymieniać scalaki w interfejsie bo szybsza karta zachowywała się gorzej niż wolniejsza. Po wymianie 74F00 na 7400 i 74F138 na 74HCT138 interfejs częściej widzi kartę i nawet udało mi się wczytać parę gier i programów. Wcześniej  się wieszało przy próbach wczytania gry/programu. Musze kupić parę kompletów scalakow w rożnych technologiach wykonania żeby pokombinować (LS), HC, HCT).

1088XEL i inne XL, XE, ST.

257

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

U mnie pomogło też dolutowanie po 100nf kondensatorów odsprzęgających bezpośrednio do nóżek zasilania scalaków . Jak możesz to spróbuj i daj znać co wyszło.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

258

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

...czyli macie ten sam problem, który ja (i nie tylko) miałem z ACSI-CF (czyli dla ST). Na płytce projektu @Mq było typowe złącze IDE (PATA) i do niego podłączało się przejściówkę IDE-CF. W moim (naszym) przypadku rozwiązaniem okazało się połączenie przejściówki z płytą interfejsu poprzez (odpowiednio długą) taśmę IDE. Niektórym osobom pomagała też dołożenie zaporowo diod do masy na liniach sterujących w celu ograniczenia "dzwonienia" linii (diody dodawały też pojemność), dla mnie lepszym rozwiązaniem okazało się włączenie rezystorów 33 Ω szeregowo z kartą na wszystkich liniach danych i sterujących.

Bufor w wersji HCT. Działa tylko z niektórymi kartami SanDisk Ultra (ale to wynika z obecności specyficznego 8-bitowego trybu DMA).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

259

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Moje 1088XEL na razie leży, planuje sie za nie zabrać w weekend bo jeszcze zauważyłem że SIO2USB na płycie koliduje z magnetofonem z turbo. A zrobiłem sobie płyteczki BLIZZARDA nie po to żeby mi leżały ;)

Co do CF, tak jak mówie, mnie pomogło dodanie tych odsprzęgających kondensatorów . Sprawdziłem z 8 kart różnych pojemności, od 64 mb do 4 giga i wszystkie działały. Bez kondensatorów nie bardzo.

Autor interfejsu sugeruje też żeby użyć F ale od Texas Instruments. Czyli SN xxFxx.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

260

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

zaxon napisał/a:

U mnie pomogło też dolutowanie po 100nf kondensatorów odsprzęgających bezpośrednio do nóżek zasilania scalaków . Jak możesz to spróbuj i daj znać co wyszło.

Powiem tak, po dolutowaniu kondensatorów jest stabilniej, znaczy karty zgłaszają się prawie zawsze zawartością FAT, ale jedna ta szybsza wyświetla foldery ale nie widać ich zawartości.
(dalej mam włożone scalaki zamiast 74F00 >UCY7400 i zamiast 74F138 > 74HCT138(wkładałem też 74LS138) bez większych różnic)

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2019-12-21 14:45:52)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

261

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

.. to z czego widzę, że lepiej jest w to wsadzić Side2, albo IDE plus.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

262

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Pin napisał/a:

.. to z czego widzę, że lepiej jest w to wsadzić Side2, albo IDE plus.

i tak i nie. A bardziej nie. Po prostu - trzeba mieć kartę, która nie będzie kapryśna czyli kwestia dopracowania CF3. Pakowanie do tego SIDE2 to krok chyba do tyłu z konstrukcją, po to wymyślono do tego interfejs IDE, żeby to działało, a nie po to, by "drutować" niedziałanie czegoś za pomocą SIDE2.

A ja siedzę i klikam druki kolejne :)

Post's attachments

Screen Shot 2019-12-21 at 16.07.25.png 189.71 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

263

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Ja bym włożył sio2sd, bo nawet projektant płyty 1088xel przewidział złącze. Tylko wtedy połowę biosu by nie było potrzebne ;)
Wydaje mi się, że w moim egzemplarzu działa to już jak powinno. Nie sprawdzałem  jeszcze pod Spartą.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

264

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Czy ten interfejs CF to nie jest przypadkiem takie MyIDE w swojej kolejnej iteracji?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

265

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

tooloudtoowide: drogo wyjdzie taka obudowa z drukarki? To Twój projekt, czy z netu?

266

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

@tooloudtoowide - jeśli to klon MyIDE (co podejżewam), to wolę sprawdzone rozwiązania które notabene działają praktycznie z dowolnymi kartami CF, czy dyskami ATA. Nie można porównywać MyIDE do pełnowymiarowego urządzenia NewDev - IDE, bo to jest trochę tak jakby porównać protezę nogi do prawdziwej nogi :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

267

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Pin napisał/a:

[...]to jest trochę tak jakby porównać protezę nogi do prawdziwej nogi :)

Powoli trzeba uważać na takie porównania: https://nypost.com/2015/10/25/five-ampu … ial-limbs/ :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

268

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Widze że ortodoksów sie nie przekona ;) . Krótki filmik jak to u mnie działa. Ta kupka kart też działa bez problemu  bo dzisiaj sprawdzałem. Ładowanie z loadera ATR i XEX bez problemu, RW test też na przyzwoitym poziomie, partycje pod Spartą porobione. Ja tam jestem zadowolony. A interfejs pasuje do płyty, kosztuje grosze i jak widać działa.

https://www.youtube.com/watch?v=xyvOCtjmR0c&feature=youtu.be

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

269

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Pin napisał/a:

@tooloudtoowide - jeśli to klon MyIDE (co podejżewam), to wolę sprawdzone rozwiązania które notabene działają praktycznie z dowolnymi kartami CF, czy dyskami ATA. Nie można porównywać MyIDE do pełnowymiarowego urządzenia NewDev - IDE, bo to jest trochę tak jakby porównać protezę nogi do prawdziwej nogi :)

If MYIDE could be driven by the U1MB PBI BIOS, it would be functionally identical to any Newdev IDE device, since that's exactly what is implemented. XEL-CF3 registers are in the $D1xx region, doesn't interfere with cartridges or block the cart port, and operates 100 per cent as a Newdev PBI HDD. Whether buffering and stabilisation methods of the hardware allow it to work with a particular card is another matter entirely.

270

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

flashjazzcat napisał/a:

MYIDE

does MyIDE have any mechanism for emulating cartridge images?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

271

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

flashjazzcat napisał/a:

If MYIDE could be driven by the U1MB PBI BIOS, it would be functionally identical to any Newdev IDE device, since that's exactly what is implemented. XEL-CF3 registers are in the $D1xx region, doesn't interfere with cartridges or block the cart port, and operates 100 per cent as a Newdev PBI HDD. Whether buffering and stabilisation methods of the hardware allow it to work with a particular card is another matter entirely.

mate, Zaxon added four 100nF capacitors and the CF3 magically started to work with the cards that failed to work before, so maybe there is something to improve in hardware design (CF3) to make it working better (in terms of cards compatibility).

I'm really impressed with CF3 speed and I'm more then very happy with my 1088XEL+CF3 (even for this moment I have only two same 256MB cards working). I will follow Zaxon's mod to CF3 and hopefully confirm that it works also with my setup.

x_angel napisał/a:

tooloudtoowide: drogo wyjdzie taka obudowa z drukarki? To Twój projekt, czy z netu?

mój, prototyp do druku na drukarce małego woluminu. Około 26h czas druku, filament to pikuś jakieś 400g schodzi wg moich wyliczeń (pomimo tego, że jest to żebrowany szkielet).

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

272

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

flashjazzcat napisał/a:

XEL-CF3 registers are in the $D1xx region, doesn't interfere with cartridges or block the cart port, and operates 100 per cent as a Newdev PBI HDD.

Thanks fjc. Is XEL-CF3 will boot with unmodfied XL/XE ROM?

zaxon napisał/a:

Widze że ortodoksów sie nie przekona

Moje pytanie nie było nacechowane negatywnie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

273

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

tooloudtoowide napisał/a:

mate, Zaxon added four 100nF capacitors and the CF3 magically started to work with the cards that failed to work before, so maybe there is something to improve in hardware design (CF3) to make it working better (in terms of cards compatibility).

Quite possibly: this is exactly the point I was trying to make. Any improvements should be fed back to mytek.

dely napisał/a:

Is XEL-CF3 will boot with unmodfied XL/XE ROM?

It will. It's driven by a PBI BIOS, so works seamlessly with stock operating systems. It even works alongside external PBI devices providing bus IDs do not clash.

274

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

Dely, moja odpowiedz była żartobliwa i także absolutnie nie nacechowana  negatywnie  ;) Tak jak kiedyś rozmawialiśmy na FB . Różnica między tym interfejsem a innymi jest taka że on nie ma  romu z firmware "w sobie"   tylko ma firmware do obsługi  w Ultimate.  Kwestia umiejscowienia scalaka z ROMEM  firmware do obsługi . Nie jest dużym problemem zrobić CF3 jako cardridge, wystarczy dodać rom z firmware (dobrze napisanym) lub załadować drivery z dosa  . No ale tu rozmawiamy o 1088XEL , a nie o zwykłym Atari. 1088 XEL wymaga zmiany pewnych przyzwyczajeń i opinii.

Chyba musze jechać w tournee albo jakiś sztabik zorganizować i pokazać w realu  jak naprawde fajnie i wygodnie sie tego używa ;)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

275

Odp: 1088XEL Alternative Motherboard Project

zaxon napisał/a:

Chyba musze jechać w tournee albo jakiś sztabik zorganizować i pokazać w realu  jak naprawde fajnie i wygodnie sie tego używa ;)

dla mnie najważniejsze w tym wszystkim jest to, że działa to na oryginalnych chip'ach z Atari, nie jakieś FPGA etc. czyli jest to rozwinięcie koncepcji 8bitowego Atari w formie przeprojektowanej płyty i dodanych nowych technologii/rozwinięć BIOSa, natomiast serce tego jest nadal z Atari.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO