Temat: "Troubleshooting guide" do 1050

Czy jest coś w rodzaju service malual lub troubleshooting guide dla stacji 1050? Mam napęd który nie odpala poprawnie. Normalnie powinien na chwilę odpalić silnik i ruszyć głowicą - a tu cisza. Kości sprawdziłem w drugim, sprawnym egzemplarzu - są ok. Sam mechanizm tak samo. Napięcia +5V i +12V zmierzyłem - niby są. Co następne do sprawdzenia? Sam poczytam, jeśli mnie naprowadzicie na instrukcję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Na stronie jera czytałeś? Tam coś było o stacjach - dość dużo jak mnie pamięć nie myli.

3

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/Atari%20documents/Service%20Manuals/Sam's%20Computerfacts%20Technical%20Service%20Data%20-%20Atari%201050.pdf
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … manual.pdf

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

4

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Sprawdź piny w gniazdach SIO - potrafią pękać tuż nad płytą.

5

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Informacje ze strony Jera tudzież Z Pigwy niestety nie są pomocne. I to nie kwestia gniazd SIO, nie ten moment.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Wszystkie układy sprawdziłeś?

Cisza przy starcie (to też system uP) wskazuje na ROM, 6507 albo PIA. Jeżeli podmieniałeś te układy i w innej stacji działają to wcale nie oznacza, że nie "zdechła" któraś z przelotek na uszkodzonej PCB.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

7

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Stacja powinna być podłączona do komputera. Włącz stację z otwartym kluczem i włącz komp, może masz jakiś wynalazek wmontowany. Jeśli komputer nie widzi stacji (1050), czyli  po chwili pyrkanie i self test lub READY, to padnięta jest kość U1 CA3086. Wymiana na UL1111 lub oryginał może pomóc.
Mam nadzieję, że górna pokrywa stacji jest zdjęta. Stacja powinna być zasilana 9-10 V AC.
Obserwuj głowicę i włącz stację. Jeśli głowica drgnie i nie wróci na TR00, to masz uszkodzony lub brudny czujnik ścieżki zerowej. Może w tym wypadku wystąpić pulsacyjne włączanie kontrolki Busy.
Włącz komputer. Jeśli stacja jest widoczna a nie kręci się silnik dyskietki - sprawdź tranzystor TIP110 na radiatorze obok 7812.
Jeśli self test - to j.w. lub zwalona któraś kość z tych dużych.
Wyłącz stację. Spróbuj przesunąć wózek głowicy palcem, jeśli chodzi lekko to OK. Jeśli stoi twardo - masz zatarty silnik krokowy - smarowanie, rozruszanie. Czasem się zdarza pęknięcie magnesu i blokowanie.
Wybebesz płytę, wyjmij i włóż na powrót duże scalaki. Sprawdź poprawność podłączenia wtyczek od napędu do płyty - są numerowane. J15/P15 powinny wystawać s szeregu, są połączone odwrotnie niż inne.
Nie napisałeś czy kontrolka Busy świeci po włączeni.

Dalej oscyloskop i sprawdzenie przebiegów: kwarc, dane, adresy itp.

P.S.
Te napięcia są niby, czy są?  ;)

Ostatnio edytowany przez jer (2020-01-30 21:23:51)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

@jer: Napięcia mam, 12.0V i 5V też jak należy. Stacja zaraz po włączeniu powinna zakręcić silnikiem i przesunąć głowicę tam i z powrotem. Ta tak nie robi. Nic. Cisza. Każdy duży scalak przełożyłem do drugiej stacji, która na pewno działa - i dalej działała. A tu nic. Samą mechanikę też przełożyłem do drugiej stacji - zachowuje się jak trzeba. Po powrocie do problematycznej stacji dalej jest źle - czyli płyta. Kontrolka Busy martwa, tylko Power się świeci.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

To pewnie kwarc lub ttl od niego bo nic innego nie pasuje. Sprawdź falę prostokątną na pinie 27 CPU, jak nie ma, to do tyłu, w którym miejscu ginie, wg. schematu.

Aha, sprawdź czy zworki są wlutowane odpowiedni do rom/eprom.
Jak polegniesz, to przyślij do mnie.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-01-30 22:59:54)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

10

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

I oto stał się cud...
Wyjąłem i włożyłem na miejsce ROM żeby sprawdzić, drugi. Ale włożyłem z powrotem ten sam co był wcześniej. I stacja nagle magicznie ożyła...
Niezbadane są wyroki Atari i ścieżki jej elektronów... ;-)

Chwilowo działa. Znaczy, budzi się. Teraz trzeba pod komputer podpiąć i coś wczytać. Do boju!
(jak polegnę to dam znać)

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-01-30 23:51:05)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

A ten drugi nie był eprom? Bo trzeba przezworkowywać rom/eprom, takie białe zworki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: "Troubleshooting guide" do 1050

Pamiętam o zworkach, sam mnie tego nauczyłeś ☺ To co najpierw nie zadziałało a po (efektywnie) wyjęciu i włożeniu w końcu odpaliło to zwykły ROM.

Stan obecny jest taki, że stacja się uruchamia, przechodzi self test, reaguje na rozkazy komputera, ale nie może nic odczytać. Próbuję, ale kończy się na kręceniu dyskiem. Głowica przy tym się nie przesuwa. Nie, że silnik krokowy jest zły - bo nie jest, przy Stacie jest poprawne przesunięcie i odszukanie ścieżki 0. Ale przy próbie odczytu tkwi na ścieżce 0 i się nie chce przesunąć.

[Edit]
Ostatecznie stacja się poddała i zadziałała. Wygląda na to, że działa jak należy - formatuje, zapisuje, czyta. I fochów nie robi. Znaczy się - sukces.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-02-02 22:40:29)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.