26

Odp: SIO2SD Manipulator

Porównuję, bo jeżeli w Configuratorze się da to i w Manipulatorze też.

27

Odp: SIO2SD Manipulator

Opcja wyjścia do DOS-u jest przydatna, jeśli wcześniej odpaliłeś konfigurator z linii poleceń. Np. pod SDX. Przy uruchamianiu go jako autorun.ar0 nie widzę dla tego sensu właśnie dlatego, że wymagałoby to pozostawienia dyskietki z konfigurator em w D1:. Ale to akurat jest na prawdę nieistotne bo w takim przypadku można po prostu ładować XEX a nie ATR-a z systemem i konfiguratorem jako autorun.ar0.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

28

Odp: SIO2SD Manipulator

Do tego byłoby wygodnie mieć obydwa (Twój i wersje od Pajero) lub więcej innych programów dostępnych po naciśnięciu SHIFT w SIO2SD. Tak jak to jest przy Configuratorze, ale jak pisałem tam Boot Loader jest niestety trochę kulawy i przydałaby się poprawiona wersja (lub nowy zamiennik).

Edit:

@Perinoid Ja mówię o sytuacji kiedy ATR jest użyty jako Konfigurator SIO2SD wywoływany poprzez SHIFT w SIO2SD, więc w D1 może być cokolwiek (lub nic). ATR-a trzeba nazwać SIO2SD.XEX i umieścić w root karty SD.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-01 18:27:09)

29

Odp: SIO2SD Manipulator

Nie wiedziałem, że można ATR-a przezwać jako XEX i tak użyć. Osobiscie wziąłbym samego XEX-a ze środka, po co tracić czas na dodatkowe ładowanie DOS-u?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

30

Odp: SIO2SD Manipulator

Można wtedy więcej narzędzi umieścić pod SHIFT-em. Tak to było pomyślane oryginalnie, żeby móc zrobić uniwersalną kartę SD z różnymi wersjami Configuratora dla różnych wersji firmware. Oryginalny plik jest w komplecie z Configuratorem: http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Files?actio … tor_35.zip - patrzcie plik Sio2SDBootLoaderCfgTools.pdf a uruchamia się tak jak pisałem Shift w SIO2SD, a potem Option + Reset (bez Basica i bez Turbo). Jak napisał Kuba Husak - "Konfigurator Konfiguratorów" ;)

Edit: Oczywiście przewidziane jest, że można dogrywać inne programy tak jak ja dograłem Manipulator.

Edit2: Sprawdziłem. Dograłem Configurator do dyskietki Manipulatora - niestety obydwa programy nie wychodzą do DOS-a - (przy pustej "D1:") dość długo słychać dźwięk boot-owania, a potem włącza się dioda D4 i tak zostaje. Co ciekawe z włączonym Basic-em uruchamia się Basic (nacisnąłem Break), skąd można przejść do DOS-a i stamtąd można uruchomić dowolny plik - odwoływałem się do "D:". Jednak obydwa programy wychodzą nieco inaczej o czym świadczy poprzedni test - gdzie Configurator uruchamiał Boot Loader-a.

Sprawdzę jeszcze co będzie z dyskietką w "D1:".

Edit3: [Właśnie się natknąłem na post z 2017 roku - obietnicę, że Pajero dopracuje i opublikuje developerskie narzędzie do SIO2SD - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14529 (post 11) - pewnie widzieliście, a jak ktoś nie widział warto zerknąć na screena http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview .]

Edit4: Można też się odwoływać do "D1:". Jeszcze pomyślałem, że ciekawe czy gdyby coś zapisać z poziomu DOS-u czy Basic-a na "D:" / "D1:", czy zostałby zmodyfikowany plik SIO2SD.XEX ;) Już sprawdzam :)

Edit5: Testowy plik z Basic-a został zapisany do SIO2SD.XEX - działa odwołanie do "D:" i "D1:".

Edit6: Po zamontowaniu dyskietki (użyłem niemodyfikowanej dyskietki Manipulatora) do "D1:" program Manipulator wychodzi do DOS-a na "D1:" i już korzystamy z zamontowanej dyskietki w "D1:", po naciśnięciu Reset pojawia się Basic, ale próba wejścia do DOS-a zawiesza Atari. Sam Basic się również wiesza (wystarczy coś wpisać).

Analogicznie postępując z Configuratorem - wychodzi do Basica, Basic się nie wiesza można wejść do DOS-a i jesteśmy na podmontowanej dyskietce z "D1:".

Edit7: Z dyskietką Configuratorów w "D1:" obydwa programy uruchomione spod MyDos-a sobie nie radzą - próbują coś czytać w nieskończoność (czyli pewnie spodziewają się DOS-a z którego zostały uruchomione).

Jeszcze do opcji Cold Start "B" - niby wiadomo, że jak Cold Start to z Option, ale może jednak warto to zaznaczyć, bo ja sam o tym zapominam, a przeważnie ludzie kojarzą, że Option to przy starcie komputera, a z tego co widziałem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przy już włączonym Atari też przy zimnym starcie trzeba trzymać Option żeby nie włączyć Basic-a.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-01 22:23:20)

31

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Dograłem Configurator do dyskietki Manipulatora - niestety obydwa programy nie wychodzą do DOS-a - (przy pustej "D1:") dość długo słychać dźwięk boot-owania,

Mój program nie wyjdzie do DOS, jeśli go nie ma wcześniej załadowanego, albo jeśli się wyjmie dyskietkę. Zresztą żaden program w takich warunkach tego nie zrobi (z wyjątkiem Sparta DOS X, który jest na kartridżu).

QTZ napisał/a:

Jeszcze do opcji Cold Start "B" - niby wiadomo, że jak Cold Start to z Option,

Opcja B w moim programie nie jest startem z OPTION. To zwykły zimny start i to od użytkownika zależy czy chce sobie coś naciskać, czy nie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

32

Odp: SIO2SD Manipulator

Mam wrażenie, że się nie rozumiemy - sprawdzam jak zachowuje się Manipulator podmontowany "pod SHIFT" w SIO2SD to znaczy plik ATR (ten który udostępniłeś) z zamienioną nazwą na SIO2SD.XEX (ATR musi mieć rozszerzenie XEX i dokładnie taką nazwę) i umieszczony w głównym katalogu karty SD i uruchomiony przy starcie Atari poprzez przytrzymanie SHIFT w SIO2SD. Sprawdzałem też jak się zachowuje Manipulator dograny do dyskietki udostępnionej z SIO2SD - wg instrukcji dołączonej do SIO2SD - link powyżej).

Dyskietka cały czas jest! To Manipulator przestaje ją widzieć - tak jak pisałem DOS ją widzi bo można z jego poziomu uruchomić Manipulatora, czy inny program. Zastanawia mnie jeszcze to, czy DOS widzi w tym trybie pozostałe stacje od D2? Na razie tego nie sprawdzę bo odłączyłem Atari - ale możesz to sprawdzić sam.

Teraz robiłem testy opcji S i E i postaram się to opisać.

Co do opcji "B" to aby uruchomić podmontowany program bez Basic-a to trzeba nacisnąć "Option + B", ale też jest to niejednoznaczne, bo w zależności czy Manipulator został wczytany z Turbo, czy nie, to pojawi się menu Turbo i wybór opcji, lub od razu nastąpi boot - wtedy Option jest konieczny.

Aby było wiadomo o jakich opcjach mowa umieszczam komendy dostępne w menu:

D - Current SD Card directory name
H - Change SD Card directory
U - SD Card parent directory
F - List files in current directory
L - List mounted ATR files
N - Create new ATR file
P - Print device configuration
C - Edit device configuration
S - Save drive mappings to file
E - Enter drive mappings from file
1-8 - Mount ATR file
SHIFT+1-8 - unmount drive
Q - Exit to DOS
B - Cold start

Edit:

Dyskietka jest jako SIO2SD.XEX i DOS widzi ją jako D1: (virtualnie), ale w D1: nie musi być podmontowany żaden dysk. Manipulator po jego uruchomieniu przełącza się na D1: zamontowane w SIO2SD i już nie widzi dyskietki SIO2SD.XEX tylko tę zamontowaną w D1: (lub jej brak).

Z tego co testowałem wychodzi, że Configurator nie przełącza virtualnej D1 na D1 i po wyjściu uruchamia Boot Loader z tej "virtualnej" dyskietki (miał jednak problem z DOS-em), a dopiero Boot Loader się przełącza i odczytuje zawartość podmontowanej D1. Manipulator przełącza się na podmontowaną D1: po uruchomieniu, o czym można się przekonać używając opcji S i E - działają one wtedy bo DOS jest załadowany, ale zapisują i odczytują na/z podmontowanej D1 i tam też Manipulator szuka DOS-a przy wyjściu. Jest to o tyle niefortunne, że mapping zostaje zapisany na przypadkowej dyskietce znajdującej się w D1, lub gdy uruchomimy Manipulatora z D1 (tylko "wersja" ATR) to zawsze w zapisanym mappingu będziemy mieć "dyskietkę" na której zostaje zapisany mapping.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-02 18:27:32)

33

Odp: SIO2SD Manipulator

Wczytany z Turbo czy z włączoną opcją 7-bit turbo? Trochę nie rozumiem opisu problemu.

34

Odp: SIO2SD Manipulator

Opcje mam ustawione domyślnie. "Wczytany z Turbo" - mam na myśli to kiedy pojawia się komunikat i wciśniemy [Option+] Start lub Select, a bez Turbo to gdy [Option+] Reset lub gdy to menu się nie pojawia - wtedy trzeba przytrzymać Option (aby wyłączyć Basic) - tak się dzieje co drugi reset (przy włączonym zasilaniu SIO2SD; po wyłączeniu i włączeniu zasilania SIO2SD "menu" Turbo się na początku pojawia, potem co drugi reset). Najprościej można to zobaczyć naciskając Reset podczas ładowania - za każdym naciśnięciem menu się przełącza - jest to cecha software-u SIO2SD).

Edit: znaki przestankowe powyżej.

Edit2:

Dodane opcje OPTION+SELECT i OPTION+START do turbo-loadera (nowe loklizacje przerwania turbo - $700 i $500)

Ja rozumiem, że chodzi o pamięć RAM Atari - chociażby z tego względu, że jest wybór i że nieprawidłowy wybór może powodować nieprawidłowe działanie wczytywanego programu. Czyli powinno się jednak dać sprawdzić czy Turbo jest aktywne, czy nie - w RAM Atari. Doświadczalnie można też to sprawdzić odłączając SIO2SD przy aktywnym Turbo (i przy nieaktywnym) i sprawdzić czy po ponownym włączeniu SIO2SD Turbo będzie nadal aktywne (lub nie) - obstawiam, że stan Turbo się nie zmieni, mimo przełączenia statusu pojawienia się menu Turbo w SIO2SD.

Edit3:
Jeżeli jest to procedura w RAM Atari to można ją też umieścić w programie i uaktywnić, można by wtedy dodać więcej adresów do wyboru - jeżeli ma to sens, ale chyba ma, bo niektóre programy nie działają z Turbo wcale.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-02 20:42:30)

35

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Mam wrażenie, że się nie rozumiemy - sprawdzam jak zachowuje się Manipulator podmontowany "pod SHIFT" w SIO2SD to znaczy plik ATR (ten który udostępniłeś) z zamienioną nazwą na SIO2SD.XEX

Takiego zachowania użytkownika program nie wspiera i nie będzie wspierać. Wydaje mi się, wszystkie Twoje problemy biorą się z tego, że montujesz pod "konfigurator", który spodziewa się pliku uruchamialnego - plik ATR i w ogóle cudem to działa.

QTZ napisał/a:

Dyskietka jest jako SIO2SD.XEX i DOS widzi ją jako D1: (virtualnie), ale w D1: nie musi być podmontowany żaden dysk. Manipulator po jego uruchomieniu przełącza się na D1: zamontowane w SIO2SD i już nie widzi dyskietki SIO2SD.XEX tylko tę zamontowaną w D1: (lub jej brak).

No i to nie jest nic dziwnego. To jest normalne zachowanie, że program uruchomiony z DOS widzi w pierwszej kolejności dysk, z którego został uruchomiony.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

36

Odp: SIO2SD Manipulator

Przeniosłem kolejny edit z poprzedniej wypowiedzi:

Problem z zapisywaniem na dyskietce D1: ("virtualnej z SHIT-em" / podmontowanej pod D1:) i koniecznością obecności DOS-u (choć jak pokazałem to akurat nie jest problemem) można by też rozwiązać zapisem bezpośrednio na karcie SD - czyli trzeba by było skorzystać z SIO2SD jak z "DOS-u" dla karty SD, co patrząc na screen nieopublikowanego narzędzia Pajero - link powyżej - mam wrażenie, że jest możliwe, podobnie jak tworzenie pliku ATR w Manipulatorze. Jednak tak czy inaczej dobrze by było gdyby Manipulator wychodził do DOS-u z dyskietki z której został uruchomiony (czyli SIO2SD.XEX albo podmontowanej pod D1:; teraz pozornie jest wybór, gdyż opcja Q - przechodzi do podmontowanej D1:).

Edit1&3:

Przecież "takie zachowanie" jest jak najbardziej prawidłowe i przewidziane - przeczytaj plik dołączony do oprogramowania SIO2SD - link dawałem powyżej. Do tego bardzo byłoby to wygodne gdyby móc używać Manipulatora wraz z Configuratorem, bez konieczności podmontowywania go pod D1:, nie byłoby też problemu z zapisem mappingu, gdyż nie zapisywałby na liście dyskietki z Manipulatorem, ani jej nie podmieniał po wczytaniu mappingu i nie zapisywałby na dyskietce, która by się znalazła w D1 po odczytaniu mappingu, lub ustawionej przypadkowo.

Edit2:
Skoro to nic dziwnego, że DOS widzi "tymczasowe D1:", to dlaczego Manipulator nie widzi, a przełącza się na podmontowany D1:?

Edit4:
Zajrzałem do Lotharka i tam jest taki punkt: "device id (number of device for SIO2SD.XEX - available from version 2.2) values from 0 to 3". Czy to ma coś wspólnego z tym co widzi DOS uruchomiony spod "SHIFT-a"?
Jest też napisane: "Can be configured using ATARI (it's possible to load configuration tool directly from MCU flash memory, so no SD card is needed)" Ale to chyba się tyczyło starszej wersji firmware?

[BTW: Na pierwszym zdjęciu na dole strony jest nowa wersja płytki na 2020r.]

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-02 23:41:37)

37

Odp: SIO2SD Manipulator

Wydaje mi się, że zapis zestawu na karcie SD jest możliwy - jest to do sprawdzenia. Ale czy serio ktoś woli zapisywać na SD zamiast w ATR?

Co do pozostałych kombinacji alpejskich, to się nie dam przekonać i już :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

38

Odp: SIO2SD Manipulator

Jeżeli będzie zapis na karcie SD to umieszczenie ATR Manipulatora jako Konfiguratora (pod SHIFT) będzie umożliwiać zapis mappingu bez podmontowywania Manipulatora pod D1, więc bez zapisu na liście "dyskietki" z Manipulatorem, odpadnie też problem zapisu na przypadkowej dyskietce [a potem przy odczycie wyszukiwania i podmontowywania dyskietki z zapisem, która po odczycie może zostać podmieniona / usunięta na liście]. Jeżeli wyjście do DOS-a będzie zawieszało Basic i nie wyjdzie "na dysk" z którego został uruchomiony Manipulator to opcja ta będzie bezużyteczna. Jak będę pisał w sprawie SIO2SD do Kuby Husaka, to zapytam i o to, nie sądzę, ale może dowiem się jak to jest z tą wirtualną stacją D1:. Mógłbyś jednak sam sprawdzić co w Twoim programie przełącza na podmontowaną D1: i ewentualnie to zmienić.

Przy zapisie na SD przyda się opcja wylistowania plików mapowania - nie wiem może powinny mieć swój katalog / pod-katalog?

Co do plików zapisywanych opcją "S" to wylistowałem (używając copy) taki plik na ekran i nie widzę żeby miał nagłówek, czy inny identyfikator, chyba nie ma też sumy kontrolnej? Nie odważę się tego sprawdzić, ale obawiam się, że przy pomocy opcji "E" możliwe jest wczytanie dowolnego pliku, co prawdopodobnie może mieć fatalne skutki?

Edit: Uzupełnienie w pierwszym akapicie.

Edit2: Tak się zastanawiam, czy pliki z zapisanym mappingiem są kompatybilne w przypadku przeniesienia na inną kartę z identyczną strukturą plików? Kiedyś przyglądałem się formatowi pliku konfiguracji i nie ma tam zapisanych ścieżek: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=4592 Oczywiście to żaden problem, ale warto wiedzieć, czy pliki mappingu można przenosić między kartami SD, czy nie?

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-03 01:16:12)

39

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Jeżeli wyjście do DOS-a będzie zawieszało Basic i nie wyjdzie "na dysk" z którego został uruchomiony Manipulator to opcja ta będzie bezużyteczna.

Co to znaczy "zawieszało Basic"? Wyjście do DOS akurat jest według mnie najbardziej użyteczną (oczywiście po samym montowaniu) opcją i działa tak, jak każde wyjście do DOS powinno wyglądać. Możliwość korzystania z DOS bez resetowania komputera było jednym powodów powstania tego programu.

QTZ napisał/a:

Jak będę pisał w sprawie SIO2SD do Kuby Husaka, to zapytam i o to, nie sądzę, ale może dowiem się jak to jest z tą wirtualną stacją D1:. Mógłbyś jednak sam sprawdzić co w Twoim programie przełącza na podmontowaną D1: i ewentualnie to zmienić.

Nie, nie będę sprawdzać. Tak, jak już napisałem wcześniej - nie będę wspierać takiego sposobu użytkowania. Jeśli chcesz korzystać z Manipulatora jako aplikacji uruchamianej jako SIO2SD.XEX, ale podmontowanej jako ATR ze zmienioną nazwą (?), to robisz to na własne ryzyko. Nie ma żadnej dokumentacji jako to działa i jak takie zachowanie obsługiwać.

QTZ napisał/a:

Nie odważę się tego sprawdzić, ale obawiam się, że przy pomocy opcji "E" możliwe jest wczytanie dowolnego pliku, co prawdopodobnie może mieć fatalne skutki?

Tu liczę, że użytkownik wie co robi. Wgranie dowolnego pliku spowoduje odmontowanie wszystkich stacji.

QTZ napisał/a:

Tak się zastanawiam, czy pliki z zapisanym mappingiem są kompatybilne w przypadku przeniesienia na inną kartę z identyczną strukturą plików? Kiedyś przyglądałem się formatowi pliku konfiguracji i nie ma tam zapisanych ścieżek:

Nie, nie są kompatybilne. Wynika to ze sposobu, jak działa montowanie plików w SIO2SD, wpis dla każdej stacji zawiera informacje o nazwie pliku i m.in. jego pozycji w katalogu karty SD. Żeby można było przenosić pliki z zestawami dysków należałoby pomijać wszystkie informacje o pliku i zostawić tylko nazwę pliku, a następnie podczas montowania takiego zestawu wyszukiwać pliki na karcie. Spowoduje to a) dłuższy czas montowania, b) zwiększenie objętości binarki, co mnie już mniej się podoba.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

40

Odp: SIO2SD Manipulator

@Dely - zacytuj samego interlokutora: "nie sprawdzę bo odłączyłem Atari - ale możesz to sprawdzić sam" :D

41

Odp: SIO2SD Manipulator

@Dely

Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari. Nie sprawdzałem, czy zawiesza się też przy uruchomieniu z D1:, ale sądzę, że tak. Opisałem to powyżej, jeżeli nie uda Ci się tego powtórzyć sprawdzę jeszcze raz z D1: i "z SHIFT-em" dla porównania.

Jak to nie ma dokumentacji? Przecież dałem linka i wskazałem oficjalny plik z opisem, tu zawartość tego pliku:

Sio2SD Boot Loader Cfg Tools
ATR jako loader samouruchamialny (BOOTowalny)
...czyli szybka wybieraczka exe'ów do uruchomienia
Jeśli zamienimy ATR'owi nazwę na SIO2SD.XEX
i tak nagramy na kartę SD do katalogu Root,
to gdy Sio2SD jest w CFG MODE i wykonamy zimny start
zostanie ten ATR wczytany do Atarki.
Można dogrywać soft (polecam plugin pod TC),
aż do wyzerowania FREE SECTORS
Sterowanie:
- klawisze kursorów góra/dół = wybór
- RETURN = wczytanie i uruchomienie programu
- SPACE = ponowne odczytanie katalogu
- ESC = zimny start
Na podstawie O.OBJ by TeBe/MadTeam
Modyfikacja Pajero/MadTeam

Nawet ktoś się pytał o co chodzi z tym wybieraniem konfiguratorów, więc z tego wynika, że ktoś to tak na SD wgrywał od razu z SIO2SD. A jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Co do pliku mappingu to ja bym przynajmniej sprawdzał czy wielkość pliku się zgadza - czyli odczytał spodziewaną ilość danych do pamięci i jeszcze 1 Bajt, jeżeli dokładnie przy nadmiarowym Bajcie będzie błąd to OK. Przynajmniej tyle. A jak ktoś wyedytuje ten plik to robi to na własne ryzyko.

Dzięki za wyjaśnienie - tak myślałem. Raczej nie ma sensu się tym przejmować - najwyżej jak się przeniesie takie pliki na nową kartę to nie będą działały i trzeba będzie przygotować sobie nowe.

Edit: Co do wielkości binarki, to możesz zrobić zestaw narzędzi zamiast jednego ;)

@Atarixegs

Napisałem, że "Na razie tego nie sprawdzę bo odłączyłem Atari - ale możesz to sprawdzić sam.". Co znaczy, tylko tyle, że dobrze by było, żeby oprócz mnie też Dely sprawdził o czym piszę. W tak ciasnym pokoju muszę odłączyć jeden sprzęt żeby podłączyć drugi... póki co mam jeszcze co opisywać z poprzedniego testu... a sprawdzić to mam zamiar, bo mnie to ciekawi :)

Edit2: No chyba, że chodzi Ci o dokumentację jak to oprogramować? Ale skoro inne rzeczy ustaliłeś metodą prób i błędów...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-03 14:19:46)

42

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari.

W jakich warunkach tak się zachowuje? Po zmianie rozszerzenia ATR na XEX i podmontowaniu w config mode?

QTZ napisał/a:

No chyba, że chodzi Ci o dokumentację jak to oprogramować? Ale skoro inne rzeczy ustaliłeś metodą prób i błędów...

Chodziło mi o dokumentację jak działa ładowanie pliku montowanego jako loader, co się dzieje z OS w tym czasie i po załadowaniu itp. To nie jest takie proste dla mnie jak zgadnięcie zawartości dwóch bajtów mając do wyboru kilka kombinacji. Mam nadzieję, że użytkownicy mi wybaczą, że nie będę się tym zajmować.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

43

Odp: SIO2SD Manipulator

Tak jak napisałem - w "innych warunkach" nie sprawdzałem, ale nie sądzę żeby to miało znaczenie. Sprawdzę podmontowując pod D1: i dam znać, a u Ciebie spod D1: Basic działa poprawnie?

Ja myślę, że nic nadzwyczajnego się w trybie Konfiguratora nie dzieje - dyskietka podobnie jak xex jest mapowana do wirtualnego D1:, działa to jak normalne D1:, które na ten czas jest nieaktywne, jednak w jakiś sposób następuje przełączenie na podmontowane D1:, czego nie robi DOS. Być może jakieś odwołanie do SIO2SD coś takiego powoduje, a być może sposób w jaki odwołujesz się do D1:. Co mnie jeszcze zastanawia to, to, że powrót do DOS-a generuje długi dźwięk boot (też sprawdzę z D1:). Napisałem m.in. w tej sprawie do Kuby, może coś się wyjaśni. Zastanawia mnie jeszcze to co znalazłem u Lotharka (powyżej).

Edit:

Sprawdzałem też wpisywanie nazw plików i parametrów. No i jeszcze raz napiszę, że przydałaby się możliwość wyjścia z wpisywania, również połączona z akceptacją dotychczasowej nazwy / parametru - aby przy pustym wpisie RETURN przechodził do kolejnego parametru (gdy taki istnieje). Próbowałem wyjść przy użyciu ESC i Break-a - ten drugi przy wpisywaniu nazw naciśnięty raz lub dwa razy (zależnie od wybranej opcji) powoduje, że wpisywana nazwa jest zamieniana na ciąg znaków zerowych (serduszka), dzieje się tak prawdopodobnie przy wszystkich opcjach gdzie wpisujemy nazwy plików - w niektórych opcjach to widać, a w niektórych nie, ale efekt jest taki jak po wpisaniu nieistniejącej nazwy.

Przy H 2x Break - zera, przy F, S, N, E i 1 - 8 - Break - nie znajduje pliku lub widać "zera". Przy C nie da się wyjść. (mam nadzieję, że nie pomyliłem / pominąłem bo piszę z pamięci :))

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-03 15:53:40)

44

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Tak jak napisałem - w "innych warunkach" nie sprawdzałem, ale nie sądzę żeby to miało znaczenie. Sprawdzę podmontowując pod D1: i dam znać, a u Ciebie spod D1: Basic działa poprawnie?

Jeśli mi nie napiszesz w jakich warunkach "Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari.", to nie będę mógł pomóc. Odpowiedz czy dzieje się to zmianie rozszerzenia ATR na XEX i podmontowaniu w config mode?

QTZ napisał/a:

Ja myślę, że nic nadzwyczajnego się w trybie Konfiguratora nie dzieje

A ja myślę wręcz przeciwnie.

QTZ napisał/a:

jednak w jakiś sposób następuje przełączenie na podmontowane D1:, czego nie robi DOS.

Nie zrobi, bo żaden DOS nie ma pojęcia o istnieniu SIO2SD, dlatego też takiego zachowania nie wspiera mój program i wspierać nie będzie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

45

Odp: SIO2SD Manipulator

ad.1 Przecież na Twoje pytanie odpowiedź jest zawarta w cytacie... Jeszcze tego nie testowałem inaczej niż uruchamiając Manipulator z poziomu Konfiguratara czyli nie tylko rozszerzenie, ale i nazwę pliku zmieniłem... Z D1: sprawdzę jak podłączę Atari. Ale myślę, że będzie tak samo bo Manipulator przełącza tryb Konfiguratora SIO2SD na zwykły z D1: i tam szuka DOS-a, więc Basic był uruchomiony już mając dostęp do oryginalnego atr Manipulatora zamontowanego w D1: i z nim się zawiesił.

Jeżeli u Ciebie się nie zawiesza, to albo uruchomiony z D1: się nie wiesza, albo robimy coś inaczej, dlatego muszę to sprawdzić w obu trybach,  żeby odtworzyć sytuację którą opisałem i sprawdzić czy będzie tak samo po uruchomieniu oryginalnego atr-a z D1:.

ad.3 Tylko, że Twój program właśnie coś robi co przełącza SIO2SD w zwykły tryb - czyli robisz to celowo, żeby się nie dało zapisywać na dyskietce podpiętej jako Konfigurator?

Program jednak na szczęście działa, tylko korzystając z opcji wymagających DOS-u trzeba się liczyć z tym, że wymagana jest obecność konkretnej dyskietki w D1: (z DOS-em gdy chcemy wyjść do DOS-a, lub innej do zapisu / odczytu mappingu - i wtedy również ta dyskietka znajdzie się na zapisanej liście).

Edit: DLiterka.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-03 20:39:45)

46

Odp: SIO2SD Manipulator

@QTZ: To o czym piszesz z używaniem ATR-a jako SIO2SD.XEX nie ma sensu. Znaczy, tak długo jak długo chcesz odpalić sam manipulator - to OK. Ale potem już nie. Manipulator dobierając się do SIO2SD przełącza urządzenie z trybu konfiguracyjnego w zwykły, a to skutkuje automatycznym, natychmiastowym odmontowaniem ATR-a SIO2SD.XEX i w jego miejsce podmontowywany jest obraz z bieżącej konfiguracji. W tym momencie nie ma możliwości wyjść do DOS-u bo nie ma DOS-u w D1. Manipulator jest oszukany bo odpalił się z obrazu z DOS-em. Ale DOS już nie jest dostępny. Kropka. To urządzenie tak się zachowuje, manipulator nic tu nie ma do rzeczy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

47

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Ale myślę, że będzie tak samo bo Manipulator przełącza tryb Konfiguratora SIO2SD na zwykły z D1: i tam szuka DOS-a, więc Basic był uruchomiony już mając dostęp do oryginalnego atr Manipulatora zamontowanego w D1: i z nim się zawiesił.

Jeszcze raz. NIE WSPIERAM MONTOWANIA DO CFG MODE PLIKU ATR PO ZMIANIE ROZSZERZENIA NA XEX.

QTZ napisał/a:

Tylko, że Twój program właśnie coś robi co przełącza SIO2SD w zwykły tryb - czyli robisz to celowo, żeby się nie dało zapisywać na dyskietce podpiętej jako Konfigurator?

Mój program niczego takiego nie robi. Twoje problemy najprawdopodobniej biorą się z tego, że próbujesz użyć oprogramowania w sposób, który nie jest i nie będzie do tego przewidziany. Uprzejmie proponuję, żeby zakończyć temat montowania ATR jako pliku wykonywalnego.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

48

Odp: SIO2SD Manipulator

To po co pytasz kilka razy o ten tryb? I piszesz, że mi inaczej nie pomożesz... Przecież rozumiem, że nie chcesz się zajmować tym trybem dlatego napisałem, że:

!!! SPRAWDZĘ CZY BASIC SIĘ ZAWIESZA GDY URUCHOMIĘ ORYGINALNY ATR Z D1:!!!

Również Perinoid napisał, że "Manipulator dobierając się do SIO2SD przełącza urządzenie z trybu konfiguracyjnego w zwykły". Nie rozumiem czemu nie sprawdzając upierasz się, że nie przełącza... Być może przełącza się to automatycznie, jak użyjesz jakiejś funkcji SIO2SD i nic się nie da z tym zrobić, ale się przełącza. [Jeżeli tak jest to by znaczyło, że Configurator uruchamia Boot Loader nie z dysku, a z pamięci?].

Jeszcze wyjaśnię - to nie jest montowanie pliku atr jako pliku wykonywalnego! Po prostu SIO2SD szuka na karcie pliku SIO2SD.XEX, ale mogłaby to być inna nazwa z dowolnym rozszerzeniem i nie ma to znaczenia, bo SIO2SD rozpoznaje format pliku po jego zawartości i w zależności od tego montuje go odpowiednio dla danego formatu. Jaki sens miałoby sprawdzanie osobno pliku z rozszerzeniem atr? Powiększałoby to i komplikowało program zawarty w firmware SIO2SD i wprowadzało dodatkowy problem - który plik uruchomić. Tak można nazwać plik w dowolnym obsługiwanym formacie i będzie działał (xex [com, etc.], atr, xfd).

@Perinoid Używanie Manipulatora z poziomu trybu Konfiguratora ma sens, co już powyżej uzasadniałem. Opcje S i E będą miały większy sens - ogólnie i również w tym przypadku - jeżeli pliki mappingu będą zapisywane bezpośrednio na karcie SD, co również uzasadniłem.

Edit: przeniosłem @Perinoid na koniec.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-03 22:24:43)

49

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

To po co pytasz kilka razy o ten tryb? I piszesz, że mi inaczej nie pomożesz.

Ponieważ chciałem się upewnić, czy BASIC "zawiesza się" korzystając z normalnego sposobu ładowania, czy po załadowaniu z trybu CFG.

QTZ napisał/a:

Również Perinoid napisał, że "Manipulator dobierając się do SIO2SD przełącza urządzenie z trybu konfiguracyjnego w zwykły". Nie rozumiem czemu nie sprawdzając upierasz się, że nie przełącza...

Bo nie przełącza. Po załadowaniu programu konfiguracyjnego SIO2SD samo wyłącza tryb CFG i każde następne odwołanie poprzez SIO do D: działa na dyskach podmontowanych w urządzeniu, a nie do trybu CFG, co usiłuję Ci wytłumaczyć od samego początku. W związku z powyższym nie da się wyjść kulturalnie do DOS, bo go może po prostu nie być.

Nowa wersja, proszę o sprawdzenie.

Zmiany:

- z każdego polecenia, które wymaga wpisania rekordu danych (także z konfiguracji urządzenia) da się wyjść za pomocą klawisza BREAK,
- pliki z mapowaniem dysków zapisywane są na karcie SD w katalogu ATARI, a nie jak dotychczas na urządzeniu D:
- program sprawdza podczas załadowania, czy plik z informacjami nt. mapowanych dysków jest w odpowiednim formacie, w związku z tym niestety należy skasować poprzednie sety i wygenerować je na nowo.

Post's attachments

sio2sdman08rc3.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 10 (od 2020-03-04) 

sio2sdman08rc3.xex 17.37 kb, liczba pobrań: 21 (od 2020-03-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

50

Odp: SIO2SD Manipulator

Wersja 0.8 RC4.

Poprawka dla użytkowników trybów 80. kolumnowych. Brakowało EOL w listowaniu zamontowanych dysków.

Podziękowania dla perinoida za zauważenie.

Post's attachments

sio2sdman08rc4.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 7 (od 2020-03-06) 

sio2sdman08rc4.xex 17.38 kb, liczba pobrań: 7 (od 2020-03-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.