26

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

O... I to jest sposób, który mi się najbardziej podoba :-D (dużo gadżetów, które nie zawsze umiem obsługiwać ;-) ). Działam!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

27

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Dlaczego 1 kHz ? Sygnały jedynki  i zera to odpowiednio 5327Hz i 3995Hz.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2019-01-14 09:29:54)

28

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

W tym przypadku to bez znaczenia. Czy to będzie 1, 5 czy 10 kHz nie ma różnicy. Służy to tylko do prawidłowego ustawienia skosu głowicy. Warunek jest jeden, ma to być stały przebieg nagrany na taśmie. Ładna sinusoida nagrana i odtworzona na magnetofonie Atari. Oscyloskop i kręcenie dotąd, aż przebieg będzie jak najbardziej bliski ideałowi.

Ostatnio edytowany przez robecc (2019-01-14 23:35:37)

29

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Wręcz przeciwnie, częstotliwość ma decydujące znaczenie. Przy 1kHz możesz się tylko pobawić, a nie ustawić skos głowicy. Standardowo ustawia się skos przy 6,3kHz i kontrolnie przy 8kHz. W przypadku tego magnetofonu wystarczy 5kHz.

30

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Sorry ale robecc ma rację, dla ustawienia skosu częstotliwość nie ma znaczenia o ile mieści się w zakresie częstotliwości przetwarzania głowicy. Ponieważ każdy układ rezonansowy ma własną częstotliwość..

31

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

@Impuls: Skos głowicy ma niestety duży wpływ na odtwarzanie wyższych niż 1kHz częstotliwości i dlatego tak ważne jest jego poprawne ustawienie. Amplituda odtwarzanego sygnału 1kHz dla niewielkich zmian skosu głowicy nie będzie się wiele różniła. W przypadku 8kHz niewielka zmiana skosu może doprowadzić do kompletnego zaniku odtwarzanego sygnału. Zdolność przetwarzania w miarę nowej głowicy nie ma w tym przypadku znaczenia, bo każda z pasmem do 12kHz poradzi sobie dobrze. Poniżej link w którym radzę przeczytać fragment AZIMUTH.
http://www.muzines.co.uk/articles/tape-line-up/1647

Kaseta serwisowa Matsushita QZZCFM zawiera sygnały testowe do ustawienia:
- skosu głowicy 8kHz (-20dB),
- pasma przenoszenia 63Hz – 12,5kHz (-20dB),
- poziomu odczytu 315Hz ( 0 dB).

Skos głowicy ustawia się przy pomocy oscyloskopu dwukanałowego:
https://www.youtube.com/watch?v=2EwayCqoZcg

Z ustawianiem skosu głowicy "na słuch" jest jak z pewnym powiedzeniem o ustawianiu "na oko" - podobno ktoś na to umarł ;)

Ostatnio edytowany przez xtrem007 (2019-01-20 14:09:56)

32

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

To wszystko się zgadza i masz rację, ale ma zastosowanie w sprzęcie hi-fi. Ludzkie ucho uśredniając słyszy 16Hz - 16kHz ale to też zależy od każdego "egzemplarza" człowieka i jak ktoś chce zbadać w jakim zakresie operuje jego ucho (lewe i prawe) to niech zrobi sobie audiogram. Przedział ten różni się u każdego człowieka i zmienia się z wiekiem. Poza tym Philips wypuszczając kasetę miał pierwotnie na celu rejestrację mowy ludzkiej, dopiero później stała się nośnikiem tak wszechstronnym, że została siłą rzeczy wykorzystana do rejestracji muzyki i zaczęły powstawać różne udoskonalenia tak w taśmach (chromowe, żelazowe) jak i w systemach poprawiających zapis i odczyt. Czytałem kiedyś jakąś publikacje, że pierwsze kaseciaki rzadko udostępniały zakres powyżej 8kHz. Nie wiem ile człek może wydobyć z siebie częstotliwości ale 8kHz to chyba górna granica i ta wartość zapewne jest kompromisem między ludzką mową a zakresem słyszalności człowieka i stąd ta wartość na kasecie testowej, która służy do regulacji skosu głowicy w hi-end'owym sprzęcie hi-fi. Ale pewnie się mylę.
W naszym przypadku mamy akustyczny zapis danych, który mieści się w bardzo wąskim zakresie. Moja sugestia wykorzystania przebiegu o wartości 1Kz wzięła się z mojego własnego doświadczenia. Miałem kiedyś potrzebę wyregulowania głowicy w magnetofonie XC12, a że miałem pod ręką mikser dźwięku Soundcraft'a z generatorem właśnie 1kHz, nagrałem taką kasetę testową i przy jej pomocy ustawiłem głowicę w magnetofonie ATARI. Tą samą procedurę powtórzyłem jeszcze parę razy na innych magnetofonach i za każdym razem raz ustawiony skos nie robił żadnych problemów przy odczycie. Nigdy nikomu nie doradzałem ustawienia głowicy na tzw. "ucho", choć wiem, że są osoby które tak robiły i osiągnęły sukces, dlatego uważam, że dobór częstotliwości do ustawienia głowicy (jeśli chodzi o pamięci masowe w postaci magnetofonów) nie ma aż takiego znaczenia. Warunek jest jeden, stały przebieg z odpowiednim poziomem. Może i byłoby lepiej wybierać częstotliwość środkową pomiędzy częstotliwościami odpowiadającymi za "0" i "1". Kwestia empiryczno - laboratoryjnej weryfikacji.   
Swoją drogą Perinoid mógłby napisać czy osiągnął jakiś progres z ustawieniem głowicy.

33

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Myślę, że dla magnetofonów przerobionych na turbo dokładna regulacja głowicy w zakresie częstotliwości wyższych niż 1kHz będzie miała znaczenie. Jak kto sobie wyreguluje głowicę to już jego sprawa.  Było na tym forum wiele tematów w których ludzie pisali jakie mają z tym problemy. Tutaj opisałem "serwisową" metodę wzorcowego ustawienia głowicy która powinna się sprawdzać w przypadku sprzętu Hi-Fi jak również sprzętów z niższej półki. W przypadku komputerów można przecież użyć kasety nagranej na sprawdzonym magnetofonie a potem przy pomocy programów do regulacji głowicy, obserwując paski na ekranie,  wyregulować skos głowicy.
Jako ciekawostkę podam metodę dla osób niemających oscyloskopu. Należy nagrać kasetę z sygnałem testowym 10kHz Stereo na wzorcowym nierozregulowanym magnetofonie. W przypadku regulacji magnetofonu komputerowego Atari, odpinamy głowicę od oryginalnej elektroniki i podłączamy ją do wzmacniacza stereo pozyskanego np. ze starego walkmana. Wyjście słuchawkowe płytki walkmana podpinamy na wejście audio komputera PC. Na komputerze uruchamiamy program VISUAL ANALYSER 2014, który dla zakresu częstotliwości do 20kHz jest doskonałym oscyloskopem dwukanałowym. W ustawieniach programu dla "Channels" wybieramy X/Y. Ustawiając głowicę dążymy do uzyskania na ekranie linii prostej jak na filmie, którego link zamieściłem wcześniej.

Ostatnio edytowany przez xtrem007 (2019-01-20 20:10:43)

34

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Naprawiam jeden XC12. płytka PM4401-4
Były błędy odczytu - po dźwięku wyraźnie źle mierzyło "szybkość transmisji". Po wymianie C7 dało się odczytywać to co się zapisało. Po wymianie dalszych C8 i C9 odczytuje loader i jedną grę taż wczytało (na 5 kaset w normalu). Ciekawostką jaką zauważyłem jest że "1" trwa krócej niż "0" (taśma testowa 101010.... na przemian) i tu chyba jest problem, płytka miała 2 pęknięte ścieżki. Są też dolutowane dodatkowe kondensatory od strony lutu. Naprawa trwa więc opiszę co uda się dalej zrobić.


Poza tym zrobiłem połączenie XC12 przez sio2pc do pc-ta - w terminalu z portu szeregowego da się odczytać dane z magnetofonu z prędkościami 575,580 oraz 585 a przy 600 bodów są błędy odczytu.


Scalak (u mnie AN6564) jest zasilany z Motor_on - tego nie ma na schemacie.

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2020-04-18 11:27:45)

Post's attachments

noweC7C8C9.jpg 81.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

TEK0008.JPG 125.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

TEK0010.JPG 122.51 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

xc12-4.jpg 165.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

35

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Taki "MOD" do ustawiania głowicy - ponieważ magnetofon nagrywa w jednym kanale więc ustawienie skosu głowicy na słuch mija się z celem, chyba że na czas kręcenia połączyć oba kanały. Zrobiłem próbę - połączenie zrobiłem za rezystorami R17 i R22.Przy 2k słychać super głośno ale 20k też wystarczy.

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2020-04-18 11:26:59)

Post's attachments

ustaw-glowice.JPG 135.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

36

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Sumowanie kanałów nie jest wskazane, ponieważ bywało, że wstawiane były głowice z odrzutu produkcyjnego (skos bieguna dla lewego i prawego kanału w głowicy nadmiernie się różnił). Najlepiej przelutować przewody przy głowicy z lewego kanału na prawy (odłączając wcześniej kable od prawego) i wtedy ustawiać skos dla ścieżki danych, korzystając z toru dźwiękowego w magnetofonie.

37

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Hans, masz XC12 z pierwszej partii, która trafiła do Polski w 1986r. Mógłbyś zeskanować płytkę od strony lutowania i elementów? Mam taką, ale przeoraną, poodrywane ścieżki i brak części elementów.  Chciałbym zrobić coś takiego jak do XCA12 i CA12: http://www.jsobola.atari8.info/dereatari/xc12_solder_side.gif

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

38

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Takie coś?
https://obrazki.elektroda.pl/5949591100_1587331882_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/9308723100_1587331884_thumb.jpg

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

39

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Właśnie takie coś, ale w lepszej rozdzielczości. Najchętniej wypożyczę taki magnetofon lub zamienię na XC12 z nową płytką PM 4401-5.  Pamiętam, że magnetofony te miały początkowo białe silniki. Szef kazał podkręcać prędkość gdy magnet słabo czytał. Regulacja prędkości polegała na zdjęciu białej folii i w otworze na dole pokręcało się śrubką regulatora odśrodkowego prędkości obrotowej.
Jeśli chodzi o regulację XC12 to temat rzeka. Ważne są: prędkość przesuwu taśmy oraz wzmocnienie i RC filtrów. Główny problem to filtr 3kHz, z reguły ma za niską dobroć i niewystarczająco odfiltrowuje 5kHz.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-04-20 07:51:27)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

40

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

xc12-solder-side.gif
czerwona kropka zasilanie (+) magnetofonu do kolektora q1, nie emitera

41

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Odszczekuję, hau, hau.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-04-21 09:18:05)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

42

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Patrzę na Twój schemat i się zastanawiam:
no tak, ale jeśli zasilanie magnetofonu jest z emitera Q1 (styku s1), to po naciśnięciu PLAY taśma się kręci cały czas. Jak ma się zatrzymać silnik, jeśli pomija się tu wtedy sygnał MotorOn, który otwiera Q2 a ten z kolei otwiera Q1.? Piszę 'pomija', bo (+) do silnika leci wtedy wprost od SIO_pin10 przez S1.
A pytam w takim kontekście, że k.s.o. turbo 2000, po wczytaniu 'nagłówka' z nazwą programu, zatrzymuje silnik na wciśniętym PLAYu i czeka na decyzję (wczytać T/N). Jeśli (+) silnika dać do emitera Q1, to hmm chyba się taśma nie zatrzyma..

43

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

jer napisał/a:

Właśnie takie coś, ale w lepszej rozdzielczości.

Te skany są w 300 DPI, jak klikniesz na obrazek, to się powiększy. Magnetofon niestety nie jest mój (choć poszedł jako dawca kabla).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

44

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Albo te fotki (kliknij miniaturki).

https://thumbs2.imgbox.com/62/82/Ut7YMJoR_t.jpg https://thumbs2.imgbox.com/8c/bf/lL686UW1_t.jpg https://thumbs2.imgbox.com/b5/af/kGdVEfnU_t.jpg

45

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

OK, to już zauważyłem,
Takron, Włażę pod stół i odszczekuję głupoty, które plotłem. Motor On zasila elektronikę i włącza tranzystor Q2. Silnik się kręci gdy zwarty zostanie styk S1. Gdy Motor On jest 0, to silnik się nie będzie kręcił dopóki nie zostanie zwarty S1 oraz S2 lub S3.
Tak więc Q1 odpowiada wyłącznie za silnik, Motor On za zasilanie elektroniki. Silnik zaś jest zasilany z pinu 10 SIO +5V/Ready. Obrazek do poprawki. :(
Już dobrze. Czerwona kropka była na emiterze zamiast na kolektorze Q1.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-04-20 20:14:17)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

46

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Bluki, _tzok_, czy któryś z Was chciałby się pozbyć takiej płytki/magnetu z taką płytką? Może być bez kabla SIO, lub zamienię oddając kompletny z PM4401-5. Pyty, pyty.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

47

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

@jer, a bez rozbierania da radę sprawdzić. Bo jak żaden z powyższych - coś może się uda wykombinować, mam trzy kastraty (bez kabli - tak kupiłem) - jeden na pewno jest XC12, pozostałe dwa to chyba XCA12 lub CA12, ale musiałbym poszukać. Nie wiem, czy po rozkręceniu się dopatrzę, ale jak piszę - jak ne będzie chętnych do pozbycia się daj znać na maila. Wtedy sprawdzimy, czy to wersja, której potrzebujesz...

Sikor umarł...

48

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

jer, ja tam bardziej 'lutowacz' jestem co najwyżej i może bym się nie 'przyczepił' tego gif'a, gdyby nie to, że właśnie xc12 mam na warsztacie, z taką właśnie rewizją płyty, i dopiero co przylutowywałem kabelki, a pamiętałem że silnik gdzieś indziej podłączałem ;)

49

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Mogę zapytać właściciela, jakie ma plany wobec tego magnetofonu... ale z góry uprzedzam, że wysyłka tylko paczkomatem, bo żadna siła mnie nie skłoni, żebym teraz szedł na pocztę i stał w tej kilkusetmetrowej kolejce.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

50

Odp: Prośba o pomoc w diagnostyce XC12

Ja właśnie paczkomat preferuję najbardziej, bo stoi obok, jakieś 50 m od domu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware