1

Temat: Mega STE.... taka sytuacja

W końcu udało mi się dostać mega ste. Sprzet wygląda jak nowy. Kupiłem jako nietestowany za grosze. Podłączam, i tu takie coś :(

https://imgur.com/a/3vtzUBo

Światełko fdd świeci na stałe (tak ma być?) i ten obraz. Widzieliście coś takiego?

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

2

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Na początek wymień ram.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Jeżeli masz tam 4 simmy po 1MB albo 256kB, a nie masz drugiego kompletu, to możesz wyjąć dwa z obecnych - z tym że, sloty muszą zostać obsadzone nie jeden obok drugiego, a naprzemiennie - zajęty-wolny-zajęty-wolny.
Trzeba by sprawdzić wszystkie kombinacje po 2 sztuki aby wyeliminować walnięty/e simm/y.

Jeżeli któraś para przejdzie wbudowany test z TOSa, to i tak warto przetestować dokładniej jakimś memtestem.

P.S.
Nie zaszkodzi też przeczyścić styki w SIMMach i ew. sloty przedmuchać sprężonym powietrzem, obejrzeć je po lupą czy styki nie wygięte, nie zwarte, itp.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Dzięki. No to będę się bawił. Mam nadzieje że to tylko ram albo kość romu.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

5

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Ok. Teraz w domu siedzę to zabrałem się za rozkręcenie tego MST. Zauważyłem że najniższy slot pamięci ma wyłamany zatrzask. Po wyciągnięciu simma z tego zatrzasku.... jest biały ekran bez logo.
Po przekładaniu simów we wszelkie kombinacje - to samo - biały ekran. (bez simmów, tylko trzy simmy, naprzemiennie simmy 1,0,1....0,1,0,1... tylko jak wszystkie cztery siedzą w slotach to jest ta haszka.
Co teraz można zrobić? Kolowac nowe simmy?

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

6

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Nie testuj na trzech simmach - muszą być parami, czyli dwa lub cztery.
Weź dowolne dwa i włóż w slot 1 i 3. Potem przełóż w slot 2 i 4
Potem weź kolejne dwa i znów najpierw w slot 1 i3 a potem w 2 i 4

W ten sposób sprawdzisz wszystkie kości we wszystkich slotach i jeśli któraś jedna kość była uwalona, to w ten sposób można ją namierzyć.

7

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

A te simmy są jednakowe? I czy na pewno to są 4x256kB albo 4x1MB? 4-Mbajtowe nie zadziałają poprawnie.

Co do przetestowania, to może jeszcze trochę inaczej...
Jeżeli slot z wyłamanym zaczepem to #1, tu próbuj tylko w slotach #2 i 4 w ten sposób, oznacz sobie numerkami simmy żeby ich nie pomylić i:
1. w slot#2 włóż simm#1 i kolejno włączaj maszynę podmieniając w slocie #4 simmy #2, #3 i #4
2. jeżeli żadna z kombinacji simmów #1-2, 1-3, 1-4 nie zadziała, to
3. w slot #2 włóż simm#2 i kolejno włączaj maszynę podmieniając w slocie #4 simmy #3 i #4 (i ew. dla pewności #1)
4. jeżeli żadna z kombinacji simów #2-3, 2-4, (i ew. 2-1) nie zadziała, to:
5. w slot #2 włóż simm#3, a w slot #4 simm #4 (i ew. dla pewności #1 i #2)
6. jeżeli żadna z kombinacji simów #3-4, (3-1, 3-2) nie zadziała, i przy każdej kombinacji nic się nie zmienia, to...

... możesz mieć walnięte 3 lub wszystkie 4 simmy, albo maszynie dolega jednak coś innego. Może dlatego był sprzedany za grosze?

I jeszcze jedno. Światełko fdd świeci na stałe... czy taśma nie jest podłączona odwrotnie?

Przejrzyj jeszcze ustawienia dip-switchy
Podociskaj kości w podstawkach, albo (jeżeli wiesz jak) wyjmij te układy które można z podstawek, przedmuchaj podstawki, przetrzyj nóżki wszystkich układów środkiem typu contact-cleaner, zainstaluj układy z powrotem...


Ew. jeżeli mimo wyłamanego zaczepu, w slot#1 daje się poprawnie zamknąć simma, to możesz w akcie desperacji  :) całą procedurę powtórzyć w slotach #1 i 3, ale bardziej prawdopodobne że walnięt

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Sprawdziłem z ramem z ste... ta sama sytuacja :(
Płyta raczej musi pojechac do fachowca, bo sam nic nie wymyślę.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

9

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

A-ten-tego, znaczy masz inne STE ze sprawną pamięcią? I postanowiłeś jakoś celowo o tym nie wspominać? ;-)
Możesz sobie teraz sprawdzić w tym STE czy simmy z MSTE są OK.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Mega STE.... taka sytuacja

Mam ste, ale zasilacz mam wysłany do fachowca we Wrocławiu :)
Simmy były dobre na stówę, jak będę miał psu to przetestuję te z mega.

Ostatnio edytowany przez Yaspr (2020-04-06 02:42:13)

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB