Temat: Interfejs do CAS2SIO

Interfejs do ładowania CAS-ów na transoptorze.

Umożliwia transmisję z portu RS232 PC-ta do Atari. (tylko w jedną stronę)
Robi połowę tego co sio2pc, ale bez układu MAX232 i zapewnia izolację galwaniczną obu komputerów.

Działa tak "0" w RS232 to +12V -dioda przewodzi -  tranzystor na wyjściu transoptora przewodzi co daje "0" w Atari - czyli zwiera piny 3 i 4.  "1" to -12V -dioda nie przewodzi, więc na wyjściu zostaje 5V.

Miałem zajęty sio2pc, więc na szybko coś musiałem zrobić.
Testowałem programem cas2sio na kilku CAS-ach - 800 lub 1300 bodów działa.
Ścięty brzeg transoptora to "wejście" (dioda).
Części: rezystor 10k lub 15k, dowolny transoptor, wtyczka DB9 żeńska, wtyczka atari lub 2 piny żeńskie.


Przy okazji pytanie o CAS-y niedziałające z cas-archive.
1. Te pliki .cas nie mają bloków fsk po drugim sektorze ? Wiecie dlaczego?
    Jeśli ma ktoś ten blok z orginałek avalonu  to mogę je przerobić dodając go do nich i posprawdzać.

2. Czy  ape118 lub cas2sio potrafią obsłużyć poprawnie ten blok 'fsk '

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2020-04-20 12:53:41)

Post's attachments

piny.JPG 95.36 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SioKabel.png 79.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Możesz coś napisać więcej? Jak to działa itp. Dzięki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Interfejs do CAS2SIO

a czy na kolektorze tranzystora w transoptorze nie powinien być jakiś rezystor ograniczający prąd Ic?

Edit1.
w sumie chyba niepotrzebny.. prąd i tak jest ograniczony przez wydajność bramki (C)MOS... ale byłe by ładniej :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-04-18 13:41:22)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Pancio, jakiej bramki?  Przecież pin 3 to jest WEJŚCIE danych Pokeya. Wejście to sterowane jest z otwartego kolektora peryferiów, dokładnie jak w tym przypadku.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Generalnie to miałem na myśli ochronę transoptora ale (...) nie zadałem sobie trudu by sprawdzić, lampka mi się zapaliła odnośnie max prądu na tranzystorze z transoptora. Oczywiście w tym przypadku moje podejrzenia były nieuzasadnione, autor wie co robi :-)

Dzięki za sprostowanie.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Wie ktoś który z programów na pewno odgrywa poprawnie bloki 'fsk' z plików .cas ?

cas2sio(dos)   - nie
cascom(win)    - nie
ATART (dos)   - nie
ape(dos)        - nie
apewin      - ?


Z tego co testowałem to ani Ape118 ani cas2sio tego nie robi?
Jeśli żaden do spróbuję dodać obsługę tego i od razu wypróbuję. Przy okazji zamierzam poprawić casy-niedziałejące z cas-archive bo one nie maję tego bloku.

Jest jeszcze windowsowa wersja cas2sio bazująca na nim:
http://sdq.czweb.org/old_computers/atar … ts/cascom/

Appendix - definition of turbo data in .CAS images  (te bloki potrafi wysyłać Cascom.)
--------------------------------------------------
For the turbo data, new record types have been defined. All their ID begins
by tr and their list is

tr2k Turbo 2000             
trst Super Turbo
trbt B-Tape
trtt Turbo Tape
trks KSO Turbo
---------------------------------------------------
Potestuję w tym tygodniu to napiszę co ona umie.
Edit:   Cascom nie odsługuje fsk. wypisuje komunikat  Attention! Unknown Block i ładuje dalej. Ma do wybory 3 priorytety - na zwykłym czasem się zatnie i na atari słychać jakby się prędkość zmieniła co po chwili skutkuje errorem. Na 'środkowym' już było ok jedna gra weszła bez problemu.

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2020-05-03 13:36:39)

7

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Hans 2004 napisał/a:

Interfejs do ładowania CAS-ów na transoptorze.

Umożliwia transmisję z portu RS232 PC-ta do Atari. (tylko w jedną stronę)
Robi połowę tego co sio2pc, ale bez układu MAX232 i zapewnia izolację galwaniczną obu komputerów

fajny pomysł,
jaka jest maksymalna szybkość?
no i czy dało by radę dorobić komunikację w dtrugą stronę, np po dodaniu drugiego transopotora?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Da się ale to już wtedy będzie to samo co sio2pc.
Szybkość bez ograniczeń - transoptory są używane w impulsowych przetwornicach napięcia jako feedback więc nie mogą być wolne.

Chcę popróbować jak się sprawdza szybsza transmisja niż 600, więc zrobiłem na szybko przed dłuższym wolnym no i teraz testuje wszelkie programy i możliwości.


--------- 26.04.------ 
Zrobiłem wersję z obsługą 'fsk' na kilka gier wczytało się (Przemytnik,Włóczykij,Skarbnik) czyli na zabezpieczeniach Avalonu daje sobie radę (problem był z grą MV2 - od momentu gdy się zmienia częstotliwość  (jak kiedyś zamówiłem oryginalną kasetę to najpierw przysłali taką z długimi - podwójnie długimi - blokami to mi się nie wczytywała - odesłałem ją to przysłali taką z normalnymi z dopiskiem na karteczce kaseta nie zatrzymuje się po wczytaniu gry - ta była ok.))
----1.05----
Odkryłem że MV2 działa z cas2sio, ale na bardzo starym komputerze. Na nowszym sprzęcie jest problem przy zmieniającym się baudrate. Jak sam ją skompiluję to też nie działa.

Nie zrobiłem jeszcze wymuszenia szybszej prędkości, ewentualnie dodam jeszcze skracanie przerw.
Program ma jeszcze jeden mankament otóż gdy grę wczytuje się z dyskietki to co 3 sektory następuje odczyt co jeszcze opóźnia wgrywanie gry.

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2020-05-03 13:43:12)

Post's attachments

CAS26.zip 16.79 kb, liczba pobrań: 2 (od 2020-04-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Koniecznie dawaj znać o postępach.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Hans 2004 napisał/a:

Wie ktoś który z programów na pewno odgrywa poprawnie bloki 'fsk' z plików .cas ?

Z tego co testowałem to ani Ape118 ani cas2sio tego nie robi?
Jeśli żaden do spróbuję dodać obsługę tego i od razu wypróbuję. Przy okazji zamierzam poprawić casy-niedziałejące z cas-archive bo one nie maję tego bloku.



Jest jeszcze windowsowa wersja cas2sio bazująca na nim:
http://sdq.czweb.org/old_computers/atar … ts/cascom/

Potestuję w tym tygodniu to napiszę co ona umie.



Żadne oprogramowanie nie obsługuje przesyłania bloków fsk przez SIO2PC. Dlaczego? W przypadku zwykłego SIO2PC lub urządzenia SIO2PC-USB zaprojektowanego wokół FTDI lub podobnego układu scalonego, działałoby to tylko pod MS-DOS (przy bezpośredniej kontroli sygnału z * bardzo * precyzyjnym taktowaniem).

Może to zrobić najnowsze urządzenie USB ATARIMAX (które jest bardziej zaawansowane niż zwykły SIO2PC-USB), ale oprogramowanie APE nie zostało zaktualizowane do obsługi bloków fsk.

11

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Hans 2004 napisał/a:

Wie ktoś który z programów na pewno odgrywa poprawnie bloki 'fsk' z plików .cas ?

Appendix - definition of turbo data in .CAS images  (te bloki potrafi wysyłać Cascom.)
--------------------------------------------------
For the turbo data, new record types have been defined. All their ID begins
by tr and their list is

tr2k Turbo 2000             
trst Super Turbo
trbt B-Tape
trtt Turbo Tape
trks KSO Turbo

Bloki „trXX” są teraz martwe. Standard naprawdę nigdy nie został przyjęty. Istnieje odpowiedni zamiennik - nowy standard ustanowiony przez projekt a8cas.

12

Odp: Interfejs do CAS2SIO

Hans 2004 napisał/a:

Przy okazji pytanie o CAS-y niedziałające z cas-archive.
1. Te pliki .cas nie mają bloków fsk po drugim sektorze ? Wiecie dlaczego?

Bo projekt CAS-Archive narodził się i umarł na kilka lat zanim wymyśliłem bloki fsk.

Hans 2004 napisał/a:

Jeśli ma ktoś ten blok z orginałek avalonu  to mogę je przerobić dodając go do nich i posprawdzać.

Chyba nie ma potrzeby. Sporo z tytułów wymienionych na CAS-Archive zostało w międzyczasie poprawnie zgranych do CAS; leżą na AtariOnline.pl. Reszta zostanie za jakiś czas opublikowana w ramach projektu A8Preservation. Ale jak masz chęci i ochotę to czemu nie - weź kilka CAS-ów z AOPL (oznaczonych jako oryginalne [!]), porównaj z tymi z CAS-Archive i będziesz wszystko wiedział.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2020-04-25 00:43:02)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari