26

Odp: Nowa płyta 130XE

Candle napisał/a:

po co piszesz takie farmazony ze u1mb nie jest autorskim rozwiazaniem, skoro nikt tematu nie poruszal
co twoja czcza gadanina ma na celu?

Po to piszę, że nie można się z Tobą dogadać. Twoja jest płytka i pomysł na integrację, ale nawet firmware nie jest Twój tylko Halliday'a. Nie chcesz dać projektu, to podpowiadam, że można się obejść bez niego bo wszystkie składniki są ogólnodostępne i nie trzeba się o nic prosić.

Candle napisał/a:

10 lat minęło i jakoś nikt nie zrobił drugiego rozszerzenia pamięci które było by choćby dostępne w sprzedaży
za to doczekałem się grona kwękaczy - brawo

Jest za to kilka rozszerzeń udostępnianych jako Open Hardware, które każdy może sobie sam zrobić, bo ich autorzy są pasjonatami, a nie biznesmenami i robią to dla przyjemności, a nie z chęci zysku.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-02-06 14:31:27)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: Nowa płyta 130XE

wyssałeś to z palca?
firmware jest mój, poza driverem do rtc dla sparty (trub) i pbi dla side (Jon), alternatywnie można sobie załadować soft w całości Jon'a - a jak ma się trochę przyzwoitości - wesprzeć go w ten czy inny sposób.
Ze mną po co chcesz się dogadywać? Projek U1MB został dawno temu sprzedany i jako taki jest w ciągłej sprzedaży u Lotharka.
Dać projekt... W tym świecie nic nie przychodzi darmo, na wszystko ciężko trzeba pracować - ile ty masz lat?
Schematy i wsady do CPLD są i były ogólnodostępne, ale nikt zgody na ich użycie nie dostanie, bo taki jest świat.

Podsumowując twoje rozumowanie: jak da to jest koleś w deche, a jak nie to jest dziad borowy, kutwa i pewnie głupek, a w dodatku to co zrobił to na pewno jest be i niedobre, gdyż ktoś za to bierze pieniądze

Poświęć ten czas, co go tracisz na mielenie jęzorem i zrób "nieautorskie" rozszerzenie pamięci które będzie można wprost zintegrować z płytą - wszak "wszystko jest ogólnodostępne i nie trzeba się o nic prosić"

przechodze na tumiwisizm

28

Odp: Nowa płyta 130XE

K****, zrobić płytę z 64k i ECI, wrzucić złącze pod U1MB  i zostawić miejsce pod "co łaska"':D. Jak kupujący zechce stock, to tak to zostawi, a jak nie, to sobie kupi ultimejta, czy co tam.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

29

Odp: Nowa płyta 130XE

@Candle: ja tam nie kwękam. Mam i jestem zadowolony.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

30

Odp: Nowa płyta 130XE

Pin napisał/a:

K****, zrobić płytę z 64k i ECI, wrzucić złącze pod U1MB  i zostawić miejsce pod "co łaska"':D. Jak kupujący zechce stock, to tak to zostawi, a jak nie, to sobie kupi ultimejta, czy co tam.


Z xbiosem wgranym na drabinkę rezystorową oraz losomatem portów opartym na bursztynie i skrawkach papieru w celu randomowego blokowania profanujących rozszerzeń typu U1MB.

31

Odp: Nowa płyta 130XE

Candle napisał/a:

Dać projekt... W tym świecie nic nie przychodzi darmo, na wszystko ciężko trzeba pracować - ile ty masz lat?

Sam dałeś przykład Jon'a, który udostępnia firmware za darmo ;) Kolejny świetny projekt, udostępniony za darmo to SDrive MAX - ktoś pomyślał i zrobił to na Arduino i standardowym shieldzie, dzięki czemu każdy może sobie kupić gotowe elementy i wgrać firmware. Czy dało by się tak zrobić SIO2SD - oczywiście, że tak. Ale lepiej zrobić własną płytkę i ją sprzedawać... tyle, że SIO2SD to Open Hardware - na stronie projektu do pobrania jest wszystko co potrzeba do zrobienia własnego urządzenia, z projektem płytki włącznie. Jeszcze rozumiem del Nero, z jego HxC dla Gotek'a - co prawda sprzedaje firmware, ale za symboliczną opłatą, jest też Fraser, który daje swój firmware Flash Floppy całkiem za darmo. Jest też Jookie, którego projekty sprzedaje F.H.U. Lotharek, ale kompletna dokumentacja jest dostępna na stronie i jak ktoś chce może sobie zrobić sam. Wiele urządzeń które sprzedaje F.H.U. Lotharek są projektami Open Hardware.

Candle napisał/a:

Schematy i wsady do CPLD są i były ogólnodostępne, ale nikt zgody na ich użycie nie dostanie, bo taki jest świat.

Jeśli rzeczywiście są (lub choćby były) ogólnodostępne to niczyjej zgody nie potrzeba... taki jest świat ;) Jeśli są udostępnione z odpowiednią licencją - to nie można mówić, o ogólnej dostępności.

Candle napisał/a:

Podsumowując twoje rozumowanie: jak da to jest koleś w deche, a jak nie to jest dziad borowy, kutwa i pewnie głupek, a w dodatku to co zrobił to na pewno jest be i niedobre, gdyż ktoś za to bierze pieniądze

Jak robię projekty dla znajomych lub siebie to udostępniam je za darmo. Za pieniądze pracuję zawodowo, na hobby nie zarabiam.

Candle napisał/a:

Poświęć ten czas, co go tracisz na mielenie jęzorem i zrób "nieautorskie" rozszerzenie pamięci które będzie można wprost zintegrować z płytą

Tylko po co? Po pierwsze jest SIMM 1MB i ma wszystko co potrzeba. Nie da się wymyślić niczego przełomowego, schemat przełączania banków jest narzucony, soft już istnieje i nikt go nie będzie przerabiał pod nowe "widzi mi się"... a czy to zrobię na TTL, GAL, CPLD czy FPGA niczego zmienia, to ciągle będzie klon jednego z istniejących rozwiązań. Po drugie, Atari to dla mnie wspomnienie z dzieciństwa, do pracy używam nowocześniejszego sprzętu. Należę do grupy, która uważa, że zabytków się nie przerabia. Jeśli więc już instalować jakieś rozszerzenia to tylko coś z "epoki" lub coś umożliwiającego korzystnie ze sprzętu we współczesnych czasach (np. emulator stacji dysków, bo dyskietki powoli ulegają degradacji i nie długo już ich może wcale nie być).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-02-07 01:12:43)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

32

Odp: Nowa płyta 130XE

simm 1mb działa albo nie działa ;)
widać tylko o tym czytałeś, a i to pobieżnie, zamiast używać
i chyba już wiadomo kto wrzucił sic!a na pcbwaya - skoro taki jest świat - mentalność ta sama, etyka ta sama to i osoba zapewne ta sama

przechodze na tumiwisizm

33

Odp: Nowa płyta 130XE

Układy cyfrowe albo działają albo nie. Projekt jest poprawny, a stabilność zależy od wykonania płytki i sposobu jej podłączenia do płyty Atari. Tak samo jest z Twoim U1MB - jednym działa stabilnie, innym nie.

Ostatnio nawet zakładałem U1MB w 800XL i działało ok...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

34

Odp: Nowa płyta 130XE

_tzok_ napisał/a:

Jak robię projekty dla znajomych lub siebie to udostępniam je za darmo.

Nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro Ty tak robisz, to znaczy, że automatycznie wszyscy powinni, bo jeśli nie, to należy mieć o to pretensje? Może akurat Candle ma inny pomysł na dysponowanie SWOIM czasem wolnym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

35

Odp: Nowa płyta 130XE

Chciałbym już zakończyć ten wątek, bo chyba i ja i @Candle napisaliśmy co chcieliśmy i każdy kto to przeczyta może wyciągnąć wnioski.

dely napisał/a:

Nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro Ty tak robisz, to znaczy, że automatycznie wszyscy powinni, bo jeśli nie, to należy mieć o to pretensje? Może akurat Candle ma inny pomysł na dysponowanie SWOIM czasem wolnym.

Nie, wcale tak nie znaczy. Nie znaczy, to też że ma oczerniać lub negować istnienie rozwiązań alternatywnych.

Niech otwarcie napisze "robię to dla kasy, a nie z pasji" i po sprawie. Niemniej sądziłem, że to forum dla pasjonatów, którzy chcą się dzielić doświadczeniem, a nie zarabiać na pasji kolegów.

Po co to cudowanie, że sprzedał, że nie może. Jako kontrargument pokazuję, że jakoś projekty innych urządzeń, które sprzedaje Lotharek są ogólnodostępne, z wsadami, schematami, a czasem i projektami płytek oraz kodem źródłowym. Ich autorzy nie mają z tym problemu.

Jak tylko napiszę, że jego U1MB nie jest jedyne i właściwie nie ma w nim niczego szczególnego to mnie atakuje... bo jego rozwiązanie jest najlepsze, jedyne słuszne i nie wolno powiedzieć o nim złego słowa. Nie wolno też wspominać, że są inne, tańsze rozwiązania oferujące podobną funkcjonalność.

Prawdę powiedziawszy, dopóki się nie zetknąłem z jego wypowiedziami i nie przekonałem o jego podejściu, uważałem że to fajny gość i robi dużo dobrego dla społeczności miłośników retro komputerów. Teraz widzę, że wcale nie robi tego dla innych tylko dla siebie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

36

Odp: Nowa płyta 130XE

_tzok_ napisał/a:

Jak tylko napiszę, że jego U1MB nie jest jedyne i właściwie nie ma w nim niczego szczególnego

hahahh - po pierwsze nie jedyne ale po prostu jest, po drugie działa, po trzecie skupia w sobie kilka rzeczy na raz, po czwarte można je bez problemu kupić.

To jednak moim zdaniem zestaw dość mocnych argumentów by, że tak powiem - nie iść z drewnem do lasu.

Wyobraźmy sobie choinkę samodzielnych rozszerzeń w zestawie:

1. ram; compy/dżon rambo
2. kilka narzeczy bejzika
3. sparta x
4. rom czendzer, lub coś na tę miarę
5. rtc
6. wirtualny SW dla - rapidusa, stereo, covoxa itd.
7. łaty do OS dla sio2bt, US, czy SIDE

i teraz zastanówmy się, ile kosztuje zbudowanie takiego czegoś, a jakie mamy koszty biorąc pod uwagę gotowe rozwiązanie.

Aha - z czego wiem, U1MB mógłby być freezerem z możliwością dość wygodnego zrzutu - coś na miarę save state spod emu. Jest to na chwilę obecną nieoprogramowane. A szkoda, bo by to była BOMBA.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-02-06 23:22:51)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: Nowa płyta 130XE

unikalne rozszerzenie na bazie Atonia PCB ... lepsze... i bez bledow :-)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 24#p257624

Ostatnio edytowany przez xxl (2020-02-06 23:36:02)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

38

Odp: Nowa płyta 130XE

Trzok - dla CIebie dziadu borowy - Pan Krawczyk. Nawet nie lotharek. to dla przyjaciol only.


ps. widze ze sie zarejestrowales w 2017... takich krzykaczy i trolli bylo tu mnóstwo przed Toba.. ciesze sie, ze sie pojawiaja nowi ludzie, ale zanim cos pierd.... w moim kierunku i zrobisz sobie osobista wycieczke, poczytaj archiwum postow; moze moja strone glowne ?     to co robie robie komercyjnie ; to dla mnie zaden wstyd - wrecz jestem z tego dumny. stac mnie zeby "wpsierac" autorow urzadzen, stac mnie zeby wspierac wiele akcji charytatywnych, fundowac nagrody na party...itd itp


ale z racji mojej newrowy natury, nie stac mnie na to, zeby olac takie pierdy, jaki wypisusjze. Canlasty ztcp poswiecil na ultimate 3 lata, a ja mam w swojej ofercie www od 8 lat. wchodzisz, kupujesz, masz, pomagasz.

kapewu ?

Ostatnio edytowany przez lotharek (2020-02-06 23:48:59)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

39

Odp: Nowa płyta 130XE

1) układy cyfrowe to  nie tablica prawdy - to, że schemat jest poprawny i realizuje funkcje logiczną nie oznacza, że układ będzie działał - jeśli tak myślisz to niewiele wiesz
2) jeśli tak postępujesz jak twierdzisz (hobby, projekty udostępnione) to gdzie te projekty?
3) cudowanie ze sprzedał - ano tak to działa, takie mamy prawo, są umowy, są dorośli ludzie, wiesz, ci co chodzą do pracy
4) każdy kto mnie zna wie jakie mam zdanie i jak je wyrażam, jednak, wciąż się lubimy - to też oznaka dorosłości

no dobrze, to będzie te 68k i kick 3.1?

przechodze na tumiwisizm

40

Odp: Nowa płyta 130XE

Pin, kolejny raz wyjeżdżasz z tym freezerem i że BOMBA. Nie chce mi się szukać, ale kojarzę, że już dwa razy Ci na to odpowiadałem, i teraz kolejny raz Ci powtarzam, że w QMEG-u masz freezera i możesz go nawet na tym U1MB użyć, bo masz tam przecież zapewne QMEG-a wrzuconego jako jeden z systemów. Ale oczywiście wystarczy sam QMEG i rozszerzenie np. 320kB, nie potrzeba U1MB. Weź sobie to w końcu odpal i obadaj, bo to działa i to bardzo dobrze. Nawet pofatygowałem się, żeby Ci tu zacytować fragment instrukcji od QMEG-a, żebyś nie musiał szukać:

CTRL+HELP    enter/exit freezer
SPACE    disable sound
CTRL+S   save snapshot to ramdisk X
CTRL+L   load snapshot from ramdisk X
CTRL+E   swap with ramdisk X
SHIFT+S  save snapshot to ramdisk Y
SHIFT+L  load snapshot from ramdisk Y
SHIFT+E  swap with ramdisk Y
HELP     exit freezer

41

Odp: Nowa płyta 130XE

xxl promuje Antonie, rozszerzenie na którym nie będzie działać pewnie żadna jego produkcja ;) to też jest prześmieszne (no chyba, że odpuścił nielegale)

przechodze na tumiwisizm

42

Odp: Nowa płyta 130XE

mq: odczytaj wartości rejestrów sprzętowych które są tylko do zapisu pod qmegiem - jeśli się nie da, to jest to freezer tylko z nazwy

przechodze na tumiwisizm

43

Odp: Nowa płyta 130XE

nie masz racji. to rozszerzenie ma 6502 - dziala na tym wszystko :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

44

Odp: Nowa płyta 130XE

o nie ;)
i tu cytat za autorem:
XXL has no Antonia but other, unique expansion, based on the Antonia PCB, but with 6502 CPU and different CPLD core. There is no "Antonia without 65816".

czyli waść wprowadzasz potencjalnych klientów w błąd!

przechodze na tumiwisizm

45

Odp: Nowa płyta 130XE

candle: nie będę Ci niczego odczytywał, nie mam takiej potrzeby, używam freezera z QMEG-a "tylko z nazwy" do różnych gier i zapewniam że działa idealnie. U mnie działa, nie mam U1MB, nie wiem czy na U1MB działa poprawnie, może nie, sprawdź.

46

Odp: Nowa płyta 130XE

Candle napisał/a:

o nie ;)
i tu cytat za autorem:
XXL has no Antonia but other, unique expansion, based on the Antonia PCB, but with 6502 CPU and different CPLD core. There is no "Antonia without 65816".

czyli waść wprowadzasz potencjalnych klientów w błąd!

mylisz sie za kazdym razem :-) teraz rozumiem dlaczego u1mb dziala jak dziala :-D

:DDDD

xxl napisał/a:

unikalne rozszerzenie na bazie Atonia PCB ... lepsze... i bez bledow :-)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 24#p257624

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

47

Odp: Nowa płyta 130XE

w takim razie nie mów o tym freezer, bo nim nie jest - monitor to jeszcze nie freezer, a że tobie wystarcza monitor - bardzo dobrze

przechodze na tumiwisizm

48

Odp: Nowa płyta 130XE

xxl: komiczne ;) no cóż, przynajmniej można się pośmiać - może idź do kabaretu, albo na polityka? marnujesz się chłopie

przechodze na tumiwisizm

49

Odp: Nowa płyta 130XE

zabraklo argumentow :D

zorientowales sie ze dales d.... hehehehe

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

50

Odp: Nowa płyta 130XE

Dyskutuj z autorem QMEG-a, który napisał również do niego freezera. Ja tylko mówię że ten freezer działa, bo go sam używam, robi zrzuty pamięci do ramdysku i odczytuje z powrotem, można też zrzut zapisać na dyskietce i z niej z powrotem odpalić komputer. Dla mnie tyle w temacie.