26

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Nie masz Shiftera na podmianę?

27

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Ja mam :) Zabiorę jak będę odbierał PacMada.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Super!, jak byś jeszcze miał jakiś przewód rgb to też bym sprawdził, może ten mój jest jakiś skopany?, chociaż na innych ST/STe działa poprawnie.

29

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

@lopez, jesteś pewien że masz kabel RGB a nie Composite? Na "monit1.jpg" napisy mają wyraźny cień "Desk" charakterystyczne dla Composite.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

30

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Dzięki uicr0Bee, ,który dostarczył mi 2 Shiftery na podmianę oraz przewody RGB, już wiem ,że nie jest to wina Shiftera, ani kabla :(. Po podmianie nadal bez zmian.

@Cyprian, tak jestem pewien, tamten TV nawet wyświetlał RGB przy włączeniu.

31

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

A jak na VGA w Hi-Res?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

32

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Tak, na Hi-Res na moje oko wygląda dobrze.

Już nie mam pomysłu co może być :(

Post's attachments

hires.jpg 480.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

33

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Jeżeli Hires działa dobrze, sprawdź, czy na obwodzie z pinem odpowiedzialnym za ten tryb nie ma gdzieś przebicia. Drobne zwarcie może powoduje próbę przejścia w tryb wysokiej rozdzielczości?

Sikor umarł...

34

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Nie wiem, czy przy próbie przejścia na inną rozdzielczość nie następuje reset, więc to chyba nie to.

35

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Następuje.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

36

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Ale jak zwarcie jest ały czas, ale o mniejszej impedancji niż standardowo? Może tylko sieje zakłóceniami nie zmieniając trybu? Tak tylko gdybam, w sumie mimo wszystko bym spróbował przedzwonić cały tor miernikiem.

Sikor umarł...

37

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Sprawdziłem pomiędzy pinami złącza monitorowego i nie ma zwarć.

38

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Podmiana zasilacza, dzięki uicr0Bee, też nic nie zmieniła :( zrezygnowany miałem już chwycić za lutownicę i wywalić to rozszerzenie aby sprawdzić czy ono nie sieje, ale z pewnych względów odkopałem kilka moich innych dużych atarynek.

Po podłączeniu ich do TV  mam takie obserwację, :

1) omawiane 520ST - paski
2) 520STfm (ze stacją SS, więc jedno z pierwszych) - takie same paski :?
3) 1040STF - brak pasków, ekran jak kryształ
4) 520STE - brak pasków, ekran kryształ

więc wygląda na to, że pierwsze 520 po prostu tak mają?, a może da się coś w nich poprawić aby obraz był jak na nowszych?

39

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Dołączam się do ostatniego pytania. Moja 520ST też ma paski i gdzieś wyczytałem, że niektóre mają i tyle, więc odpuściłem drążenie. Ale nie daje mi spokoju, że miałem wcześniej 520STFM i ono miało obraz kryształ. Teraz mam swoje wymarzone 520ST krótkie i ono jest super, nic innego nie chcę, tylko te paski... Jak się znajdzie remedium, to też chętnie spróbuję:-)

40

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

lopez napisał/a:

Podmiana zasilacza, dzięki uicr0Bee, też nic nie zmieniła

Mq napisał/a:

Jak się znajdzie remedium, to też chętnie spróbuję:-)

Hmm, tak się zastanawiam... @lopez, podmieniałeś pewnie na drugi zasilacz zewnętrzny, bo o ile pamiętam taki jest w krótkim ST? A jakby spróbować podłączyć zasilacz taki, jak jest w STE/STFM? Bo może rzeczywiście to jest przyczyną... I może niekoniecznie tuż za gniazdem - nie ma tam jakiegoś filtra albo co? Może zły trop, ale myślę, że spróbować warto, skoro późniejsze modele nie mają tej wady?

Sikor umarł...

41

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Jak ja kiedyś szukałem skąd te paski, to czytałem że w różnych ST występują i nie chodzi o to czy wcześniejsze, czy późniejsze. Z resztą ja do swojego używam zasilacza Cisco, który ma mega stabilne napięcia. Nie dam sobie nic uciąć, bo nie pamiętam na 100%, ale ja o tym chyba u Exxosa czytałem, i on tam pisał, że wymieniał jakieś kondensatory w torze video, w sumie to na takie same chyba nawet, tylko tam z mniejszym ESR czy coś, no i to niby miało pomagać, ale później ktoś tam pisał, że też tak robił i nie było różnicy. Ogólnie to było takie tam pitu-pitu i niewiele wynikało, więc dałem spokój po kilku godzinach czytania internetu - odpaliłem sobie jakąś grę, skupiłem się na rozgrywce i zapomniałem o paskach:-)

42

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Sikor napisał/a:

@lopez, podmieniałeś pewnie na drugi zasilacz zewnętrzny, bo o ile pamiętam taki jest w krótkim ST?

Tak jam mam przystosowany zasilacz Cisco, a  uicr0Bee użyczył mi oryginał.

Sikor napisał/a:

A jakby spróbować podłączyć zasilacz taki, jak jest w STE/STFM?

No tak tylko ten 520STfm, który też ma paski, ma już wbudowany zasilacz.

Bardziej obstawiał bym zakłócenia w torze video, dzisiaj spiszę modele płyt głównych.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-02-28 07:28:47)

43

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Ok. Staram się dociec. Ale jak na zasilaczu CISCO to samo, to trzeba szukać dalej.

Sikor umarł...

44

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Myślałem, że to wina tego mojego krótkiego 520ST, ale wychodzi na to, że to przypadłość wczesnych rewizji płyt.

45

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Może tak, ale z czegoś się to bierze i na pewno dało by się jakoś ulepszyć tor video. Kiedyś rozmawiałem o tym z xangelem i mówił mi, że zdarzyło mu się mieć takie egzemplarze ST z paskami, ale nie było to regułą z tego co pamiętam. Niektórzy twierdzą, że taka jego uroda tego obrazu z ST, ale jednak nie każdy egzemplarz tak ma, więc na pewno da się coś z tym zrobić.

46

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Paski nie biorą się z powodu źle zaprojektowanego toru video, tylko z powodu źle zaprojektowanego toru zasilania (spadki napięcia w różnych miejscach płyty mogą dochodzić do 0,6 V) oraz ogólnie rozmieszczenia układów na płycie. Znaczną redukcję pasków przynosi odciążenie magistral sygnałowych i zasilania, przez wymianę oryginalnych ROMów na pamięci CMOS EPROM (27C256) lub Flash, oraz (a może przede wszystkim) procesora na wersję CMOS (MC68HC000 - jest dostępny również w obudowie DIL, nie potrzeba przejściówek). Najgorszy obraz w STf(m) dają płyty z CPU po prawej strony, nad wycięciem na porty myszy/joysticka i RAMem na dole (typ C070523). Czyli układ podobny jak w krótkim ST. Krótkich ST za dużo nie widziałem, a te które widziałem też miały te paski (na 12" monitorze Atari trudne do zauważenia, chyba że ktoś gapi się w pusty pulpit).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-02-28 10:31:12)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

47

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

No to spróbuję zamówić MC68HC000P10, jak przyjdzie to wymienię i zobaczymy co to da. Rev płyt jakie mam wrzucę wieczorem, ROMY już wcześniej wymieniałem i było bez zmian.

ps. jak sądzicie czy gość sprzedaje CPU czy dodatek do instrukcji :-P

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-02-28 11:04:37)

48

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Ja na swojej płycie miałem oryginalny TOS w 6 kościach i były paski na ekranie. Wyrzuciłem te TOS-y z płyty, zainstalowałem c't IDE, w którym mam wsadzone kości dwie z TOS-em (SST chyba 39SF010 czy tam 020) i paski pozostały kompletnie bez zmian i bez różnicy. Z procesorem nie próbowałem zmian.

49

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

A na mojej płycie w krótkim ST ktoś tak rzeźbił:
https://obrazki.elektroda.pl/9595943600_1582885733_thumb.jpg
Atari nie żyje, może kiedyś przysiądę i pomęczę temat.

50

Odp: Krótkie Atari 520ST nie wstaje.

Ja robiłem tak samo jak Mq z ct'ide też bez zmian.

W PL nie znalazłem CPU więc zamówiłem w ChRL, a ile będzie szedł to tylko coronavirus wie. Jak przyjdzie to będę męczył temat dalej.

@_tzok_: w krótkim ST (C070243) CPU jest po lewej stronie, w późniejszej wersji C070243-001 CPU jest przeniesione tam gdzie mówisz, ale to już jest wersja szeroka płyty.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-02-28 12:56:17)