176

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

drac030 napisał/a:

@pin: a bootloader nowy zainstalowałeś? CLX d: /B

... myślałem, że CLX robi to automatycznie w czasie naprawy FS....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

177

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

sprawdzam, bo może będzie to miało wpływ na inną "uciążliwość" :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2010-09-26 18:24:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

178

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dobra zarzucilem u siebie i tak: sparta 4.42, kmk/idea z 512bajtowymi sektorami, 2 gierki testowe zybex.exe i draconus.com na partycji 6:gry>

gry spod sparty laduja sie bez problemow x draconus.com i dziala

spod msdosa 4.3 tez sie laduja
spod msdosa 4,4b tez sie laduja
spod msdosa 4.6 zwiecha


msdosa laduje spod sparty:  x msdos43.obx

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

179

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

no, to wychodzi na to, że u wszystkich nowa wersja MsDOS działa, bo nikt tego nie sprawdzał :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

180

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

ok,za porada zrobilem  CLX ale 4.6 dalej nie dziala.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

181

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

... teraz coś widzę, że z 4.4 jednak też są problemy.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

182

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pin to moze daj namiary na to co ci nie odpala,porownam u siebie?Bo u mnie 44b, jak na razie laduje wszystko, tj ok 60 gierek ktore zdazylem sprawdzic.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

183

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ja niestety moge testowac wylacznie na emulatorze (w tej chwili mam pod Alrirra jakis dysk z sektorami 512b). Na SIO2IDE wszystkie wersje czytaja wszystko co powinny. Zasadniczo dzialanie spod wlaczonej Sparty X to raczej dodatek niz glowna funkcjonalnosc. MSDOS ma dzialac jako bootloader i tyle.
Jak wroce z wakacji to jescze raz wszystko przenalizuje. Przydalby sie jednak test kogos, kto ma pojecie o assemblerze i moze sprawdzic gdzie program idzie w krzaki.

Pozdrawiam z Santorini :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

184

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Napisz jakiś programik, który przy ładowaniu większego bloku danych wypisuje na ekran interesujące Cię dane.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

185

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pin napisał/a:

pod 4.3B i 4.4b jest znacznie lepiej. Z 8 losowo wybranych dem nie odpaliły tylko: base33, khai.

Sprawdziłem dziś oba dema na dyskach o 256 i 512 bajtów w sektorze, spod sparty (odpalany msdos46 bez "X" i z "X"), jak i z boota (ale boot w przypadku dysków 512b z innego dysku), na emulatorach altirra i a800win.

Oba demka uruchamiają się bez żadnych kłopotów. Na razie nie wiem, co mógłbym dalej zrobić bez dostępu do sprzętu, na którym to nie chodzi. Jeśli dałoby się jakoś wyodrębnić .ATR na którym te dema (lub cokolwiek innego) nie odpala się, ruszę dalej.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

186

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Będziesz na SV? - zabiorę owy komputer ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

ów

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

188

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Mam pytanie:
Atari z 1MB SimmEXP, Sparta na carcie 4.49c, stacja klon XF551, dyskietka sformatowana na 720k, MSDOS w wersji 4.5

Ustawiłem stację na D2, do SIO2SD ustawionym na D1 zamontowałem obraz karty z grami xex
Skopiowałem gry na dyskietkę, skopiowałem MSDOS.COM i MSINI3.COM.
Potem przestawiłem stację na D1, odłączyłem SIO2SD, odpaliłem SpartaDOS z carta, zrobiłem BOOT MSDOS.COM
Potem zrobiłem MSINI3.COM, nadałem gierkom ładne długie nazwy.

Teraz tak: wyjmuję cart Sparty, włączam Atari - Atari próbuje bootować z dyskietki, przechodzi jakby pierwszy etap z niebieskim ekranem i kursorem w rogu, potem wskakuje czarny ekran i słychać, że są problemy z odczytem, za chwilę wywala zielony ekran z napisem ERROR - $90

Gdy robię tak samo, czy li włączam komputer ale z przytrzymanym klawiszem Shift wszystko przebiega normalnie i ładuje się ładne menu z grami.

Zgaduję,  że jest to problem z trybem High Speed, mam standardowy system w Atari, żadnego Qmega czy coś. Co mogę zmienić, aby ładowało się menu z grami bez trzymania Shift?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-02-10 15:49:18)

189

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A to nie jest kwestia odpowiedniego sformatowania dyskietki pod Spartą z wybraniem highspeeda lub bez? No i jaki masz firmware w XF-ce, czy masz HyperXF?
U mnie jest dokładnie tak samo jak napisałeś, ale ja akurat świadomie formatowałem na highspeeda, używam HyperXF i używam QMEG-a, więc wszystko śmiga elegancko i zapieprza aż miło:-)

Edit: coś mi się przypomina, że chyba to jest tak, że jak masz HyperXF, to jeśli formatowałeś pod Spartą dyskietkę, to Sparta wykrywa sobie, że stacja obsługuje turbo i tak formatuje dyskietkę. Sparta ma własne procedury SIO, więc nie ma znaczenia jaki masz system w kompie, a turbo i tak działa. Natomiast MSDOS jak startuje, to widzi, że dyskietka jest sformatowana w highspeed, więc przestawia się na highspeed, ale w systemie nie masz szybkich procedur IO, dlatego się wysypuje.
Moim zdaniem musiał byś sformatować dyskietkę bez obsługi turbo i to by pewnie załatwiło sprawę. Ale się tam jakoś bardzo mocno na tym nie znam, dlatego się wypowiadam:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-02-10 18:01:05)

190

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Tylko jak ją sformatować bez turbo? :)
Tak, formatowałem pod Spartą, ale podczas formatowania brałem Skew na Normal i też nic się nie zmieniło.
Soft mam HyperXF.

191

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Hmm... To nie wiem, nie próbowałem tak downgrade'ować - od początku w XF miałem HyperXF, miałem też QMEG, no i jak mi to tak śmigało elegancko, to się nie zastanawiałem jak to zrobić, żeby było bez turbo:-) Jedynie tak jak mówisz, jak odpalałem stację sporadycznie na zwykłym XL-OS, to Shift przy starcie MSDOS wyłącza turbo.
Może ktoś bardziej obeznany z tematem odpisze, to też się chętnie dowiem co i jak.
A słuchaj, jak nie chcesz QMEG-a, ale chcesz turbo, to wrzuć sobie spatchowany OS od Hiasa. Masz wtedy system jak w oryginale, tylko właśnie on ma highspeed procedury SIO, odwrócony Option do Basica i na Shift+Reset masz coldstart.
No bo też w sumie jak Ci turbo przeszkadza, to zamiast HyperXF możesz z kolei do stacji wrzucić oryginalny firmware przerobiony tylko na obsługę 3,5" 720k Boba Wooley'a. Wtedy też powinno Ci wszystko poprawnie działać, tylko turbo nie będziesz miał, podziału dyskietki na partycje i tym podobnych wspaniałości HyperXF. Bo w sumie to w HyperXF właśnie o to chodzi żeby było turbo:-) A też miej na uwadze, że HyperXF pisał Stefan Dorndorf właśnie pod to, żeby to dobrze współpracowało z QMEG-iem.

192

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Mi nie przeszkadza, ale wysyłałem dziś jedną stację i dołączyłem dyskietkę. I nie wiem, czy odbiorca będzie miał system z Turbo, więc chcę,  żeby to działało bez naciskania Shift.
No ale taką wyślę instrukcję, że jak nie działa, to przytrzymać Shift dłużej :)

193

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Można też spróbować odpalić stację bez dyskietki, żeby się pokazało menu HyperXF. Wtedy wsadzić dopiero dyskietkę i nacisnąć 1 lub 6 - to powoduje załadowanie sterownika szybkiego SIO i następnie odpalenie dyskietki, i już wtedy powinno działać turbo nawet w systemie, który tego turbo nie ma. Tylko tu znowu 1 i 6 powoduje ładowanie tego drivera pod różne adresy, więc trzeba sprawdzić który zadziała, bo nie wiadomo czy później program wczytywany z dyskietki go nie zamaże. To jest taki driver do Ultra Speed, który jest wbudowany w firmware HyperXF. Spróbuj czy zadziała wtedy w turbo dyskietka na zwykłym XL-OS.

Tu masz całą instrukcję od HyperXF, tam jest to wszystko opisane: http://blog.3b2.sk/igi/post/Hyper2b-XF-10-MANUAL.aspx

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-02-10 20:53:23)