Temat: S-Video w Atari 800?

Czy prawdą jest, że wersja NTSC ma wypuszczone Chroma+Luma (+Composite) na wyjściu video, a wersja PAL ma tylko Composite? Kupiłem SuperColor CPU do mojej 800-ki, ale po tym jak jeden z użytkowników grupy napisał na FB, że jego 800-ka ma S-Video, zacząłem się zastanawiać, czy to ma sens. Aż podpiąłem swoją maszynę po S-Video - i, zgodnie z moim przewidywaniem, obrazu brak. Ale gość się upiera, że on ma po S-Video. Tyle, że ja mam wersję PAL, a on NTSC. To jak to jest?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: S-Video w Atari 800?

Moja 800ka NTSC ma osobno luma i chroma. Używam z nią tego samego kabla co z XE i 800XL z Freddie. 800 PAL nie mam.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: S-Video w Atari 800?

PAL version has s-video out of the box. But the SCCC's video quality is much better anyway.

4

Odp: S-Video w Atari 800?

So mine doesn't... My monitor says, that there is no S-Video signal. No problems with Composite. The cable is from Lotharek and gives proper picture if used with 65XE. Strange...

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: S-Video w Atari 800?

used cheap DIN5>four cinch cable, short board pins and miniDIN and connected two close pins (3 & 4) with luma chroma pins from my A800 and there is picture. Not very good, but the cable I use gives me terrible composite as well and diffrerent DIN5>SCART lead gives me good picture so I vote for poor lead :)

Anyway it's strange that two PAL A800 have differences like that.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

6

Odp: S-Video w Atari 800?

perinoid, a co to dokładnie za kabel i do jakiego monitora podłączasz?
DIN5->4xRCA np do monitora C=1084 (lub podobnego)?
DIN5->miniDIN do jakiegoś TV z wejściem s-video nimiDIN + audio 2x RCA?
DIN5->SCART do TV SCART? Chyba nie każde wejście SCART w każdym TV ma s-video.

A nie masz może 800XL (bez Freddie) żeby sprawdzić ten kabel? Kabel "s-video" po którym jest kolorowy obraz z XE, powinien dać z 800XL obraz w odcieniach szarości. Gdyby ta Twoja 800-ka miała nie mieć rozdzielonych sygnałów luma i chroma w taki sam sposób jak w 800XL, to też powinieneś z niej przynajmniej dostać obraz mono. Czyż nie?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: S-Video w Atari 800?

Kabel jest Lotharkowy (https://lotharek.pl/productdetail.php?id=199). Monitor na którym sprawdzałem to ten "słynny" 10-cio calowy Orion, co to się o niego niedawno wszyscy zabijali. Niestety, nie mam 800XL pod ręką. Też się spodziewałem raczej sygnału mono a nie zupełnego braku po S-Video.
Podłączyłem dzisiaj 800-kę tooloudtoowide - tu jest inaczej, ale też dziwnie. To znaczy obraz po S-Video jest, ale tak jakby przejarany - przy nominalnie połowie luminancji poziom jasności jest już maksymalna i dalej się nie zmienia (załączony obraz).

U mnie po S-Video obrazu brak. Będę montował SCCC to sprawdzę, czy wszystko łączy. A z drugiej strony, skoro będzie SCCC to S-Video na złączu monitorowym nie będzie miało znaczenia.

Post's attachments

80244021_1175313252670816_4656766338763587584_n.jpg 234.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: S-Video w Atari 800?

Nie kojarzę monitora, ani wątku o nim, ale rozumiem że ma gniazdo s-video miniDIN?

Co do tego kabla, to wydaje mi się, że skoro jest wspólny dla Atari i C64, to chroma jest w nim wzięta z pin 4 composite video (mixed colour/brightness signal), a nie z pin 5 gdzie jest odseparowana chroma:

--zaloguj się aby obejrzeć obraz--

Zbadaj omomierzem, albo jeżeli ta wtyczka DIN5 jest rozbieralna to obejrzyj i ew. możesz przelutować przewód z pina 4 na 5.

W miniDIN chroma i luma są na tych pinach o węższym rozstawie. Na tych szerzej rozstawionych jest masa.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-12-23 21:13:31)

Post's attachments

PzogW.gif 14.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: S-Video w Atari 800?

Zazwyczaj sygnał Composite Video, może "robić za" Luma w S-Video, ale takie "S-Video" nie ma większego sensu. Nie wiem też czemu na moim TV LCD jak i na konwerterze S-Video z moich Atari (65XE i 800XL) wygląda paskudnie, zaś Composite - całkiem przywozicie.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-12-23 22:19:10)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: S-Video w Atari 800?

uicr0Bee napisał/a:

Nie kojarzę monitora, ani wątku o nim, ale rozumiem że ma gniazdo s-video miniDIN?

Orion 104RTC. To monitor CCTV do monitoringu, 1024x768, 2xComposite+VGA+SVideo. Bardzo fajny, założę się, że na SV co najmniej jeden był. Ale to nie ma znaczenia - tak, ma właśnie miniDIN SVideo.

uicr0Bee napisał/a:

Co do tego kabla, to wydaje mi się, że skoro jest wspólny dla Atari i C64, to chroma jest w nim wzięta z pin 4 composite video (mixed colour/brightness signal), a nie z pin 5 gdzie jest odseparowana chroma:

Nie, sygnał jest brany poprawnie, czyli Luma to pin 1, a Chroma to pin 5. Na Commodore ten kabel działa wyłącznie w trybie Composite, bo nie ma dostępu do pinu Chroma w gnieździe C64 (czyli byłby obraz B/W po S-Video).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.