Temat: PIA w maluchu

Ok. pytanie teoretyczne - nie mam zapasowego PIA, zasobu swiatowe sie skonczyly, jak i czym to zastapic ?

Fred  - nie ma problemu, Pokey - Candle napisal, 6502 - np `16, etc

A PIA ? cos wiadomo wiecej o tym "JAK TO DZIALA?"

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

2

Odp: PIA w maluchu

pia jest emulowane w srodku ultimate, wiec doloz do kupki candle napisal

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: PIA w maluchu

Seb, to super ze jest emulowane. ale nie majac PIA i nawet majac ULTIMATE atarcia nei wstanie. Chodzi mi o bardziej  reverse eng.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

4

Odp: PIA w maluchu

wstanie, wlasnie wstanie bez mmu i bez pia
nie zabootujesz nic z dysku, nie wlaczysz magnetofonu i nie potelepiesz dzoja, bo zwyczajnie nie bylo takiej potrzeby, ale atarka ci sie wlaczy

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: PIA w maluchu

Sebol -- no to pelen szacun.

ale gdyby pojsc krok dalej ( albo raczej w tyl..) - jak jest PIA zrobiona ? docelowo jak ja zrobic na ttlach ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: PIA w maluchu

pelnej nie ma sensu, ale to co jest wykozystywane w atari zajelo by pewnie karke a3
co konkretnie potrzebujesz?

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: PIA w maluchu

pa0-pa7 (pb0-pb7) <==>do-d7

skad pytanie ?

z zabawy a ay-kiem.  mozna ladnie go zmusic zeby odczytywał port joya bez zbędnych kombinacji

Ostatnio edytowany przez lotharek (2012-08-21 08:57:32)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

8

Odp: PIA w maluchu

> pia jest emulowane w srodku ultimate, wiec doloz do kupki candle napisal

dobrze jest miec zamiennik ale czy to PIA przechodzi test Acid800 ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: PIA w maluchu

A gdyby tak użyć 6522 VIA ? Jest cały czas produkowane przez WDC.
http://jefftranter.blogspot.com/2012/03 … 2-via.html

10

Odp: PIA w maluchu

Gugiel mi podpowiada:
http://pl.mouser.com/ProductDetail/West … hqba3M2NU=

11

Odp: PIA w maluchu

PIA na TTL? wow. to ci pociagnie megawat prądu :)
Ja kiedys zrobilem MMU na ttl, i zajmowalo plytke prototypowa 10 x 20 cm. PIA zajmie ci pewnie hektar.
Zapomnij :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

12

Odp: PIA w maluchu

chyba ze w cpld.. :-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: PIA w maluchu

W cpld  to luzik. Ja  sie na HDLach nie znam ale ten uklad nie wyglada na skomplikowany do zrobienia nawet przez neofitę :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

14

Odp: PIA w maluchu

A to nie będzie całej atarki w 1 strukturze ?

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

15

Odp: PIA w maluchu

Poszukaj 6821, to jest to samo co 6520.
Edit: są po 3$ w Chinach:
http://www.ebay.com/itm/MC6821CP-Manu-M … 19d15e68ec

Ostatnio edytowany przez jer (2012-09-11 21:21:58)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: PIA w maluchu

Wg. specyfikacji:
MC6821P - 1MHz
MC68A21P - 1,5MHz
MC68B21P - 2MHz

Czy każdy z tych układów nada się na zamiennik PIA?
Jako laik zapytam też: czy te częstotliwości to maksymalne wartości z jakimi mogą pracować układy
czy też będą one pracować tylko w podanych częstotliwościach?

Ostatnio edytowany przez Pawex (2020-03-17 19:48:44)

17

Odp: PIA w maluchu

Podane częstotliwości są maksymalne. Teoretycznie nadaje się więc tylko ostatni. Ale ponieważ akurat wpadło mi w ręce kilka sztuk w wersji 1MHz, a koronawirus dał chwilę wolnego czasu, pomyślałem, że to sprawdzę. Najbardziej interesowała mnie różnica w opóźnieniu względem narastającego zbocza PHI2, po jakim PIA wystawia dane na magistralę. Datasheet podaje tu wartość max. 150ns dla wersji 2MHz (dobrze) i max. 290ns dla wersji 1MHz (nie do przyjęcia). Wyniki okazały się zaskakujące. Szybszy (teoretycznie) układ HD68B21P wystawił dane po 55ns, teoretycznie wolniejszy MC6821P - po 35ns. Oczywiście w Atari oba działają bez zarzutu. Wnioski - jeśli chcesz kupić i masz do wyboru wszystkie wersje, weź najszybszą. Jeśli jest tylko najwolniejsza, nie musisz rezygnować. Jest spora szansa, że będzie działać. Zwłaszcza, jeśli nie planujesz wystawiać komputera ani na mróz, ani na tropikalne upały.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: PIA w maluchu

Simius, wielkie dzięki za sprawdzenie i podanie do wiadomości.
..a czy można wiedzieć jak (czym) testowałeś szybkość działania układów?

19

Odp: PIA w maluchu

Analizatorem stanów logicznych.

Post's attachments

PIA_1MHz_vs_2MHz.png 109.07 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-03-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.