Temat: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Czy na forum jest jakiś znawca tematu? Mam dwie stacje. Jedna już odmówiła posłuszeństwa i nie czyta dyskietek a druga zaczyna robić to samo. Ja wole sie nie dotykać.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

2

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Piszesz, że wolisz się nie dotykać, ale ja Ci zaproponuję dwie rzeczy, które możesz spokojnie zrobić samodzielnie, są bardzo proste, a w bardzo wielu przypadkach pomagają.
Zdejmij tylko obudowę stacji (łatwo rozbierzesz) i wtedy:
1. Czyszczenie głowic: bierzesz sobie coś co Ci wygodne: kawałek szmatki, chusteczkę, cokolwiek bądź, nasączasz delikatnie jakimś alkoholem, np. izopropanol, spirytus itp., i delikatnie czyścisz przecierasz powierzchnię głowic.
2. Czyścisz prowadnice po których jeździ wózek z głowicami i smarujesz je czymś: smar teflonowy do mechanizmów, jakiś olejek, cokolwiek zdatnego, jak by co to pisz co masz, a ludzie odpiszą czy się nada.
To są takie dwie rzeczy podstawowe, bardzo często powodują znaczną poprawę, a roboty jest przy tym dosłownie chwila.

3

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Przekonałeś mnie :) Mam smar grafitowy. Może być?

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

4

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Wiesz, to po prostu na początek warto spróbować, a jak nie przyniesie efektu, to wtedy zawsze możesz oddać komuś do bardziej wnikliwej analizy.
Smar grafitowy, to w sumie nie wiem... Wydaje mi się za mało delikatny i zbyt "gruby". Ale nie jestem specjalistą, może ktoś jeszcze się wypowie. Ja do takich rzeczy stosuję smar teflonowy, taki biały, lub wstępnie nawet jakieś WD40, które jednak nie jest dobrym środkiem smarnym na dłuższą metę, bo chwilowo natłuszcza, ale po jakimś czasie odparowuje i wysycha.

5

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Ja używam wazelinę techniczną.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Dzięki. Lecę do Castoramy. Niestety, obydwie stacje nadal zachowują się tak samo.

Ostatnio edytowany przez PrzemasIII (2020-03-05 15:14:42)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

7

Odp: Naprawa stacji z MSTe Epson 340

Mogę Ci je przejrzeć ale jak mechanizm jest zużyty i ma za duże luzy lub głowica jest uszkodzona to nic nie poradzę.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.