Temat: SIDE2 - Config Error

Niedawno na alledrogo zakupiłem używanego carta SIDE2.
Zauważyłem że przy uruchomieniu sparty rzuca błędami:

Config error (132) :  DEVICE SPARTA
Config error (132) :  DEVICE SIO
Config error (132) :  DEVICE ATARIDOS
Config error (132) :  DEVICE ULTIME
Config error (132) :  DEVICE SIDE

Wygląda na to że komendy sparty również nie działają.
W planach mam upgrade loadera do wersji FJC ze strony : http://atari8.co.uk/apt/side/ (jak sobie sbuduję interfejes sio2pc)
Czy taka sparta będzie wi w stanie odpalić autobootowalnego atra ?

2

Odp: SIDE2 - Config Error

Nie. Do tego potrzebujesz Ultimate 1MB.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: SIDE2 - Config Error

perinoid napisał/a:

Nie. Do tego potrzebujesz Ultimate 1MB.

nope, obędzie się bez Ultimate :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=112&v=lTSCZTD8jlo&feature=emb_logo

Tak czy siak, może ktoś co boli moja Spartę ?

4

Odp: SIDE2 - Config Error

Z samym Side2 nie odpalisz komputera z obrazu bootujacego. Możesz uzyskać dostęp do plików na obrazie (ATRMOUNT), możesz kopiować pliki, jeśli soft się uruchamia pod SDX to go odpalisz, ale nie zabootujesz kompa z obrazu. Nir użył sio2pc do aktualizacji. Potem skonfigurował i sformatował kartę CF. Ale dalej używa sio2pc.

A co do twoich błędów to odpalasz z jakąś kartą CF skonfigurowaną już pod Side2? Jaka wersja SDX ci się zgłasza?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-01-19 10:23:07)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: SIDE2 - Config Error

zgadza się , dlatego pisałem w pierwszysm poście.

goolash napisał/a:

.
.
.
.
....jak sobie sbuduję interfejes sio2pc)
....

a wracając do tematu zgłasza sie wersja 4.46a, karta to dokładnie to co sprzedaje Lotharek
może dodam iż linux wykrył dwie partycje jedna 512MB a druka okolo6GB podejżewam że to pozostałość z działającej sparty.
polecenie CART: a potem LIST nie daje żadnych wyników.

Ostatnio edytowany przez goolash (2020-01-19 11:16:08)

6

Odp: SIDE2 - Config Error

Masz mocno starą wersję SDX. Zaktualizuj do bieżącej, powinno pomóc. W tej CART: nie pokazuje swojej zawartości.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: SIDE2 - Config Error

Tutaj jest oficjalnie najświeższa: http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_download_beta

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

8

Odp: SIDE2 - Config Error

Download this: https://atari8.co.uk/wp-content/uploads … 010819.zip

It has the latest SDX, loader, drivers, etc.

9

Odp: SIDE2 - Config Error

Czyli jedyne wyjśćie to przeflashowanie,OK wielkie dzięki!!

10

Odp: SIDE2 - Config Error

Error code 132 ($84) means 'No device handler installed', so perhaps the SDX ROM is entirely corrupted at the moment. I have no idea; one would not normally see such an error message under any circumstances.

11

Odp: SIDE2 - Config Error

.. no dobra... zrobiłem sobie kabel SIO2PC i kabel działa ładnie.
Generalnie bez carta SIDE2 pliki  *atr działają dobrze i się ładnie butują.
W momencie podłączenia mojego SIDE2 słychać czytanie sektorów jednak autoloader przerywa działanie a Sparta rozkłada się z takim samym errorem jak w pierwszym poście.
Może to pomoże, że po stronie PC widze komunikaty:

[Dysk 1] pobieranie bloku PERCOM (2880 sektor DD Twardy dysk (729k)).
[Dysk 1] Odczyt sektora 1 (128B). 
[Dysk 1] Odczyt sektora 6 (256B). 
[Dysk 1] Odczyt sektora 7 (256B). 
[Dysk 1] Odczyt sektora 6 (256B). 
[Dysk 1] Odczyt sektora 7 (256B).

Nie wiem co poprzedni właściciel poczynał z tym cartem ale chyba FJC ma rację, ROM może być uszkodzony, zakładam że softowarowo bo sam cart jest "jak nowy", ma nawet pląbe gwarancyjną Lotharka (nie naruszoną).
Hmmm mam jeszcze jakieś opcje aktualzacji oprogramowania (nie mając Ultimy)?
Czy zakup ultimy i próba reanimacji spod SIDE Loadera to moje jedyna opcja ?

Ostatnio edytowany przez goolash (2020-01-20 23:38:20)

12

Odp: SIDE2 - Config Error

Zrób tak:
1. Przełącz Side2 na Loader (bez SDX) I włóż go w komputer.
2. Włącz komputer i zabootuj przez sio2pc z obrazu z aktualizacją Side2. Po uruchomieniu flasher napisze, że nie znalazł carta z SDX I żeby wcisnąć przycisk (czy jakoś tak).
3. Na Side2 przełącz switch i wtedy wciśnij co tam trzeba.
4. Jeśli cart jest aktualizowany to aktualizacja powinna się rozpocząć.
Ja robiłem według tej procedury i działało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: SIDE2 - Config Error

Dokładnie! W nocy zobaczyłem iż można odpalić basica z poziomu IDE Loadera. Z tamtąd poszedł bootowalny ATR. Aktualizacja przebiegła bez problemu. IDE Loader jest już w wersji od JFC.  SPARTA melduje się w wercji 4.49c.
Niestety błąd dalej występuje... ech chyba jednak to jakiś błąd na poziomie hardwaru :(

@FJC I manged to make an upgrade through Basic build in IDE Loader, the issue however still exist. I suspect previus owner must somehow damage the hardware ... :(

Ostatnio edytowany przez goolash (2020-01-21 08:47:39)

14

Odp: SIDE2 - Config Error

Najwyraźniej masz błędy w pliku CONFIG.SYS. Jest na partycji bootowalnej na karcie CF. Zajrzyj do niego.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-01-21 09:53:20)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: SIDE2 - Config Error

.. ale jak ? :)
włąsciwie żadne znane mi polecenie systemowe nie działa(może brakuje mi czegoś na partycji ?)
Karta w windowsie zgłasza mi tylko partycję widzianą przez IDE Loadera, pozatym mam dwie inne partycje które są niewidoczne w windowsie 512MB i 7,39 GB.
Byłem pewien że pliki konfiguracyjne są zapisane we flashu aby Sparta mogła działać niezależnie od karty flash.
.
.
.
tak sobie patrze w archiwach i może tutaj jest podobny problem ? http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 15#p145315

Ostatnio edytowany przez goolash (2020-01-21 14:25:19)

16

Odp: SIDE2 - Config Error

Nie, konfig nie jest na flashu tylko na partycji bootującej. Jeśli zwykłe DIR nie działa to chyba jednak coś jest skopane w temacie SDX. Jak odpalisz komputer z Side2, z włączonym SDX ale bez karty CF to jak się zachowuje? I jak aktualizowałeś, to wgrałeś pełny obraz czy tylko aktualizowałeś kawałki (loader)?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: SIDE2 - Config Error

Aktualizowałem całość plikami
-side2_full.atr
-side2_full_oss_carts.atr
Cart bez karty Flash zachouwje się dokładnie tak samo jak z kartą(tzn ma ten sam problem).

18

Odp: SIDE2 - Config Error

To sugeruje to, co pisał FJC - że ROM jest miejscami uszkodzony i SDX nie wstaje poprawnie. Spróbuj ją jeszcze raz w całości sflashować (wiem, że to robiłeś, powtórz).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: SIDE2 - Config Error

perinoid napisał/a:

To sugeruje to, co pisał FJC - że ROM jest miejscami uszkodzony i SDX nie wstaje poprawnie. Spróbuj ją jeszcze raz w całości sflashować (wiem, że to robiłeś, powtórz).

nie wdając sie w szczegóły dlaczego ale wymieniłem kostkę na nową zaprogramowaną w innym programatorze ... i dalej to samo :/ problem z pamiecia bym zatem wykluczył.

Ostatnio edytowany przez goolash (2020-01-21 20:38:30)

20

Odp: SIDE2 - Config Error

Masz inną atarkę do sprawdzenia tego carta?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: SIDE2 - Config Error

Pin napisał/a:
goolash napisał/a:

.. ale jak ?


miałem kiedys tak ze Side2, tylko nie pamiętam co ostatecznie było nie tak.

Po pierwsze, wyciągnij tę CF i to, co masz w Configu, wyświetlisz tak:

TYPE CAR:CONFIG.SYS

i napisz, co tam znalazłeś, oraz co się dzieje jeśli nie ma CF w tym SIDE2

.. albo, cobyś nie musiał przepisywać, podłącz SIO2PC przekieruj drukarkę na plik i włącz konwersję znaku końca linii i:

TYPE CAR:CONFIG.SYS >>PRN:

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-01-22 11:05:36)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: SIDE2 - Config Error

niestety :/ mam tylko swoje 130 XE chyba że jest ktoś we Wrocławiu kto by sprawdził na swojej maszynie czy ma taki sam błąd.

23

Odp: SIDE2 - Config Error

no to pomiń ostatni krok, wyciągnij kartę ze side2 odpal to jakkolwiek (przełącznik w trybie SDX) i jak już dos wystartuje bez jakiegokolwiek dysku:

TYPE CAR:CONFIG.SYS

.. choć spodziewam się tego, co zazwyczaj w configu z side2 jest.

EDIT: teraz sprawdziłem jeszcze jedno, i jeśli karta zawiera partycję w formacie niezrozumiałym dla Sparty to błąd 132 nie występuje.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-01-22 15:24:13)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: SIDE2 - Config Error

Pin napisał/a:
Pin napisał/a:

miałem kiedys tak ze Side2, tylko nie pamiętam co ostatecznie było nie tak.

Po pierwsze, wyciągnij tę CF i to, co masz w Configu, wyświetlisz tak:

TYPE CAR:CONFIG.SYS

i napisz, co tam znalazłeś, oraz co się dzieje jeśli nie ma CF w tym SIDE2

.. albo, cobyś nie musiał przepisywać, podłącz SIO2PC przekieruj drukarkę na plik i włącz konwersję znaku końca linii i:

TYPE CAR:CONFIG.SYS >>PRN:

Pin - to pierwszy raz kiedy Sparta zareagowała na  jakąkolwiek komende.
oto moj config

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE ULTIME
DEVICE SIDE

25

Odp: SIDE2 - Config Error

no, czyli poszukaj innej karty.

Masz coś w kompie z rozszerzeń jeszcze? Ile ramu?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info