26

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

http://arsoft.netstrefa.pl/ultravideoxe.htm

27

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Tylko wiecie co? Ja uważam, że może być tak, że większość tych "dziwnych" kroków opisanych w tym modzie video robi niewielkie zmiany, lub też nie robi nic konkretnego. Polecam komuś sprawdzenie tego moda następnym razem małymi krokami, tzn. wymiana jednego elementu, testowanie efektu, wymiana kolejnego, testowanie itd.

Dlaczego tak uważam? Ponieważ jednym z opisanych kroków jest wymiana kondensatora C50. Miałem już trzy płyty w których kondensator ten wysechł i stracił całkowicie pojemność. Efekt braku tego kondensatora jest właśnie taki jak opisujesz: obraz z odbiciami, zakłócenia. Po wymianie tego kondensatora na nowy (identyczny, wcale nie większy) na wszystkich trzech płytach miałem kolosalną poprawę, a obraz stał się taki jak być powinien. Możliwe, że u larka ten kondensator był sprawny, stąd niewielka zmiana obrazu po zrobieniu modu. MGor, jeśli nie wyrzuciłeś jeszcze starego kondensatora po wymianie, to zmierz mu pojemność, może się potwierdzić to co napisałem. Bardzo możliwe, że ten kondensator jest jakąś regularną usterką, dlatego "mod" przynosi poprawę.

28

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Zmierzyłem (miernikiem BRYMEN BM257) - ma 10,89 uF.

29

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

No to niby dobrze...

30

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Przy następnej okazji spróbuję zrobić krok po kroku i zobaczę co najbardziej wpływa na efekt końcowy

31

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Warto sprawdzić, ja tak zrobiłem w 800XL i okazało się, że wiele przeróbek w torze video kompletnie nic nie robiło, wybrałem tylko te, które działały, a dodatkowo opisałem co robią i dlaczego oraz jak to w ogóle działa. Wtedy modyfikacje w oparciu o taki opis nie są takie na chybił-trafił, tylko bardziej świadome. Tu pisałem o 800XL: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16395

32

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Warto też wspomnieć, że przewód sygnałowy potrafi zdziałać cuda. Wszystkie te modyfikacje nic nie dadzą, jeśli do podłączenia sygnału wideo użyjemy chińskiego kabelka grubości 2 mm, z "ekranem" w postaci 5 "włosków" przewodu...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

33

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Dobra, przyszły płytki, wszystko działa. Wygląda to tak:
https://obrazki.elektroda.pl/1251409600_1581876600_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/3860817500_1581876600_thumb.jpg
A zamontowane wygląda na przykład tak:
https://obrazki.elektroda.pl/8812705200_1581876623_thumb.jpg
ale można sobie zamontować pionowo albo w drugą stronę, jakby wadziło o gniazdo DVI czy coś. Cena 5zł za samo PCB oczywiście.

Mam jeszcze płytki do GTIA Fixer i druga płytka - cały tor Video. Tak to wygląda polutowane, ale do sprzedania będą same płytki PCB - fixer 15zł i tor video 10zł. Jest 8 kompletów jakby co.
https://obrazki.elektroda.pl/9669778100_1581876702_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/6050316300_1581876702_thumb.jpg

34

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Poproszę 1 komplet.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

35

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Perinoid: te małe płytki, to już wszystkie zostały zaklepane na poprzedniej stronie tego wątku, tutaj napisałem, żeby pokazać jak wygląda i napisać, że działa. Więc jak nikt się nie rozmyśli, to tych małych do wywalenia modulatora już nie ma.
Tak więc doprecyzuj, czy chcesz tylko komplet GTIA fixer + tor video?

36

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

1. perinoid 1kpl
2. _kriss_ 1kpl + 2 tory video

37

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Bardzo proszę pisać w takiej formie jak poniżej, bo zrobi się zamieszanie:

1 pcb modulator, 1pcb gtia fixer i 1pcb tor video

Dopiszę, że 3 PCB GTIA Fixer i 3 PCB tor video zarezerwowane mailowo.

38

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Tak więc może uporządkowując:
1. Pin - 2x gotowiec modulator
2. sun - 2x gotowiec modulator
3. _kriss_ - 2x gotowiec modulator  1 PCB GTIA Fixer 3 PCB tor video
4. pancio.net 2x gotowiec modulator
5 perinoid GTIA Fixer i tor video
6 mailowo zamówione 3 GTIA Fixer i 3szt tor video

_kriss_popraw jeśli możesz, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ile i czego.
Jeszcze dopiszę: ja nie miałem zamiaru robić gotowców do zaślepki modulatora, ale widzę, że chyba będę musiał :)
GTIA Fixer i tor video będą gołe PCB, nie będę tego lutował.
Tak więc cena 5zł za PCB i 15zł za polutowane. Proszę poprawiać ilości kto co i czego.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-02-16 19:56:51)

39

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

rezerwacja na 2 * gtia fixer - szczegóły przekażę telefonem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

To fixery już się chyba skończyły - zależy co tam odpisze _kris_

Pin: to Ty koniecznie dzwoń jutro, najlepiej przed południem, bo ja wysyłam paczkę dla Candle, a on podobno cośtam robi dla Ciebie, to może w jednej paczce by to upchnąć?

41

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Wziąłbym tor video jeśli coś zostanie.  Był o tym rozwiązaniu jakiś wątek na forum? To co s na modłę UAV?

42

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Nie, nie było nic, dziś dostałem płytki dopiero :)
Odpiszę tak jak dla kolegi sun, bo każdy się pewnie zastanawia, czy można w prosty sposób podłączyć to pod GTIA i uzyskać idealny obraz?

Ta płytka (tor video) bierze zasilanie z GTIA, które na płycie Atari jest byle jakie. Dodatkowo korzysta z rezystorów 1k podwieszających wejścia układu 4050 do plusa, który to plus też jest byle jaki. Tak więc super jakości nie będzie. Mi to było potrzebne do innych celów - musiałem sprawdzić w jednym Atari, czemu nie ma koloru i czy winne są układy za GTIA czy przed, a nie mam oscyloskopu.

Ale ale... Prawdopodobnie można z tego coś wykrzesać, trzeba z płyty Atari wylutować rezystory 1k przy układzie 4050, za to wlutować je na tej mojej płytce (jest na nie miejsce).  Potem doprowadzić jakieś fajne zasilanie do GTIA przez dławiczek prosto spod włącznika zasilania i moim zdaniem ma to szanse działać.
Widzę jeszcze trzecie zastosowanie tego kompletu - jak ktoś ma 1088XEL i nie ma modułu UAV to nie ma obrazu. Wkładając ten zestaw pod GTIA mamy obraz.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-02-16 22:14:08)

43

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Brzmi rozwojowo. To poproszę jedną sztukę toru video :)

44

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Dobra, to ja, żeby uporządkować znowu, to przeklejam:
1. Pin - 2x gotowiec modulator
2. sun - 2x gotowiec modulator
3. _kriss_ - 2x gotowiec modulator  1 PCB GTIA Fixer 3 PCB tor video
4. pancio.net 2x gotowiec modulator
5 perinoid GTIA Fixer i tor video
6 mailowo zamówione 3 GTIA Fixer i 3szt tor video
7 Pin 2xPCB GTIA Fixer
8 atarixegs 1 PCB tor video

Dopóki _kris_ nie określi, co miał na myśli pisząc 1 kpl + 2 tory video, to mamy komplet.
Można jeszcze wpisać się na listę rezerwową.

45

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Jest dobrze zaznaczone 1 pcb gtia Fix oraz 3 pcb tor video

46

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

x_angel napisał/a:

Ta płytka (tor video)

Przydało by się to przebudować pod Atari 400/5200 :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

47

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Nie mam ani Atari 400 ani 5200 ale obejrzałem teraz schemat Atari 400 i nie widzę powodów, dlaczego by to nie miało zadziałać. W układzie CTIA, też są wyjścia LUM0-LUM3, Csync i Color, tak więc jest to rozwiązane bardzo podobnie jak w GTIA.
Wartości rezystorów w 400 są większe, ale to może dlatego, że mieszanie z sygnałem Color jest prostsze. Na myślę, że to bez problemu zadziała, ewentualnie trzeba będzie pozmieniać wartości rezystorów.

Obejrzałem jeszcze tor Atari 5200 i ma prawie taki sam, jak Atari 400. W ogóle to 5200 ma takie same scalaki jak nasza Atarynka :) Są jakieś gry na 5200, których nie ma na 65XE? Jest jakiś problem z przeportowaniem ich? Nawet nie chodzi mi tu o kontrolery, tylko bardziej o jakiś problem techniczny?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-02-17 13:03:55)

48

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

5200 to właśnie okrojone 400 z GTIA i POKEY-em w innych obszarach adresowych. :) Do tego BIOS ma tylko 2 kilobajty.

Prawie wszystkie gry, które wyszły tylko na 5200, są tutaj: http://www.mushca.com/f/atari/ W polu wyszukiwania wpisz 5200. Brakuje chyba tylko prototypowego Tempesta.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

49

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

O widzisz... A ja pomyślałem sobie, że skoro to ma Antica i GTIA oraz Pokeya, to gry będzie miało identyczne z Atari XL/XE. Bios może być okrojony, bo nie potrzeba procedur do ładowania z magnetofonu, stacji, Self Testu, obsługi nowych urządzeń itp.
Ramu ma tylko 16k z tego co widzę i tu może być ograniczenie.

Tak sobie przejrzałem screeny z tych gier i rzeczywiście takie trochę proste jak na 2600 tylko więcej detali i kolorów chyba. A ja myślałem, ze to takie prawie XL/XE :)

A już adapter z 2600 na 5200 to rekord świata co oni odwalili - całe Atari 2600 zmieścili w carcie i tylko sygnał audio i video leci do 5200 :P

I na tą konsole jest tylko 32 gry  ????

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-02-17 18:08:52)

50

Odp: Atari 130XE, modulator - jak usunąć?

Źle to ująłem (przez skrót myślowy). :) Nie, jest więcej - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Atari_5200_games + chyba jakieś homebrew - te 32 to przeportowane na XL/XE.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie