Temat: Wybielanie obudowy Atari STE

Cześć wszystkim,

Mam takie pytanie do was.
Posiadam dwa modele Atari STE jeden to 520STE a drugi 1040STE.
Ten pierwszy kiedyś wybielałem kremem fryzjerskim(ale już nie pamiętam,czy był to roztwór 12,15 czy 18%) i pozostały na nim plamy.
Wobec tego powtórzyłem ten sam zabieg,ale tylko trochę zeszły ;
resztę jakoś udało mi się ciężkim trudem usunąć pod wodą i gąbka z płynem no mycia naczyń.

Teraz boje się,że jak zacznę wybielać te drugie Atari STE to znów będą plamy:/
Macie jakaś skuteczną metodę na to żeby do tego nie doszło przy wybielaniu?

Wybielałem już Amigi i tam takich sytuacji nie miałem jak przy wybielaniu obudowy od Atari STE
proszę o pomoc i rady dziękuje;-)

2

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Czy zażółcenie jest jednolite, czy nie?
Generalnie - weź duże pudło plastikowe (takie, żeby się obudowa zmieściła na płasko, proponuję takie przezroczyste z Ikei), nalej do niego perhydrolu (można kupić na Allegro baniaki 5l z roztworem o stężeniu 35%) i rozcieńcz wodą w stosunku 1 część perhydrolu - 1 do 2 części zwykłej wody (da ci to stężenie między 12 a 17 %, które jest bezpieczniejsze). Włóż do tego obudowę i poczekaj. Jak ci się spieszy i pudełko masz przezroczyste to postaw na słońcu. Tylko kontroluj postęp procesu żebyś nie przegiął. No i używaj rękawiczek, bo nawet 12-to procentowy roztwór żre skórę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Tak zażółcenie jest jednolite.
Dziękuje za rade i tak też zrobie...kupie ten roztwór perhydrolu.

4

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

A Tobie jak wyszedł efekt końcowy odżółcania Atari z wtym perhydrolu?
Bo czytałem kilka opinii,że perhydrol słabo sciąga ten żółty nalot z obudowy.

5

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Ściąga dobrze. Ale wybielałem komp z równym zażółceniem, dlatego pytam o niejednorodności. Teraz mam na biurku taki "kolorowy" 65XE - słońce świeciło z lewej i tam jest zółty, a z prawej o wiele mniej. I sam się zastanawiam jak to zrobić. Chyba po prostu spróbuję "na pałę" i zobaczymy co wyjdzie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Ja już gdzieś tutaj na forum opisywałem, że po zrobieniu "marmurka" z 1040STFM, nie odważył bym się wybielać mojego 520STE, już się przyzwyczaiłem do tego, że ma "azjatycki" wygląd.

Moim zdaniem duże Atari nie nadaje się do wybielania, w przeciwieństwie do małego Atari które wybiela się bardzo ładnie.

Zawsze można jeszcze pomalować, podobno FS 36307 pasuje kolorem bardzo dobrze, chociaż sam jeszcze nie próbowałem:
https://www.amazon.com/Testor-Corp-Ligh … B004QPE4ZW

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-04-20 10:51:33)

7

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

U mnie jest równe zażółcenie obudowy.
Ja jednak wole mieć europejski (najlepiej bloku wschodniego)wyglad Mojego Atari:-)

Ostatnio edytowany przez skofrant (2019-04-20 11:00:39)

8

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

@skorfant

Jeśli będziesz używał perhydrol to mam trzy BARDZO ważne wskazówki:

- okulary ochronne
- rękawiczki
- stara odzież

Nawet delikatne chlapnięcie jest bardzo groźne. To bardzo żrąca ciecz.

Weź może lepiej krem fryzjerski, bodajże 18% H2O2, dokładnie nim pokryj całą obudowę aby nie zostawić suchych miejsc, owiń bardzo dokładnie folią stretch aby krem nie wysechł ii odłóż na jakiś czas choćby do szafy. Kontroluj postęp procesu. Na koniec odwiń i umyj dokładnie.

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-04-20 17:00:08)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

9

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Ja ostatnio wybielałem Atari 1040STfm - wyszło po prostu pięknie.
Był naprawdę mocno zółto/zielony ale w miarę równomiernie.
W sumie wybieliłem już sporo sprzętu (kilka Amig, stacje dyskietek 1541, dwa C64, magnetofony, myszki i wiele innych). Uważam z doświadczenia, że sprzęt Atari jest najtrudniejszy do perfekcyjnego wybielenia.
Na Atari ma taką metodę:
- krem fryzjerski w żelu 3% (tak, słaby)
- sprzęt bardzo dokładnie myję w wanie w cieplej wodzie z płynem do mycia naczyń (moczę nawet kilka godzin, zmieniając wodę na ciepłą)
- elementy plastikowe równomiernie ale niezbyt grubo smaruję pędzelkiem
- zawijam w przezroczystą folię strech - staram się aby było bardzo szczelnie
- NIE DAJĘ na słońce
- i teraz uwaga: kładę na kaloryfer w ciemnym pokoju na 2 - 3 tygodnie
- doglądam codziennie i "rozmasowuję" krem przez folię
- mija 2 - 3 tygodnie i jest zawsze pięknie

Taką mam procedurę i zawsze się udaje, dla odmiany lepiej mi jest wybielać w zimę (kaloryfery) a nie w lato :)

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

10

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Witam,
jestem nowe na forum, więc wnoszę coś od siebie w temacie wybielania-może komuś się przyda.
Mój sposób:
Pojemnik duży, perhydrol 35%, obudowa rastrowej lampy  oświetleniowej ze świetlówkami UV, folia stretch  (żeby nie parowało na całą chatę), OKULARY, RĘKAWICZKI


Przed wybielaniem należy delikatnie usunąć naklejkę z modelem (suszarka, karta kredytowa i kilka minut podważania i schodzi, resztki kleju usuwamy łatwo  izopropanolem.
Później porządnie myjemy- używam kąpieli w ciepłej wodzie z  pełną miarką proszku do prania, a potem szoruję szczotką.
Tak przygotowaną obudowę  skręcam śrubkami uprzednio kładąc na dolną część fragmenty dachówki (żeby nie pływała)
Teraz delikatnie do pojemnika, zaciągam z góry stretchem i kładę na to lampę.
Po ok. 12H kąpieli średnio zżółknięta   obudowa  jest pozbawiona żółtych "naleciałości", wybieliłem już tym sposobem 4 kompy i 2 magnetofony.

Lampa oprócz emisji UV podgrzewa roztwór, co dodatkowo wspomaga proces- uwalnia się dość dużo oparów i tlenu-dlatego ważne żeby naciągnąć na górę pojemnika stretch. Roztwór można wykorzystać wielokrotnie.

Przewaga nad słońcem to to, że można działać nie zależnie od pogody, a wybielenie jest równomierne.
Załączam fotki before/after w wersji ekstremalnej.
Obudowa magnetofonu była marchewkowa (nie żółta) więc uznałem, że nie będę się spieszył z doglądaniem.
Po ok 20h była już biała , ale przy okazji zniknęło część opisów.Tak więc nie mając już nic do stracenia zostawiłem ją na kolejne 2 dni i teraz mam albinosa  ;)

BARDZO WAŻNA UWAGA:
Tak jak  ktoś już napisał perhydrol jest roztworem żrącym.
Żre żywe tkanki  bardzo podstępnie (skóra zaczyna piec dopiero po kilku minutach ). Popaliłem sobie  niejednokrotnie skórę bo nie chciało mi się iść po rękawiczki gumowe . Aż nie chcę myśleć co stałoby się jakby chlapnęło w oczy, skóra regeneruje się po 1-2 dniach.
Jeśli macie dzieci lub zwierzęta  , róbcie to w miejscu niedostępnym (piwnica, strych).
Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez remo (2019-05-25 20:54:44)

Post's attachments

IMG_20190427_203443570.jpg 559.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20190427_210008323(1).jpg 397.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20190427_21004578_2.jpg 518.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20190501_232703810.jpg 374.71 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-05-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Fajnie wam to wychodzi.  Ja tak tylko dla przypomnienia zapodam bo widze ze popularny thread znowu :)
https://www.retrohax.net/extreme-deyell … -1040-stf/

12

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

komuś coś za bardzo wybielanie nie poszło ;-)

https://allegro.pl/oferta/atari-520ste- … t=item_img

https://obrazki.elektroda.pl/7368390400_1584993964_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2020-03-23 21:06:39)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

13

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

ale kurde ładnie wyszło :D ma swój urok :D

14

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

ładne cacko, tylko ta cena..

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Winter German edition. Przypomina mi zimowe maskowanie niemieckich Tygrysów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Kilka sprzętów wybieliłem i to z bardzo dobrym skutkiem, używam perhydrolu fryzjerskiego w kremie, a także roztworu wodnego 17-18%. Klawisze i elementy drobne wrzucam do naczynia z roztworem wodnym H2O2. marmurek powstaje w przypadku nierównomiernego wysychania kremu fryzjerskiego, ale to nie jest tragedia, mialem tak z C64C, powtórzyłem czynność ponownie i wszystko się wyrównało, generalnie trzeba szczelnie owijać stretchem, żeby nie dopuszczać do nadmiernego wysychania. Przy obu metodach nie używam, ani kaloryfera, ani UV, ani słońca - pozostawiam na 2 tygodnie zawinietę i wszystko:) Oczywiście, trzeba zachowywać wszelkie środki ostrożności, nadtlenek wodoru jest mocno reaktywny w zetknięciu z ludzkimi tkankami:)

17

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Dlatego ja już nie wybielam STków, za pierwszym razem wyszedł mi w lekki marmurek i odpuściłem :)

18

Odp: Wybielanie obudowy Atari STE

Witam
Panowie a co jak chciałbym chciał wybielić obudowę Mega ST która jest nierówno pożółkła... stał na niej monitor i w miejscu monitora jest szara a gdzie odkryte żółte jak płuca palacza ;)
Nie wiem czy ruszać temat.
Przekonuje mnie coraz bardziej opinia ludzi o perhydrolu ale bez podgrzewania i ultrafioletu.
Np. znany youtuber DeKompozytor wybielając swoją konsolę NES zrobił to właśnie w ten sposób (perhydrol 12%). Co prawda moczenie w perhydrolu trwało miesiąc ale mi się nigdzie nie spieszy a tym bardziej leciwej Atarynce :)
Tylko czy wg Was nie wyjdzie mi z tego łaciata pantera jakaś :>

Atari MEGA ST TOS 2.06 2MB RAM; Amiga 600 HD+