1

Temat: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Od lat jestem wiernym użytkownikiem rozwijanego niegdyś przez Pecusia znakomitego inicjalizera do dysków w formacie SpartaDOS - Micro SpartaDOS. Od pewnego czasu często korzystam z trybu 80 kolumn, gdzie oryginalny program do nadawania długich opisów - MISINI2 - niestety nie działa. Postanowiłem więc napisać swoją "nadawarkę", która będzie działać niezależnie od aktualnego trybu, w którym pracuje użytkownik i tak oto powstał MSINING - Micro SpartaDOS INI New Generation :)

Program potrafi dokładnie to samo, co oryginalny MSINI2, ale nie przeszkadza mu tryb 80 kolumn, czy 64 kolumn, dodatkowo można wyświetlić aktualny katalog. Po nadaniu długich nazw można od razu wykonać zimny start i cieszyć się grami / demami.

Obsługa niemal identyczna jak w przypadku pierwowzoru. Należy uruchomić program ze ścieżki w której znajduje się interesujący nas katalog z programami, którym chcemy nadać długie nazwy.

Informacje o Micro SpartaDOS, wątek deweloperski.

Post's attachments

msining.xex 6.24 kb, liczba pobrań: 15 (od 2020-04-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Może głupie pytanie, ale tryb 80 kolumn działa na "normalnym" Atari, czy trzeba mieć jakąś "dopałkę" ?

3

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Nie trzeba, można używać np. programowego trybu za pomocą RC_GR8.SYS dla SDX. Oczywiście wygodniej mieć VBXE lub XEP80.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Chodzi mi o to, że robiłem do XF551 takie dyskietki z menu z wieloma grami i pomyślałem, że taki tryb 80 kolumn byłby fajny. Tylko one były do "każdego" Atari, więc raczej dopałki odpadają i Sparta chyba też, bo taka dyskietka raczej będzie odpalana jako bootująca czyli bez Sparty.

5

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

MicroSpartaDOS nie wymaga Sparty by odczytać dyskietkę w jej formacie :)
Tyle, że tryb 80 kolumn tyczy się MSINI, czyli toola do kojarzenia/nadawania długich nazw poszczególnym plikom do późniejszego wyświetlania przez MSDOS.

Używam od lat, ale szkoda, że działa tylko z SIO, a nie dodatkowo z partycjami SDX na SIDE.

6

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Tak, jak pisze Jacques. MSINING pracuje z dowolnym sterownikiem ekranu, ale sam MSDOS został zaprojektowany do działania w 40 kolumnach.

Jacques napisał/a:

szkoda, że działa tylko z SIO, a nie dodatkowo z partycjami SDX na SIDE.

Nie używam SIDE, ale z tego co wiem, to wydaje mi się, że nie jest ograniczony do SIO, bo działał mi pod IDE Plus.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Powinien bez problemu z SIDE działać, jeśli nie wykryje turbo przechodzi na systemowe procedury. Można też wymusić przejście na systemowe coś tam trzymając (jakiś klawisz :) ), muszę zerknąć w manual..... :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Z SHIFT wymuszana jest transmisja w normalu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

MSDOS 4.6, próbowałem ileś lat wstecz, teraz raz jeszcze i nie działa.
W ogóle bez urządzenia SIO, odpalam MSDOS spod SDX na partycji SIDE i kończy się niestety błędem ERROR - $8A.

10

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

No to zmuszacie mnie do sięgnięcia do źródeł......

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

11

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Ja tylko chciałem się zgłosić, że też używam MSDOS i lubię, więc jest więcej ludzi na pewno, co oznacza, że warto rozwijać i poprawiać:-)
MSDOS zwłaszcza przydaje się w dzisiejszych czasach, kiedy powstało wiele klonów XF ze stacjami 3,5" na 720kB. W zasadzie brak jest inicjalizerów, jak również DOS-ów, które wspierają 720kB. Jak chcemy formatować na 720kB i robić składanki gier, to w zasadzie do wyboru jest tylko format Sparty i wtedy MSDOS, lub format MyDOS i wtedy MyPicoDOS. Innych alternatyw chyba nie ma wcale.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-04-19 10:17:36)

12

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

Otóż to, używam MSDOS od lat, mam swoją ciągle aktualizowaną składankę wybranych gier z nadanymi pełnymi nazwami, tylko współpraca z SIDE i ichniejszymi partycjami SDX byłaby spełnieniem marzeń ;)

W razie czego Altirra zdaje się emuluje SIDE.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-04-20 10:34:14)

13

Odp: MSINING - edytor do tworzenia długich nazw dla MicroSpartaDOS

@Pecus
Pewnie na razie nie udało Ci się zajrzeć do źródeł?