26

Odp: Nowa płyta 800XL?

Jest tu na forum.

27

Odp: Nowa płyta 800XL?

open software dotyczy software
dla hardware masz open hardware
nie ma jedynie słusznej drogi jeśli chodzi o soft którego użyjesz do przygotowania dokumentacji o której piszesz
oba przykłady które wymieniłeś wpadają w kategorie o których pisałem - źle zaprojektowanych lub/i wymagających dodatkowych środków aby uruchomić dany "produkt"
o montażu tht pisał już tzok
dla mnie układ który ma 40 nóżek w obudowie DIP to 40 punktów lutowniczych
układ który ma 144 nóżki w obudowie tqfp144 dla mnie ma 4 punkty lutownicze, a grot którego użyje będzie miał 3mm średnicy, chociaż pojedynczy pin ma 0.25mm szerokości

open source/hardware niczego nie ułatwia
najlepiej to widać na przykładzie płyt do drukarek 3d - niby są, mnóstwo, co jedna to lepsza i wszystko jest piękne i wspaniałe - niestety biorą się ludzie którzy nie mają pojęcia o tym, jak zaprojektować płytę, ale "działa" np "u mnie działa", "dziwne, u mnie działa" i inne takie "działa"
z software wcale nie jest lepiej, a kiedy projekt doczeka się forka, bo ktoś stwierdzi, że zrobi to lepiej, albo co, to koniec końców oryginalny twórca odpuszcza i projekt ląduje porzucony, lub przyprawia o frustracje

przechodze na tumiwisizm

28

Odp: Nowa płyta 800XL?

Jest gdzieś wątek na forum. Wiem też, że x_angel ma jeszcze te płyty na sprzedaż, ale się jakoś tym nie zajmuje, chyba lubi jak leżą na półce:-)

29

Odp: Nowa płyta 800XL?

faktycznie, zapomniałem o fakcie, nawet coś tam z początku pisałem z czego teraz widzę ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: Nowa płyta 800XL?

u... a szkoda, mam zamiar poskładać w długie zimowe wieczory. Mało tego, od razu ma wbudowane sio2sd ;)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

31

Odp: Nowa płyta 800XL?

A no jak troszkę dojdę do zdrowia, to jeszcze "pomęczę" ten mój ITX :)

Jak na razie zrobiłem rozszerzenie SimmEXP 1MB wpinane bezpośrednio w płytę ITX - działa, ale niestety tak samo humorzaście jak w innych Atarkach - czasem na zimnym sypią się banki pamięci, a na ciepłym nie itp. Wszystko zależy od "wielkiej czwórki" scalaków które posiadamy, czyli Feddiego, CPU, GTIA i Antica. Jeszcze jako ciekawostka - na zamienniku Frediego od Simiusa nie działa nigdy, czyli chyba zbocza sygnałów generowane przez zamiennik są jeszcze "inne".

Jakby byli chętni, mam 9 płytek PCB do tego, bo jedno zlutowałem, potestowałem i sprezentowałem jednemu posiadaczowi ITX.

Mam zamiar zrobić rozszerzenie 320kB, które powinno wystarczyć do większości gier i produkcji demoscenowych i nie będzie takie humorzaste.

No i ostatnio przetestowałem działanie U1MB z moim Atari ITX - działa bezproblemowo.

32

Odp: Nowa płyta 800XL?

A w wolnej chwili narysowałem coś takiego (130XE.PNG)
Trzeba rozważyć sens powstania takiego PCB - jest duże, więc będzie dość drogie. Poza Pokeyem Stereo i lepszym obrazem, niewiele wnosi do tematu. W miejscu, gdzie jest Basic i OS ROM można by wpakować pinheadery pod U1MB. Z Rapidusem i VBXE pewnie będzie problem, ale można by coś pomyśleć na etapie projektowania. Gdyby pozbyć się Frediego i DRAM-ów, to dojdzie sporo miejsca, ale przydałoby się jakieś rozszerzenie SRAM 1MB (dla tych, co nie chcą U1MB).

Post's attachments

130XE.png 34.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

33

Odp: Nowa płyta 800XL?

skróć o połowę, to będzie tańsza
a dla tych co nie chcą u1mb to naprawdę szkoda czasu...

przechodze na tumiwisizm

34

Odp: Nowa płyta 800XL?

4 osoby go nie lubią, to znaczne lobby ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: Nowa płyta 800XL?

Jak skrócę o połowę, gniazdo klawiatury wyjdzie zbyt wysoko. Ale troszkę można skrócić. Teraz porównywałem i płyta bez ECI na pamięciach 1-bitowych jest krótsza niż z ECI na pamięciach 4-bitowych. Poza tym może pojawić się marudzenie, że blachy ekranujące nie pasują.

Z tym wywaleniem Frediego jest taki problem, że zamykamy sobie drogę do wszelkich rozszerzeń pamięci, więc skazujemy użytkownika na U1MB, co dodatkowo podnosi koszty budowy takiego komputera. Chyba jedyne rozszerzenie na pamięci SRAM 512k to jest to:
https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

Pin: tu nie chodzi o "nielubienie" tylko o dodatkowe koszty. U1MB powinno być jako opcja, a nie koniecznie potrzebny komponent.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-12-30 16:19:44)

36

Odp: Nowa płyta 800XL?

@x_angel: rozumiem, że wymiary pod oryginalną obudowę. Może by dało radę zrobienie miejsca (goldpiny) pod rozszerzenia, na przykład SIO2SD wpinane w goldpiny, nie wiem, właśnie ultimate czy sonari (a może sonari zmieści się "na pokładzie" - wtedy miejsce pod dwie Yamahy zaimplementować od razu i wyjście audio dodatkowe?)

Sikor umarł...

37

Odp: Nowa płyta 800XL?

Lista życzeń otwarta :)
Tak, to jest pod obudowę oczywiście z ECI, jest SIO header pod jakieś tam SIO2SD czy MIDI (chyba gdzieś coś takiego widziałem), jest pinheader pod AKI, można zrobić właśnie pinheadery pod U1MB, można pomyśleć o VBXE i Rapidusie (miejsce oraz piny z dodatkowymi sygnałami). W miejscu gniazda TV modulatora może być jack stereo audio. Co do Yamari, SONAri itp to w sumie niby miejsce jest, natomiast może powstać problem, jeśli okaże się, że na magistrali na stałe wisi milion rozszerzeń.
Problem z takim projektem zawsze będzie taki, że każdy potrzebuje coś innego mieć wewnątrz swojego Atari.

38

Odp: Nowa płyta 800XL?

Może miejsce ułatwiające montaż płytki z gniazdami DVI i/lub DB9 z Sophia 2.0 w miejsce wyjścia RF z modulatora - konsultacja z Simiusem wskazana. A jack stereo powinien się zmieścić obok / gdzie indziej?

Dla przypomnienia, poglądowo, wersja z Sophia 1 Rev. C, ale z tego co wiem płytki z DVI mają pasować do 2.0 :
Sophia


I wątki:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 35#p235235
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15764

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-12-30 18:50:02)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

39

Odp: Nowa płyta 800XL?

Na razie rozważam wszelkie przeróbki nie wymagające cięcia obudowy.

Można zrobić jeszcze inaczej - w miejscu DIN 5 od monitora dać jakieś DIN7 i na nim wypuścić dodatkowy sygnał z audio stereo. Tylko powstanie ryzyko, że ktoś tam podłączy zasilacz :) Za to będzie kompatybilne ze starymi kabelkami i będzie można dorobić nowy kabelek ciesząc się dźwiękiem stereo.

W miejscu wyjścia TV można dać zasilanie poprzez wtyk 5.5/2.5mm

W miejscu gniazda zasilacza dać gniazdo DIN13 jak w Atari ST i tam wypuścić sygnały z Sophii.

Można wszystko, tylko ciekawe, ilu będzie zwolenników, a ilu przeciwników takiego rozwiązania? No bo przecież opisy gniazd na obudowie przestaną się zgadzać :)

40

Odp: Nowa płyta 800XL?

Zamiast DIN7 dać DIN8. Zawsze to jeden pin dodatkowy. Zasilaczem się nie przejmuj, nie wszyscy tak robią. Zresztą, to tylko 5V. A jak ktoś podłączy PSU od commodore to jego ból.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

41

Odp: Nowa płyta 800XL?

Czy byłaby możliwość żeby na środku płyty, mniej więcej w takim samym miejscu jak w serii XL, umieścić opcjonalne złącze dla drugiego kartridża? Dla tych, którzy zdecydowaliby się jednak zmodyfikować obudowę. Tak aby dało się używać kartridzy w tym samym momencie gdy do gniazda z tylu mamy wpięte coś nieprzelotowego.

I moim zdaniem DVI na płycie byłoby bardziej praktyczne niż DIN13.

42

Odp: Nowa płyta 800XL?

dlaczego problemem jest zaprojektowanie rozszerzenia 1mb pamieci?
zmuszanie kogokolwiek aby dokupił moduły x y z bo inaczej e-e i nie dziala (1088xel) uważam za złe i niedobre
trzeba zaprojektować tak, aby płyta była samowystarczalna
złacza din13 są dostępne w handlu, może nie są powszechne, ale jest to wciąż produkowane złącze (np CUI)
więcej zasilaczy na 5V jest 5.5/2.1mm (markowych)
zwolenników zlej tak samo jak przeciwników, rób dla siebie
jeśli przewidzisz możliwość integracji danych rozszerzeń które czy 4 osoby chcą czy nie są de facto standardem w dzisiejszych czasach, to chwała ci za to - moim zdaniem to jedynie poprawi atrakcyjność takiego produktu
ale wiesz, ja mam zgniło kapitalistyczne podejście
ps. pia też nie ma co tam dawać

przechodze na tumiwisizm

43

Odp: Nowa płyta 800XL?

Może nie to, że jest problemem, bo wiem, że zaimplementowałeś to w U1MB, tylko nie ma "gotowców", a na pniu i bez testów to tak nie bardzo - sam projekt zeżre trochę czasu, a jeszcze poboczne projekty... Chyba, że chcesz się podzielić rozwiązaniem, to czemu nie.

Z tym zmuszaniem do zakupu modułów to właśnie o to mi chodzi - ja wiem, że U1MB to fajne rozwiązanie i zastępuje rozszerzenie ramu, Spartę i parę innych, ale nie każdy je posiada i widocznie nie każdy chce. Droga, którą obrali twórcy 1088XEL jest jak dla mnie dziwna - musi być U1MB oraz UAV, z którym przez pewien czasy były problemy. Do tego jeszcze chyba V-Gate...

DIN13 są w handlu, wtyki też. U mnie w elektronicznym znane jako "wtyk do zmieniarki CD" :)

5.5/2.5 czy 5.5/2.1 - nie gra roli. Ten sam pinout, każdy zamontuje co zechce.

Możliwość instalacji innych rozszerzeń jest fajna, ale coś czuję, że będzie wymagała operacji typu "scalaki do góry nogami" jak w 1088XEL. Niby nie problem, ale warto mieć na uwadze. Na pewno skomplikuje ścieżki, ja cały czas myślę o laminacie dwuwarstwowym. Przydałyby się jakieś wytyczne od twórców U1MB, Rapidusa i VBXE dotyczące pinoutów i wymiarów.

Jak wywalę PIA to stracę joysticki i SIO - Candle: co masz konkretnie na myśli?

Gniazdo carta wewnątrz? No nie wiem, są dostępne splitery gniazda carta, carty przelotowe.
Z tego co wiem Toriman i Mono pracują też nad czymś.
Przeraża mnie taka "dziura" z góry :)

Trzeba jeszcze pomyśleć na tym, czy do niepodłączonego pinu w gnieździe ECI doprowadzić sygnał !EXTENDB (!CASINH lub !CI)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-12-30 21:13:11)

44

Odp: Nowa płyta 800XL?

Skończy się problem jak wreszcie ktoś oprogramuje U1MB i okaże się, że można sobie regularny "savestate" z np. jakiejś gry zrobić. Wówczas nikomu nie będzie nic przeszkadzało :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

45

Odp: Nowa płyta 800XL?

prawa majątkowe do u1mb ma lotharek, kupił je dawno temu i to tyle w temacie - nie mam prawa tym dysponować według swojego widzimisie
realizacja pia w cpld jest trywialna, stąd nie ma sensu trzymać tego układu na płycie - jest on też częścią u1mb, przynajmniej w tym zakresie, który jest potrzebny
ja mogę coś podopowiedzieć jak będziesz miał jakieś konkretne problemy - nie od razu u1mb zbudowano, kosztowało to 2 rewizje pcb i obeszło się bez 3ciej tylko za obopulną zgodą odbiorców - pcb które jest w ofercie Lotharka to 3cia rewizja
albo rozbijesz to na etapy, które posłużą ci za klocki przy budowie finalnego projektu, albo będzie drogo, bo nie obejdzie się bez pająków
płyta 2 warstwowa jest wystarczająca, trudniej taką co prawda zroutować poprawnie, ale nawet 4 warstwówkę można zwalić
kiedyś zrobiłeś tą płyte mini itx - niestety na golasa - tj zrobienie z tego komputera który da się używać wymagało dość sporo zabiegów z mnóstwem kabli - widziałem u Jer'a
może zamiast iść w stronę płyty do obudowy atari, która będzie droga ze względu na swoją wielkość zrobić nieco tańszą płyte w formacie atx, ale wyposażyć ja w komplet gniazd eci+cart dla n urządzeń - było by to coś jak apple iigs

1088xel nie wymaga tylko uav i u1mb, vgate jest opcjonalne
reset jest realizowany przez tk-ii tak samo jak cała obsługa klawiatury - nie ma fizycznej możliwości podłączenia czegokolwiek innego
generator kwarcowy jest niedostępny - o ile można kupić generator do XE, to do 1088xel jest potrzebny generator od xl, osiągalny u jednego czy dwóch dziadków w stanach jeśli twój nos się spodoba

przechodze na tumiwisizm

46

Odp: Nowa płyta 800XL?

x_angel napisał/a:

Na razie rozważam wszelkie przeróbki nie wymagające cięcia obudowy.[...]

x_angel napisał/a:

[...]W miejscu gniazda zasilacza dać gniazdo DIN13 jak w Atari ST i tam wypuścić sygnały z Sophii.

I robić jakieś przejściówki na kablu DIN13->DVI? No nie wiem czy posiadacze Sophii nie woleliby jednak wyciąć otworu na DVI, zresztą pewnie już mają wycięte, jak Montezuma:
Sophia 1.C DVI
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 66#p240166

Chodziłoby tylko o to, żeby w płycie były otwory do zamontowania tej płytki z DVI. Ona wchodzi teraz w otwory po wymontowanym modulatorze. No chyba że dla Sophii 2.0 uzgodnilibyście z Simiusem inne rozwiązanie. Chętnych na Sophia2 jest aktualnie 47 osób, a wersję 1 REV. C ma znacznie mniej, no i nie każdy z nich będzie zainteresowany nową płytą.
Dlatego zdaję sobie sprawę że akurat wymagania dla Sophii, zwłaszcza 1.C, nie mogą być priorytetowe. Niemniej, gdyby nie wadziło z niczym innym, to nie zaszkodziłoby uwzględnić.

x_angel napisał/a:

Można wszystko, tylko ciekawe, ilu będzie zwolenników, a ilu przeciwników takiego rozwiązania? No bo przecież opisy gniazd na obudowie przestaną się zgadzać :)

Właśnie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

47

Odp: Nowa płyta 800XL?

Candle napisał/a:

może zamiast iść w stronę płyty do obudowy atari, która będzie droga ze względu na swoją wielkość zrobić nieco tańszą płyte w formacie atx, ale wyposażyć ja w komplet gniazd eci+cart dla n urządzeń - było by to coś jak apple iigs

Pozwolę się niezgodzić Właśnie coś pasującego do obudowy pozostawia pełen filing i radość Ja nie muszę mieć wersji mini, ale chcętnie miałbym coś więcej "pod maską" - i nie, nie musi to być Ultimate czy VBXE, bardziej nośnik jakiś, ba - osobiscie nie używam sparty, a ta jest teraz niemal przyspawana wszędzie Niestety.

Sikor umarł...

48

Odp: Nowa płyta 800XL?

Nie potrzebuję całego U1MB, wystarczy podpowiedź, jak rozwiązać bankowanie itp, jak wbić to do jakiegoś GAL-a, jak ogarnąć logikę, kiedy można używać rozszerzenia podczas gdy które bity są ustawione, a które skasowane itp. Tu ładnie widać, jak jest zrobiona logika:
http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … l/256K.gif
Trzeba "dodać bitów" z PIA, wywalić multipleksery, jeśli pójdziemy w stronę pamięci statycznej. Jakaś tam baza jest.

Wywalenie PIA a wstawienie CPLD to nie wiem, czy ma jakiś straszny sens. Scalaków od tego nie ubędzie. A i tak musimy przełożyć większość układów z innej płyty, więc ten jeden akurat nie robi różnicy. Bardziej "trudnodostępne" i "drogocenne"  są GTIA, Antic i Pokey, bez nich kaplica. Freddiego można się pozbyć, PIA jest spotykany chyba również w innych urządzeniach, CPU można zamienić. Tamte trzy to "trzon" Atari - oczywiście to tylko moje zdanie.

ITX ruszył praktycznie "od pierwszego", były malutkie chyba trzy błędy (zamienione sąsiednie ścieżki), jedna dioda źle włączona. Ale to pikuś. Natomiast nie wiem, o jakiej plątaninie kabli mówisz. U mnie siedzi to w obudowie Chiefteca, mam podłączone diody Power, HDD, Reset i przycisk Power. Nie ma więcej kabli.

Generator 3.54 to żaden problem, można zrobić tak samo jak z tym generatorem 8.33MHz do XF551 - bierzesz normalny kwarc Ferdkowy i dzielisz przez 4. Mam masę płyteczek PCB do tego. Szkoda, że na 1088XEL nie zastosowano opcjonalnego footprintu na taki gotowy generator.

49

Odp: Nowa płyta 800XL?

ladne m niestety
ktos odwala kawał dobrej roboty, a ktos kwituje to slowami "niestety"
chce zobaczyć kompoty na party prowadzone pod mydłosem

przechodze na tumiwisizm

50

Odp: Nowa płyta 800XL?

x_angel: poproś Jera o zdjęcie
i własnie o takich "nie problemach" pisałem - kupujesz nowe i musisz rzeźbić, bo to przecież "nie problem"
albo, jadąc po bandzie kupujesz sobie vbxe2 i problem generatora masz z bani- no brawo
8.33=25/3 też można sobie podzielić i nie ma wielkiego sensu stosowania oryginału, jednak chyba żaden na to nie wpadł?

przechodze na tumiwisizm