26

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Wszystkie OS-y wydane po Atari OS dla modeli 400 i 800 to właśnie XL OS. Więcej w Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/XL_OS

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

27

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Voy, dzięki. A czy można w prosty sposób sprawdzić rewizję ROMu?

XE maniac! ;)

28

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

http://drac030.krap.pl/en-si-pliki.php

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

29

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Wysłałem większość kitów i płytek, później podeślę numery przesyłek na PW.

Mam natomiast tutaj dwóch takich delikwentów, którzy zażyczyli sobie zaprogramować kość z systemem OS B (od Atari 400/800). System ten ma 10kB, walczę z tym już ze dwie godziny i nie wiem jak go uruchomić na Atari XL/XE. Da się w ogóle? Nie mogę znaleźć informacji, napisze ktoś coś, albo linkiem rzuci na ten temat? Może musi być jakaś specjalna wersja tego systemu dostosowana do XL/XE, albo jakiś offset czy coś?

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-01-24 11:38:56)

30

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Nigdy nie miałem do czynienia z 400/800, ale może jakąś wskazówką będzie, że skoro ma 10KB ($2800) to pewnie zawartość powinna się znaleźć na samej górze pamięci. Domyślam się że skoro ROM w XL/XE zajmuje obszar 16KB ($C000..$FFFF), no to trzeba by te 10K zaprogramować tam z offsetem $1800. Taka luźna myśl.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

31

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Da się, bo tak mam w swojej Atarce. Jak to zrobić - nie pytaj, nie mam bladego pojęcia, mi chyba to Jer zakładał. I wbrew pozorom czasem się przydaje.

Sikor umarł...

32

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Dobra, da się, dzięki mono, dokładnie jest jak piszesz, trzeba zrobić offset o $1800 i umieścić ROM na samej górze. Z resztą Atariki podaje, że OS B był umieszczony w obszarze $D800-$FFFF (http://atariki.krap.pl/index.php/Atari_OS).
Natomiast XLOS leży od $C000-$FFFF, więc wszystko się zgadza.

W każdym razie działa, bo już zaprogramowałem kość i sprawdziłem.

33

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Dziękuję ;)

Sikor umarł...

34

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

@Sikor: tak z ciekawości do czego się może przydać rom z 400/800?

@Mq: czy będzie jakiś problem jak byś udostępnił gotowy plik 4in1 z tym romem?

35

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Jest troszkę starych gier które moją problemy z nowszym OS-em i nie są spaczowane na XL/XE. Wtedy działają ok - używam tego okazjonalnie, ale zdarza się. Nie zawsze Trans Disk pomaga - czasem program/gra tak się odwołuje, że wymaga "oryginalnego" systemu. Nawet chyba niektóre programy na atarionline były/są oznaczone OS B - dotyczącego starego systemu.

Sikor umarł...

36

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Spoko, mogę udostępnić, chociaż zauważyłem, że nigdzie nikt nie chce udostępniać, wszyscy robią jakieś dziwne programy patchujące zamiast np. udostępniać od razu spatchowanych ROM-ów, ROM-y też nie są udostępniane przy emulatorach itp. Czy to jest związane z jakimiś prawami czy coś?

37

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Tak, prawa autorskie. Oficjalnie ROM Atari można używać tylko i wyłącznie w X-Formerze, znając nowe Atari mogą ścigać. Z drugiej strony prawo nam pozwala trzymaćv kopie - mam zarówno XL, XE jak i 400/800, więc śmiało mogę to mieć w jednym komputerze ;)

Sikor umarł...

38

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

ciekawe Sikor, czy sąd podzieliłby Twoje zdanie, bo wiesz... w sądzie to może być różnie :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

39

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Z tego co wiem był taki precedens, ale nie w Polsce. No i ciekawe co z Qmegiem jeszcze?

Sikor umarł...

40

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Dobra szkoda ryzykować ;) każdy zrobi sobie sam jak będzie potrzebował :)

41

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Kiedyś, ze 20 lat temu, zrobiłem sobie Atari XE z ośmioma systemami. O ile pamiętam, to był jakiś Omni, Bibo, High Chip,  400/800, OS PL, OS XL, OS XE i Qmeg. Gdzieś jest w piwnicy, czasem wpadnie w oko, ale nie używam.
Ale te cztery pierwsze pozwalały zagrać w Moon Patrol z rzeczywistym dźwiękiem.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-01-24 13:35:19)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

42

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Czy w miejsce jednego OS można wgrać jakąś grę?

43

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Chyba nie bardzo. No chyba że by napisać specjalnie taką grę, która by udawała OS:-)

44

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Jest to możliwe. Są systemy, np. Bibo czy Omni, które mają 2 kB puste, tzn. w obszarze 1000-17FF są komórki z zawartością FF. Jakaś niewielka gierka skompresowana i samorozpakowująca się może się tam zmieści. Obydwa te systemy mają monitory, z poziomu których można wywołać procedurę rozpakowania tej gry do RAM i jej uruchomienia.

Edit: te adresy są podane względem początku ROM systemu tak, jak to widać pod edytorem ROM. Wychodzi na to, że to obszar dekodowania we/wy D000-D7FF.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-01-24 17:38:21)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

45

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

W razie czego mam sporo systemów, gdyby ktoś chciał, łącznie z OS A (NTSC), OS A (PAL), OS B (NTSC) i OS B (PAL), który nie został wydany, ale którego odtworzył bodajże Krótki na podstawie opublikowanych przez Atari źródeł. Do tych systemów wystarczy dokleić z początku 6 kilobajtów zer lub $FF, choćby pod HexEdit.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

46

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

W piątek wysłałem wszystkie przesyłki. Numery przesyłek podesłałem wszystkim na PW.

47

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

nieźle, u mnie niby już w doręczeniu.
mam!

Ostatnio edytowany przez sun (2020-01-27 10:30:47)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

48

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Odebrałem. Złożę w wolnej chwili.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

49

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Wrzucam obrazkową instrukcję montażu krok po kroku. Kolejność lutowania jest istotna, bo jak się zrobi w innej kolejności, to może bardzo utrudnić, lub nawet uniemożliwić wlutowanie niektórych elementów. Przed wlutowaniem podstawki pod EEPROM trzeba obciąć krótko wystające pod nią piny od goldpinów precyzyjnych, bo będą przeszkadzać, lub można je obciąć od razu podczas lutowania. Sorry, trochę ciasny się ten projekt zrobił, ale za to jest malutki i nic nie wystaje.

Załączam również rozkład sygnałów na złączach klawiatury w serii XE i XL. Dla płyt XE bez ECI oraz 130XE z pamięciami 4-bit zaznaczyłem też alternatywne miejsca skąd można pobrać sygnały (innych rewizji płyt nie mam pod ręką żeby sprawdzić). Zawsze można się przylutować z kabelkami od spodu płyty bezpośrednio pod złączem klawiatury, ale warto poszukać dokąd prowadzą ścieżki i podpiąć się gdzieś w pobliżu kości ROM, żeby nie ciągnąć kabli zbyt długich niepotrzebnie. Linia Reset od złącza klawiatury jest najpierw podłączona przez dławik, można się podpiąć również za nim.

Ostatnie zdjęcie, które załączam przedstawia przykład, jak można poprowadzić kabelki - tak to mam zrobione u siebie na testowej płycie 130XE.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-01-27 18:50:39)

Post's attachments

instrukcja lutowania.jpg 79.24 kb, liczba pobrań: 4 (od 2020-01-27) 

kabelki 130XE.jpg 194.34 kb, liczba pobrań: 6 (od 2020-01-27) 

sygnaly.jpg 256.05 kb, liczba pobrań: 3 (od 2020-01-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

50

Odp: Przełącznik systemów - yet another OS switch

Ponieważ montowałem dzisiaj przełącznik na płycie 800XL dla uicr0Bee, to poniżej punkty w których można się wlutować aby nie ciągnąć przewodów na drugą stronę płyty. Co prawda nie jestem pewny czy dioda podłączona jest poprawnie, bo testowałem na klawiaturze testowej od Mq, która diody nie ma, ale sądzę, że powinno być ok.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-02-15 20:36:48)

Post's attachments

800XL.jpg 172.28 kb, liczba pobrań: 2 (od 2020-02-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.