1

Temat: SDrive Max potrzebna pomoc.

Witam
Próbuje poskładać SDrive Max mam jednak problem z wgraniem pliku eeprom_writer.hex do eproma arduino zgłasza mi błąd "out of range line 65 " Czy ktoś pomoże jak to przebrnąć.  Najlepiej cały proces wgrywania softu. Wgrywam soft z oznaczeniem 1.1

2

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Plik eeprom_writer.hex jest wsadem do pamięci Flash ATMegi, a nie zawartością EEPROMu tejże. Należy go wgrać tak jak wgrywa się główny firmware, po czym zrestartować MCU. On wypełni EEPROM. Następnie należy wgrać właściwy firmware, bez kasowania EEPROMu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Nadal bez efektu. Pierwszy plik eeprom_writer.hex wgrywa się poprawnie. Potem restart arduino i wgrywanie SDrive.hex bez kasowania flasha i tu po zakończeniu dostaje error jak na obrazku. Czy jest jakiś parametr dla avrdude żeby nie kasował eproma ?

Ostatnio edytowany przez KrisA (2020-01-23 18:43:26)

Post's attachments

Averdude.jpg 325.95 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-01-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Opisałem procedure na blogu, obczaj. https://retrohax.net/atari-800-xl-refurb-sdrive-max/

5

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Masz błąd weryfikacji zapisu pamięci flash, spróbuj flashować z odłączonym LCD i na pewno bez karty SD w slocie.

Tu masz opisaną całą procedurę i programik do flashowania:
https://atari8bit.net/everything-sdrive-max/

Aktualne źródła są w gałęzi v12:
https://github.com/kbr-net/sdrive-max/tree/v12

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-23 19:22:19)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

6

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Ok. Przeczytałem. Będę musiał przerobić wtyczkę Od USBbasp bo nie mogę podłączyć zarówno wtyczki i LCD. LCD widzę że mam właściwy. Jak zrobię dam znać.

7

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

OK coś się wyjaśniło choć bez efektu. Wgrywam plik eeprom_writer.hex. LCD podpięty do Arduino. Po wgraniu i weryfikacji pliku oraz resecie program  nie startuje, cały czas mam biały ekran. Mam LCD ili9341 i wgrywam plik z odpowiedniego katalogu. Może jakieś Fusebity specyficzne się ustawia, ale w dokumentacji niczego nie zalazłem ?

Ostatnio edytowany przez KrisA (2020-01-23 19:47:14)

8

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Jestes pewien ze to ili9341?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Na LCD nie znajduje takiego opisu co prawda, ale na aukcji allegro gdzie go kupiłem było że to ili9341 rozmiar 2.4". Kupiłem w firmie telmal_store

10

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Ja wygrywałem przez bootloader Arduino po USB, nie przez USBAsp. Jak raz na próbę wywaliłem bootloader Arduino i wgrałem przez USBAsp, to za szybko się uruchamiał i nie widział karty SD.

Co do wyświetlaczy to są totalnie pokręcone i niestety bajzel jest straszny w kodzie źródłowym. Ja to kompilowałem sam i poprawiałem tak żeby działało z moim wyświetlaczem. Na gotowych binarkach albo nie działał dotyk, albo obraz był w odbiciu lustrzanym albo w negatywie.

Pamiętaj, ze to działa tylko z ekranami z interfejsem równoległym, nie po I2C!

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-23 22:10:01)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

11

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Wejdz na strone ktora podal @Drygol, jest tam tez skompilowane firmware ktore napisalem z driverem do ili9325 (czesto sprzedawany jako ili9341)
Widze ze nadal pull request nie zostal zintegrowany z githubem :(

Na koncu jest link:  Compiled diagnostic software wgraj to i odpal, zobaczysz co masz.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

12

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Też kompilowałem sam, bo nie było najnowszej binarki do mojego lcd, soursy są do ILI9341.
@KrisA: Jak chcesz, masz całą paczkę z Xloaderem. Najpierw eeprom_writer.hex a potem od razu SDrive.hex i po sprawie.
Ja ładowałem z podłączonym LCD, wtedy widać co się dzieje.
https://drive.google.com/open?id=1HADbw … Umc9aQehwM

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

13

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Wgrałem soft diagnostik to co zaproponował willy. Zadziałało - wyświetlają się kolory z opisem ID=0x9325. Rozumiem że chyba sterownik tego LCD to ili9325 i co dalej ? Inny LCD ?

14

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Ok znalazłem i wgrałem plik eeprom_writer.hex dla ili9325, działa ale nie przechodzi weryfikacji w arduino ? tak ma być ?

15

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Dzięki wszystkim za pomoc. Uruchomione w załączniku foto

Post's attachments

SDrive Max My.jpg 461.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Nie masz przypadkiem włożonej karty SD? Flashuj najlepiej z całkowicie zdjętym shieldem LCD.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Karty jeszcze nie mam fizycznie, ale soft ogarnięty działa.

18

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Z ciekawości.
Który firmware ostatecznie zadziałał?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

19

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Ten który  wskazałeś dla ili9325. Zostało mi zaczekać na płytki do UNO2SIO, dolutować kabelek z wtykiem, przygotować kartę i dokończyć obudowę.

Ostatnio edytowany przez KrisA (2020-01-24 16:34:39)

20

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Jak nie planujesz podłączać więcej urządzeń SIO to nie potrzebujesz tej płytki.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

21

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Tak wiem, ale nigdy nie wiadomo, a koszt tej płytki jest niewielki.

Ostatnio edytowany przez KrisA (2020-01-24 16:35:28)

22

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

A gdzie je zamawiasz?

23

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Płytki zamówiłem w JLCPCB. Zamówienie było łączone więc wyszły po 3 PLN/sztuka

Ostatnio edytowany przez KrisA (2020-01-24 16:34:57)

24

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Według mnie w opracowaniu interfejsu  na układzie 74LS07 do UNO2SIO jest błąd. Analizując schematy stacji dyskietek do Atari 8bit rezystory na tej płytce powinny mieć wartość 100kOhm a nie 4,7kOhm. Ja mam u siebie rezystory 100kOhm i interfejs działa. Fakt podam skrajny przypadek kiedy SDriveMax mając rezystory 4,7kOhm będzie robił problemy na magistrali SIO. jeśli do magistrali będzie podpięty inny napęd którego będziemy chcieli użyć a SDriveMax będzie w wersji z zewnętrznym zasilaniem i zasilanie to będzie odłączone. Rezystor 4,7kOhm w atarce i 4,7kOhm w SDrive Max robi dzielnik i napięcie na szynie SIO nie będzie 5V a 2,5V co zwykle jest poziomem za małym do prawidłowej transmisji. Dając rezystory 100kOhm lub diodę jak jest w podstawowym opracowaniu nie będzie robić takich problemów.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-01-24 13:56:27)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

25

Odp: SDrive Max potrzebna pomoc.

Dzięki za podpowiedź tak zrobię.