26

Odp: SIC Dyskusja

@ZuluGula

Ja ci odpowiem.

Do Strykera pisałem rok temu. Nie był zbytnio zainteresowany udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. Na ostateczna odpowiedź czekam do dnia dzisiejszego.
Natomiast Pan o nicku 'Candle' odpowiedział mi bardziej dosłownie na PW, cytuję (z cenzurą), było to: "sp****..j".

Na dzień dzisiejszy nie chce mieć nigdy, nic wspólnego z wyżej wymienionymi osobnikami.
Trzeba zaakceptować to, że niektórzy urodzili się w dresach i nic, ani nikt nie zmieni ich do zmiany przekonań, czy wykazania się w stosunku do innych choćby odrobiną kultury.

I to koniec tej historii :]

27

Odp: SIC Dyskusja

@ccwrc, a to znasz?
https://atariage.com/forums/topic/23851 … tructions/

28

Odp: SIC Dyskusja

@ZuluGula

Tak, od lat  :)

29

Odp: SIC Dyskusja

...niestety dzisiaj XC9536XL nie jest łatwo dostępny, a już zwłaszcza w obudowie PLCC.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

30

Odp: SIC Dyskusja

Trzeba przerysować płytkę na SMD. Digikey ma ich ponad 7 tysięcy za niecałe $2.

31

Odp: SIC Dyskusja

@tzok - XC9572XL jest dostępny i jeszcze długo będzie :), a XC9572XLVQ64  jest nawet tańszy tyle, że trzeba projektować pod obudowę QFP ale to nie jest problem. Xilinx nie ogłosił zakończenia produkcji w innych obudowach poza PLCC ale u Chińczyków jeszcze jest tego dużo - choćby z odzysku (co nie ma znaczenia)

A jak będzie potrzeba - zawsze można użyć czegoś nowszego, np. Altera EPM240C100T5 - duże zasoby, mnóstwo I/O.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

32

Odp: SIC Dyskusja

Altera EPM240C100T5 to już w ogóle tylko u chińczyków widzę. Oczywiście problem z SIC! jest taki sam - GALe od dawna są już nie produkowane, ale puki co, w małych ilościach są dostępne na lokalnym rynku w przystępnych cenach.

Niestety problem będzie coraz większy, bo chyba już nikt nie robi CPLD w logice 5V, a przy wyjściach trój-stanowych stosowanie konwerterów nie jest proste.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

33

Odp: SIC Dyskusja

@_tzok_

Logika 3V3 z reguły toleruje 5V i w drugą stronę TTL 5V łapie poprawnie poziomy wystawiane z logiki 3V3. Nie trzeba konwerterów.

Jak będzie gorzej to będziemy się zastanawiać jak obejść problem. Na razie jeszcze jest OK :) EPM240C100T5 jest niestety już wybitnie na 3V3 i nie toleruje napięcia 5V na wejściach - tu trzeba konwertować a resztę da się ogarnąć zewnętrznymi bramami w razie potrzeby. Sam zderzyłem się z tym problemem i okaże się czy rozwiązałem go poprawnie.

Myślę, że Xilinx będzie jeszcze długo robił serię XC9500XL - nie opłaca się tego porzucać.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

34

Odp: SIC Dyskusja

Płytki dzisiaj doszły... pomyliłem się, te które "zaginęły" to zamówiony wcześniej MultiCart XE. Płytki pod SIC! doszły w ekspresowym tempie.
https://obrazki.elektroda.pl/2986472000_1579540066_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-20 18:50:04)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

35

Odp: SIC Dyskusja

Głupie pytanie, ale GAL zaprogramowany? :)
Jeśli wszystko dobrze polutowane, to może coś z wsadem - przetestuj go na Altirra.
Daj maila, wyślę Ci wsad z grami, który na 100% działa. Chociaż widzę, że scalak już wlutowany...
Zworki masz jak w moim.

A sprawdzałeś z pliku ATR czy flasher widzi carta?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-01-20 18:59:02)

Post's attachments

IMG_0654.JPG 456.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

36

Odp: SIC Dyskusja

ZuluGula: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=7104

przechodze na tumiwisizm

37

Odp: SIC Dyskusja

Flash jest w podstawce... ok, wygląda na to, że Sprarta w wersji 256kB nie mieści się w ROMie 2Mbit.

Po sflashowaniu z poziomu Atari - działa. Zawartość ROMów po sflashowaniu z poziomu Atari jest całkowicie różna od tego co jest w plikach ROM w dystrybucji Sparty 4.48 dla SIC!

...aaa, to trzeba wgrywać z offsetem 0x2000, początkowe 8kB ma zostać puste.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-20 20:09:52)

Post's attachments

Sparta.zip 420.94 kb, liczba pobrań: 3 (od 2020-01-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

38

Odp: SIC Dyskusja

Czyli już działa i wszystko ok?

39

Odp: SIC Dyskusja

Tak, działa. Wgrywając programatorem trzeba dodać offset 8kB na początku.

...a da się na to jakoś wrzucić obrazy standardowych CARtów 8/16 kB, czy tylko ATRy/XEXy?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-20 20:11:58)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

40

Odp: SIC Dyskusja

https://atariage.com/forums/topic/20468 … cartridge/

o atr'ach nic mi nie wiadomo ....

Ostatnio edytowany przez stryker (2020-01-20 21:36:28)

"wszystko się kiedyś kończy......."

41

Odp: SIC Dyskusja

No tak, exe miałem na myśli :oops:
Dzięki!

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-20 22:44:34)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

42

Odp: SIC Dyskusja

co do pcbway to dotarłem do gościa przez osoby trzecie.
Nie da się z nim dyskutować , wymyślił sobie że projekt jest upubliczniony i może sobie jak każdy te 10 % zatrzymać ...
Tak w skrócie ....bez cytatów bo słownictwo słabe ....
Nie wiem czy są gdzieś odpowiednie narzędzia na tamtej stronie żeby ten jego niecny cel usunąć ....

"wszystko się kiedyś kończy......."

43

Odp: SIC Dyskusja

stryker napisał/a:

co do pcbway to dotarłem do gościa przez osoby trzecie.
Nie da się z nim dyskutować , wymyślił sobie że projekt jest upubliczniony i może sobie jak każdy te 10 % zatrzymać ...
Tak w skrócie ....bez cytatów bo słownictwo słabe ....
Nie wiem czy są gdzieś odpowiednie narzędzia na tamtej stronie żeby ten jego niecny cel usunąć ....

Nie wiele się da z tym zrobić. Niestety Candle udostępnił projekt publicznie bez jasnej licencji. Tym samym jest on traktowany jako należący do domeny publicznej. Tym samym, według mojej wiedzy, zrzekł się praw majtkowych do niego. Prawa intelektualne są niezbywalne, ale one zostały zachowane - projekt jest udostępniony w niezmienionej postaci, z podpisami autorów.

Takie postępowanie ma długą tradycję - swego czasu niejaki Claus Buchholz opublikował rozszerzenie quarter meg xl (w dwóch wersjach, pierwsze z autorskim bankowaniem, drugie zgodne ze 130XE), które w wersji 2 było szerzej znane jako WizzTronics 256 kB (bez żadnych modyfikacji), później sprzedawał je też Best Electronics (podobno miał licencję od WizzTronics) oraz, po drobnych modyfikacjach, ICD jako RAMbo XL 256 kB. Czyli zarabiały na tym 3 firmy i wszyscy byli szczęśliwi.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

44

Odp: SIC Dyskusja

Stronę prowadzę ja, całość plików produkcyjnych wrzucilem też ją choć Candle był negatywnie nastawiony...ale dał się namówić ...
Zapis był jasny nie do użytku komercyjnego....czasami zdarzały się pojedyncze przypadki ale były bezproblemowo łagodzone.
Tutaj gostek nawet się nie odezwał i do tego bierze bezpodstawnie 10 %  które mu się nie należą bo skopiował zawartość ze strony i udaje mądrego twierdząc że każdy tak może.....

Ostatnio edytowany przez stryker (2020-01-24 10:37:07)

"wszystko się kiedyś kończy......."

45

Odp: SIC Dyskusja

A pisałeś do PCBWAY w tej sprawie ?

46

Odp: SIC Dyskusja

stryker napisał/a:

Zapis był jasny nie do użytku komercyjnego

Taki zapis to nie licencja. Poza tym pojęcie użytku (nie)komercyjnego jest bardzo rozmyte, a prawo autorskie jest skomplikowane. Ta osoba nie zarabia ani na sprzedaży projektu, ani na sprzedaży produktu wykonanego w oparciu o ten projekt. On go udostępnia bezpłatnie. Strona na której go udostępnia płaci mu za to, że ktoś zleci u nich wykonanie płytek w oparciu o ten projekt, to dość zagmatwana prawnie sytuacja. Pewnie przed sądem udało by się udowodnić, że to użytek komercyjny... tylko jaki ma to sens? Candle ani Ty nic na tym (finansowo) nie tracicie.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-01-24 10:46:56)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

47

Odp: SIC Dyskusja

O tyle tracą, że jeśli to oni by to zrobili, to ewentualna prowizja wpadałby do nich. Potencjalnie. Tak jest z prawami autorskimi - zabezpieczają potencjalny zarobek a nie faktyczny bo nikt nie musi jakiegoś utworu w ogóle chcieć oglądać czy używać i wtedy zarobku nie ma - ale jakby to wtedy...

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

48

Odp: SIC Dyskusja

Z tego co wiem, w polskim prawie nie ma takiej opcji, żeby się sądzić o "utracone potencjalne korzyści". Muszą być jakieś faktyczne korzyści utracone, takie które da się wskazać i wyliczyć, inaczej nie ma w ogóle mowy o utraconej korzyści.

49

Odp: SIC Dyskusja

Stryker, prosta sprawa - napisz do hosta, żeby kolesiowi to zdjęli, a sam wstaw i udostępnij. Albo w odwrotnej kolejności - wystaw to i poproś, żeby tamtemu to zdjęli, gdyż jako autorzy nie wyrażacie zgody, aby ta osoba udostępniała to i czerpała z tego profity nota bene to sprzedając w celach zarobkowych później czyli niezgodnie z intencjami licencji jakiej udzieliliście. Wskaż źródła, autorów. Nawet licencję typu Open Source można cofnąć - powstaje tylko problem informowania dotychczasowych użytkowników o tym fakcie.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

50

Odp: SIC Dyskusja

Mq napisał/a:

Z tego co wiem, w polskim prawie nie ma takiej opcji, żeby się sądzić o "utracone potencjalne korzyści". Muszą być jakieś faktyczne korzyści utracone, takie które da się wskazać i wyliczyć, inaczej nie ma w ogóle mowy o utraconej korzyści.

Wystarczy, że ktoś to zamówił a on dostał "prowizję" - i są korzyści utracone.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.