51

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Co to za przyjemność wczytywać programy/gry przez BT. Jakieś 33 lata temu jak się wczytywało gry z kasety na fabrycznym XC12 to była adrenalina, wczyta się czy wyrzuci błąd w ostatniej minucie wczytywania ulubionego River Raid czy Super Cobra. Później zbudowałem interfejs na NE565, który z magnetofonem Kasprzaka M3016 czytał wszystko jak leci.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-01-17 12:36:40)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

52

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

@darpajdp: A to widział http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9188 ?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

53

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Ciemnogród i zabobony. Jak dobrze był zestrojony interfejs w magnetofonie to czytało 100/100. Ten interfejs na NE565 czytał wszystko nawet programy z radia nadawane w turbo 2600. A ten fabryczny w magnetofonie udało mi się przypadkiem dostroić (w międzyczasie wymieniłem silnik, obroty regulowałem programem). Podłączałem multimetr taki stary i patrzyłem  jak się wskazówka wychyla w czasie wczytywania programu. O dziwo  gra się wczytała, kolejna też i następna, więc zobaczyłem jaką wewnętrzną rezystancje ma miernik na tym zakresie dolutowałem rezystor o takiej wartości między masę i ten punkt i magnetofon czytał zapis w standardzie 100/100. Przed modyfikacją ~ 33/100.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-01-18 16:02:07)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

54

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Niedawno udało mi się zdobyć taki interface: https://images.app.goo.gl/QUKoUvKFAyi81Ls86
Niestety sygnał nie przechodzi  z magnetofonu z wejściem DIN do Atari-po operacji strat+option, następnie return, sygnał dźwiękowy nie przechodzi. Słychać go jedynie na głośniku magnetofonu. Czy magnetofon musi być jakoś przerobiony pod ten interface?

55

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Niedawno udało mi się zdobyć taki interface: https://images.app.goo.gl/QUKoUvKFAyi81Ls86
Niestety sygnał nie przechodzi  z magnetofonu z wejściem DIN do Atari-po operacji strat+option, następnie return, sygnał dźwiękowy nie przechodzi. Słychać go jedynie na głośniku magnetofonu. Czy magnetofon musi być jakoś przerobiony pod ten interface?

56

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Sprawdź, czy sygnał wychodzi z magnetofonu przez wyjście DIN5. Niektóre magnetofony miały tylko wejście. Ogólnie interfejs powinien zadziałać, chyba, że coś w nim jest padnięte lub magnetofon ma same wejście. Jakiego magnetofonu używasz?

Sikor umarł...

57

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Elta 5001 z allegro: https://allegro.pl/oferta/elta-5001-mag … e=facebook

oraz z dawnych czasów Grundig MK232.

58

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Elta 5001 z allegro: https://allegro.pl/oferta/elta-5001-mag … e=facebook

oraz z dawnych czasów Grundig MK232.

59

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

MK232 na pewno ok, tej elty nie znam, ale z opisu ok. Zrób test: Basic, Poke54218,54 o ile pamiętam (albo 53218,54) - włącza silnik magnetofonu (standardowego,  Atari), następnie w magnetofonie puść kasetę (dowolną, może byc z muzyką) Powinieneś mieć odsłuch dźwięku przez Atari. Jeśli to pójdzie - kwestia ustawień kasety i odpowiedniego włączenia z sygnałem pilotującym, może być skos głowicy.

Sikor umarł...

60

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Mam poprostu wpisać test: Poke54218,54 i return?

61

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Tak. Sprawdzę jeszcze ten adres, ale taki mi się kojarzy. Nie mam coprawda pod ręką magnetofonu sprawnego, ale... Chyba w Migucie był adres

Sikor umarł...

62

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Oczywiście pamięć już nie ta... Ale magnetofonu nie używałem od lat...
POKE 54018,54  - włącza silnik, wartość 0 wyłącza, czyli wpisujesz poke 54018,54  i czekasz, aż coś usłyszysz z magnetofonu

Sikor umarł...

63

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Podłączając zwykły magnetofon do tego interfejsu (przez wyjście DIN w magnetofonie) możesz spokojnie ściszyć całkowicie magnetofon i w ten sposób usłyszysz czy coś "przechodzi" przez ten interfejs do komputera. Głos płynący z głośnika magnetofonu nie będzie Ci w tym przeszkadzał.
Poziom sygnału na wyjściu DIN jest niezależny od  głośności ustawionej na potencjometrze magnetofonu,

Ta ELTA z Allegro to straszliwy szajs pod względem mechaniki i elektroniki.  Tam na złączu DIN może nie być sygnału bo (jak wspomniał Sikor) jest wielce prawdopodobne, że jest to jedynie wejście sygnału (nie ma wyjścia). Do przetestowania tego interfejsu polecam wszelkie Kasprzaki, Grundigi itd bardzo popularne w czasach naszej młodości.

64

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Trochę potestowałem ten interface z MK232 i jest sygnał. Powstał jednak kolejny problem z wczytywaniem - wyrzuca błąd przy pierwszym beep, nie sposób tego ustawić suwakami.  Nie słychać też pisku przed beep. Trochę poczytałem w necie, że magnetofon trzeba odpowiednio dostroić. Czy tak jest? Jak to zrobić? Podobno wczytywanie z tego magnetofonu było spore w pozytywnym znaczeniu.

65

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Po pierwsze - spróbuj naajpierw coś na nim nagrać i odtworzyć potem. Ustaw tuż przed pierwszym beepem i uruchom Atari jak do wczytywania, odczekaj około 4 sekund i puść dalej. SYgnał pilotujący o ile pamiętam trwa około 5 sekund.

Sikor umarł...

66

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Nie ustawisz nic suwakami bo ustawienia suwaków (potencjometrów) nie mają wpływu na sygnał wychodzący ze złącza DIN w magnetofonie. To nie jest złącze słuchawkowe lecz lecz zwykłe wyjście sygnału z pominięciem wzmacniacza magnetofonu, zaś suwaki właśnie sterują wzmacniaczem.
Zanim zaczniesz kręcić głowicą, zrób tak jak pisze kolega Sikor. Nagraj coś na tym magnetofonie, a potem spróbuj wczytać.
Napisz jakiś króciutki program w BASIC-u na przykład:
10 PRINT "TEST"
20 GOTO 10
i nie uruchamiaj tego programu komenda RUN lecz wpisz komendę CSAVE
Oczywiście przygotuj sobie wcześniej jakąś "pewną" kasetę, która na 100% jest sprawna.. Jeżeli nagrywasz
na początku taśmy to przewiń rozbiegówkę, czyli ten kolorowy kawałek na początku taśmy, tak abyś nie próbował
nagrywać na rozbiegówce. Po wpisaniu komendy CSAVE naciskasz RETURN i powinieneś usłyszeć dwa krótkie sygnały
z komputera - wtedy wciskasz w magnetofonie nagrywanie, a na komputerze klikasz raz jeszcze RETURN i wtedy
program jest nagrywany na taśmie.
Po nagraniu przewijasz do początku taśmy (oczywiście do miejsca gdzie się kończy rozbiegówka, a zaczyna taśma z warstwą magnetyczną. Wpisujesz w komputerze komendę CLOAD i naciskasz START w magnetofonie.. O ile dobrze pamiętam po wpisaniu CLOAD i klepnięciu RETURN usłyszysz jeden krótki sygnał i po naciśnięciu START w magnetofonie
musisz jeszcze raz klepnąć RETURN i wtedy program powinien się wczytać. Po wczytaniu wpisujesz RUN i program wystartuje jeśli się dobrze wczytał. Możesz tez wpisać komendę LIST i wtedy się wylistuje. Nie ma obawy że wylistujesz lub uruchomisz program który został w pamięci ponieważ tam był przed nagrywaniem. Komenda CLOAD kasuje pamięć komputera.

Nie miałem do czynienia z magnetofonem w ATARI od roku 1988 więc jeśli coś pomyliłem to mnie Koledzy poprawcie.
Życzę powodzenia!

Ostatnio edytowany przez ikci (2020-03-30 23:47:29)

67

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Zacytuję sam siebie:

Zapis pliku poprzedzony jest 20-sekundowym sygnałem 5327 Hz i ten sam sygnał wypełnia przerwy międzyrekordowe. Przy odczycie bardzo ważne jest, aby ustawić taśmę na początku sygnału poprzedzającego rekordy pliku. Po wpisaniu komendy i naciśnięciu klawisza RETURN usłyszymy sygnał trąbki (przy zapisie usłyszymy dwa sygnały). Należy wtedy wcisnąć klawisz PLAY (przy zapisie PLAY i REC) i nacisnąć jakiś klawisz (oprócz BREAK, SHIFT, CONTROL i klawiszy funkcyjnych). Po ok. 10 sek. otwarty zostanie kanał odczytu magnetofonu w komputerze, i w tym momencie musi trwać jeszcze sygnał początkowy. Na taśmie w tym czasie powinien być czysty sygnał, wszelkie zagięcia, zabrudzenia mogą spowodować błąd odczytu.

    Co jednak robić, gdy taśma jest np. zagięta i błąd wyskakuje jeszcze przed rozpoczęciem transmisji? Można temu zaradzić i zatrzymać taśmę klawiszem PAUSE tuż za zagięciem, wykonać czynności od początku i po odliczeniu 8-9 sek. wyłączyć PAUSE. Taśma ruszy i plik zacznie się wczytywać, co będzie słyszane jako charakterystyczny, dzwoniący dźwięk w głośniku.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

68

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

A właśnie, 20 sekund, nie 5. Pamięć zawodna jest. Dzięki @jer za przypomnienie ;)

Sikor umarł...

69

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Dzięki za podpowiedzi. Oczywiście spróbuję wykonać taki test z nagraniem i odworzeniem na komputerze. Ale jednak wydaje mi się, że dwa potencjometry w MK232 mają wpływ na sygnał. Tylko przy ustawieniu suwaków nieco nad minimum udało mi się wczytać River Ride tzn. gra się nie wczytała, ale wczytywała się poprawnie do wykrzyknika potem wywaliło błąd. Przy innych ustawieniach pintencjometru nic się nie wczytywało i wywalało błąd od razu. Pierwsze charakterystyczne beep też nie brzmiało jak należy....

70

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Jednak to był tylko zbieg okoliczności. Ruchy potencjometrów nie mają wpływu na wgrywanie...

71

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

No to napiszę w tym wątku, bo może tu trafi na grunt bardziej zainteresowanych magnetofonami.
Mam do sprzedania dwie sztuki magnetofonów "z epoki", które współpracują z komputerami.
Fotki tutaj, ale proszę dać znać czy się wyświetlają dla niezalogowanych użytkowników, bo właśnie widziałem komunikat, że Elektroda wprowadziła pewne zmiany :)
https://obrazki.elektroda.pl/9738762200_1585772582_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/7101342100_1585772583_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/6413684700_1585772583_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5411190400_1585772586_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/8518427400_1585772587_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/4934767700_1585772587_thumb.jpg

Cena 40zł za sztukę, kable dorzucam do Sonego.
Sony może być na baterie lub na zasilacz, którego nie posiadam.
Za to ten drugi ma angielski wtyk, czyli ktoś sobie wymieni w razie potrzeby.
Oba testowane ze Spectrumem i z tego co pamiętam to z Acornem testowałem któregoś, ale nie pamiętam którego, chyba tego większego.

72

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Poproszę tego dużego.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

73

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Poproszę Sony.

74

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Ok magnety zaklepane, maile rozesłane :)

75

Odp: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Zrobiłem teścik i działa programik:) ok teraz poproszę o porady jak teraz coś konkretnego nagrać na kasę tę, jakąś grę za pomocą mk 232 oczywiście...